Tenkrát na Západě (1968)

Dokonalost sama. Film, u kterého se dá s radostí vychutnávat každé políčko filmu, o zvukové stopě nemluvě. Film, který nestárne. Pokaždé, když ho vidím, jsem ohromen. Rád bych se mýlil, ale takovýhle western už nikdo nikdy nenatočí.

Tombstone (1993)

Velmi dobrý western z doby, kdy o tom, jestli jsi zloduch nebo kladný hrdina, rozhodovala hvězda připnutá na vestě. Vyššímu hodnocení z mé strany brání snad jen délka filmu, kterou jsem v tomto žánru schopen akceptovat jen u skvěle nasnímaného Tenkrát na západě. Toho čekání na situaci, kdy všechna dobrá předsevzetí vezmou za své, bylo přeci jen moc. Z hvězdného obsazení kromě Kurta Russella jasně vyčnívá Val Kilmer, jehož souchotinářský střelec/karbaník je naprosto dokonalý!

Toni Erdmann (2016)

Jak to bylo bizarní, takto bylo dlouhé. Film mě začal bavit vlastně až ve chvíli, kdy alter ego hlavního hrdiny Toni začal v restauraci balit přítelkyně své dcery tak neuvěřitelně trapným stylem, že neměly nejmenší šanci odolat. A to už byla dobře hodina filmu pryč. Do té doby bych filmu dal tak max 1*. Vzpoura Toniho proti jakékoliv korektnosti a snaha zatřást s hodnotovým žebříčkem své dcery, byla ale od této chvíle tak přetažená, že se stala zábavnou a osvobozující. A že jablko nepadá daleko od stolu a že příklady táhnou, dokázala nakonec dceruška na své ultimativní narozeninové party. Adept na scénu roku. Škoda, že režisérka na to, aby nám ukázala, že nemusíme své životy prožít v zajetí korporátní dokonalosti za cenu ztráty svého já, vycpala první část filmu totálně umrtvující vatou = popisem tohoto stavu. Řeči o ničem, emoce o ničem, děj o ničem. Kdyby půlka filmu nebyla takto zbytečně "artová", šel bych s hodnocením určitě výše.

Smrt ve tmě (2016)

Velmi slušný thiller. Námět už tu pár krát byl, ale na rozdíl od takové Audrey Hepburn a jejího Čekej do tmy, není Stephen Lang kladný hrdina. A právě to, že se partička puberťáků rozhodne odrbat pěkného bastarda, dělá ze Smrti ve tmě zajímavou podívanou. Sympatie se postupně přesunují na stranu, na které by je člověk na začátku ani nečekal. Žádná z postav není navíc tak černobílá, aby se její amorální chování nedalo pochopit. Dokážu si proto představit, že ve finále může každý fandit někomu jinému. V rámci žánru určitě nadprůměr. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu…

Provinění (2016)

Strašlivá kravina, která držela po hromadě možná prvních 10 minut. Jména Hopkins a Al Pacino pro mě byla nadějí, že to snad tak slabé, jak se dle zdejšího hodnocení zdá, nebude. Opak je pravdou. Nesmyslný scénář, nesmyslné dialogy, podivný slepec a do toho tajemný Japonec, teda Korejec. Na motorce. Finále v restauraci, kde Al Pacino vytáhne bouchačku, byla taková šmíra, že mě bylo stydno i za něj. Ufff. Za to, k čemu ho donutil, by měl režisér bez odkladu spáchat seppuku.

Útěk za snem (2016)

Bill excelentní, mladej a mladá tak trochu telátka, ale tak to asi mělo být.

Místo u moře (2016)

Dle mého malinko přeceňované looserské drama. Nějak jsem se nedokázal napojit na chlápka, co má charisma leklé ryby a své běsy řeší akorát vyvoláváním zbytečných rvaček v hospodě. Vlastně jsem ho chápal pouze ve chvíli, kdy se pokusil si na policejní stanici vystřelit mozek z hlavy. Jediné rozumné řešení situace, kterou svojí blbostí způsobil.

Ocelová pěst (2011)

Tento film jsem dlouho odkládal. Nikdy by mě totiž nenapadlo, že kombinace Rockyho, Transformers a Over the Top bude koukatelná. A ona byla. A dokonce mě bavila. Bergamanovi příznivci si tady na své nepřijdou, ale hledáte-li takový "normální" rodinný film na nedělní odpoledne, mohu s klidem doporučit.

Big Hit (1998)

Jaký rozdíl oproti později natočené taky-komedii Pot a krev. I tady únosci žádná parta Einsteinů, nablýskaných svalů více než dost, nějaké to úmrtíčko, Mark Wahlberg v hlavní roli obou filmů, ale zde veškerá podobnost končí. Výsledek nebe a dudy. Jo jasně, P&G je podle skutečné události, tady se mohl scénárista odvázat, ale na to ve finále sere Bílý tesák…

Baby Driver (2017)

Moc originální to není, ale přiznaný odkaz na dospělejšího brášku v názvu si na originalitu ani nehrál. Nechat si jako kluk přezdívku Baby a ještě s ní být v poho, asi bych si každé ráno nafackoval. Ale tím mé výhrady končí. Nakonec se z toho vyloupl naprosto pohodový film, na který se dobře koukalo a který mě ve finále bavil více, než právě jeho cooltovní vzor. Body navíc za spoustu slušné muziky napříč žánry, za hlavní hrdinku a špíz Jamieho Foxxe.