Nikdy neodvracej zrak (2018)

Co napsat? No, nebudu dlouhý – výborné!!! FHvD natočil film o něčem, k čemu má nějaký vztah. Je to cítit každou vteřinu z těch více než tří hodin.

Špičák (2009)

Před pár lety můj první Lanthimos a hned taková síla. Roztomilá rodinka, tatínek, maminka a 3 dospělé děti. Tolik rozličných bizarností soustředěných do hodiny a půl jsem myslím ještě neviděl. Ani jedna postava není normální, zvláště tatínkovy výchovné metody snesou „nejpřísnější měřítka“. Popravdě dodnes netuším, co tím chtěl „básník“ říct. Chvíli jsem měl pocit, jestli to není o marné snaze rodičů organizovat dětem život a chránit je, ale… Tady prostě platí, že cesta může být cíl a jaký byl cíl, je mi u Špičáku úplně, ale úplně jedno.

Humr (2015)

Cimrmani šli tak dlouho na sever, až šli na jih. Tady jedna tyranie, která nedovoluje žít v civilizované společnosti resp. ve městě single, nutí nekompatibilní jedince utíkat do lesů, kde zase pro změnu nesmí žít v páru. Jaká nesvoboda je tedy nakonec lepší? Celé je to opepřené o velmi zábavné a slušně ulítlé detaily, ať už v "chovném" hotelu nebo "svobodném" lese. Na konci je – jak je u Lanthimose zvykem – více otázek než odpovědí. Mě to bavilo moc.

Favoritka (2018)

Byl to první Lanthimos, kde jsem se přistihl, že koukám na hodinky. Jak film dopadne, bylo jasné po prvních cca 15 minutách. Když to porovnám se Špičákem, Humrem nebo Zabitím, je to takové vykastrované, na Yorgose příliš normální. Škoda, že si scénář trochu neupravil podle svého. Takhle se v těch krásných rekvizitách někde cestou ztratil… Za předvídatelnost o hvězdu méně.

Cesta utrpení (2018)

Na některých serverech se film promoval pod českým názvem Cesta utrpení. Wow, recenze přímo v názvu. Možná se Steven na stará kolena pokoušel inspirovat u Dračího bojovníka, ale bohužel. Stylu Poa a moudrosti mistra Ugveje nesahá ani po kotníky.

Balada o Busteru Scruggsovi (2018)

První dvě povídky jsou hrozná pecka (jasných 5 *), pak to jde trochu dolu (spíše ke 3–4 *). Není to ani tak zpracováním, to je stále výborné, jako spíše vlastními povídkami. Zvláště ta poslední šla trochu mimo mě. Po dlouhé době mě vyloženě nadchla kamera, byla radost se jenom dívat. Králové cynického humoru opět ve formě.

Polar (2019)

Od začátku do konce jedna velká jízda. Pro mě zábavnější než John Wick.

Zlý časy v El Royale (2018)

Když se u filmu několikrát musím dívat na hodinky, kdy že to už skončí, je něco špatně. Totálně zprasený film v áčkovém looku a s áčkovým Bridgesem. Celou tu větev příběhu s Hemsworthem jsem cítil tak nějak navíc. Pokus o kult, který nevyšel. Promarněná příležitost.

Bohemian Rhapsody (2018)

Brutálně nadhodnocené. Natočit životopisný fllm o Queen, resp. Freddiem, tak, aby byl mládeži přístupný, byla od začátku mission impossible. Navíc mě ten malý bobr Freddieho ani moc nepřipomínal. Prachy se vyvařily, ale kdyby ho hrál – jak se i původně uvažovalo – Sacha Baron Cohen, mohla to být úplně jiná jízda.