Rocky IV (1985)

In the end I know you'll be the one standing. Rocky Balboa je dnes sportovní legendou a Sylvester Stallone bude s touto rolí vždy spojován, už jen tím, že se díky prvnímu filmu stal slavným. Tuto sérii miluju od dětství, viděl jsem ji několikrát a mnoho scén je pro mne nezapomenutelných. I když mám rád všechny díly série, nejvíce dávám přednost tomu čtvrtému. Rocky IV totiž jako jediný ze série ukázal, jak jinak se může film sportovního žánru natočit a oproti ostatním dílům v něm jde trochu o něco jiného. Rocky se tu totiž má postavit svému největšímu soupeři. Do Ameriky přijíždí ruský šampion Ivan Drago, kterého hrál Dolph Lundgren, a od první scény budí respekt a neporazitelnost. Tentokrát ale nejde jen o poražení dalšího o level těžšího boxera, ale je to osobní bitva skrze Rockyho přítele Apolla Creeda. Čtvrtý Rocky je bravurním příkladem sportovního filmu, ve kterém jde o tvrdou zkoušku. Kromě toho je zde kontrast mezi soupeřícími Spojenými státy a Sovětským svazem. Je to silný zážitek, nechybí nejlepší tréniková montáž série, perfektní hudební doprovod a naprosto epický finální souboj mezi fyzicky nevyrovnanými soupeři.

Smrtonosná past (1988)

Yippee-ki-yea, motherfucker! To samé, co je pro Stalloneho Rambo a Schwarzeneggera Terminátor, to je pro Bruce Willise smolařský newyorský polda John McClane. První Die Hard je dnes pro mne nejen vánoční klasikou, ale i esencí akčního žánru plného hlášek a akce, ve které je jeden obyčejný chlap proti všem. V tomto případě McClane proti skupině německých teroristů vedené Hansem Gruberem, kterého nezapomenutelně hrál skvělý Alan Rickman. Je tady mnoho legendárních zejména akčních scén a hlášek, které mě baví i po opakovaných zhlédnutích. Bruce Willis se touto rolí doslova prokopnul mezi hollywoodskou elitu a ve špatný čas na špatném místě se objeví ještě v dalších povedených pokračováních.

Lví král (1994)

Hakuna Matata! I když je pravda, že jsem viděl hodně i lepších animáků, Lví Král je nestárnoucí klasika, která má u mne navrch už jen tím, že jsem stejně jako mnoho dalších na ní vyrůstal. Disney mě Lví Králem a z jeho doby i Tarzanem naprosto dostal a vždycky pro mne bude číslo 1. Má cenu tento film vůbec představovat? Legendární příběh o Simbovi, který musí ve světě najít sám sebe a stát se králem, zábavná dvojka Timon a Pumba, vševědoucí opičák, největší záporák mého dětství Scar nebo symbol moudrého a dobrého krále Mufasa. Nesmím opomenout slavnou hudbu Hanse Zimmera a písničky, které k filmu neodmyslitelně patří a vždycky si je budu s Lvím Králem spojovat, stejně i naopak.

Dexter (2006) (seriál)

Surprise Motherfucker! Dexter Morgan je přesně ten typ antihrdiny, kterého si prostě zamilujete. Tohoto vražedného krevního analitika jsem si od začátku hodně oblíbil a i přes to co dělá, jsem mu fandil od začátku do konce. Tento seriál je perlou mezi krimi seriály, ve kterém se objevují také prvky komedie a psychologického dramatu. Může se pyšnit naprosto skvostným hereckým obsazením, ve kterém kromě Michaela C. Halla excelují další skvělí herci, ať už v rolích kladných policistů nebo vražedných psychopatů, kteří se mají objevit Dexterovi na stole. Nejlepší postavou vedle Dextera je pro mne John Lithgow alias Trinity, Dexterova sestra Debra v podání Jennifer Carpenter a agent Frank Lundy Keitha Carradinea. Vrcholem seriálu je pro mne stejně jako pro většinu ostatních legendární čtvrtá sezóna o souboji Řezníka ze zálivu a Trinityho, pozadu nezůstávají první a druhá, které jsou na stejné úrovni. Za nejslabší naopak považuji třetí a finální osmou. Ano, i Dexter je stejně jako mnoho dalších seriálů známý ne moc povedeným koncem, který jsem dokázal překousnout. V roce 2021 dorazila devátá dodatková série s názvem New Blood a tento návrat si svoji existenci naplno obhájil, mě to bavilo a celé se to povedlo ukončit líp, i když k dokonalosti to pořád mělo dost daleko. Celkově ve svém žánru dnes Dexter nemá v televizní produkci konkurenci a byla radost to sledovat po celou dobu devíti sezón.

Narcos (2015) (seriál)

I don´t want to be good. I am going to be great. Seriálová pecka od Netlfixu v podobě Narcos mě dostala hned v prvním dílu a celou první řadu jsem dal na jeden zatáh. Je to seriál, který vlastně není možné nemilovat. Kromě všech superlativ ohledně technické stránky, hudby, scénáře, všech postav ať už kladných nebo záporných, vše vyzdvihuje fakt, že celý děj tří sezón je podle skutečných událostí kolem působení kolumbijského narkobarona Pabla Escobara. Nedovedu si představit jak by tento seriál mohl být lépe natočen a jak lépe by mohl být samotný Escobar ztvárněn. Hlavní policejní duo má u mě velké sympatie a jejich zdary i nezdary jsem prožíval s nimi bez jakýchkoli detailnějších znalostí této historie. Fantastický je pohled ze strany Escobara a zároveň ze strany policistů, kteří se jej snaží dostat. Báječné zpracování obou stran se dostalo do místa, kdy jsem fandil všem. První dvě série jsou naprostý strop a masterpeace. Za mne jde o vrchol tvorby Netflixu. Třetí série jsem se skrze jiný směr děje obával, nicméně po řemeslné stránce tam pořád bylo stejné DNA a bavilo mě to dál, i když byla o trošku slabší. Nejde jinak než doporučit!

Perníkový táta (2008) (seriál)

Say my name! Heisenberg. You're goddamn right! Musím říct, že i když Breaking Bad od začátku považuju za naprostou špičku a strop televizní produkce, ze začátku jsem k tomu neměl až takový vztah. To se změnilo s přibývajícími sériemi a v posledních dvou řadách jsem naprosto hltal každou epizodu. Je až neuvěřitelné, jak moc je tento seriál doveden k dokonalosti a do posledního detailu. Vše co se zde řekne a stane, dává jasný smysl a nemá prakticky žádné hluché místo. Naprosto zásadní je úplně epická proměna hlavních postav napříč show. Něco takového nemá obdoby a je to naprostý scénáristický vrchol televize. Pro Bryana Cranstona je Walter White alis Heisenberg stoprocentně životní role, stejně tak Jessie Pinkman pro Aarona Paula, stejné je to i pro všechny ostatní herce v jejich rolích. U této hlavní dvojice je ten vývoj ale nejrozsáhlejší. Každá postava v této show, ať už je záporná, kladná a nebo je taková, že ji prostě úplně nenávidíte, je naprosto skvěle zahraná, přesná, a každá má svůj nezapomenutelný moment nebo hlášku. Bojím se, že seriál asi není úplně pro každého, protože má občas dost pomalé tempo a na první pohled "se tam nic neděje", ale opak je pravdou a při správné pozornosti je divák odměněn naprosto úžasným zvratem, obrovským napětím a vlastně scénáristicky je to naprosto nesrovnatelné s čímkoliv co dnes v televizní produkci vzniká. Za mne je seriál kvalitativně naprostou jedničkou a může se pyšnit totálně nejlepším zakončením televizní show ever. A to se dnes jen tak nevidí.