• Krátkometrážní

Korunovační koncert pro Karla III. (2023) (koncert)

Dle očekávání vskutku EPIC záležitost. Bohužel mi chyběly hvězdy ostrovní hudby (Coldplay, Mumfordi, Spice Girls, Elton John, MIKA, Ed Sheeran nebo Paul McCartney), některá vystoupení naopak dost mimo - Katy Perry pod tónem a Take That tři kusy...? To ale neubírá na celkovém pozitivním dojmu a precizně připravené akci. 70% a příště snad raději bez toho simultánního tlumočení.

Ženy a život (2022)

Úvodem bych rád poukázal na fakt, že šlo o návštěvu kina asi po 4 letech, v naprosté euforii ze zajištěného hlídání dětí, možnosti rande s vlastní ženou a po dvou sklenkách vína. V sále navíc seděla zřejmě právě cílová skupina, dost možná placená distibutorem za každý projevený smích. Tato podpůrná konstalace vyústila v překvapivou spokojenost s děním (ne už tolik dějem) na plátně namísto očekávaného úprku z kina. Jasně, není to perla české kinematografie, ale nenáročného diváka v podobné situaci zaručeně pobaví. Jen ten soudtrack opravdu dost bolel... 60%

Superdebata České televize (2021) (pořad)

Witowská místy trefná, většinou průměrná a občas už situaci trochu nezvládala koordinovat. Ovšem formát “debaty” to oproti názvu postrádalo, politici byli jen tázáni a odpovídali (někteří tradičně úplně na něco jiného), o vzájemné diskuzi, pomineme-li vzájemné osočování a urážky, nemůže být řeč. Výběr kandidátů na premiéra? Polovina z nich bude ráda, když překročí 5% hranici. Myslím, že menší formát akce (reálně 3-4 kandidáti na premiéra mohou dosáhnout) a diskuze např. i s možností kladení otázek z chatu on-line by pořadu bývaly prospěly. Průměr.

Na nože (2019)

Bond meets Poirot. 90%

Norský dům (2017)

Suchá severská komedie o nesnadném údělu å bli en Nordmann je spíše sérií více či méně povedených epizodních gagů než nějakým hlubším příběhem. Na vině je patrně i kratší stopáž, která nedovoluje příliš vykreslit další charaktery nebo rozvinout vedlejší dějové linie. Místy jsou scény skutečně exktrémně absurdní, jindy naopak uvěřitelné a povětšinou úsměvně trhlé. Je dobré mít alespoň základní povědomí o norské kultuře, jinak vás bude snímek dost možná trochu nudit, nebo ho nepochopíte. 60% [24. Dny evropského filmu]

Z temnoty duše... světlo (2017)

Téma, o kterém se mezi lidmi ani v dnešním, co do alternativních postojů "pokročilém", světě příliš nemluví nebo ani neví, je podáváno bez obalu promluvami přímých účastníků a odborníků dlouhodobě se tomuto fenoménu věnujících... po technické stránce bych měl pár výhrad, ale obsahově jde o velice zdařilý dokument. 70%

Bezva ženská na krku (2016)

Nemůžu říct, že bych se několikrát nezasmál, ale film prakticky stojí a padá na výskytu jediné dobře napsané postavy starosty a hrstce povedených hlášek. Dámy jistě potěší pohled na zdaleka ne ještě vetchého hrobníka, pánové se pravděpodobně zase zatouží na chvíli vrátit do školních lavic. Jednoduchý scénář bohužel o moc víc nenabídne a vy jste po té hodince a půl nakonec rádi, že si odnášíte z kina alespoň část mozku. 60%

Warcraft: První střet (2016)

Stanislav Šulc v E15 označil Warcrafta celkem trefně za pohádku pro velké i malé děti. Užijí si ji jak pařani původní předlohy, tak i ostatní milovníci fantasy a věčného boje dobra se zlem. Film je po řemeslné stránce prakticky dokonalý (i když nutno podotknout, že ve 2D to kouzlo bude asi o něco menší), příběhově vcelku povedený a až na pár klišovitých scén příjemně ubíhá. Nemyslím si, že by se mělo jednat o dalšího LOTRa, ale série získala tímto snímkem slibný potenciál a mou budoucí pozornost. Významně mi chybělo hlubší propracování obou světů a další druhy postav (kam se poděli archeři, peasanti, balisty, neřkuli více nekromantů a clericů, kteří by čarovali ty svoje bordely všude kolem?)... zaměření na hrubou sílu vs. všeho všudy 3 kouzlící charaktery mi přijde dost omezené. Možná mohla být stopáž filmu trochu více přející a tohle všechno rozkreslit, pak by to bylo zřejmě i na plný počet. Ale třeba se ještě dočkáme v dalších pokračováních. Takhle "jen" 80%. [IMAX 3D, 7.6.2016]

X-Men: Apokalypsa (2016)

Film prakticky stojí na (povětšinou velmi zdařilých) efektech, od X-tého pokračování X-série asi nelze očekávat bůhvíjakou invenci v charakterech nebo scénáři (taky ji divák ani nedostává). Čirá předvídatelnost se vlastně také dala předvídat. Ale svůj účel snímek podle mě splňuje, pokud tedy mluvíme o touze pobavit a odreagovat se a vypnout na chvíli mozek, aby se vám v něm žádný telepat příliš neprohrabal. A zde více než jinde platí, že účel světí prostředky. Nutno přiznat, že se i pár dobrých myšlenek v apokalypse objevilo, herecké výkony McAvoye a Fassbendera zdařilé (když už mají tu a tam co hrát), ale notná (nikoli bohužel nutná) dávka klišé, všude a neustále létajících předmětů a mutantů sráží hodnocení na lehký nadprůměr. 70% [ČSFD premiéra 18.5.2016, CineStar Anděl]