Star Trek: Podivné nové světy - Elysejské království (2022) (epizoda)

Niektorí tu v recenziách hovoria o "nečakane srandistickom úlete", ale úprimne, videli ste už niekedy "Shore Leave" z pôvodného seriálu zo 60. rokov ? Ešte podstatne uletenejšie. Posledné dva diely tejto prvej série sú na temnejšiu nôtu, takže trochu oddychovej uletenosti seriálu len a len prospeje. Holografické paluby ešte v tejto ére nemajú, tak musíte postavy do deja úletovo ladenej epizódy dostať iným spôsobom. Prekvapilo ma, a zároveň oceňujem, že už v tomto dieli uzavreli dejovú líniu s doktorovou príbuznou (viac neprezradím, viď tretí diel).

Star Trek: Podivné nové světy (2022) (seriál)

Takto sa robí prequel seriál v ére pôvodného seriálového Star Treku. Skvele odvedený kus práce, takmer nikdy to nezaškrípe. Zo seriálu razí radosť, dobrodružstvo, humor, ľudskosť, aj patričná vážnosť a pátos - všetko veci, ktoré od poriadneho Trek seriálu čakáte.

Amonit (2020) odpad!

Stupídny sentimenálny gýč, ktorý je urážkou reálnej Mary Anningovej, energickej, samostatnej a nesentimentálnej ženy. Reálna Mary si svoje miesto v histórii vydupala dlhými rokmi poctivej, usilovnej a priekopníckej práce na poli paleontológie, za ktorú ju v jej dobe uznávali nielen vedecké spolky a učené spoločnosti, ale tak ženy ako aj muži. Nebola zakríknuté chúďatko. Bola zo skromnejších pomerov, a tie dosiahnuté úspechy a to uznanie by vydali aj na tri životopisné filmy. Ale nie, vševedko Francis Lee, ďalší x-tý posilkový mačo vzrušujúci sa nad predstavou dvoch súložiacich žien, si rozhodol vytrieť si pozadie s Anningovou a jej osobnou autonómiou a jej osobným príbehom. Naservíroval omaľovánkovú gýčovú hnačku, ktorá posiela feminizmus a uznanie pre feministické osobnosti na poli vedy a spoločnosti naspäť o pätsto rokov. Všetko preto, lebo chcel nakrútiť rozvláčno-melancholické light-P-čko, ktoré obsahovo zaostáva aj za treťotriednou harlekýnkou. Rejža, antifeministický maskulínny masturbátor, ktorého desí, že by žena mohla byť schopnou vedkyňou, či samostatnou bytosťou, zdegradoval ozajstnú ženskú historickú osobnosť na ufňukanú EMO tetku, ktorá plače, kedy si konečne nájde svoju nafukovaciu Anču v krinolíne. Korunu celej absurdite nasadzuje fakt, že rejža v svojom pľuvanci na feminizmus a sexuálnej objektifikácii Mary už názvom podsúva nechutnú narážku na "amonit ako symbol ženského otvoru". Mokrosenné light P-čko nudiaceho sa staršieho režiséra, ktorý emancipovanú ženu videl asi len triédrom z rýchlika letiaceho vo výške desať kilometrov nadzvukovou rýchlosťou, a z emancipovaných žien má panický strach, ak o nich nemôže písať slash fanficy. O dnešných to nešlo, mohli by ho zažalovať, tak poďho sa vybúriť na Anningovej, ktorá je už dávno na pravde Božej a nemôže sa ani len brániť voči jeho tvrdeniam. Vskutku "hrdina", takýto "režisér". Takto príšerný film dokážu skutočne napísať len chlap, ktorý o ženách, emancipácii, vede a vedkyniach vie akurát tak exkrement. Filmy ako tento sú obrazom dnešnej doby: Povrchné bláboly, bez akýchkoľvek dôkazov a faktov zosmiešňujúce podstatne zaujímavejšie a fascinujúce historické osobnosti, dokonca i ženské, a namiesto toho dookola onanujúce nad obsesiou telesnosťou, nad tým, komu sa s ako s prepáčením zduril pinďúr či ženský otvor, či tak alebo onak napäl sval a kto sa ako spotil, pošťal a posral pri akte pod obraz človečí i opičí. Čakám, kedy nejaký belgický režisér-pseudohumanista natočí životopisný film o Patrice-ovi Lumumbovi, kde bude Lumumba beloch a blondiak, bude obťažovať malé deti a dožije sa roku 2004. Takhle se životopisné filmy nedělaj, vážení...

Tajomstvo šťastia (1995) (TV film)

Náhodou, nie najhoršia rozprávka. Čudujem sa prekvapujúco vysokému počtu českých hercov v tejto slovenskej produkcii (predvídateľne, všetko predabovaných - Cinkota dabuje Greifa, Dočolomanský dvorného šaša, Slovák zas Bartošku.

Dvacet tisíc mil pod mořem (1980) (TV film)

Kvalitné spracovanie Vernovej slávnej predlohy, ktoré však trpí na niekoľko problémov: Nízky rozpočet (je to televízny film), v dôsledku ktorého neuvidíte úplne všetky miestnosti a rekvizity z Nautila, bluescreen efekty sú kostrbaté a niektoré výpravnejšie dobrodružstvá a zážitky z predlohy boli zákonite vynechané. Potom je tu typická slabina televíznych produkcií tých čias, t.j. netočilo sa na kvalitnejší film, iba na pásku (našťastie tu nie je priveľa svetelných artefaktov). A posledná slabina je, že expozícia prostredníctvom dobových novinových článkov je trochu poplatná dobe vzniku filmu (za "normalizácie"). Vernov román sa dotkol viacerých sociálne kritických tém, ale film to niekedy už trošku prehnane dopĺňa a preháňa, a pôsobí to rušivo, hoci to inak nemá vôbec vplyv na dej. Ned je tiež trošičku prchkejší než v knihe. Oceňujem však, že scenár zachoval a dobre vystihol charakter kapitána Nema a jeho posádky, ako i ústredného tria neplánovaných hostí na Nautile. Morálna šeď a ľudskosť Vernovej predlohy je tu zachytená veľmi solídne, v podstate na výbornú. Scenár dokonca odolal pokušeniu prezradiť národnostný pôvod kapitána Nema, keďže ten Verne odhalil až v románe Tajomný ostrov. Návrhy kulís, kostýmov, rekvizít a dokonca aj účesov a vizáže hercov sú silne inšpirované pôvodnými ilustráciami z Vernovej predlohy, čo považujem za solídne plus, popri dobrom scenáristickom spracovaní. Osobne si myslím, že toto je jedna z (pun intended) Verne-jších adaptácií tejto slávnej verneovky, či už televíznych alebo filmových.

Led (1998) (TV film)

Recenzia "za 3 K": Kvalitná katastrofická komédia. :-)) Odporúčam vidieť len raz za desať rokov, malé dávky stačia. ;-)

Hon na čarodejnice (1993) (TV film)

Tento film som videl v repríze na STV niekedy začiatkom 21. storočia alebo v polovici jeho prvej dekády. Celkom sympatické, že sa v stredovekých kulisách nenakrútila ďalšia rozprávka alebo fantasy, ale niečo historické (resp. historickejšie). Ak ma pamäť neklame, odohrávať sa to malo skôr na Pobaltí či v Škandinávii ? Už len vzhľadom na predlohu dánskeho autora. Dosť pekne, atmosféricky nakrútené. Určite jedna z lepších vecí, na ktorých pracoval Kákoš.