Pravidla moštárny (1999)

Nikdy jsem nechápal oblibu Irvinga. Přišlo mi, že bere silné ingredience a vaří z nich eintopf. S Pravidly moštárny se stalo totéž ve filmu. Výborní herci výborně hrají, dokonce i herecjednohoobličeje Tobey Maguire koulí očima jako o život, místy snad až moc. Výsledek? Vyhrocené události lidského života, vzájemně spojené jen inertním pozorovatelem, jsou poskládané za sebe do plochého příběhu, na jehož konci ve mně zůstalo takové velké patetické nic.

Rain Man (1988)

Asi jediný road movie, který mě kdy bavil. Film má příjemné tempo i vizuál. A samozřejmě Dustina Hoffmana, který to celé posunul o dvě hvězdičky výš.

Muž, který zabil Dona Quijota (2018)

Nikdy jste se neuzavřeli ve vlastní (!) fantazii? Nikdy jste nebojovali s větrnými mlýny? Nikdy jste si nespletli sen a realitu? Tak to je mi líto, tenhle film není pro vás. Pokud jde o mě, klidně bych dal 7 hvězdiček. Film mě vtáhl jako tobogán a za dvě hodiny zase vyhodil. Zkrátka, Terry Gilliam to dokázal!

Duch (1990)

U téhle přeslazené blbiny si vždycky říkám, jestli je Swayze nejslavnější neherec planety a proč se Goldbergová tak nesnesitelně pitvoří.

Pension pro svobodné pány (1967)

Seán O'Casey se jako správný Irčan zapletl s irskými nacionalisty, Angličany i levicí. Mezi šitím do sociálních nešvarů se stihl zabrat i do drobné satiry na proutníky, zlatokopky a pokrytce obojího pohlaví. Krejčík v tom našel úžasnou crazy polohu pro českou hereckou elitu. Film se na pár místech trošku zadýchá, ale celkově to vidím na 4,89 *.

Poslední tango v Paříži (1972)

Jedna pichlavá hvězda za poznání z oblasti sociologie: miliony lidí potřebovaly Bertolucciho, aby si mohly přiznat, že je fascinuje představa anonymního sexu. Druhá ještě pichlavější za poznání z oblasti psychologie: film dal divákům možnost projektovat si posedlost sexem do Branda. Ale protože ani jedna z těch hvězd není o filmovém umění, tak je obě škrtám a dávám jiné dvě za kulisy Paříže.

Lidice (2011)

Pro mě film funguje ve scénách, které by se daly zařadit i do dokudramatu na stejné téma. Méně funguje tam, kde herci hrají. Tam jsem neviděl postavy prožívající nepředstavitelnou tragédii, ale Rodena, Fialovou, Bydžovskou atd., jak hrají emoce.

Poslední útěk Jeronýma Pražského (2018) (TV film)

Kdyby se přidalo trochu akce a jazyk se zbavil idiomů, mohl by to být hezký naučný film pro děti a mládež, ti v tom parodii vidět nebudou, protože by ji ani nepoznali. Ve filmu najdete klišé snad z každého použitelného žánru: fantasy (dramatická scéna přichází s blesky), pohádky (vzpomínky), historický film (zkaženost = válení se s děvkami), western (přichází šerif a lepá děva varuje hlavního hrdinu). A to jsem ještě určitě na něco zapomněl. Na druhou stranu, to, z čeho má Mirka Spáčilová osypky, má nějaký historický základ. Třeba Jeroným byl prý na ženské a Jitce Čvančarové by asi neodolal, takže podobná love story by se mu mohla snadno přihodit. Jednu věc ale nechápu. Opravdu musí (jinak výborný) Vetchý všechny dramatické dialogy odříkat v rytmu polky hrané na kulomet, RA-tatata, RA-tatata, RA-tatata? Nemám herecké školení, tak nevím, to se takhle někde učí? Proč se starý Štěpánek bez takové šablony obešel?

Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře (2018) (TV film)

Ještě jsem neslyšel, že by takto někdo postupoval: Napřed si zkusmo natočit obrázky a pustit to do televize se záznamem čtené zkoušky, to je super nápad. Teď aby k tomu někdo napsal scénář, sestříhal to a předaboval prozatímní texty. Ale počkat, on to je finální produkt?!

Inspektor Max (2018) (seriál)

Nesourodá a divná dvojice Kukura a Hájek v Zoltánově placatém autě. No není to skvělá, fakt česká variace na severskou klasiku, jen bez deprese a tmy? Vždyť ne každá detektivka musí být horor nebo sorela. Přiznávám, je to trochu ujetý. Ale upřímně, v té bídě českých detektivek jsou zápletky svěží a občas i překvapivé. A rozhodně je to zábavné!