Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Chcete niečo svojské, originálne, niečo...na čo v živote nezabudnete? Berte Pulp Fiction a tento film bude ako vaša prvá láska, jedinečná a nezabudnuteľná. Keby to bol jediný Tarrantinov film, usudzoval by som, že to písal total nahulený niekde v hašišovom bare, áno, presne v tom o ktorom sa bavia Vincent (John Travolta) a Jules (Samuel L. Jacksom), ale Tarantino nás vždy a opakovane dokáže prekvapiť a tak ho musíme nazvať géniom, možno trochu šialeným ale každopádne majstrom svojho remesla. Máme tu tri základné príbehy, poprepletané niekoľkými ďaľšími...o ktorých je asi zbytočné písať, určite poznáte naspameť. Hlavné je ako to dokonale na seba nadvezuje a má dokonalú príchuť originality. Odkazy na svoje vlastné filmy, retrobar kde Mia (Uma Thurman) a Vincent predvedú svoju tanečnú kreáciu, adrenelín do srdca po zherojnovaní sa, mozog rozprsknutý po celom aute a pán Wolf riešiaci problém, pretože Jimmmy, ktorého hrá Tarrantino kôli šetreniu rozpočtu, nevie čo s mŕtvym negrom...dvojica lupičov v Burgerdome, ktorý by rádi Julesov kufrík, doteraz asi nikdo netuší čo v ňom bolo, alebo Zedove ,,hrátky" v pivnici, ktoré preruší až Butch (Bruce Willis)...škoda, že tam to skončí a ďaľšie hrátky s letlampou a sfetovanými negrami ostali na našej fantázii. :) Okrem preferovaného slova ,,fuck" je celý dej prešpikovaný hláškami alebo Julesovým citovaním Ezechiela, doprevádzaného výbornou hudbou a koncertom hereckých hviezd... Ako asi tisíc komentov predomnou musím doporučiť a kľudne môžte pozrieť niekoľkokrát, vždy vás to rovnako dostane...veď kto z vás by si nepametal aspoň niektoré hlášky...alebo vtip o troch rajčinách a kečupe. Hodnotenie: 90%

Smrtonosná zbraň (1987)

Tak tento, už pomaly dvadsaťročný film je mojou srdcovou záležitosťou. Je to film, ktorý vás nenechá vydýchnuť si celých 112 minút. Ono žánrovo to jednoznačne zadeliť je ťažké, tak to nazvem akčná kriminálka s uleteným humorom, sem-tam morbídnym, a dvojicou hlavných hrdinou ktorá mi vďaka tomu, že sa stretla na filmovom plátne ,,zmenila" detstvo.Veď kto by sa nechcel vo veku, keď vás ešte ani baby poriadne nezaujímajú, stať polišom po tom ako vidí Rigsa zastreliť čo mu príde pod ruku a Murtaugh zahlási:,, či stretol niekoho koho ešte nezabil?". Rigs v podaní Mela Gibsona, ktorý po smrti snúbenky sa upne na svoju prácu, aby mu nechodili po rozume samovražedné sklony dostáva za parťáka Murghta (Danny Glover), ktorý má krátko do dôchodku. Skvele vyvážený kontrast medzi obidvoma pôsobí vo výsledku naozaj skvele. Murtaugh, vždy upravený zásadový policajt, rodinne založený s revolverom ,,veteránov" musí čeliť niečomu takému ako je Rigs, strapatý, oblečený väčšinou, ako by ho krava práve vypľula, so zbraňou ktorá bola viac z púzdra ako v ňom a zabijáckym inštinktom (špeciálna jednotka). Vražedný, tak trochu psychopatický výraz fakt Gibsonovi sedel, vyzeral ako by mu najmenej násadu od metly do prdele vrazili. Spočiatku na nervy si lezúci parťáci sú zocelení tým, čomu musia čeliť, Murghtova rodina sa stáva aj Righsovou rodinou a zločinci to začínajú mať spočítané, lebo keď sa títo dvaja naserú sú naozaj zlí, najmä ak im siahnete na to najcennejšie. Film by kľudne obstál aj ako čisto akčný, ale nezabudnuteľným ho robia najmä hlášky a Rigsove krkolomné kúsky.Veď skúste kupovať zásielku drog s niekoľkými drobnými v peňaženke ako Righs...vždy sa na tom smejem ako sprostý, alebo skočiť s.o samovrahom z budovy, keď už si to v podstate rozmyslel. Hovoriť o hereckých výkonoch by bolo sypaním si piesku do očí, jednoducho bravúrne a nezabudnuteľne, jak u Gibsona, tak u Glovera.Nečudo, že sa to dočkalo pokračovaní, ktoré možno raz tiež trochu popitvám, lebo to čo dokázal Donner jednotkou je pre mňa kult. Namixovať spolu takýto gulášik akcie a zábavy, ktoré idú ruku v ruke sa nepodarí už možno nikdy a približuje sa jej len iná smrtonosná vec s Bruceom Willisom. Ať zhynie ten, kto túto vec nemusí :) Hodnotenie: 100%

Rukojmí (2005)

Celkovo je to herecky veľmi dobre zvládnuté, Bruce ako vždy perfektne, všetci ostatní zdatne sekundujú, ale najviac ma prekvapil Ben Foster ako šialený Mars.Jeho vražedne-psychopatický výraz bol naozaj bravúrne zahraný a v scéne kde horí celý dom a on kráča pomedzi plamene ako Brandon Lee vo Vráne je naozaj skvelá. Takže je to mix akcie ( tej je naozaj na môj vkus a na druh filmu dosť)a napätia, ktoré chvíľkami pôsobí až trolinku tajomne ( čo je dané najmä lokalitou a miestom kde sa únos odohráva), sem-tam trochu klišé (mafia ako FBI, kto videl pochopí), ale najmä všetko sa tak trochu točí okolo ľudskej psychiky a Willis ako Jeff má tiež ľudské city, strach, chvíľami zúfalosť a najmä nie je až taký Rambo a nie je nezraniteľný. Nič čo by sa stalo kultové, ale ako celok celkom dobre poskladané a určite nesklame Brudeových fanúšikov, mierny nadpriemer... Hodnotenie: 60%

Pařba ve Vegas (2009)

Na túto strelenosť som sa veľmi tešil, trajler bol brutálne zábavný a nadupaný. A ako to nakoniec vnímam? Trajler sa natiahol na 100 minút s malými odbočkami, čiže žiadne extra nečakané veci nenastali, len veľa vcelku zábavných a milých scén, ktoré niekedy vyvolávali kŕče, niekedy jemný úsmev a niekedy, len také to uhmm. Našťastie málo hluchých miest prevažujú nad ne-charizmov a ne-herectvom niektorých hercov a celkovo to ako bláznivá komédia vyznieva dobre. Nič prevratné sa však nedeje, takže spokojnosť, ale zvládol by som aj viac Hodnotenie: 70%

12 podmínek k dědictví (2006)

Typická rodinná dráma? Možno áno, ale zaujala o čosi viac ako ostatné, ktoré by ste našli v nedeľu poobede ako oddychovku. Celkom zaujímavý námet, ktorý býva často k videniu v amerických komédiách o dedičstve za určitých podmienok, kde to veľmi často nefunguje. Tu to prekvapivo funguje a napriek veľkému moralizovaniu a klišovitými dialógmi občas pôsobí film veľmi ľudsky a príjemne, vďaka čomu sa nedá ho dopozerať. Romanticko smutné rozuzlenie film tiež nijak nezabíja, takže podľa mňa veľmi poctivo urobený film, herecky zvládnutý typicky televízne, ale vôbec to neruší. Hodnotenie: 60%

Cedulky (2008)

V celku podarené, herecký milé a prívetivé, ale nijak originálne. Nechytilo ma to nejak zásadne za srdce alebo iný orgán, napriek tomu pekne spracované. Čo sa mi páčilo bol aj hudobný doprovod. Hodnotenie: 80%

A co když je to pravda? (2005)

Jedná z tých pozerateľných romantických komédii. Na koniec presladená, predvídateľná, ale vo svojej podstate veľmi milá a nenásilná. Žiadne extra herectvo, len sympatický herci a naozaj chvíľami vydarený ,,nefekálny" humor. Komédia pre deti i dôchodcov. Hodnotenie 60%

Lovci lvů (1996)

Jeden z málo dobrodružných filmov, ktorý má dokázal upútať na viac ako 100 minút. Za všetko môže atmosféra výborne vykreslenej africkej divočiny, tie zábery na trávu vo vetre a v nej mihotajú sa tiene je fakt úchvatná. Kamera a strih je naozaj na výbornej úrovni a Kilmer s Douglasom zo seba vydávajú čo sa dá. Krásna príroda prehlušovaná výkrikmi zdesenia ma celkom opantala a noci pri čakaní na levov zabijákov boli pekne napínavé ... Hodnotenie: 80%

Superpoldové (2001)

Nečakal som od toho nič, ale musím povedať, že sklamaný som až tak nebol. Vcelku uvoľnená, chvíľami trápna, ale v konečnom dôsledku podarená (samozrejme pri nálade na takýto druh filmu) komédia. Herecký podpriemer, ale niektoré scény a hlášky sú naozaj podarené a nezabudnuteľné. Hodnotenie: 60%

Kdo je tady ředitel? (2006)

Trierovi teda evidentne nešlo o to ako bude film natočený, dokonca si dovoľuje mnohokrát sám vstúpiť do deja tým, že odvráti kameru a podotkne čo sa odohráva, respektíve, čo máme čakať a že je to len komédia. Veľmi veľa scén je založených čisto na dialógoch a plynú veľmi pomaly, ale väčšinou divákovi nedovolia stratiť pozornosť. Tých ,,čisto nedialógových“ scén je pomenej, ale o to sú zaujímavejšie, či už ide o kolegynku prehnutú cez riaditeľský stôl alebo agresívneho vývojára. O skupinových objatiach ako na terapiách ani nehovoriac. Film samozrejme naberá na obrátkach, keď Kristoffer začne zisťovať, za čo všetko je vlastne ..veľký šéf“, čiže on zodpovedný a začne veci riešiť nie podľa plánu Ravna čoby skutočného majiteľa. Ak dokážete potlačiť pocity z toho ako sa rozhodol ignorovať bežné filmárske postupy a vychutnávate si len ten herecký rituál herca proti hercovi v netradičnom komediálnom šate, tak určite nebudete sklamaný. Mne osobne to pripomínalo chvíľami film Blbec na večeru (1998), videl som tú určite paralely, každopádne určité špecifiká ako netradičný pohľad na človeka ako takého filmu Kto je tu riaditeľ? nemožno uprieť. Hodnotenie: 80%