• Mysteriózní

Šest vražd stačí, maminko! (1994)

Silné momenty to má, ale je ich pramálo a Watersov humor mi očividne nesedí, čo som zistil už v plameniakoch. Tam som však kvitoval, že ma dokázal zhnusiť a zaskočiť, toto je divácky určite prístupnejší film, ale aj nudnejší. Pravdupovediac, neviem či ma mali baviť repliky alebo teatrálnosť vrážd, každopádne to vo všetkých rovinách zostalo mdlé. Nefungovalo to ani ako vážny film, ani ako čierna komédia, to by bolo treba viac tlačiť na pílu spoločenskej nekorektnosti.

Kostka 0 (2004)

Atmosférickejšie, akčnejšie, krvavejšie a scenáristicky výrazne zaujímavejšie ako paškvil hyperkocka. Evidentná je aj snaha vrátiť sa do sveta z jednotky, čo sú všetko klady. Škoda však, že tomu v poslednej tretine dochádza dych a záver síce uzatvára príbeh ako-tak logicky, ale nijak originálne.

Vražda! (1930)

Z hľadiska histórie kinematografie určite významné dielo, dokonca by som tipoval neskorší rok vzniku ako 1930 (!), ale ten príbeh už vyznieva v súčasnosti až príliš naivne. Chýba mu to, čo zdobí väčšinu Hitchcockových diel - väčšie napätie.

Chappie (2015)

Scenáristicky o kúsok slabšie ako Blomkampov najlepší kúsok District 9, no stále výborné. Opäť to pôsobí zámerne trochu béčkovo, no už len za sympatického robota Chappieho a prekvapivo výbornú dvojicu z Die Antwoord musím prihodiť aj piatu hviezdičku.

Inland Empire (2006)

Na prvé pozretie opäť nepochopiteľné, no čo je horšie, na rozdiel od iných Lynchových bizarností (Lost highway, Mulholland drive) nemám ani najmenšiu chuť pozerať to znova a hľadať vodítka vedúce k odpovediam či náznakom odpovedí. Dôvody, pre ktoré je to tak, sú zároveň dôvodmi, pre ktoré tomu dávam tie tri len s prižmúrenými očami. Absolútne tu totiž absentuje to, čo robí iné Lynchove filmy takými pôsobivými - geniálna audiovizuálna stránka. A osobne som mal celkom problém aj so stopážou. Tri hodiny boli pre mňa v tomto prípade ubíjajúce, hoci práve záverečná polhodina mi prišla najlepšia a vari sa v nej objavilo aj pár vodítok.

Ogroff (1983)

Na pomery ultralacného amatérskeho kúsku to má veľmi solídne gore, no inak je to príšerná absurdnosť. Žiadne dialógy, obskúrny hudobný sprievod a ako bonbónik pol hodiny pred koncom nezmyselný zvrat, ktorý je tam snáď len preto, aby režisér demonštroval, že pozná viaceré hororové subžánre. Odporučiť to možno len ľuďom vyhľadávajúcim filmové kuriozity.

The Oregonian (2011)

Zručne natočený uletený experiment? Rozhodne áno. Zároveň však nuda a nulový dej. Film neponúka takmer žiadne odpovede, len vrství na seba jeden podivný výjav za druhým.

Kůže (2017)

Jeden z najbizarnejších filmov, ktoré som v poslednej dobe videl. Občas to pôsobí smutne, inokedy až teatrálne komicky (sfukovanie sviečok). Ako celok to však funguje výborne a vďaka krátkej stopáži nie je priestor na nudu. Možno to nie je úplne na plný počet, no za nápad, odvahu a celkové vyznenie tomu nemôžem dať menej, hoci dokážem pochopiť celú škálu hodnotení. Holt, aj takto sa dá natočiť film o hľadaní lásky a životného šťastia.

Podivná barva slz tvého těla (2013)

Vizuálne a hudobne výborné, ale ten film ako celok je podivný. Zápletka je síce na začiatku banálna, no cesta k záverečnému rozuzleniu je spleťou halucinácií (asi). Neviem ani presne odhadnúť, čo sa odohrávalo v realite a záver je už len vyústením tejto giallo lynchoviny, v ktorej som sa zrejme úplne nezorientoval. Teda za predpokladu, že to vôbec malo nejaký komplikovaný a chytrý dej a nebola to len experimentálna šialenosť.

Anihilace (2018)

Rozpačito prijatý žánrový mix, ktorý ma vyložene uchvátil. V mojom prípade fungoval dokonale najmä v prvej polovici, keď visí vo vzduchu neistota a nezodpovedané otázky. Potom sa už ide iným smerom a moje nadšenie trochu opadá, čo však neznamená, že by to nebol vyložený nadpriemer. So záverom mám drobné problémy, posledná scéna je klišé ako vyšité, no celkovo to je 90 % a rád tomuto nedocenenému kúsku zvýšim rating.