• Mysteriózní

Captivity (2007)

Škoda priveľmi béčkového podania, dosť film zráža. Dokonca si nemôžem pomôcť, no prišlo mi to aj predvídateľné, čo je pri takomto filme problém.

Pokoj 1408 (2007)

Naprostá bomba. Cusack exceluje, atmosféra je poriadne hustá a nechýbajú ani zmätené pohľady po poslednej scéne. Presne tak to mám rád. Jeden z najlepších one-actor filmov, ktorý ukazuje, že menej je niekedy viac a na dobrý horor netreba hektolitre krvi. Stačí izba a jeden dobrý herec.

Rozsudek smrti (2007)

Päť za prvých 40 minút. Ale v globále to je trochu čudný film. S tzv. wtf momentmi a zbytočne prekračujúci rovinu psychodrámy. Taký Ctihodný občan po "wanovsky" s mnohými otáznikmi. Ale stále nejak nadpriemerný.

Sbohem, baby (2007)

Lehanova predloha sľubovala parádny film. Ale ako sa s tým vysporiada Affleck? Zvládol to na výbornú, pre mňa ešte kvalitnejšie prenesenie na plátno ako v prípade Eastwoodovej Tajomnej rieky. Tá mala atraktívnejšie herecké obsadenie, no tu ma oveľa väčšmi pohltila atmosféra aj dejové zvraty. A čo sa týka morálnej dilemy v závere, tá patrí medzi najzaujímavejšie aké som vo filme videl.

Snuff 102 (2007)

Film sledujúci jeden hlavný cieľ - šokovať. Pár brutálnych scén je fajn, ale po čase ma ich sledovanie začalo vo všeobecnosti nudiť. Dej je mimoriadne jednoduchý, nie je to ani hraný snuff, len amatérsky horor o existencii snuffu. Bohužiaľ, nezáživný a predvídateľný. Navyše bez výraznejšieho posolstva. Niektoré zvrátené filmy (Nekromantik, Thanatomorphose, Ľudská stonožka) to zas kompenzujú originalitou, tento medzi ne nepatrí.

The Girl Next Door (2007)

V podstate úplne identické ako kniha pokiaľ ide o plynutie deja, akurát, že atmosféra a celkové vykreslenie charakterov postáv tam pôsobili oveľa silnejšie, tým pádom boli aj pôžitok a miera znepokojenia z knihy výrazne vyššie. Tu je problém poriadne pochopiť charaktery jednotlivých detí podieľajúcich sa na týraní, čo je veľké mínus. Navyše vo filme pár zvrátených scén chýba, aj keď ten absolútny vrchol tu je. Vo výsledku len solídna adaptácia najznepokojivejšej, a pritom výbornej, knihy akú som čítal. P.S.: Neporovnávajte s americkým zločinom, ten vychádza zo skutočných udalostí, toto z Ketchumovej knihy, ktorá sa spomínanými udalosťami iba inšpirovala.

Vím, kdo mě zabil (2007)

Za mňa dokonca pomerne silné tri a som rád, že ma povesť tohto filmu neodradila. Má to atmosféru, napätie, zaujímavú (hoci mierne uletenú) pointu. Natočené možno slabšie a samotný záver je klasické klišé béčkových trilerov so ženskou hrdinkou, ale s tým bolo treba počítať.

Vítej v džungli (2007)

Nuda, nuda a ešte raz nuda, v ktorej zaujme akurát pekná príroda a odkaz na Deodata. Pritom samotný motív je zaujímavý a myšlienka okolo Rockefellera mala slušný potenciál. Bohužiaľ, Hensleigh z toho vytvoril topornú amatérčinu.

Všichni do jednoho (2007)

Objektívne asi 3*, ale pridám jednu za nápad a na české pomery aj výraznú originalitu prevedenia. Film má výbornú atmosféru, herecky je zvládnutý solídne a jediné, čo by som mu vytkol, je trochu slabšie vypointovanie, keď sa vlastne nedočkáme žiadneho zvratu, ktorý sa tu tak trochu pýta.

Zodiac (2007)

Kvalitné temné krimi, ale pokiaľ poznáte skutočný príbeh, zostáva vám len kochať sa umením Finchera a hercov. Samotný dej vás nijak neprekvapí.