• Mysteriózní

Vynález zkázy (1958)

Uznávam trikové kvality filmu, uznávam Zemanovo remeslo, ale žiaľ, príbehovo ma to nijako neoslovilo, a tak nemôžem inak. A to napr. Cesta do praveku patrí dodnes medzi moje najobľúbenejšie filmy, takže vekom filmu moje pocity ovplyvnené nie sú.

Zabití posvátného jelena (2017)

Niekde medzi 3 a 4, ale príkloním sa vyššie, lebo takýchto filmov nie je veľa a už vôbec nie v kinách. Prvých 50 minút vyznieva ako prehliadka bizarných dialógov pri extrémne pomalom plynutí deja, aby nám zrazu tvorca šplechol do tváre o čo vo filme pôjde. Potom sa to už dostáva do štandardnejších koľají. Stále je to však veľmi osobité dielo. Artový film odetý do komerčného rúcha alebo komerčný film v artovom rúchu? Niečo tomu však chýba, Lanthimos sa unáša na vlne svojej pochybnej mysle, ale zabúda na gradáciu napätia, scenár tiež mohol byť prepracovanejší. Na môj vkus príliš lyrická záležitosť.

Záhada Blair Witch (1999)

Film, ktorý išiel úplne mimo mňa. Oceňujem schopnosť tvorcov predať to, rešpektujem, že točili takmer zadarmo. Ale aj tak. Čakal som oveľa viac a v rámci poloamatérskych found footage filmov ma mnohé vzali viac. Preto som nikdy úplne nepochopil kultový status tohto diela, pri ktorom ma myklo asi raz, čo je málo.

Záhada Hory mrtvých (2013)

Príbeh Ďatlovovej expedície je skvelým námetom na mysteriózny horor, ale toto je mimoriadne slabé. Dlhé minúty sa nič nedeje, nudí to a človek trpí pri pohľade na roztrasené zábery - často dokonca v tme. V závere prichádza absurdná snaha o sci-fi rozuzlenie, ktorá je logikou i efektmi nechcene smiešna.

Záchranáři v akci (2019) (seriál) odpad!

Otrasný formát. Mizerní herci v seriáli s pseudodokumentárnym lookom.

Závrať (2009)

Ako vyvražďovačka priemer, ale prvá polovica je geniálna. Ak máte strach z výšok, tak to nie je pre vás. Podobne fóbiu prebúdzajúce ako Pád do tmy, ktorý zas útočí na klaustrofobikov a je lepšie natočený. No aj tak nadštandardný zážitok.

Zelená míle (1999)

Dvakrát do tej istej rieky nevkročíš? Ale kdeže. Darabont toto otrepané klišé prevrátil naruby. Po druhý raz dokonale adaptoval Kingov väzenský príbeh na filmové plátno. Nedá sa povedať či je to lepšie ako Shawshank, osobne mám Shawshank radšej, no to nič nemení na tom, že je to rovnako emotívne a patrí tomu rovnakých 100 percent.

Zeljonyj Slonik (1999)

Ťažký film na sledovanie i hodnotenie, a tak dávam alibisticky 3 hviezdičky, hoci to pokojne môže byť za 5 i za odpad. Je to vyslovene undergroundový film, špinavý, odohrávajúci sa v stiesnených priestoroch a tá depresívna atmosféra je skutočne nepríjemná. Po dlhom psychickom terore príde aj na gore festival, ktorý je natočený veľmi „pekne“. Lepšie by bolo asi napísať hnusne a zručne. Potešili aj výkony Pachomova a Jepifanceva. Ako celok ma tento film znepokojil ešte viac ako Srbský film, ktorý bol predsa len filmovejší a nepôsobil ako záber z bezpečnostnej kamery v nechutnom ruskom väzení.

Zhubni! (1996)

Nepovažujem to zrovna za horor, skôr drámu s hororovými prvkami, ale rozhodne zaujímavú. Myšlienka zaujme, dej aj vďaka kratšej stopáži odsýpa a človek sa preto nenudí. Možno len škoda, že sme nevideli viac z prerodu človeka na jaštera, ale tento film proste nehral primárne na hororovú strunu.

Zlo (2012)

O tom, že Bebjak točiť vie, niet pochýb. Skôr než pustil do sveta preslávenú Čiaru, potešil aj nás milovníkov hororu. A dopadlo to výborne. Štandardný remeselne zvládnutý found footage, ktorý nie je môj najobľúbenejší hororový subžáner, ale toto sa môže v pohode porovnávať aj so zahraničnou produkciou. Bebjak má horory zvládnuté, snáď sa k tomu ešte vráti.