• Mysteriózní

Zodiac (2007)

Kvalitné temné krimi, ale pokiaľ poznáte skutočný príbeh, zostáva vám len kochať sa umením Finchera a hercov. Samotný dej vás nijak neprekvapí.

Zoo (2016) (seriál)

Prečo za 3, keď to má slabé tempo a dosť sa to vlečie? Jedna za skutočnosť, že to nie je nekonečné a od začiatku to má daný koniec, druhá za exteriéry a roztomilé zvieratká, tretia za krásne herečky Pauhofovú s Richterovou.

Zrůdy (1932)

Najlepšie efekty sú žiadne efekty. Film však nestojí iba na kontroverzii, ale aj na skutočnej nefalšovanej emocionálnej sile. Film taký krutý a zároveň dojímavý. Rozhodne povinná jazda pre všetkých milovníkov filmovej klasiky.

Ztracen v džungli (2017)

Príjemný pralesný survival s mnohými silnými momentmi. Síce sa dalo zatlačiť viac na pílu a ísť až na hranu, no tri hviezdičky by boli málo. Tento typ filmov mám veľmi rád a Jungle rozhodne nesklamal.

Ztracený ostrov (2009)

Od začiatku je jasné, že to bude béčko s tým najjednoduchším predstaviteľným scenárom, ale príroda bola pekná a bolo prítomné aj aké-také napätie. Veľmi rýchlo to však upadne do nudy, stereotypných pokusov o ľakačky. Napokon som to ledva dopozeral. Skôr ako Predátora či Pád do tmy mi to pripomenulo Humains, kde bol takisto pochovaný prvotný potenciál, ale ani to nebola takáto nudná zlátanina.

Zvrácený (2002)

Silné vo svojej druhej (prvej) polovici. Cesta za pomstou má svoje čaro najmä vďaka výborným naturalistickým scénam, ale dramatická vzťahová prvá (druhá) polovica už na mňa potom pri takto zvolenej chronológii príliš nefunguje. V Memente mal takto zvolený postup oveľa väčší zmysel, tu fungoval len v polovici filmu.

Ženy od hluboké řeky (1981)

Určitý kultový status, ktorý tento film má, je pre mňa záhadou. Opakuje sa tu stokrát videné, navyše je scenár absolútne neoriginálny. Lenziho najlepší kúsok Mangiati vivi neprekonaný, ale na jedno pozretie sa to ešte s prižmúrenými očami dá. Ak ste dostatočný úchyl a vyžívate sa v nechutnostiach, tak vám to môže aj celkom rýchlo odsýpať.

Život i smrt porno bande (2009)

Čakal som samoúčelný amatérsky kúsok, ale dostal som viac ako dobre natočenú sociálnu drámu o pornografii a snuffe. Je to špinavé, brutálne, zvrátené, ale takéto veci sa mohli v povojnovom období na Balkáne diať. Drogy a pornografia sú samozrejmosť, no prečo nie aj snuff pre západný trh? Aj druhý srbský pornohoror musím hodnotiť vysoko, predovšetkým preto, že valcuje konkurenciu v podobe kúskov ako Snuff 102 alebo The last house on the dead end street tým, ako je natočený, ale i scenárom a hereckými výkonmi.

Život zvířat (2008)

Videl som už aj horšie filmy, ale žiadna sláva teda. Brutálne? Nedostatočne, inteligentné? Ani náhodou, porovnávať to s premysleným Saw je hlúposť. Tvorcovia síce majú nejaké formálne poznatky o budovaní atmosféry a o žánri horor, ale nevedia ich dostatočne aplikovať a vytvoriť fungujúci celok. Navyše je tu katastrofálna vizuálna stránka, slabí herci a dej, ktorý v podstate dejom nie je. S prižmúrenými očami za jednu hviezdu, beriem ako poľahčujúcu okolnosť výšku budgetu a má to solídnu hudbu.

14 vrcholů: Nic není nemožné (2021)

Nimsov výkon je samozrejme neuveriteľný, no toto filmové spracovanie je mimoriadne odfláknuté. 14 vrcholov natlačených do 100 minút pôsobí ako výsmech. Z niektorých výstupov nevidíme prakticky nič, len strih ako tím vyšiel na vrchol. Natočiť to ako 14-dielny sugestívny dokument, mohlo to byť skvelé. Veľká škoda nevyužitého potenciálu.