• Mysteriózní

Tragéd Fantozzi (1976)

Trochu slabšie ako prvý diel. Kasíno a s tým spojený kariérny rast sú výborné, poľovačka má svoje absurdné čaro, ale v globále som tu (subjektívne) zaznamenal viac slabých miest. Stále je to však nadpriemerná komédia.

Fantozzi (1975)

Veľmi podarený úvodný diel, ktorý síce nedosahuje kvality legendárnych Malérov (trojka), ale má len málo slabých miest. Nechýba absurdný humor, ktorý sprevádza všetky diely, pričom utkvel v pamäti najmä futbal, autobus alebo predstavovanie tenisovej výbavy Fantozziho.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Uťahaná dvojhodinová dráma, ktorá je na môj vkus príliš ukecaná. Verím, že to bolo v čase uvedenia kontroverzné, ale táto rovina už vyšumela. Dnes máme už zvrátenejšie filmy a Saló zostáva priemernou drámou.

3 Dev Adam (1973) odpad!

Naozaj toto niekto natočil?

Poslední dům nalevo (1972)

Prvá hodina, kde sa miešajú násilné scény sprevádzané až grotesknou hudbou s trápno-vtipnými vsuvkami, bola prekvapivo oveľa zábavnejšia ako pasáž odplaty...

Růžoví plameňáci (1972)

Prehliadka neuveriteľne bizarných postáv (skutočne tu nenájdete ani jedinú, ktorá by sa dala označiť za normálnu). Neviem, aký meter použiť pri hodnotení. Ak to mala byť komédia, tak to nefungovalo, ak to malo byť niečo iné, tak to pôsobilo naopak až príliš komicky. Ak to však chcelo byť len zvrátené, tak to fungovalo. Alibisticky to odbíjam stredovým hodnotením, ktoré v tomto prípade neznamená 50 % pre film ako celok, ale vyjadrenie pocitov, kde to neustále oscilovalo na škále 0 - 100 %.

Vymítač kanibalů (1972)

V prvom rade, nie je to horor. Skôr dobrodružná dráma s romantickými prvkami. Tých pár scénok, ktoré sa stali východiskom pre kanibalský subžáner, tu v podstate ani nemá opodstatnenie. Inak celkom solídny Lenziho film z pekného prostredia.

Planeta opic (1968)

Päťdesiat rokov a stále to nestráca nič z pôsobivosti. Masky a celková vizuálna stránka museli byť vtedy neskutočne nadčasové, pretože ani dnes nepôsobia smiešne. Politicko-filozofický presah a legendárna záverečná scéna sú už samozrejmosť, o ktorej nemá zmysel písať niečo navyše. Vlajková loď sci-fi žánru, naprostá filmová klasika a dokonalosť. Určite by som to zaradil medzi 100 najväčších filmov histórie.

Happy End (1967)

Mimoriadne originálne a zábavné. Film sa dá vnímať dvoma spôsobmi. Buď ako tragický príbeh pustený odzadu, pričom je v tejto rovine zmysluplný a logický alebo... Alebo to môžeme vnímať ako surreálny príbeh, v ktorom sa jednoducho nič nedeje tak, ako to káže logika. Komentár rozprávača Menšíka má hlavu aj pätu, aj keď nerešpektuje logiku plynutia deja.

Velké holení (1967) (studentský film)

Na 50-ročný film to má pekný vizuál, nič viac sa nedá hodnotiť.