Rallye smrti (2008)

Ukázka toho jak natočit velice špatně automobilové honičky.Střihy jsou tak rychlé,že u méně než vteřinových záběrů kterých není málo nelze rozpoznat na co to vlastně koukáme.Průměrné akční béčko od studia Universal.Statham opět pouze standartní.

Nelítostné války hmyzu (2011) (seriál)

Kvalině natočené záběry hmyzu hyzdí komerční zpracování dokumetu pro nenáročné.Je to opak kvalitních dokumentů BBC.V dokumentu je použita moderní nehodící se hudba,hmyz vydává nereálné zvuky a dvojice "odborníků" komentuje dění způsobem který ocení malé děti.

Mune - Strážce měsíce (2015)

CGI animovaný film na kterém je vidět,že není americký.Animace je velice zvláštní a zajímavá.Trochu připomíná anime ve 3D animaci.Ocenil jsem to,že se nedívám opětovně na animované užvaněné zvířátka nebo zkarikaturované lidi,ale že francouzští tvůrci vytvořili nový originální svět s roztodivnými tvory a zajímavou mytologií.Velice příjemný,vizuálně i dějově krásný animák.70%.

Pohádka pohádek (2015)

Pohádka pohádek (správný a trefnější překlad je Příběh příběhů) je další filmové dílo,které se "díky" našim distributorům bohužel vyhlo našim kinům i DVD či BD.Jde o artovku pro náročnější diváky a rozhodně film není vhodný pro děti.Je to takové morbidnější fantasy pro dospělé.Film se skládá ze tří příběhů,které nenásledují po sobě jako např. v pohádce Jana Svěráka Tři bratři,ale jsou roztříhány a střídavě vytváří děj filmu až do nepříliš povedeného finále.Italský režisér Matteo Garrone je autorem tak nějak napůl jelikož scénář sice napsal,ale čerpal z díla „Pentamerone“ neapolského básníka Giambattisty Basileho.Zajímalo by mě kolik si toho vymyslel a kolik opsal.Film je tak někde napůl mezi syrovější fantasy,klasickou Grimmovskou pohádkou a hororem.Nechybí zvrhlosti,nahota,násilí a krvavé scény.Humor se sem tam objeví,ale pouze decentně a je to dobře.Scéna se zatím ještě malou blechou mě však rozesmála dokonale.Režie je výborná.Obdivuji režisérovu fantasii při kompozici scén a práci s herci.Film je výtvarně velice výrazný a působivý.Styl mi připomíná díla Tarsema Singha nebo Terryho Gilliama.Bylo by zajímavé vidět co by s tímto námětem provedli oba zmiňovaní.Z technických aspektů nelze nepochválit kameru za úchvatné záběry exteriérů a zajímavé úhly záběrů.Kostýmy jsou nádherné a výprava rozmáchlá.Záběry na hrady a interiéry lahodí oku.Ve filmu je překvapivě na dnešní dobu málo digitálních efektů a většina tvorů není CGI,ale jsou animatroničtí a nepůsobí to směšně.Atmosféru navíc umocňuje dokonale fungující soundtrack Alexandra Desplata.Jedinou vítku bych měl k finále,které vyšumí do prázdna a film vyloženě neukončí.Pouze propojí postavy všech tří příběhů.Dílo to není rozhodně pro širší publikum a ne každý tento styl ocení.Já ho ocenil a i přes pomalejší tempo jsem si přál ještě delší stopáž.

Pan (2015)

Názorná ukázka toho,jak i věhlasný režisér dokáže s vysokým rozpočtem natočit velice nudný a nezajímavý fantasy film.Podotýkám že Petr Pan z roku 2003 a Spielbergův Hook se mi líbili.

Zelený sršeň (2011)

Akční komedie podle komiksu zaujme především ani ne tak akcí,která je relativně průměrná(Gondry nemá s akčním žánrem zkušenost),ale neskutečnou náloží nejen slovního humoru.Tady je znát,že producent ,scénárista a představitel hlavní role Seth Rogen si scénář sám sobě ušil na míru.Jay Chou jako Kato mu zdatně sekunduje.Je to velmi zábavné a je na škodu,že jako vždy skvělý Christoph Waltz zde nedostal více prostoru.Naopak role Cameron Diaz je zde naprosto zbytečná.

Terminator Genisys (2015)

Čekal jsem průšvih,ale byl jsem mile překvapen.To že je schopný režisér předvedl Alan Taylor ve druhém Thorovi,takže jsem se nebál toho,že bude T5 špatně natočen.Bál jsem se scénáře.První hodina,to je celá první polovina filmu je téměř bezchybná,dobře natočená i vymyšlená.Zejména vše z roku 1984 je více než skvělé.Jakmile se přesune děj do roku 2017,začně film malinko drhnout a především finále mohlo být scénáristicky i režijně vypilovanější.Například scény s vrtulníky mohli být při dnešních trikových možnostech mnohem lépe natočeny.V roli Kyleho Rise bych raději jiného herce,jelikož Courtneye moc nemusím a Arnoldův upgrade ve finále mi nesedl.Celkově ovšem spokojenost a znovu podotýkám,čekal jsem to mnohem mnohem horší.Akceptovat však musíme fakt,že Terminator:Genisys ignoruje předešlé filmy Terminator 3:Rise of the Machines a Terminator Salvation.

Pomáda (1978)

Patřím mezi tu menšinu,která fenoménu jménem Pomáda nikdy nepodlehla.Za pět dobrých notoricky známých písní,za pestré retro a za Travoltu-50%.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

PRVNÍ DOJEM SE SPOILERY!:Začnu tím,že o sobě napíši jsem fanoušek Star Wars.Ne však ten,který má doma kostým Dartha Vadera,zná jména všech vedlejších postav,planet,lodí apod.Mám jen R2D2 s výškou 10cm.Je důležité také napsat,že sem zastáncem Lucasových změn a vylepšení v původní trilogii.K filmu.Těšil jsem se moc a očekával jsem maximum.Maximum proto,jelikož jsem věřil tomu,že pokud padlo rozhodnutí točit po letech nové Star Wars,musí to být vypiplané a J.J. Abrams se zdál jako dobrá volba.Bohužel maximum jsem nedostal.První co se mi zhruba po půl hodině děje honilo v hlavě bylo "je znát že to netočil a ani neprodukoval Lucas".Ten pocit jsem měl až do konce filmu a to se psalo,že Abrams navazuje přístupem a režií na původní trilogii vším čím to jde.Já tam postrádal to co u předchozích šesti filmů.Chyběla tam především Lucasova charakteristická atmosféra předešlých dílů.Chyběli mě tam moje oblíbené postavy.Yoda a Obi-wan nežijí,Han Solo a především Leia měli spíše epizodní role,Luke má jen několik vteřin a R2D2 se probudí až na konci.Epizoda VII je hlavně o postavách nových a bude potřeba si na ně zvyknout.Zatím mi sedla jen výborná Rey,která je nejlepší z nových postav a Maz Kanata.Kylo Ren je hodně kritizován,ale mě se líbil a je jisté a logické že dostane ještě prostor zvýraznit se.Hodně chvály sklidilo rozhodnutí točit epizodu VII tak,aby se co nejméně používalo zeleného plátna k vytvoření digitálního pozadí,s reálnými maskami a lokacemi.Latexové masky postav se sice povedly a navazují tímto na původní trilogii,ale měl jsem s tím problém.Po epizodách 1-3 s digitálními triky,bylo těžké vrátit se zase o více než 30 let zpět.Tuším že zde krom Maz Kanaty a záhadné postavy zvané Snoke nebyla žádná jiná postava či tvor digitální.Např. tvor připomínající obrovité prase pijící vodu na planetě Jakku byl těžký úlet.Tohle se mohlo udělat digitálně.Animatronická podoba tohoto tvora,kde zřejmě nejméně dva loutkoherci vměstnáni do umělého těla ovládali pohyby hlavy a těla působila směšně a zastarale.Tohle už dnes zkrátka nefrčí.Co se týče scénáře a jeho realizace,bavila mě více první polovina filmu.Scénář,především v druhé půli výrazně a neúspěšně kopíruje epizodu IV.Plánování a útok na "novou Hvězdu smrti",tahle dějová linka by mě nevadila,kdyby byla lépe natočena.Scéna kdy se Han Solo setká na mostě s Kylem,byla sice nostalgická,ale i nechtěně parodická.Při sledování jsem nahlas jsem vyslovil větu "já jsem tvůj otec" a následně jsem se bohužel zasmál.Uznávám že závěr téhle scény dopadl "dobře".Obával jsem se,že Solo Kyleho ukecá.Co se týče hudby jsem rád,že se opět připojil John Williams a je to slyšet.Mám však opět výtky.Krom několika starších motivů nemá nový soundtrack žádnou novou zapamatování hodnou výraznou melodii.Na závěr,epizoda VII není špatný film.Jen už nemá to kouzlo a ty koule co předchozí epizody.Rozhodně to chce více projekcí,abych se smířil a zvykl si.No a věřím tomu,že až bude hotová komplet nová trilogie,vše do sebe zapadne bude to komplexnější a zážitek bude výraznější.Zatím nové Star Wars na mě působí jako drahý pilotní film k seriálu.8/10.DODATEK:já to tušil,že se do toho napodruhé zamiluji.Hltám každou scénu s Daisy Ridley a zvyšuji hodnocení o jednu hvězdičku.