Úniková místnost (2017)

Nein, nein, nein, nein, NEIN! Nesympatické hlavné postavy, nulové charaktery, neuveriteľne prvoplánový a hlúpy scenár, stupídne dialógy, nelogické až absurdné konanie postáv... Bez nápadu, bez atmosféry, bez pointy... Až obdivuhodne úbohé.

Lovci lvů (1996)

Tento typ filmov fungoval v deväťdesiatkach. A fungoval dobre. No dnes už pôsobí hlúpo, trápne, genericky, prehnane pateticky a plný klišé a šablónovitých postáv. Neznamená to, že je je zlý, len nezostarol dobre.

Mine (2016)

Výborný námet zabitý slabým scenárom a pochovaný tri metre pod zem príšernými flashbackmi. Taká škoda... Rozbeh je slušný, stred mierne iritujúci, no záver... Ten je už vyslovene frustrujúci.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Pol kila patetizmu, dvadsať deka heroizmu, pätnásť deka klišé, jedna romanca (tá nesmie chýbať!!!), kýbeľ naivity, štipka patriotizmu, päťdesiat kusov rambo badass (ale len keď sa predtým pomodlia), sto kusov japíkov dutých ako bambusový les, výbuchy sťa ejakulujúci Michael Bay a jeden poloúchylný ementál. Inu, dve hviezdy za námet, dve za niektoré scény, jedna hviezda dole, pretože... Proste preto.

Kostka 2 - Hyperkrychle (2002)

Vskutku konzistetný film - tragický scenár, tragickí herci, tragická hudba a tragické efekty. Logika žiadna, napätie žiadne, nápaditosť... No, povedzme, že nejakú to predsa len malo, i keď veľmi nedotiahnutú. Ak vám jednotka chutila, dvojka vám chuť pokazí.

Temný rytíř (2008)

The Dark Knight je filmom, o ktorom vlastne neviem, či ma sklamal alebo nie. Dostal som totiž presne to, čo som očakával - nechutné klišé a absurdný scenár, v ktorom nejaký šašo (doslova) podmínuje mesto tonami výbušnín bez toho, aby si to ktokoľvek všimol. Podobných vtákovín ad absurdum bolo v scenári mraky. Čo ale pre tento snímok platí dvojnásobne je, že čím viac cool sa snaží film a postavy pôsobiť, tým je v skutočnosti viac a viac na smiech (Batmanov drsný hlas bol vážne dojemný). The Dark Knight dokáže vytvoriť vcelku dobrú atmosféru, ktorá keď vás pohltí, nepustí až do konca, a vy budete nadšení. Ak sa však pohltiť nenecháte, a začnete si tak všímať všetko ostatné, veľmi skoro prídete na to, že sa pod ňou skrýva úplný brak, i keď zabalený v špičkovom technickom prevedení. To však ani zďaleka nestačí.

Ctihodný občan (2009)

Sú dva typy ľudí. Prvý typ bude pri sledovaní tohto filmu každú nepárnu sekundu nadšene kričať "VAU!!!", zatiaľ čo druhý typ sa bude väčšinu času priblbo uškŕňať, čo miestami prerastie do regulérneho smiechu. Na oko výborne premyslený snímok, čo mal byť zrejme najväčší ťahák, sa v konečnom dôsledku javil takmer až detsky naivný. Béčková klišé zápletka v áčkovom prevedení a so slušným hereckým obsadením. Ak hľadáte oddychovku, ktorou sa môžete nechať voľne a bezmyšlienkovite unášať napätím a neustálymi prekvapeniami počas toho, ako prežúvate pukance, film si užijete.

Gravitace (2013)

Na tento snímok som sa nesmierne tešil - konečne sci-fi, ktoré to skúsilo bez väčšej mieri fantazírovania a vychádza v podstate z "nášho" reálneho sveta. Taktiež ma upútalo skvelé herecké obsadenie a hlavne výborný námet, ale... Gravity je z väčšej časti skrátka nuda. Má síce slušný rozbeh, no potom ktosi zatiahne ručnú brzdu a povolí ju až ku koncu, kedy vytúruje motor do červených otáčok a odpáli turbo... A vtedy prídu záverečné titulky. Celý film trochu zachraňuje slušná hudba a famózny vizuál, no zasa kazí dojem, že ústredná postava doktorky je skôr než profi astronautkou akousi náhodnou okoloidúcou, ktorá sa na obežnú dráhu dostala ani sama nevie ako.

Čelisti (1975)

Tak som sa aj ja podujal pozrieť si tento filmový klenot, ktorý mi roky unikal, avšak namiesto očakávaného nadšenia a ľútosti, že som si ho nevychutnal už skôr, prišlo rozčarovanie a sklamanie. Celý film mi totiž nechutným spôsobom kazilo iracionálne až hlúpe konanie postáv typu "teraz ho nevidíme, tak budeme kŕmiť vodu olovom, teraz ho už vidíme, takže sa budeme len tupo dívať, aj keď máme na palube výzbroj, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani invázne vojská smerujúce do Normandie". Takéto scény, žiaľ, prevažovali, a moje nepríjemné pocity nezachránili ani výborné herecké výkony, miestami dokonalá hudba či žánrovo štandardná dávka napätia. Režírovať to niekto iný než Spielberg, ktorý zo zlého scenára vyžmýkal čo šlo, bolo by to na jednu hviezdu. Škoda.

Interstellar (2014)

Interstellar nie je dokonalý, je občas trochu kŕčovitý, so zvláštnym, pre sci-fi nie úplne typickým prostredím, herci sú v niektorých scénach akoby zviazaní a nehrajú naplno. Pred zhliadnutím som mal obavy z nevyužitého potenciálu zvolenej témy, no mýlil som sa. Námet i jeho využite je perfektné. Možno by ale filmu prospela dlhšia stopáž (áno, skoro tri hodiny sú málo), prípadne rozdelenie do niekoľkých častí, v ktorých by sa naplno ukázala krása tohto eposu. Napriek všetkému na mňa tento film zapôsobil tak, ako sa to už roky nepodarilo žiadnemu inému. Dojemný, fascinujúci a s dokonalou hudbou.