Riskni to s Polly (2004)

V rámci žánru nenáročných romantických komedií se sympatickým obsazením to patří mezi to nejlepší, co lze dostat. Ve správném rozpoložení to naprosto spolehlivě pobaví, ve scénách s PSH dvojnásob. Měl jsem teda trochu problém uvěřit Jennifer její roli neukotvené-rozlítané-vztahu-se-bránící-trochu-bláznivé ženy, ale tady se to snese, nebýt ta role taková, tak neuvidíme Stillera potit se u etnické večeře, což by byla škoda, ta scéna je comedy gold.

Beetlejuice (1988)

Buď jsem to nepochopil, anebo to skutečně po většinu času je hrozná nuda, která navíc příšerně zestárla. Tady se Burton teprve hledal.

Hrubý střih (2022)

Chutná jednohubka s chytrým scénářem a velmi dobrým Rylancem. Kdyby to nebylo až tak okatě divadelní, dost by to tomu pomohlo.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Na jednu stranu nezpochybnitelně skvělé a kultovní dílo plné legendárních scén a na věky citovaných hlášek. Na druhou stranu je tam toho onanování nad dialogovou virtuozitou až příliš, což je občas bezúčelné až kontraproduktivní. Jinými slovy, zdá se mi, že je to malinko přeceněné. Edit: Přihazuju pátou. Pořád tam tu vatu vidím, ale je jí tam minimum, naopak legendárního materiálu je tam na dva filmy.

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Vždycky říkám, že není tak složité příběh zajímavě zamotat, ale jsou sakra vzácní ti, kteří ho pak dokáží uspokojivě rozmotat. Ingelsbymu se to dokonale podařilo. Stojí za jednou z nejlepších minisérií, kterou jsem kdy viděl. Spolu se Zobelem vytvořili nekýčovité prostředí malého amerického prdelákova, kde se všichni buď znají, nebo jsou rovnou příbuzní. Do toho zasadili kriminální příběh, který je nepředvídatelný, zároveň ale není překombinovaný, drží diváky celou dobu v napětí a nepomáhá si nějakými lacinými scénáristickými berličkami. Každá figura tady má svou důležitou úlohu, každá dostane svůj prostor a příběh každého je uspokojivě uzavřen. V některých chvílích umí tahle série skvěle budovat napětí, pracuje výborně s cliffhangery a v neposlední řadě taky s hudbou. Jo a ještě jeden triumf Mare z Easttownu má - Mare. Kate Winslet je tady takřka dokonalá, civilní, přesná, člověk ji věří každé slovo, každý pohled. Skvost.

Tombstone (1993)

Pozitiva: herecké obsazení a výkony (Kilmer!), výprava, přestřelky. Negativa: zbytečně dlouhé, málo přestřelek, nedostatečně vysvětlené motivace postav. Suma sumárum, pěkný chlapský western, který by ale potřeboval minimálně o 20 minut zkrátit a hlavně v první polovině trochu víc zahustit akcí.

Trpaslík (2017) (seriál)

Jednak mě to bavilo, jednak jsem z Nymburka. Nic dalšího neřeším.

Collateral (2004)

Los Angeles v tomhle filmu skvěle vypadá, digitální kamera tomu dává skvělou - trochu snovou - atmosféru. Cruise i Foxx jsou přesní a chemie mezi nimi funguje. A právě proto si myslím, že by bylo lepší, kdyby Collateral zůstal takový, jaký byl v první třetině - tedy komornější, sledující zejména osudy a vzájemnou interakci těchto dvou. Celá tak policejní linka je vlastně docela zbytečná a přílešné soustředění se na zápletku okolo Felixe příběh zbytečně rozbíjí a posouvá někam k běžné kriminálce. Pořád se na to celé krásně dívá, asi bych se nechal ukecat na čtyři, ale když vidím, že to mohlo být mnohem lepší a hlubší, tak se mi je dávat nechce.

Top Gun (1986)

Samozřejmě, že je to hodně "cheesy", trochu gay, maličko béčkové, osmdesátkové až na půdu a je potřeba to nebrat moc vážně. Ale taky jsou ty letecké souboje skvěle natočené, má to boží soundtrack a mezilidská chemie perfektně funguje. A abych pravdu řekl, vůbec to nezestárlo.

Největší hity (2024)

Čekal jsem něco mezi About Time a Yesterday. Dostal jsem něco úplně jiného. Žánrovku, která je mnohem vážnější, trochu psychedelická (nebo extrémně melancholická), moc dobře vypadá a je plná skvělé muziky (pochopitelně). A má střízlivou stopáž, což je automatické plus. Bohužel premisa, která se zdá zajímavá, je vytěžená nedostatečně, poněkud zmateně a nechává za sebou spousty otázek, včetně těch základních (proč prostě při jednom ze svých návratů neschovala klíčky nebo nepropíchala pneumatiky???). Mezi největší hity se tak Největší hity nezařadí.