Kdo se bojí, utíká (1986)

dilino gádžo Kříž versus romales Čepek, Furková, Lackovič...mohlo by sa to pokojne volať Cigáni idú do školy - i keď na sovietske dielo Cigáni idú do neba tento film nemá ani náhodou!....slabé dve hviezdičky, no za ohnivú šukares Blanarovičovú pridávam jednu hviezdičku navyše - cigánsky čertík nemá chybu!

Sklep (2018)

konečne prvý slovenský film z posledného obdobia, ktorý sa dal dopozerať...žiaľ, to čo fungovalo a bolo dobré nemalo so Slovákmi nič spoločné...Jean-Marc Barr ukázal, ako sa má hrať a na druhej strane Štofan a Ondrík boli ukážkovým príkladom, ako sa hrať nemá. Filmu pomohla i slušná réžia Igora Vološina. Epizódna úloha opilca bola trápnou exhibíciou kedysi populárneho Čecha Romana Skamene. Nuž - dobrí herci už skoro vymreli a nové generácie "umelcov" nestoja za nič!

96 hodin: Odplata (2012)

vydarené pokračovanie deratizácie albánskej mafie...v podstate všetko funguje tak, ako v prvom diely, film má akurátnu stopáž, je správne akčný, nenudí rozvíjaním citových vzťahov, ale ide priamo na vec, ako sa na správny "kčňák" sluší a patrí...medzi 3-4 hviezdičkami, ale za ďalšie zredukovanie stavu albánskej mafie sa prikláňam k 4*

96 hodin (2008)

už len za tú ukážkovú likvidáciu albánskej mafie dávam automaticky štyri hviezdičky...viem, že neomarxistickí slniečkári a priatelia Kosova nebudú spokojní, ale fakt som si ten masaker vychutnal - za obchod s bielym mäsom a drogy (+ albánska špecialita - obchod s ľudskými orgánmi - kosovský prezident Hashim Thaçi o tom vie svoje) by mal byť trest smrti. Keďže európska liberálna banda tieto svinstvá nepriamo podporuje, albánska mafia naďalej nerušene vyčíňa. Film drží na slušnej úrovni výborná réžia, jednoduchý, priamočiary dej a charizma Liama Neesona, ktorý i vzhľadom k svojmu veku výborne aplikuje rôzne prvky bojových umení. Vyzdvihujem i mimoriadne vydarený slovenský dabing

Oblouk světla (1983) (TV film)

len reakcia na kolegu "xaver" - keby Křižík "český Edison" žil v Amerike, dopadol by ako Nikola Tesla, ktorého bezškrupulózny Edison zničil

Afrikou na pionýru (2019)

na úvod treba zdôrazniť, že sa nejedná o žiadny spin off - vedľajší produkt dokumentárnych seriálov "žltého cirkusu páně Přibáně" Je to úplne autonómne cestopisné dielo, oslavujúce ľudské nadšenie a vášeň pre extrémne dobrodružstvo...Marek Slobodník svoju prvú cestovateľskú expedíciu absolvoval už v roku 2010 k Aralskému jazeru v Kazachstane z ktorej nakrútil krátky 13 minútový amatérsky film a samozrejme, bol účastníkom ciest s "žltým cirkusom"...je ale zaujímavé sledovať zásadné odlišnosti týchto výborných dokumentárnych filmov - v "žltom cirkuse" jasne dominuje dominantný a niekedy cholerický Přibáň a v "pionierskom" flegmatický salámista Slobodník. V zásade sa ale jedná o výborné dokumenty, ktoré sa sledujú zatajeným dychom - technicky a kompozične je lepšie zvládnutý slovenský dokument, ale to nie je pre mňa vôbec rozhodujúce, každý z tých seriálov či Přibáňov alebo Slobodníkov som si užil a tak trocha i závidel, že na to nemám...

Siroty (1974) (TV film)

pekná rozprávka podľa výborného námetu, ktorú zráža do priemeru mizerný zvuk a absolútne nevyhovujúca hudba

Tankový prapor (1991)

je to za päť, ale mal som chuť ubrať jednu hviezdu za otrasnú až psychodelickú hudbu M. Kratochvíla a za topornú Simonu Chytrovú a jej nervy drásajúci milostný románik s Vaculíkom

Živí mrtví: Počátek konce (2015) (seriál)

perfektný Kirkmanov scenár a slušné herecké stvárnenie radí tento spin-off seriál kvalitatívne na jednu úroveň ku klasike, The walking Dead...vadili mi tam len nechutné buzerantské scény Victora a Thomasa v druhej sérii. Toto jednoznačne pozitívne hodnotenie sa vzťahuje na 1 - 3 sériu, vo 4 sérii Kirkmanovi preplo a sériu maximálne zneprehľadnil aspektom času - prelínaním súčasnosti s minulosťou, čo pôsobilo počas celého filmu zmätočne, no na konci sa všetko objasnilo a zmizol i ten hnusný tmavý filter. Piaty diel je už v pohode...

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

americká filmová rozprávka o tom, ako rachitický sektár-adventista (ktorý je naviac pacifistom) svojou udatnosťou desiatky hrdinských amíkov z pazúrov zlých aziatov hrdinsky vyslobodil. Spočiatku nehorázna nuda, ale napokon to veľmi profesionálne zvládnutá filmárska práca, kamera, efekty a dobrá výprava vytiahli na tri hviezdičky. Koniec to síce pohnojil typicky amíckym falošným pátosom, ale videl som aj ďaleko väčšie somariny - ako ospevovanú frašku Zachráňte vojaka Ryana...takže hej - dá sa to pozrieť :-)