• Životopisný

Zakladatel (2016)

Pro mnoho lidí zřejmě zcela neznámá historie o tom, jak postarší podomní obchodníček objeví životní příležitost a vyfoukne dvěma bratrům jejich originální restauraci, aby nakonec vybudoval jedno z největších stravovacích impérií světa. Ve filmu se objevuje i spousta zajímavých detailů, jako odkud pochází zlaté M oblouky nebo jak je úsporné dělat koktejl z prášku místo ze zmrzliny.

Zelená kniha (2018)

Čekal jsem přehrávanou agitku ve stylu Black Lives Matter, ale film mě svou střízlivostí příjemně překvapil. Je tu i pár opravdu vtipných scének. Navíc Aragorn se tady opravdu skvěle vžil do role taliánského burana.

Ztratili jsme Stalina (2017)

Kapku zvláštní film, ne úplně snadno zařaditelný. Je to v podstatě hodně černá komedie, místama z toho až mrazí, hlavně Berija je k vězňům opravdu zvíře. Druhá polovina je už trochu moc ukecaná. Nemyslím si, že by se z toho stala nějaká kultovka.

Železná srdce (2014)

Asi nejlepší film z II. světové od dob Zachraňte vojína Ryana. Občas se snaží nahlížet i do stavu mysli vojáků co to spolu táhnou už půl války, anebo vyjukaného nováčka. Chválím věrně podanou válečnou techniku, dokonce Tiger je zde opravdický Tiger a ne přestavěný buldozer oblepený hranatým pancířem! Trošku zvláštně působí akorát nadměrné použití trasírek v kulometech, takže pak přestřelka vypadá místy jako ze Star Wars. Nechybí samozřejmě trocha amerického patosu až kýče, ale jde o standardní blockbusterové množství. Značně přepálený je akorát závěr, kdy jeden americký tank téměř odrazí půlku Wehrmachtu.

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Když si odmyslíte kýbl amerického patosu (čest, rodina, Muricaa!) tak je to celkem dobrý akční film. Někdo by možná čekal klasické Rambo vojáky, kteří levou rukou porazí celou vzbouřeneckou Libyi, ale kupodivu jsou tu ukázány i jejich slabé stránky a někteří z nich dokonce i zemřou. Je tady celkem dobře vylíčeno, jaké to asi je pracovat pro úřední mašinerii, která oficiálně tvrdí jak má všechno pod kontrolou a jak vás podpoří zaručeně spřátelené lokální milice. Abyste potom zjistili, že vlastně nic nefunguje a vás pak nechají celou noc na holičkách bojovat proti desítkám rozzuřených alláh akbaristů.