• Životopisný

Irčan (2019)

Promakaná old school gangsterka o životě vrcholných mafiánů. Skvělá kamera i hudba, důkladné kulisy. Jediná výtka je k trochu přehnané délce. Ne že by se divák vyloženě nudil, zas tak hluché pasáže v ději nejsou, spíš je toho ke konci už trochu moc a to stáří-umírání to ještě víc natahuje.

Jie wen 4: Wan ťie pchien (2019)

Po choreografické stránce soubojů je to perla, stejně jako předchozí 3 díly. Ale příběh je naivní slátanina.

John Wick 3 (2019)

Proč se dneska musí za každou cenu točit trilogie? Kdyby to zůstalo u jednoho, maximálně dvou filmů, tak by to bohatě stačilo. Tady si tvůrci navíc nechali otevřený závěr, takže z toho smrdí ještě tak 2 díly ždímaní zbytků. John Wick byl od začátku jen o akci a se scénářem si nikdo hlavu moc nelámal (aneb vyvraždíme ruskou mafii kvůli psovi). Ale tady děj dostává už opravdu pořádně na frak. Divák se ztrácí v tom, kdo je s kým proti komu, postavy otáčí strany jak čamrda. Je zde víc ručních soubojů než střílení, ale už je to tak přepálené, že to místy působí jako nechtěná parodie.

Králíček Jojo (2019)

Hodně zvláštní a těžko zařaditelný film. Celé to táhne herecký výkon malého kluka, který je neuvěřitelný. Jak už psali jiní, mísí se tady drsné válečné scény spolu s romantickou komedií a místy až parodií ve stylu Žhavé výstřely. Imaginární Hitler je neodolatelná směšná postavička. Místy z filmu mrazí (oběšená matka kolaborantka), jindy si zase plácáte smíchem (6 gestapáků se zdraví navzájem "Heil H..." jeden po druhém nebo když tlustá Helga rozdává dětem zbraně a posílá je bránit vlast). Jen mé srdce fanouška válečné techniky tu trochu pláče nad nepřesnostmi a místy totálním úletem, jakože jedno město osvobodili zároveň z obou stran Američané i Rusové. Jinak je to skvěle natočené (kamera, výprava). Asi to není film úplně pro všechny a znovu ho asi vidět nepotřebuju, ale stejně si to zaslouží slušné hodnocení, už jenom za ten nápad.

Le Mans '66 (2019)

Solidní 4 hvězdy, ale na plný počet tomu něco chybělo. Podobně ladění Rivalové měli promakanější příběh a hlavně mezi hrdiny fungovala výraznější chemie. Jsou tu famózní záběry ze závodů, kdy skoro cítíte, že sedíte autě a řítíte se cílovou rovinkou. I zápletka je zajímavá, hlavně jak si management Fordu vzájemně háže klacky pod nohy. Jenže vata mezi tím často působí nějak uměle. Bale je tvrdohlavý potížista a Damon spíš kalkuluje s financemi a reklamou, to vše pořád dokola, do toho ještě pár povinných romantických scének s rodinkou. Taky mi přišlo, že si tvůrci moc nepohráli s výpravou, na první půlku 60. let to vypadalo nějak moderně.

Na nože (2019)

Skvělé herecké výkony, vypiplaný vizuál a typologie postav. Několik překvapivých zvratů v příběhu. Možná bych to chtělo jen o pár minut zkrátit, aby příběh lépe odsýpal, ale i tak je to film velmi příjemné překvapení.

Rocketman (2019)

Taron hraje opět naprosto geniálně, je to i skvěle řemeslně zpracováno, ale prostě mě to tak úplně nechytlo. Asi to bude tím, že na rozdíl od Bohemian Rhapsody jsem Eltona neposlouchal, vlastně jsem znal jen jednu píseň. Navíc oproti BR, což byl hudební film, je toto už čistě muzikál, spousta scén je dost abstraktních a snových a měl jsem trochu problém se orientovat v ději.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Mno ta čtvrtá hvězdička je spíš z úcty k sérii SW. Ale nebylo to zas tak špatné, proběhlo pár zajímavých zvratů, do toho klasicky několik epických vesmírných bitev a šarvátek s jiskřícími lightsabery. Audiovizuál opět povedený, několik pěkných her se světlem a stíny. Bohužel jsou tam i kýble patosu, jak se všichni všech ras, pohlaví a velikostí mají moc rádi. Taková blockbusterová jednorázovka a asi i povinné zakončení série pro fanoušky SW.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Proč prostě Tarantino nemůže aspoň jednou vzít nůžky a půlku těch svých nápadů prostříhat, aby vznikl zábavný film? Opět tu máme hromadu nádherných promyšlených záběrů s hudebním podkreslením. Promakané kostýmy a kulisy vás vrátí do 60. let. K tomu několik AAA herců. Stylovost z toho prostě stříká. Ale k čemu to všechno je, když výsledkem je skoro tříhodinová zmatená nuda? Začátek se celkem slibně rozjíždí, v půlce to však pomalu zabředne do spousty nekonečných monologů a odbočujících dějových linek a na konci už si jenom říkáte WTF a čekáte, kdy se do toho guláše připojí i Alzák. Samozřejmě by to nebyl pošuk z videopůjčovny, aby tam nakonec nehodil přehnanou vyvražďovačku, která se ovšem do děje hodí asi jako eskymák do Afriky. V Pulp Fiction fungovaly legendární hlášky, Kill Bill byl celý lehce absurdní, ale zase naprosto originální. Ovšem pokud Tarantino naroubuje svoje myšlenky do relativně obyčejného děje, vznikne zmatená nuuuda.

Trojí hranice (2019)

Dobře udělaný akčňák, trošku oldschool styl, nic přepáleného, přestřelky působí velmi reálně. Je do toho zakomponováno i téma "family & brotherhood", ale opět to není nějak přes čáru a hlavně je zde absence obvyklého " 'Murica! " patosu. Je tam i pár zajímavých zvratů. Co natočí Netflix, to je v 80 % velmi podařené. (Upřímně si myslím, že by se takový film neztratil ani v kinech, kde dnes bohužel vládnou filmy typu "desáté dobrodružství komixáků v upnutých legínách, kteří po sobě metají blesky a zachraňují Ameriku".)