Atlas mraků (2012)

Dopadlo to, jak jsem předpokládal. Myslím, že Wachowští by hrozně rádi točili filozoficky hluboká díla s poselstvím, v vizuálně chytlavých kulisách sci-fi, ale oni na tu hloubku prostě nemaj. Naštěstí Atlas mraků je povedená (a poselstvím zjednodušená) adaptace suché a ne tolik zkousnutelné knížky, nápad s neustálým prolínáním povídek a obsazením dodává filmu šťávu, která vás bez pochyby protáhne tříhodinovou délkou. Jen vás na konci lehce otráví něco na způsob víry v opravdovou lásku a reinkarnaci, což je pro tak složitě poskládaný film skoro urážka.

Atlas ptáků (2021)

Atlas ptáků má zajímavý námět a po většinu děje se filmu daří nebýt nechtěně komický (když opomenu naprostý bizár filozofujících ptáků nebo Alenu Mihulovou donucenou masturbovat). Závěr mi ale přišel jako velmi neuspokojivé uzavření příběhu. Jako kdyby autoři slibovali něco odvyprávět a nakonec se na to vykašlali.

Avatar (2009)

Promyšlený svět a jeho systém. Originální potvory. Solidní příběh. Kvalitní efekty. Oživení mrtvého žánru velkolepé sci-fi. Pořád ještě charizmatická Sigourney Weaverová. Pokud si někdo stěžoval nad vyhozenými penězi nad lístkem do kina, musel to být student FFUK nebo fanoušek Zvětšeniny, protože jestli nějaký film v poslední době stojí za to kvůli velkoleposti vidět v kině, nemluvě o reprízách a zvědavosti na 3D verzi, je to Avatar a jsem moc rád, že ho spáchal Cameron, nekorunovaný Bůh nadupaných velkofilmů.

Avengers (2012)

Dialogy, příběh a parta herců bezva. Vlastně až do závěrečné bitvy (kterou musíte přežít, protože víte, jak dopadne a nemá vás v oblasti efektů čím překvapit) zábava.

Avengers: Endgame (2019)

Dost často jsem se během tříhodinové stopáže nudil. První třetina úplně pitomá (pět let se brečí nad mrtvejma, nehraje se baseball, velkoměsta zejou prázdnotou, Scarlett se cpe sendvičema, prostě "konec světa"). Pak přijde svěží způsob, jak dosáhnout očekávané negace konce předešlého filmu, ale je bohužel zrealizován velmi nudně a málo dramaticky. Poslední třetinu přichází klasický digibordel - bitka, kde si každý hrdina ukradne pár minut pro sebe. Vizuálně dost nuda, málo humoru, záplava banálních rozhovorů majících způsobovat sentiment a patos. Tuhle šablonu už dávno známe. Skalní fanoušci, co mají nadrcenou každou marvelovskou filmovou adaptaci, budou asi skákat do stropu, ale mě to nestačilo teda ani náhodou. A ještě bolí hrozně zadek.

...a zase ta Lucie! (1983)

Nechápu idioty, kteří tomuhle dají míň než čtyři hvězdičky. Asi shledávají Teletubbies jako mnohem inteligentnější zábavu pro děti. Na šibenici s nima! :)

„Babičky dobíjejte přesně!“ (1983)

"Mladá láska, to je ráj.... Mám vás ráda!" Tenhle film je v komunistickém filmu úplná halucinace, díky čemuž si moje hodnocení zaslouží. Kopiruje klasický model béčkových hororů 80.let něčeho, co se vymkne kontrole a jde si to vlastní cestou k nebezpečí hlavních hrdinů, ale sci-fi prvek je paradoxně zasazený do komunistického Československa, klasické sousedské nevraživosti a soupeření a téma užitečných babiček pro mladé rodiny. Navíc do role hlavní robo-babičky geniálně obsadili autoři Libuši Havelkovou, osobu spjatou s pohádkovými laskavými stařenkami a její konkurence Jana Dítětová taky jede, zbytek obsazení dělá, co se od něj čeká (Jan Rosák jako moderátor prodejní show, to se tvůrcům vedle předvídání nedostatku babiček povedlo další proroctví). Jen doteďka nechápu, jak to autoři zamýšleli - společenská satira klasické čecháčské sousedské zášti s naroubovaným sci-fi prvkem? Každopádně se jim podařila správná kultovní šílenost pro milovníky bizarních filmů. :)

Babovřesky (2013)

Tenhle film jsem neviděl dobrovolně, byl jsem k tomu donucen svou rodinou, jinak bych se mu zdaleka vyhnul. Ale když už jsem byl takhle znásilněn, přidám svojí trošku do mlýna. Když přeskočím laťku humoru, válející se někde po zemi v louži, film nabízí bídné téma naředěné s dějem nesouvisejícími epizodkami (např. cikánka Bílá) a vtipy ala Kameňák. Všechny postavy se rozjuchaně pitvoří a chovají se hystericky, z čehož se tvoří zápletky typu "vypadá to že Vondráčková kouří starostu a věří tomu celá vesnice". Všechno se to odehrává ve sci-fi vesnici, kde jsou všechny domy luxusní a opravené a všichni obyvatelé (suma sumárum ortodoxní věřící, dva staří cyklisti, tři starší komunistky, starostovo příbuzenstvo a farář) jezdí nablejskanými Citroeny. Kdybych chtěl nějak parodovat falešnost současných českých filmů, asi bych to nevymyslel líp. Babovřesky jsou prostě peklo. Není to film, z jehož špatnosti se zalykáte zoufalým smíchem, tady už končí veškerá sranda. Odpad nedávám jen díky existenci jistého Magnuska.

Babylon A.D. (2008)

Babylon je hodně vizuální jízda a tři čtvrtě filmu se divák nechává okouzlit chátrajícími panelovými sídlišti a depresivními městy. Pak si začne všímat příběhu a v poslední čtvrtině se příběh tak hrůzně vyvine, že zkazí dojem z celého filmu, o stupidním, zbrkle splácaném konci škoda mluvit. Škoda.

Babylon Berlín (2017) (seriál)

Pro milovníky historie 20. století má tahle stylová detektivka z meziválečného Berlína přidanou hodnotu páté hvězdičky.