Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Horor
  • Krimi

Recenze (1 140)

plakát

Die Känguru-Chroniken (2020) 

Komunista klokan a flákající se umělec se přes potyčku s blbými "nejsme náckové, ale vlastenci" lidmi dostanou k boji se zlým developerem, co chce zastavět drogové tržiště, pardon, krásný Goerlitzer Park a zprznit tím Kreuzberg. Je to úplně ujetá absurdní komedie, navíc z Berlína (což je subžánr sám o sobě). Naši sousedé samozřejmě komedie umí, ale tohle je asi poprvé, co vidím tak šílený humor. Dialogy dobře sypou a ústřední parťácká dvojka mi přišla přirozená, že jsem si ani neuvědomoval, že je klokan CGI efekt. Jediný zápor jsou asi zbytečné odkazy na klasické filmy ala Fight Club, jinak je to pohodová oddechovka. 3,5/5

plakát

Berlin Bouncer (2019) 

Film se točí okolo života tří dlouholetých vyhazovačů, kteří zažili ranou klubovou scénu ve sjednoceném Berlíně po pádu Berlínské zdi, což je svěží nápad. Nejzajímavější z tria je známá osobnost Berghainu Sven Marquadt a vlastně by asi nevadilo natočit o něm samostatný dokument, protože jako umělec má zajímavé názory a umí je podat. Další vyhazovač Frank je taky zajímavý týpek a trochu nudný je spíš bývalý vojenský policista Smiley - sice mnoho let v kšeftu, ale zdá se, že si soukromí spíš chránil a moc příběhů nemá, spíš sdílí filozofii povolání. Pro milovníky Berlína to bude lepší trojka, nevím, jak si užijí dokument ti ostatní.

plakát

Stručné dějiny vyhlazování (2021) (TV seriál) 

Lidská historie je jistě plná masakrů a konfliktů i v jiných kontinentech, a tento dokument si vybral jako padouchy drancující Evropany a posléze novodobé Američany. Škoda, že jeho cílovka jsou především zděšení běloši z USA, co si přečetli teprve v posledních pár letech něco o základech, na kterých se stavěly Spojené státy nebo co se to vlastně dováželo z Afriky. Probrat současnou optikou světovou historii a přiznat si, že za bohatstvím Evropy a USA stojí kolonialismus a otroctví - a v souladu s názvem dokumentu i systematické utlačování nebo snaha vyhladit původní obyvatelstvo, je oukej. I přes přítomnost viditelně intelektuálně omezených lidí na sociálních sítích netouží většina obyvatel ukázat na nějakou skupinu prstem a posílat jí do pecí nebo rozdělovat autobusy na dvě poloviny. Tenhle dokument ale není moc podařený. Režisér Peck si už na podobných tématech vystavěl úspěšnější část své kariéry a pojal ho jako osobní výpověď, s rozpočtem na čtyřhodinovou stopáž a kromě mixu archivních záběrů a hraných pasáží (zcela zbytečných, kde budete místo napětí přemýšlet, proč Josh Hartnett dopadl takhle), kde autor připomíná své snímky na dané téma a vypráví nezajímavě občas o svém životě nebo o svých přátelích (kdy to vypadá, že jeho přátelé jsou ony osoby, jen protože se zabývali odhalováním historického bezpráví). Moc mě to nebavilo, protože žádného skandálního odhalení historie jsem se jako milovník dějepisu nedočkal a za světlé okamžiky považuji spíš občasný humor, kdy autor upozorňuje ve čtvrtém díle na absurdity typu "pojmenované válečné stroje americké armády podle indiánských kmenů" nebo v asi nejlepším třetím díle vypráví o tom, jak střelné zbraně usnadnily masakry. Pro účelově selektivní pohled autora se navíc hodí jako příklad bílého vyhlazování i hození atomovky na Japonsko, aniž by se chtěl zároveň zabývat tím, co páchali za druhé světové Japonci v Asii. Ztráta času.

plakát

Příběh Beastie Boys (2020) 

Příběh zajímavé kapely vyprávěný zbývajícími členy kapely v živém vystoupení s nefunkčními prvky humoru. Netuším, jestli skutečné představení nebylo o trochu delší, ale jako informovaného diváka mě zamrzelo, že vyprávění končí vydáním Hello Nasty a pak smrtí o dekádu později, i když skupina vydala ještě tři alba a odflákli i období desky Check Your Head. Divák se dozví o třech kamarádech řadu zábavných informací ze zákulisí, ale je patrná vnější režie a dramatizace, která občas působí divně a kvůli které některé smutnější momenty vyzní blběji. Škoda.

plakát

Spása (2014) 

Kravina, nudný kecy, ubohej nudnej záporák. Nalítnete na obsazení Madse a Evy, na scénáristu a Dánsko, ale je to velmi nudný laciný western (příšerná kvalita digi efektů), neumí tam ani pořádně někoho podřezat nebo zprznit, příběh je velmi ohraná nenápaditá historka a i přestože je Madsův herecký automat v anglicky mluvených filmech ok, tak film nezachránil.

plakát

Nikdo (2021) 

Romantická oslava násilí a v současné době krásný utišovák pro občany této země trpící rusofobií. Děkuji. :)

plakát

Ohavný Dr. Phibes (1971) 

Snímek má zajímavý výtvarný styl, především dlouhé pasáže z doktorova hudebního doupěte. Jinak je to starožitné utrpení, příšerné dialogy, svět veškerých postav od policistů a obětí je tak retardovaný, že se snad i doktor Phibes se svým přehnaně propracovaným plánem pomsty musí nevěřícně podivovat nad tím, že ho nikdo nezastaví.

plakát

Po svatbě (2006) 

Velmi dobrá zápletka, herci a napětí, ale film má jedinou závažnou chybu - BACHA, SPOILER: je o chladnokrevném plánu rozmazleného pracháče, zvyklého mít za prachy všechno a vůbec se nezdráhajícího manipulovat i s životy svých nejbližších. Stále ze mě nevyprchala pachuť ze zklamání, že se jednoznačně nejsympatičtější postava chytí do pasti a ztratí zřejmě smysl života, kvůli pár znuděným bohatým bělochům.

plakát

Americká elegie (2020) 

Rutinně natočený příběh jedné jižanské rodiny. Večeře na začátku mylně navozuje dojem, že film se pokusí vysvětlit, proč neburani z velkých měst pohrdají burany, nebo proč jsou burani burany, ale k ničemu takovému nedojde. Je to typický manifest chudoby, kdy jede kamera v autě a snímá obyčejné lidi někde na venkově a máte si říkat "jé, tady je to v prdeli.", ale o nic víc se autoři nesnaží a chtějí vás nadchnout (spíš v poslední třetině) příběhem drsné babičky, co se rozhodla nemít z vnuka agresivního feťáka, jako je jeho matka. Dá se to přežít, ale je to moc dlouhé a ani se to nesnaží o nějaké postřehy. Dobře obsazená nuda.

plakát

Třicet panen a Pythagoras (1973) 

Pro dnešní uvědomělé publikum děsivý sexistický muzikál o mladém matematikovi, který si nepřeje nic víc než dobré vzdělání studentek. Ty však zajímá jen hudba a jediný klad z Menzelově výuce je pro ně sexuální objektivizace učitele. Připraví na něj past v podobě vydírání skandálem ve stylu MeToo, učitel se však nevzdává... Film je solidní úlet, díky čemuž (a skvěle obsazenému Menzelovi) dávám o hvězdičku víc, než si po letech zaslouží, ale uznejte, hit o Pythagorově větě jste určitě jinde neslyšeli.

Reklama

Reklama