• Thriller

Tajemství staré bambitky 2 (2022)

No tak tohle byla dobrá pohádka především v tom, že v ní hráli hlavní roli Ondra Vetchý a Verunka Kubařová i když paradoxně dělat z nich pohádkový milence, při jejich věkovým rozdílu to opravdu je nápad hodný českých filmových tvůrců. Když pominu fakt že tady se nekonalo nic čím by mě pohádka překvapila, tak chování  všech postav bylo mimořádně hloupý. Některé scény byly naprosto nedopsaný a prostě je vyřešil střih. Při jedný skladbě se asi Hans Zimmer musel otáčet v posteli, prostě tvůrčí invence v českých zemích je v poslední době z většiny na bodu mrazu. Strašně rád bych řekl klady, tak zopakuji snad jen, že Verunka Kubařová a Ondra Vetchý jsou moji super oblíbenci, docela super kostýmy, nepřál bych teda filamřům, aby se stalo něco se skazenem v Kouřimi, protože pak by museli jezdit nejspíš ma Moravu a my tak přišli o super raritu, že většina pohádkových bytostí za posledních dvacet let bydlí ve stejným domě.  Ne tak jsou vánoční svátky nechám toho, dám smířlivé dvě hězdy a v klidu zapomenu.

Moonfall (2022)

Nebýt všech těch rodinných vazeb, byla by to našlapaná zábava. Já jsem v klidu tohle jsem užil, je to stejný jako když si pitomec myslí, že má vysoké IQ a začne mluvit, taky se člověk baví.

David Letterman: Mého dalšího hosta nemusím představovat - Volodymyr Zelenskyj (2022) (epizoda)

Přiznám se, že mě není příliš sympatické to zavalní všeho ukrajinského na VOD a TV, když jsem před pár lety toužil nakoukat ukrajinskou tvorbu, byl jsem bez šancí. Nikoho nezajímala. Dneska se můžou všichni přerazit aby měli něco ukrajinského ve vysílání. Pokud jde o prezidenta Ukrajiny jsou body který mě na něm fascinují. Především to, že nezdrhnul před Rusákama, nenechal svůj lid a zem ve štychu. Dokázal zalarmovat pomoc zemí na západě, to pro mě jako občana země, kde pojmenováváme náměstí a ulice po člověku, který se kdysi zachoval přesně opačně je neskutečně fascinující. Vidět prezidenta Ukrajiny, který čelí brutálnímu a zakeřenýmu nepříteli v rozhovoru s legendou rozhovorů bylo zajímavé i když upřimně, čekal jsem trošku víc. Byly tam vybrané prostřihy na rozhovory s lidmi a moc nevím proč zrovna tento a ne jiný. Mě by určitě zajímalo víc, třeba vedení státu, který je ve válce, atd.  To pivko u moře bych mu přál. My zatím budeme muset dělat rozhovory s ministry, který v teple bezpečí "statečně" věší Putina do pytle na mrtvoly, kde ženské političky na které se ani netýká branný zákon by nejradši každýho hnali do války...až na ně samotný, protože u nás v čechách nemáme ve vedení země lidi s empatií, se sociálním cítěním s láskou k zemi, ale jen zrůdy schopné říct v jedně větě "uskromněte se, ale my si přidáme desítky tisíc" Hrozně bych si přál výměnu aby naši zemi vedl statečný a charismatický chlap nebo žena a vypočítavý hajzlové odtáhli předvádět své "hrdinské" gesta a slova tam kde se válčí, tam, kde jde každý den všem o život, ale takový svině by si vojáci Ukrajiny nazasloužili.

Uprchlík (1993)

Opravdu mistrovská podíváná, kterou jsem kdysi dávno viděl v kině a pak několikrát na VHS a nyní jsem si jí oživil na HBO a musím říct, že na Uprchlíkovi se rozhodně nepodepsal zub času. Naopak působí i v dnešní době svěže, má tempo a i když už jsem znal pointu pořád mě příběh dokázal držet v napětí . Inteleginetní thriller ještě povyšují vynikající herecké výkony paně Forda a Lee Jonese, který svým postavám dali pořádnou dávku charisma. No tady překonal Andrew Davis sám sebe hned o několik titaniků.

Avatar: The Way of Water (2022)

Film vidím jako takové hokejové utkání o třech třetinách. Úvodní buly vhodí nebešťané a než si půjde na bránu, trošku si zapondoříme, poznáme kdo za jakou stranu hraje, jaký budou ve hře tentokrát motivy, samozřejmě na střelbu taky dojde, ale žádný zásadní faul na diváka se nekoná. Druhá třetina to je čistokrevná ukázka technických dovedností týmu vedeným James Cameronem, kde člověk žasne nad tím jakých kouzel dokáže lidská fantazie a máme tu poslední třetinu ve který se utočí, utočí a zase jen utočí, samozřejmě k vidění jsou i nájezdy, souboj dva na skupinu, jeden na jednoho, fyzicky kontaktní záverečná třetina je krásným vrcholem celého představení. Já přece jen, ale budu mít výtku, ta samotná zápletka mě nepřišla nějak super objevná a možná druhé třetine ubrat na časomíře a vyloučit některé scény za zdržování by asi prospělo. Jasně dostáváme technicky absolutně dokonalé filmařské řemeslo, kde vizuální podíváná je opravdu nádherná. Dlouhá stopáž nenudí na druhou stranu emotivně mě první Avatar rozsekal mnohem více.  Stále vahám mezi 3-4, jsem opravdu přesně v půli a nemám nic co by se přiklonilo a jednu nebo druhou stranu hvězdiček, tak sou ty vánoce, takže budu za hodnýho a dám to směrem nahoru. p.s. technická - film jsem viděl v Cinema City na Chodově v 48fps ve 3D, ale osobně si myslím, že nejlepší je IMAX 3D verze, kdo má tu možnost. Já si dám Imax  příští rok jako definitive rozhodnutí o počtu * .

Neznámí (2022)

Tohle bylo skutečně hodně divácky nevstřícný a měl jsem neskutečně neznámých během filmu, naštěstí v poslední třetině přece jen režisér pochopil, že filmy se točí pro diváky a přehodil vyhýbku na správný vyprávěcí směr. Ovšem jedno se Wrighotvi nechat, neskutečná atmosféra a hlavně tohle opravdu není pro tuctového netflixáče úplný ideál.

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Pohádka, která má v sobě řadu "dospěláckých" témat z nichž nejlepší se mě zdálo to o životě a umírání. GdT je skvělý vypravěč a ještě lepší vizuální mistr, takže film je zajímavý od začátku do konce. Trošku jsem se bál toho slova "muzikál" naštěstí se tam snad 3x zazapívá a to je všechno, takže i tohle bylo OK.

Orel přistává (1976)

Námětem velmi zajímavý válečný příběh ve kterým mě nejvíc bavilo naplňování hesla "není nácek jako nácek". Nemělo to nějak velké napětí ani rozsáhlé válečné scény, přesto se jedná o kvalitní kousek s dobrým obsazením

Šílená noc (2022)

No tak Smrtonosná past dostala svýho vánočního krutýho brášku, ne že by se první dvě pasti neodehrávali na vánoce, ale tady MClana nahradil přímo Santa což je adekvátní náhrada, taky chlastá, taky je nasranej na celej svět a když se nasere, tak pro samé mrtvolky není kam flusnout. Film má klasický houpačkový vývoj, kdy někdy je velezábava začátek zábavná super pecka - nuda- santa se rozakční- nuda- santa se rozačkní- malé dítě předvede epizodu samo na půdě - nuda - santa se doakční z toho je jasný, že klíčový je postava Santy, pokud je pozornost zaměřena na někoho jiného. vyjma půdní epizody zábavnost jde prudce dolu. Ovšem i když jsem měl tak trochu santa die hard dejavu docela jsem se bavil a to u filmů, kde hlavní postavou je santa opravdu nebývá moc často zvykem.

Strážci Galaxie: Sváteční speciál (2022) (TV film)

No i když vánoční filmy statečně ignoruji, tady jsem podlehl s tím, že tam jsou přece strážci galexie, ale příště až uvidím na nějakým promo materiálu vánoční čepici, hodím po ní granát.