• Pohádka

Drákulův sluha (1985)

Obtloustlý, nezkušený a zoufale neschopný realitní makléř „Fantozzi“ má poslední možnost jak si zachránit svůj flek. Prodat zámek kdesi v Transylvánii (jen půl hodinky cesty z Říma). Nebude to ale jen tak – zámek má vskutku vybrané „nájemníky“ – slepý sluha, Quasimodo, advokát Frankenstein, sám velký hrabě Vlad s pohlednou sestrou a hromada nemrtvých. Po úvodní celkem vtipné sekvenci následují bohužel naprosto prázdné minuty. Všechno připomíná rozhrkanou jízdu atrapou strašidelného zámku. Transfúze by byla na místě, nuda mi doslova upíjela krev.

Dr. House (2004) (seriál)

Když jsem začala Dr. House sledovat působil na mě v záplavě lékařských seriálů jako zjevení. Napohled nepříjemný, kulhající morous, který vylečí každého, ale být jeho pacientem byste asi nechtěli. To tu ještě nebylo. Jenomže kostra příběhu zůstavá v každém díle stále stejná - zákeřná a tajemná nemoc, tři až čtyři špatně zvolené formy léčby, jedna až dvě tajné domovní prohlídky (neoprávněné) a potom léčba konečně zabere. Zatím nechávám čtyři, na Jesseho Spencera se pěkně dívá.

Drž hubu! (2003)

„Vykradili obchod s žertovnými předměty – 15 euro a prdící polštářek.“ Perlička do klenotnice francouzské komedie. Koncert povedených skečů a hlášek („Viděl jsi ty dvě tlustý baby?“ – „To jsme my, pitomče.“) v podání dvou pánů herců Depardieua a Rena.

Edith Piaf (2007)

Marion Cotillard zvládla roli ženy s proříznutou pusou, zlatem v hrdle a velice pohnutým neobyčejným osudem na výbornou. Celým filmem příjemně zní Editthiny překrásné šansony. Jde o velice emocionální snímek, a po jeho skončení jsem hodně dlouho zůstala smutně sedět v pohovce. A právě proto, že mě velmi rozesmutnil dávám tři. Ale pro ty, kterým nevadí uhodit na smutnou notu doporučuju přidat o hvězdičku víc.

Elizabethtown (2005)

Film o životě i smrti. O ztrátě práce a taky o tom, že ze všeho toho srabu vás může vytáhnout láska. Díky tomu, že jsem ho viděla v určité životní etapě, tak na mě zapůsobil daleko více než za normální situace.

Eragon (2006)

Předlohu jsem sice nečetla, ale nelíbí se mi parazitování na tematech z Pána prstenů ani snaha režiséra se tomuto Jacksonovu velkofilmu přiblížit. Eragorn nesahá Pánu prstenů ani po kotníky. Bohužel při hodnocení se od toho nedá odhlédnout. Plus dávám za ztvárnění Saphiry (poděkování Wetě) v původní verzi se skvělým hebkým hlasem Rachel Weisz, za Jeremyho Ironse, který je jedinou charizmatickou postavou v příběhu a co nemohu opomenout jsou krásné slovenské destinace.

Goyovy přízraky (2006)

Goyovy přízraky sice dokonalosti Amadea nedosahují, nicméně i tak natočil Forman pěkný, ač na můj vkus příliš ponurý a depresivní film. Jak jinak však popsat dobu Francisca Goyi, temnou dobu, kdy Španělsku vládla zkostnatělá inkvizice a díky ní se hlavní hrdinka Ines dostává bezdůvodně na 15 let do vězení. Z něho jí dostane až vpád napoleonských vojsk, která zahýbou postavením inkvizice, ale Ines se vrací do života coby zdevastovaná poznamenaná lidská troska. Sama postava Goyi vystupuje v příběhu spíše okrajově, ale temnota a bezútěšnost té doby sála dodnes z jeho obrazů. Pěkné kostýmy, skvělá Natalie Portman.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Přeci jen převést 796 stránek knižní předlohy do jednoho filmu je oříšek. Není divu, že se režisér soustředil téměř výhradně na psychologii hlavního hrdiny. Let přes Londýn je skvělý, nicméně finální souboj mě zklamal. Proč si dávají takovou práci vizualizací interiéru ministerstva kouzel, když potom nenechají v závěrečné bitvě ožít ani ty dokonale udělané sochy. Pro mě tenhle díl rozhodně nepřevyšuje Vězně z Azkabanu a Ohnivý pohár.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

V prvé řadě mam ráda knihy o Harry Potterovi. A Chris Columbus převedl knihu na plátno skutečně věrně. Vizualizace Příčné ulice a Bradavic je úžasná. Dýchne na vás kouzelnická atmosféra a nejraději byste šli také nakupovat hůlky a sovy a potom se u bradavického stolu pěkně naládovali ve společnosti duchů. Nicméně stejně jako kniha (i Rowlingová prodělala vývoj) i film začína po půlce trochu pokulhávat. Animace kentaurů je nezdařilá a místy mi přijde, ze se Chris Columbus velice snaží udělat z Pottera rodinnou taškařici. Když tři hlavní hrdinové stereo ječí při pohledu na Chloupka, vždycky si vzpomenu na Kevina ze Sám doma.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Vedle Vězně z Azkabanu pro mě nejlepší potterovka. Skvělá práce Mike Newella. Drží se předlohy a vůbec není čas se u toho nudit. Od skvělého mistrovství světa ve famfrpálu přes nové příchozí ze spřátelených kouzelnických škol, vtipný ples a úkoly, které vyvrcholí ve střetnutí s Pánem zla. Výborné. Tleskám!