• Fantasy

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

"JJ zklamal, do vyhnanství on odejít musí." Celá nová trilogie končí v troskách, ale vezmu to popořadě... Ano, musíme uznat, že JJ skutečně neměl jednoduchý úkol. Napravit chyby předchozího filmu, odvyprávět ten nový a ještě smysluplně zakončit celou trilogii není jen tak. Takže ano, skutečně se toho moc dělat nedalo. Jenomže, proč to vůbec byl takový problém? No protože jak si kdo ustele, tak si taky lehne. JJ už natočil ep. VII. Ta sama o sobě nebyla zrovna podle očekávání, ale měla něco do sebe (když pominu vykradení děje ep. IV). No a pak se milý JJ sbalil a šel si točit jinde. Mezitím převzal otěže Ruin Johnson, který se na původní scénář vykašlal a jel si podle sebe. Výsledkem bylo naprosté zprznění tolika lidmi milované ságy. Co teď? No, nejlepší bude narvat všechno, co jde, do jednoho filmu. Takže ep. IX má už od začátku problém srovnat tempo jednotlivých linek. Všechno je chaotické, někdo někoho pořád pronásleduje, dialogy jsou jako z céčkového filmu, zvraty nejsou zvraty, ale spíše úsměvným zklamáním a tak dále a tak dále, jméno mé... Vrátím se ještě k tomu vykrádání originální trilogie. Tak, jak byla VII vlastně vykradená IV a VIII pak vykradená V, tak i IX vykrádá děj VI. Navíc ještě převzali několik věcí z rozšířeného univerza a tak, jak už to u těchto vtipálků bývá, zprznili to po svém. Jediné, co se opravdu dá brát jako plus je vizuální zážitek z filmu, efekty a krajiny jsou vážně povedené. Dalo by se pochválit i hudební pozadí, nicméně ten nádherný soundtrack je často nesourodý s danou scénou. Jen díky vizuálu má u mě film jednu jedinou hvězdičku, jinak bych příliš neváhal o odpadu. Proč odpadu? Protože takto drahý produkt je možná lehce podprůměrným filmem, ale v tato sága měla vždy jistou úroveň a tohle se prostě nepovedlo... ||Následují spoilery!!!|| Kašlu na zákazy spoilerů, tohle se nedá. Který idiot tohle napsal? Děj skáče jak nadržený klokan, z dialogů se mi chtělo zvracet a ty zvraty jsou vážně k pláči. Kdyby Rey skutečně Žvejka omylem zabila a přešla na temnou stranu, asi by to mělo o hvězdičku víc. A to teleportování skrz Force Skype Videocall má být jako co? Jasně, bavíme se tady o filmu, kde se světlo požívá jako sečná zbraň a myšlenkou odmrštíte nepřítele. Ale co tohle je zkrátka příliš. Stejně jako vykrádání originální trilogie nebo dokonce rozšířeného univerza. Sithský navigátor??? Vzít něco tak temného a mocného, jako je HOLOCRON! a udělat z toho obyčejnou GPSku? Nebo Reyin nový světelný meč se ŽLUTOU čepelí?! Kde vzala krystal s touhle barvou? Pokud vím, S.L.Jackson se dohadoval s Lucasem, že by chtěl fialový a už to byl problém. Nakonec mu bylo vyhověno a tak vznikla v rozšířeném vesmíru celá řada nových barev. Každá má svůj význam, každá odpovídá charakteru vlastníka. A právě žlutá je barva, která k Rey vůbec nepatří. Buď by měla mít právě fialovou, nebo dokonce růžovou (ale to by se asi nelíbilo feministkám, že...). Další věc je doprava. Proč v obou posledních filmech tlačí nelevitující vozidla? Už dřív byly nádherné speedery. Co máme teď? Písečný skútr... Děj už se mnohdy dá i předvídat. Finnův proslov o tom, jak všechno cítí? Já vím vojáčku, tys to cítil už od výtahů, viď. Rey umře, Ben jí oživí, políbí a zdechne. Rey na konci filmu vidí Luka a Leiu jako duchy. To už se prostě nedalo nečekat. Jediné, co bylo trochu překvapivé, byl původ Rey, ač byl naprosto postavený na hlavu. Ten film je prohnilý už od první scény. Pro mě a mnoho mých známých končí sága epizodou VI, do souboru skvělých Hvězdných válek pak ještě patří Clone Wars, hry a Rogue One. Hotovo. Tahle nová hnidologie si víc jak jednu hvězdičku nezašlouží.

Malá čarodějnice (2018)

Po dlouhé době opravdu pěkná pohádka. To, co se teď točí u nás, se s tím nemůže srovnávat (tedy možná krom Anděla Páně). Jsou tam sice drobné chybky, dva nebo tři infantilní fórky, ale jinak paráda.

Black Panther (2018)

Víceméně příběh Lvího krále v moderním kabátě. Ale i tak musím říct, že to nebyla špatná podívaná.

Hvězdná brána: Třetí říše (2018) (seriál)

Končím polovinou pátého "dílu". Víc už nezvládám. Nedá se na to koukat jinak, než když má člověk vypnutý rozum, oči i uši. Suma sumárum plusy. Connor Trinneer (dle mého nejlepší projev) a konstrukce brány není tak strašná. A teď minusy. -> Děj: Nulový -> Logika: Žádná -> Masky: Příšerné (Goaul'd vypadá jak, kdyby vzali holku z Comic-conu) -> Viz. efekty: Otřesné (Brána připomíná levnou hračku s šedou kaluží. Postavy "nevyplouvají", ale jaksi se teleportují) -> Zvuk. efekty: Absolutně mimo SG univerzum (Jiné zvuky brány, kruhů,...) -> Že v SG seriálech spolu jiné rasy mluvili anglicky, to se dá pochopit. Ale proč spolu anglicky mluví 3 Němci?... -> Nedrží se kánonu: --> Napájet bránu autem? Ano, jde to. V díle "1969" bránu takto napájeli, ALE dvěma nákladními vozy! Ne jedním malinkým džípem. --> Catherine nevěděla, jak se brána používá. Její manžel bránu zkoumal a prošel na planetu, ze které se nemohl vrátit. Catherine se o tom dozvěděla až, když byl projekt Hvězdná brána obnoven. Ale v SGO si s tímto detailem hlavu moc nelámali. Jsem zvědavý, jak na celý tenhle zážitek Káťa zapomene. Co vadilo mě, ale nemusí vadit ostatním: -> Občas "divoká kamera". Novinka ve způsobu natáčení. Věc, co mě na SGU naprosto vytáčela. -> Výběr herců (a tím i jejich projevy) -> Jejich "humor"... Za mě rozhodně palec dolů. Sice jsem od toho moc nečekal, ale tohle bylo moc. I neziskový fan film by vypadal líp. Když nad tím přemýšlím, možná že se kánonu vlastně drží. Oni ho prostě vezmou a rozňahňají podle svého.