• Fantasy

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Takto by to mohlo asi aj fungovať, po tom čo som nad MCU takmer zlomil palicu po Thor4 a vlastne skoro celou fázou 4,bola toto príjemná zmena(ktorá asi nemusí sedieť každému). Osobitý prístup mne ale sadol, a aj keď sa tu miestami trochu moc rozpráva, tak nám to vynahrádzajú fungujúcimi postavami, skvelou hudbou, emočne silnými momentmi a akciou. Trochu som sa bál, ako to ustojí Letitia Wright, keďže bude skoro celý príbeh stáť tentokrát na nej, ale popasovala sa s tým dobre. Talokan patrí pre mňa k Highlitom filmu a to hlavne kôli Namorovi Aka Kukulkan aka vládcovi podmorskej ríše (inšpirácia majskou kultúrou bola super voľba). Tento film mi pripomína marvel v jeho rannej fáze, kde sa viac dbalo na výsledný produkt, pred tým ako sa z toho stala pasová výroba plná seriálov a spin-offov,,,,, keby sme dostali MCU kľudne iba raz do roka, ale podobnej kvality vôbec by som nebol proti. 7/10

X (2022)

X nový horror/triler spoločnosti A24 ktorý takmer dokonalým filmom a návratom ku klasickému slasheru. Skvelo vybraný herci predvádzajú dosť uveriteľné výkony a to aj vzhľadom na to koľko má manželský párik seniorov rokov(aj keď sú to asi iba  mladý ľudia v maskách) a že sa na to miestami ťažko díva. Atmosféru skvelo doplňuje hudba 70’tych rokov, zaujímavá kamera(záver na jazero z vtáčej prespektívy na aligátora a Miu Ghoz je skvelý). Dlho som sa tak nezabavil pri filme silných 8,5/10. Trochu nechápem tomu nízkemu hodnoteniu

Menu (2022)

Chytré a zábavné!

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Svižné, temné, fantasy so zbesilým tempom a rýchlym stihom Artušovi sadlo. Guy Richie je nepochybne veľmi talentovaný a uznávaný režisér. Osobne mi sadli všetky jeho filmy, ba čo viac, niektoré z nich považujem za to najlepšie, čo som doteraz videl. Práve preto ma potešilo, keď som sa dopočul, že sa chopil práve takejto látky. Pojal to veľmi osobitne a tak nejak typicky svojsky, za čo som iba rád. Film má šialené tempo, vďaka čomu sa ani pri dosť dlhej stopáži vôbec nebudete nudiť. Akčné scény majú perfektný strih a dynamiku, slow-motion zábery majú tiež niečo doseba, to, že ich Richie vie podať skutočne luxusne dokázal už pri Sherlockovi Holmesovi. Ďalšia vec je hudba, jeden z najlepších soundtrackov čo som doposiaľ počul. Za zmienku ešte určite stojí aj perfektný Jude Law, ktorý rolu záporáka zvládol geniálne. V skratke, film sa určite oplatí vidieť, pokiaľ ste fanúšikom daného žánru. Na záver chcem povedať len to, že ma mrzí finančný neúspech filmu. Niečo podobné ako nový Blade Runner, pokiaľ to nie je gagmi nabitý komicsový bluckbuster, je asi odsúdený k neúspechu. Škoda, mohla z toho vzniknúť celkom zaujímavá fantasy séria.

47 metrů (2017)

Od tohot filmu som nič nečakal, preto som si ho nakoniec celkom užil. Film pracuje zo surival prvkami celkom dobre, aj ked si myslím že to mohol byť kľudne väčší terror. Nápad o tom ako sa pretrhlo lano držiace klietku s ľudmi ponorenú v mori plnom žralokov je to skutočne dobrý, ale nakoniec sme väčšinu času videli iba dve stresujúce sestry. Myslím si že im mohly ísť trosku viacej pod kožu a vyťažiť z toho podstatne viac hoci vo finále nám to vynahradili.

Tiché místo (2018)

A Quiet Place je po dlhej dobe horor kde sa atmosféra buduje postupne a vrcholí vo finále ktoré je napínavé a desivé. Pri sledovaní filmu som mal ten istý nepríjemný pocit ako pri Don't Breath, ktorí bol rovnako napínavý až do posledných sekúnd. Predstaví sa nám tu rodina ktorá sa musela prispôsobiť svetu v ktorom keď vydáte akýkoľvek zvuk je po vás. Film z tohoto námetu ťaží maximum, za čo môže chytro napísaný scenár a perfektná réžia. Prevažna časť celej stopáže je veľmi tichá čo ale iba pridáva na intenzite. Postavy sú simpatické, správajú sa logicky a ich ztahy medzi sebou fungujú. Film skratka šľape po všetkých stránkach a je dosť možné že to najlepšie čo hororový žáner tento rok ponúkne je tu.

Cabin Fever (2016)

Po dlhej dobe som si zapol slasher horror, ktoré su momentálne dosť v úzadí pretože ich nahradili ducharčiny typu Conjuring, dokonca by som povedal že patria skôr do Bčkových vôd. Cabin Fever je ale "B" jak vyšité plne nesympatických hercov ktorý vlastne ani nevedia hrať, čo vlastne ani velmi nevadí, tieto filmy kôli tomu ani nesledujeme. Dej je veľmi jednoduchý ktorý všetci velmi dobre poznáme v ktorom sa partia mladých ľudí vyberie na chatu do hôr kde začnú následne všetci umierať. Tento film nie je ničím výnimočný, chápem aj to že je vo svojej podstate veľmi hlúpi a predvídateľný, ale aj napriek tomu som sa skvele bavil. Oddychový film pri ktorom nemusíte absolútne rozmýšľať, pokial vypnete mozog a ste fanúšikom žánru je tu možnosť že sa slušne zabavíte.

Strážci - Watchmen (2009)

Presne takto ma vyzerať comicsovy film, vizuálne podmanivé plný skvelých postáv kde nik neni vyslovene kladným hrdinom, zaujímavo vyrozprávaný príbeh poskladaný takmer výlučne z flashbackov, s velmi nápaditým výberom hudby. Film vtiahne diváka hned od začiatku a nepoľavuje až do konca, už len úvodné titulky s hudbou Boba Dylana ktorá nás uvdedia do príbehu mierne upravenou históriou su podané skutočne originálne. Scény s Rorschachom plus origin Dr Manhattana považujem na vrchol celého filmu. Na druhu stranu chápem že film môže prísť mnohým ľuďom pomalí a nezáživný, ktorí mne osobne veľmi vyhovuje. Film je navyše plný Snyderovsych klišé ako napríklad super cool slow-motion záberov, extrémne temným vizuálom, dosť drstickymi krvavými zábermi ktoré vie podať skutočne impozantne(300). Snyder je proste vizuálny režisér ktorému comiscovy žáner sedí ako nikomu inému. Za mňa veľký filmový zážitok ktorí som vydel už niekoľko krát a určite si ho ešte zopár krát pozriem.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Jeden z najlepších Snyderovych filmov, ktorý sa bohužiaľ nestretol moc s pochopením. Veľká škoda ze týmto filmom skončilo aj celé povodne zamýšľané temne spracovanie filmov z DC univerza. Film bol natočený predovšetkým pre fanúšikov a pre náhodného diváka ktorí obľubuje omaľovánky od Marvelu plne gagov a šablonoveho príbehu je tento trojhodinový(ano vydel som extendet cut) pomalí film nestráviteľny. Každopádne veľká škoda potencionálneho temnejšieho komicsoveho univerza. Ps Affleck ako Batman je perfektný