Americký zločin (2007)

Skvěle zpracované, a poutavě silné drama, děsivé svojí otřesnou pravdivostí (lépe řečeno strukturní teorií, podle výpovědi zůčastněných osob) a lidskou krutostí, která nemá mezí a "lidskosti". Výkony nadějné a talentované Ellen Page či přesvědčivé a zde zaslouženě dominující Catherine Keener, dodávali příběhu potřebnou "šťávu" a velice kladně ovlivňovali celkové citové vyjádření filmu. An American Crime se mnou citově zacvičil a doslova šokoval svojí dějovou linií, pukud se v onom domě stalo cokoli horšího, nechci to vědět, protože už tohle bylo na hranici mého pochopení a úzkosti a případné zjištění by tu hranici porušilo a já se zcela určitě emotivně zhroutil. Silné kafe pro každého občana, slabší povahy upozorňuji na dějovou výpověd bez sebemenčích servítek. Hodnocení: 8.5/10 BTW: Pokud jste dosud nečetli info či neslyšeli o pravdivém soudním líčení v kauze Gertrudy Baniszewski, nekonejte tak ani pro nyní a vychutnejte si snímek bez sebemenšího tušení.

Mechanický pomeranč (1971)

Znáte jiného režísera, který by se v 70. letech pustil do tak ulítlého, dráždivého, hysterického, šokujícího, úchylného, depresivního, kontroverzního a chladného (zakázaného) postmoderního dramatu o dospívání s nadměrnou (až nestravitelnou) dávkou frustrujícího a bezúčelného ultralásilí? Velmistr Kubrick však nepatří k tvůrcům držící se normálu, naopak svými progresevními a (pro určitou veřejnost) společensky neakceptovanými snímky líčí lidkou psychiku, až daleko za naše chápání a udává filmu (obecně) nový rozměr. A Clockwork Orange je tomu typickým a zářivým příkladem. Vizuální stránka filmu a její stylizace či příjemná hudba jenom přispívají k celkovému uspokojení. Příběh Alexe deLargeho je velice poutavý a jeho životní výpověd ani na chvíli nenudí, naopak šokuje a "opíjí" diváky svojí nespoutaností. Scéna, kdy Alex zpívá píseň "Singing In The Rain" a šíří hrubou silou bolest kolem sebe , je naprosto famózní a patří k nezapomenutelným (filmovým) okamžikům.Nebudu rozvíjet příběhovou linii, protože abi film zapůsobil podle Stanleyho očekávání, neměli by jste o něm cokoli zjišťovat a vyhledávat (čím míň toho víte, tím více budete "neutralizováni" neotřelou zábavou). Srnul bych, jako naprostou filmovou (kultovní) klasiku. Hodnocení: 10/10

Olověná vesta (1987)

„Born To kill" - Hláška vykreslující Kubrickův pohled na krutou válku a vymyté mozky (prej) zelených poslů "spravedlnosti" a "míru". Násilí plodí další násilí a platí krutou daní: nevinnými lidskými životy. Stanley se znovu zabývá lidskou psychikou a uvažováním (rozhodováním) člověka v kritických situacích. Otřesný úděl války a její nesmyslná podstata je Kubrickovův silný argument, z jehož pomocí se nás snaží přesvědčit o faktu že: „Válka je svinstvo". První polovina filmu (respektivě část na vojenském výcviku) je famózní a silná atmosféra stvrzuje ještě silnější příběh. Pak snímek malinko klesá na kvalitě, ale udržuje si solidní tempo a skvělým scénářem má pořád co nabídnout. Válečná tématika není mou parketou, tudíš nedokáži "vyčíslit" hloubku Kubrickova počinu. Shrnul bych jako velice nápadité a vkusné drama o zku*vené válce a životu v ní . Hodnocení: 7/10.

Pátý element (1997)

Velice revoluční a zásadový film pro Francii v 90. letech a velký "krok" (čelem vpřed) pro Luca Bessona. Barvitá a příjemně laděná vize budoucnosti ve stylovém kabátě. Zábavný a nekonvenční humor, skvostné akční sekvence, místy přeplácaný a lineární příběh a dobré herecké výkony. Jako vždy pesimistický, ironický a negativně laděný Bruce "COOL" Willis, nádherná a nevinná Milla, ryzí záporák Gary Oldman a ulítlý kašpárek alá Chris "Prince" Tucker. Shrnuto: Sci-Fi kultovní nářez z Evropy, kterému nelze nedat 4*. Hodnocení: 7/10.

Pravá blondýnka (2001)

Americká naivní komedie, tvářící se hrozně svěže a originálně, avšak opak je pravdou. Naivní blondýna byla stejně naivní jako její představitelka Reese a spoléhat, že diváky neomrzí monotónní styl zábavy o tuposti a ctižádosti nevinné blondýnky, která se snaží vystupovat jako hodná, milá a přívětivá chudinka s dobrým srdcem, tak abi jí to všichni baštili a zamilovali si jí, bylo od tvůrců dost slabomyslné a já jim to nezbaštil. Když náhodou nebyla scána dost výrazná, tak tam strčili pořádný úsměv Reese a vše bylo zachráněno a smazáno. Jenže po nějakém čase přestalo to "kouzlo" fungovat a já sledoval typickou Hollywoodskou přetvářku s očekávanými zvraty a zbytečným příběhem, který sloužil jen jako záhlaví k falešným "ksichtíkům" půvabné herečky. Po druhém shlédnutí musím snížit hodnocení o jednu hvězdičku za odhalení a prozíravost rádoby ospravedlňující komedie. Hodnocení: 4/10.

Ti druzí (2001)

Španělský počin The Others těžil hlavně z naladěné (dusné) atmosféry, poutavosti příběhu a své přitažlivosti k tajemné záhadě. Mysteriózní thriller, který dokáže jak vyděsit, tak příjemně překvapit chytrou zápletku s řadou zvratů (atakuji zejména na dokonale frustrující konečné rozuzlení). Nicole Kidman se zhostila své role bravůrně a svojí "posedlostí" dodala na strašidelné atmosféře a tíživosti či hororové ponurosti v ději. Po finální scéně nejde dát méně nežli 5* a snímek umělecky zahalen v šedé cloně, označit za nejlepší duchařinu posledních let. Hodnocení: 9/10.

Záhada Blair Witch 2 (2000) odpad!

The Blair Witch Project je zcela určitě: nejlepší a nejoriginálnější hororový počin 90. let. Za to Book of Shadows: Blair Witch 2 je souhrn nedomyšlených nápadů, kterým schází logika, barvitý příběh či poutavější pointa. Přesto vše se hrdě "hlásí" jako pokračování již zmíněného mrazivého horuru? Já bych ho spíše označil jako: shit, který těží z dobrého jména jedničky a uráží celou záhadu děsivé čarodejnice z Blairu. Pokud si chcete ponechat otřesné zážitky z prvního dílu, vyhněte se tomuto ostudně nevydařenému komerčnímu tahu obloukem!!! Hodnocení: 0/10.

Muž na Měsíci (1999)

Kdo byl Andy Kaufman? Zcela určitě muž mnoha tváří, též komplikovaný člověk, toužící po pochopení jeho složité osobnosti a pro většinu lidí muž s plitkým, trýznivým, neakceptovaným a publikem neuznávaným humorem. Byl Andy genius své doby, nebo ostýchavý muž bez stylu, topící se ve svých myšlenkách? Přesto hlavní otázkou zůstává: Snažil se hrát svoji "hru" pro publikum či pro vlastní sebeukájení? Jediné co můžeme o životě "muže na měsíci" říci je, že ho určitě neprožil všedně a ve své hlavě snad byl tím komikem, za kterého se vydával. V biografickém snímku pana Forman se nám prostřednictvím Carreyho snaží ten jeho "svět" ukázat a přesvědčit nás o jeho existenci. Formanovi snímky jsou vždy trochu "jiné" a tenhle patří v této kategorii k jeho nejdivnějším. Měl jsem rozpolcené pocity z tohoto počinu, ale nakonec jsem hl. hrdinovi porozuměl a zcela ho chápal. Film, který určitě stojí za vaši pozornosto (ne)geniálním muži, který nebyl nikdy pochopen, tak jak sám vyžadoval. Hodnocení: 7/10.

Než si pro nás přijde (2007)

Poučné a naučné road movie s příjemným obsazením a příběhem, který neurazí=) Cesta ze splněním svých nejinternějších přání a tužeb, ve vtipněji laděném dramatu o jisté smrti. Oskarový "senioři" předvedli to, co se od nich očekávalo a svým vystupováním "táhli" celý snímek kupředu. Černý humor byl velice osvěžující a přispíval už k tak dobé atmosféře, kterou si film udržoval až k velmi emotivnímu epilogu. Scénář by potřeboval trochu dopilovat, ale i přes určitou okatost a menší nereálnost (vůči zdravotnímu stavu hl. hrdinů), jsem se snímku přispůsobil a bral ho z menší rezervou či nadsázkou. Díky hezké myšlence a mých slz u závěrečné scény oceňuji počin The Bucket List nadprůměrným hodnocením. Hodnocení: 7/10.

Iluzionista (2006)

Největší a nejsilnější kouzlo je láska. Tohle ve své podstatě vycházelo z nádhereného a silného příběhu, dusud neznámého režiséra Neila Burgera. O tom, že je Edward Norton jeden z nejkvalitnějších herců současné doby, se nemá smysl vyjadřovat. Pouze zde zmíním, že odvedl dobrou práci ve velmi težké roli introvertního a tajemného kouzelníka se znamenitým a poutavým tajemství svého ojedinělého talentu. Nedá se srovnávat s věčným rivalem tohoto snímu: Dokonalý trik, protože zde kouzla znamenaly pouze připravenou iluzi pro naplánovaný a poklidný život, se svojí jedinou láskou. Opravdu pěkné, chytlavé a líbivé drama. Hodnocení: 7/10.