Rocky II (1979)

WIN ROCKY, WIN. Stallone se vrací ve velké parádě, Weathers jako Apollo též a další masakr v ringu může začít. Rocky se po šokování celého světa v zápasu s Apollem dostává na dno a prožívá nejkrušnější část dosavadního života, však odhodlání a touha po boxu je silnější než on sám. Vrací se z požehnáním své milované ženy a novorozeného syna do ringu proti nejnebezpečnějšímu boxerovi planety, aby mu předvedl sílu italského tanku se srdcem na pravém místě. Příprava na zápas (včetně dojemného marathonu s dětmi) a samotný nervy drásající boj v ringu, dělají tento snímek naprosto plnohodnotným k dokonalé jedničce. Sylvester se pro Rockyho narodil. Hodnocení: 9/10.

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

První série: Městečko T.P. je přímo dokonalá propracovanost sama, úžasná stylizace všech zůčastněných postav, zdařile frustrující a tajemná atmosféra, výborně napsaný příběh a vychytralá zápletka. David Lynch a Mark Frost stvořili TV seriál, který doposud neměl obdoby a oplíval napínavostí a originalitou. Chtěl bych se narodit o pár desítek let dříve, abych mohl tu "peaksománii" zažít při TV premiéře a né ji sledovat o skoro 20 let později na DVD ovlivněn s*ačkama typu hrdinové, ztraceni a spol. Lynch dal termínu "televizní" nový význam a stvořil naprostý kult s proklatě tajemnou otázkou: „Kdo zabil Lauru Palmer?" Nicméně si budu muset počkat na druhou sérii, kde mě snad čeká alespoň z poloviny tak výtečně záhadná kriminálka, jako doposud. Některé díly, které sám velký mistr David nerežíroval občas stráceli kapku na intenzivitě, avšak z čistým svědomím uděluji plný počet bodů. Hodnocení: 10/10 BTW: postava agenta Coopera je opravdu jedna z nejlepších kladných sympaťáků celého filmového průmyslu.

Osvícení (1980)

YEAH...Velmistr Kubrick v nejlepším světle připravil absolutní hororově mystickou lahůdku plnou dokonalé filmařiny. Bezchybná a chytrá režie, úžasná kamera stimulující větší pohlcení dannou situací, geniální zvuk a tajemná hudba, jenž naháněla husí kůži, depresivně laděné interiéry hotelu, Jack "ďábel" Nicholson působící dokonale hrůzostraně a konečně nejsilnější klad snímku, kterým je psychofrustrující atmosféra dotažená do nejvyššího stupně skryté děsivosti. Kubrick podrobně vykresluje zhroucení lidské psychyky, jenž každou minutou stupňuje na napětí a "testovaný subjekt" alias Jack stále více propadá bláznovství či ztrácí rozum a rozhled nad svojí myslí. Osobně jsem si sice přál "krvelačnější" ukončení, ale záhadná fotka z ještě záhadnějším obsahem to směle napravila (ikdyž stále nechápu její skrytou podstatu=) Podtrženo a sečteno: Další VELKÝ film VELKÉHO režiséra a vzácný přírustek do (ne)početné rodiny filmových skvostů. Navíc, když Danny přejížděl tříkolkou parkety a koberec, hrůzou se mi stavěly vlasy na hlavě, uff. Hodnocení: 10/10. BTW: souhlasím, že Nicholson už vypadá jako blázen od začátku filmu (možná už od narození), takže není ta ona "proměna" tak efektivní.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

OMFG, Cameron zdokonalil nezdokonalitelné a po úžasném Sci-Fi akčním masakru natáčí jěště úžasnější, přelomový Sci-Fi nářez s koulervoucí akcí, která neměla ve své době konkurenci (možná ani teď nemá). Arnold přešel ze svalového tupouna na novější a zábavnější level: svalového tupouna ze smyslem pro humor. Linda prošla neuvěřitelnou proměnou z barbie na "killing girl" a vše uzavřel Patrick coby tekutý plechoun z ku*evsky nebezpečnou (ne)lidskou (ne)strukturou. Snímek má dokonalý spád, skvělý příběh s dobrou lineární postupností, výborné efekty (v rámci doby), již kultovní monology, úžasnou temnou atmosféru... no prostě převratné akční dílo, které změnilo celý filmový svět a jeho "dokonalé" technické zpracování otřáslo nejednou generací teenagerů, co více chtít? Hodnocení: 10/10.

Terminátor (1984)

Terminator je zřejmě král všech akčních B-ček a Cameronův debut na poli režisérských velikánů. Už od temného začátku si snímek buduje pěkně ostrý říz, který si udrží až do velenapínavého finále. Arnold v roli nekompromisního zabijáka (bez delších a smysluplných prupovídek) exceluje a doslova se pasuje na svou životní roli. Linda hraje to, co se od ní očekává (myslím to v tom nejlepším slova smyslu) a Biehn jako zachránce lidstva je téže skvělí. Lituji, že jsem nemohl zažít "termoše" v době vydání do kin, protože to musel být ku*va nážez že? Hodnocení: 10/10.

Obchodník se smrtí (2005)

Satiristicky a trochu odlechčeně laděné krimi/drama s více než zábavnými prupovídky hlavního hrdiny, které svojí odlechčeností velice prospívali vážnému námětu (dokonalý protiklad). Cage se zas jednou blísknul rolí šitou mu přímo na míru a Leto skvěle sekundoval (Hawkemu též role výborně seděla). Tento myšlenkově velmi složitý snímek si doslova vleze divákovi pod kůži a pomocí Yuriho geniálních monologů získá jeho maximální pozornost. Po poslední scéně si uvědomíte, že Lord of War je taková ironie lidské pitomosti a když celý film sledujete nadšeného Yuriho v práci kterou dělá (podstatně snadné vydělávání peněz) a fandíte mu z plých plic, uznáváte tak potenciolání zlo šířící zkázu a podobný člověk by byl pro vás v reálném životě nepřítelem č.1 (není to prachsprostá ironie?...) Hodnocení: 9/10.

96 hodin (2008)

Taken je šílená, přímočará, ozbrojující kill ‘em all akce se stupňujícím napětím. Neeson vůbec nepřehrává, ač si povolení zabíjet udělí sám a jak řešit rázně (či jednoduše) komplikované situace okoukal přímo od mladšího brášky Bourneho. Otec (profesionální zabiják-jaká to náhoda?) ztratí milovanou dceru ve středu Francie a při jejím hledáním zboří polovinu Paříže. Nakonec vše očekávaně dopadne a "Rambo" si prosadí svoje, není vám to už nějak povědomé?---Néé mám lepší otázku, „jak je možné, že to pořád ku*evsky skvěle funguje?"... Hodnocení: 9/10. (kratká stopáž alias „hned na věc" se mi dosti zamlouvalo)

Ten kluk (2007)

Žánrový bonbónek s proklatě pálivou náplňí, který vás po rozlousknutí fascinuje svou duševní procítěností a propracovaností strhujícího obsahu. K výkonu Andrewa Garfielda není třeba komentáře, protože zahrál svojí roli naprosto DOKOLANE. Vůbec všichni zůčastění si pod rukou Crowleyho vedli znamenitě a snímek ani na okamžik nestratil dost silné tempo. Zajímavé pojetí snahy o včlenění do rychlejedoucího vlaku se temným stínem minulosti v zádech. Chybělo mi jenom nějaké otřesnější konečné zjištění (vše jelo moc rovnosměrně a žádné vybočení z kolejnice a následovná crash situace se neudála). Přesto jsem vysoce nadmíru spokojen a ještě dlouho budu na chlapce A vzpomínat. Hodnocení: 9/10.

Sbohem, baby (2007)

Hollywoodská prvotina Bena mi naprosto ošálila smysly, ač jsem očákaval solidní krimi, dostalo si mi perfektně zvládnuté skládanky (alá Lynch), s absencí jakýchkoli chyb. Výprava, příběh, REŽIE, famózní herecké výkony, kamera, dusivá atmosféra a inteligentní dilema na konci jsou znaky dobře odvedené práce a nenapadá mě nic, co bych filmu vytknul. Ben Affleck prostě snímek ukočíroval až neuvěřitelně dokolane a mladší bratr mu před kamerou též skvěle sekundoval. Mírně otevřený diskutabilní konec o správnosti či nesprávnosti Patrickova osudováho rozhodnutí mě nutí k neustálému zamyšlení... Jestli Ben udrží stejnou laťku i ve svých dalších projektech, čeká nás vzestup nového režijního génia. Nevím jak vy, ale já mu tu z celého srdce přeji. Hodnocení: 9/10.

Animatrix (2003)

Animatrix je naprostý skvost anime žánru a neúprosná povinnost pro fanoušky trilogie bratrů Wachowskich, kteří se znatelně podíleli na tomto projektu. Nejkrásnější na Animatrixu je, že příběhy působí úžasně a dokonale nejen jako samostatné střípky pro porozumnění a pochopení fiktivního světa (matrixu), ale též jako sounáležitý celek, zkoumající již zmíněný "program" či iluzi lidského života. Po shlédnutí Animatrixu vás matrix pohltí a naplní filozofickými otázkami o netradičním pohledu na dění věcí kolem sebe a "nepravosti" pravého světa. Nedokáži říci, jaký příběh se mi líbil nejvíce, protože měl každý něco do sebe a každý byl výjmečný svou originální formou a "pestrobarevným" obsahem. Pokud jste propadli trilogii (jako já), budete z tohoto díla více než uchváceni. Shrnul bych jako: ohromující shrnutí událostí týkajících se nejlepšího filmového Sci-Fi světa a bezstarostná jízda na vlnách filmové harmonie s velice extravagantním kabátem. Hodnocení: 10/10.