Anna Karenina (2012)

Anna Karenina je od Joe Wrighta po Pýše a předsudkua a Pokání opět trefou do černého. I zde se výtečně popasoval s náročnou předlohou, ale řekl bych, že zmíněným filmům se nevyrovná. A to i přesto, že nový Wrightův film je opět vizuální slastí a přehlídkou skvělého herectví. Jude Law i Kiera Knightley jsou parádní, ale nejvíce dle mého názoru září Aaron Taylor Johnson coby Vronský. Jenomže Wright se tak moc snaží dokázat jaký talentovaný umělec že to je, až ta jeho invence chvílemi připomíná exhibici a předávdění. Nápad situovat film do divadelních kulis je sice fajn, osudový tanec Anny a Vronského je taky esteticky povedený, ale chvílemi už to celé připomíná spíše videoklip, než důstojnou adaptaci novely. Chtělo by to trošku ubrat na egu. Ale opravdu jen trošku.

Atlas mraků (2012)

Nevím kde se vzalo přirovnávání k Vesmírné odysee, ale to je tedy opravdu mimo. Potencionální náročnost tohoto filmu spočívá jedině v orientaci ve větším počtu dějových linií, ale to je tak vše. Jinak je to „jen“ velice precizně natočený film, jehož postavy sem tam utrousí nějakou tu celkem banální pravdu o životě a o tom jak to jde všechno od desíti k pěti (někdy pro jistotu i vícekrát, aby se to lépe pamatovalo), ale žádná hlubší moudra, poselství či přesahy ve filmu (ani v knize) nejsou. Výroky o vizionářství jsou dost přemrštěné. Nemohl jsem se zbavit dojmu, že křečovitě proklamovaná chytrost snímku, je jen iluzí a vše je jen jako. Není moc nad čím dumat, maximálně nad tím kolik vypotřebovali maskéři latexu na jednotlivé postavy Toma Hankse. Mimochodem díky němu mi film mnohem více než zmíněnou 2001, připomíná Polární expres. Ale abych jen nerýpal, Wachovští a Tykwer natočili hezky vypadající, svižný a i přes delší stopáž zábavný film. A to také není málo.

Attenborough - 60 let v divočině (2012) (seriál)

Zde asi budu hodně subjektivní, ale pro mě je David Attenborough jedním z velikánů uplynulého půlstoletí a naprosto obdivuhodnou osobou, jejíž přínos světu dalece přesahuje rámec televizní tvorby. V této sérii postupně vysvětluje, jak se po dobu jeho aktivního života postupně vyvíjela technika pro natáčení přírodopisných dokumentů (z obyčejných ručních černobílých kamer po dnešní hi-tech), dále věda jako taková (za jeho studií nikdo nevěřil, že by se kontinenty mohly hýbat, nebo objev DNA) také pohled lidí na životní prostředí. Pro mě osobně je úchvatné sledovat archivní záběry z prvních Attenboroughových pořadů z 50. let a slyšet jej jak pokrok vědy i svůj osobní vývoj s nadhledem komentuje a prokládá zajímavými historkami. Doufejme, že odvypráví ještě hodně tak skvostných pořadů.

Avengers (2012)

Na Avengers jsem se nijak zvlášť netěšil. Absolutně jsem nevěřil, že se ze setkání samostatně ne až tak zajímavých postav dá vytěžit něco víc než slátania ala Transformers. Jednotlivé filmy nebyly špatné, ale měly limity v tom, že jejich postavy zkrátka nejsou tak cool, aby utáhly v pohodě celý film. Ale to, že zde není čas zabývat se jejich jednotlivými historiemi je jednoznačně ku prospěchu celého filmu. Wheldon řeší jednotlivé postavy jen potud, dokud mohou být divákovi sympatické a nejde už do dimenzí, kdy by člověk zjistil, že jsou nevěrohodně komické a některé dokonce velmi trapné (Hawkeye, Black Widow). Místo sáhodlouhých vyprávění je zde akce. přičemž velmi soldiní. Troufám si tvrdit, že ta řež v závěru by mohla patřit mezi kultovní a že v rámci námětu se již nic lepšího vyčarovat nedalo.

Batman: Návrat Temného rytíře, část 1. (2012)

Obecně těmhle rozanimovaným komiksům moc neholduju, ale The Dark Knight Returns má tak dobrý příběh, že musím smeknout před tím, co tenkrát Frank Miller z této postavy vyždímal. Animace je o něco lepší než tomu bývá u podobných projektů a nijak nenarušuje svižné tempo filmu a opravdu skvělý příběh. Dokonce ani rozdělení na dvě části nepůsobí jako snaha z předlohy co nejvíc vyvařit, ale dává smysl jako uvedení k tomu co přijde v části druhé. Zvuk ani namluvení postav také nic nekazí, takže z toho hodnotím TDKR, jako nejlepší animák a těším se na druhou půli.

Červený trpaslík - Série 10 (2012) (série)

Nebýt zvrásněných čel, prořídlých vlasů a kulatějších siluet hlavních představitelů, tak bych i uvěřil, že těchle šest dílů mohlo klidně vzniknout někdy mezi 1. až 4- sérií.

Diktátor (2012)

Cohenův humor balancuje na pomezí geniálně trefných fórů a úplné debility. Jeho Aladeen po většinu filmu skvěle paroduje všechny ty šmejdské vůdce, jimiž je tento svět zamořen. Pak ale hodí do placu vtip daleko za hranicí dobrého vkusu, jemuž se snad nemohou smát ani ti nejzastydlejší z puberťáků (malí chlapečci, porod atd.). Ve filmech o Boratovi a Ali-G byl tento poměr hodně vychýlen v prospěch těch lepších fórů, v Brünovi spíš naopak a Aladeen je tak někde mezi.

Dredd (2012)

Režisér Travis odvedl kus skvělé práce. Za nevelké peníze dokázal natočit zábavný a důstojný komiskový film, který rozhodně nenudí a ničim neúráží. Pravda, sice v něm jde především o akci a příběh je poměrně jednoduchý, ale to přece není nic špatného. Ten malý výsek světa Mega City One, který nám tu rvůrci předložili je propracovaný, vyšperkovaný spoustu dobrých nápadů (efek slo-mo, telepatie) a je patrné že i z omezených rozpočtových možností se vyždímalo maximum. Jméno Alexe Garlanda, coby scénáristy je zárukou blbovzdornosti. Herecké osazení je také slušné, Lena Headey dokonce předvádí něco jako zajímavý výkon, což není v prostoru který má vymezený málo. Nějaký sequel, který by postavu Dredda trochu rozváděl, by vůbec nebyl od věci, tedy pod podmínkou že by zůstal stejný realizační tým.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Asi tím nejlepším na Expandables 2 je, že se castingu podařilo nashromážit snad všechny myslitelné hvězdy akčních béček (sem tam i nějakého toho áčka) do jedné akčnárny. Už to samo o sobě je veliká zásluha, pro mě osobně naplnění jednoho velikého filmového snu z dětství. Když k tomu i připočtu, že to scénaristé ani režiséři nijak nezmršili, máme tu titul, který konkuruje a u některých i předčí tvorbu, kterou tito veteráni coby sólisti natočili. Sice si už nevybavím jedinou akční scénu, ale nástup Chucka, nebo Arnieho repliky jsou nezapomenutelné.

Hněv Titánů (2012) odpad!

Tenhle film je tak hloupý jako je zbytečný. Porovnávat jej s jedničkou je dost pod mými rozlišovacími schponostmi a přišlo by mi to jako hodnotit, který ze dvou psích exkrementů je pěknější. Zkrátka oba filmy jsou tupý sled trikových a akčních scén, situovaný v tomto případě zrovna do kulis starého řecka a naroubovaný na jakési (je jedno jaké) mytologické postavy. Ale stejně tak to mohli být roboti měnící se v auta, perský princ, nebo duchové pirátů. Protože krom světa ve kterém se děj odehrává jsou to v principu stejné filmy, které se navíc tvůrci budou snažit zabalit do moderní trilogie, aby mohli vyvařit třikrát a pak na vánoční pulty šoupnout kolekci plnou exkluzivních bonusů, kde se všichni budou předhánět v oceňování profesionality ostatních a vyzdvihování pohody při natáčení. V tomto případě je tato snaha vysloveně směšná. Vtipné je, že Neeson a Feines proti sobě již jednou stanuli a to v Schindlerově seznamu. Ten oba katapultoval do světa velkého filmu a oběma nabídnul skvělé herecké příležitosti, ve kterých povětšinou uspěli. Ale jak léta běží, zahrát si v dobrém filmu už asi není tak důležité, mnohem lákavější je zahojit se na důchod a tak chtějí na stará kolena vyvařit co se dá. Třeba i hraním v takových slátatninách jako je tohle. Ale to to opravdu mají zapotřebí?