Spy Kids: Špioni v akci (2001)

Natočit to někdo jiný, asi by se jednalo o průměrný film pro děti. To co ho vyzdvihuje nad průměr je hlavně Rodriguezův režisérský rukopis. Některé akční scény, jsou fakt dobře pojaté, nasnímané a sestříhané, že jsem takovou dobrou akci už dlouho neviděl ani v bondovce. Dalším plusem je rozhodně výtvarná stránka, která sice nedosahuje výšin filmů Tima Burtona, ale přesto film esteticky neurazí. Také mě potěšilo obsazení, zejména celé té partičky kolem Rodrigueze, vidět tyhle drsný mexikánce v dětské komedii, je fakt sranda.

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Mimořádně nenáročná komedie, která ve mě zanechala dojem, že takový film bych snad dokázal napsat dokonce i já. Většina komiky filmu spočívá v tom, že mimozemšťan mluví a jedná vulgárně. Vzpomněl jsem si na profláklé huličské tričko, kde je mimozemšťan s nápisem: Take me to your dealer. Paul v sobě nemá víc invence než tohle tričko. Film také cituje spoustu kulturních sci-fi fenoménů, ale opravdu se jedná spíš o citace, než o jejich parodii. Také je zde přítomný geek humor, jenomže Pegg ani Frost zkrátka budou vždycky vypadat jako anlgáni pivaři, a ne jako nerdi. Takže pokud se chcete pobavit v podobném duchu, pusťte se raději znovu nějakou oblíbenou epizodu IT, nebo Big Bang. Na druhou stranu Paul nijak neurazí a pořád je koukatelnější než jiní americké komedie.

Srdce je zrádná děvka (2004)

Jeden z nejnegativněji působícíh filmů co jsem viděl. Asia Argento ztvárnila snad nejhorší matku, která se kdy objevila na filmovém plátně. Kromě toho, že je štětka, s čímž neváhá svého syna konfrontovat, do něj na uklidnění láduje drogy a nechává jej na pospas těm nejhorším existencím. A když se následně kluka ujme nábožensky fanatický děd, není to o moc lepší. Film je slušně natočen, Asia Argento určitě talent má, což se projevuje pojetím některých pasáží, které jsou odvyprávěny např. fotkami, či jiným vizuálním stylem. Nebál bych se tento film nazvat psychedelickým hororem a pro slabší povahy to může být docela nálož, protože po něm zůstane výrazně nagativní pachuť. Ale kdo říká, že umění má být jen hezké.

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Další důkaz toho, že spojení Bond-Connery-Young-Hunt je absolutně bezchybné. Je to jednoduché Connery prostě je bond. Terence Young točil chytré bondovky vyváženě a no a Peter Hunt uměl všechen ten materiál sestříhat tak, že ani po letech nejsou rvačky zastaralé a snad i lepší než ty dnešní. Například řežba s Grantem ve vlaku patří určitě k tomu nejlepšímu z celé série. No a příběh Srdečných pozdravů, ten se mi líbil snad úplně nejvíc.

Srpnová rapsodie (1991)

Srpnová rapsodie je jeden z těch slabších filnů od tohoto japonského režisérského giganta. Asi přeci jen mu více sluší velké produkce. Srpnová rapsodie je malý příběh, který sice na začátku slibuje téma vyrovnávání se z atomovou bombou, ale v průběhu se ukáže, že není dost chytlavý. Pro mě je nejsilnějším okamžikem filmu scéna, kdy děti stojí u bombou zdeformované prolízačky. Tento památník totž mluví za vše. Dalším problematickým faktem je, že jakkoliv se neztotožňuji s americkou zahraniční politikou, svžení atomových bomb považuji z správné a jediné možné řešení, byť ohavné. Richard Geere mi zde přijde tak nějak nadbytečný až trapný. Naopak vyzdvihnout musím překrásnou kameru, jako snad u všech Kurosawových filmů.

Stáhni mě do pekla (2009)

Je dobře, že se Raimi vrátil k tomu co umí nejlépe. K hororu s nádechem komedie. Obzvláště překvapivé lekačky zvládá režisér na jedničku. Je zde všechno to, co mám rád na sérii Evil Dead, tedy napětí, které však často přechází do komický absurdních situací. I zde jsou plížící se kamery, cukající se vznáčšející herci a všemožné nechutné kapaliny stříkaíjící hlavním postavám do úst. A divák, který nezná Evil Dead musí být zmaten protože neví, jestli se má bát nebo se smát. Já jsem se smál.

Stalker (1979)

Stalker sice nese označení sci-fi, ale zde je určení žánru nepodstatné. Nosníkem jsou filozofické rozpravy spisovatele s profesorem o lidstvu, o přáních a o víře. Snovou atmosféru filmu dokresluje nádherná doprovodná hudba. I ve Stalkerovi Tarkovskij dokázal, že je umělec. Jeho talent se podepsal na kameře. Ať už je film zrovna černobílý, či barevný je vždy na co se dívat. Pastva pro oči.

Stalo se (2008)

V Happening se nezapře talent jeho režiséra pro nervydrásající scény. Tohle mu nelze odepřít. Jakkoliv pitomý se mi zdál začátek, dokázal Shyamalan v dalším průběhu zaujmout mé smysly a film odkoukat. Napínavé dusno filmu vydží po celou stopáž, ale bohužel jsou zde prvky, které kazí dojem filmu. Mark Wahlberg mi zde přišel herecky velice slabý. Role citlivého profesůrka mu vysloveně nesedla, ale rozpačitě na mě působila i jeho herecká partnerka. Dalším kazem filmu je okatá ekologická agitka v posledních minutách filmu. Nemám nic proti elegantnímu podávání politických témat, ale jakmile mi to někdo cpe do chřtánu násilím okamžitě se zablokuji. Tohle si mohli odpustit a film by vyzněl mnohem lépe.

Stanley Kubrick: Život v obrazech (2001)

Dokument je natočený tako dobře, že mi místy až naskakovala husí kůže, ve chvílích kdy byly odhalovány střípky Kubrickovi geniality. Oceňuji, že se nejedná o tyický pochlebovačský film, ale o objetkivní sondu do Kubrickovy tvorby. Už předtímto filmem jsem o Kubrickovi věděl, že je umělec, ale tento dokument tento dojem mnohonásobně umocnil v jistotu.

Stará dáma a holubi (1997)

Nářez. Úplný úlet. Chomet je génius. Předchůdce Tria z Bellevile si zaslouží plný počet bodíků. Nápady, originalita, vtip to všechno je to užito vkusně a vyváženě. Nemám jedinou výtku.