Taking Flight: The Development of 'Superman' (2001)

První část dokumentu o tvorbě Supermana, který je úplně zbytečně rozdělen na dva, asi proto aby podle obalu vypadal Blu-ray bohatší. Obsahuje zajímavé informace, rozhovory se členy štábu nebo velmi zábavné zkušební záběry s jednotlivými herci. Právě tyto archivní záběry jsou tím nejlepší z celého filmu, bez nichž by dokument byl průměrný. V některých momentech dokument otravuje zbytečnými vzájemnýni chvalozpěvy, chvílemi patosem a někdy tím, že přehlíží zajímavé věci (větší prostor bych uvítal u tvorbě efektů). V celku zajímavé svědectví o vzniku prvního seriózního komiksového filmu.

Taking Off (1971)

Tento film nepatří mezi oslavovaná Formanovo díla. Jeho první americký počin v lecčems připomíná jeho českou tvorbu. Konkursní scény plné neherců jsou pro Formana typické. V americkém hávu ale nepůsobí tolik humorně, přesto jsem se při filmu několikrát nasmál. Nezapomenutelná je instruktáž o jointu a vysvětlení fenoménu syslení. I když se nejedná o veledílo, rozhodně tento film potěší a pohladí.

Taková je Anglie (2006)

Tento snímek je zajímavou sondou do světa skinheadů v Anglii. V lecčems se liší od našich lebkounů, ale myslím, si že to bude úplně stejná primitivní lůza plná zakomplexovaných deprivantů jako u nás. Mám právo to říct, protože, co by čtrnáctiletý, jsem taky s jejich idelologií koketoval. Naštěstí jsem však dospěl a za toto období se hluboce lidsky stydím. Oceňuji, že film kašle na politickou korektnost a nechává tak některé postavy, jako třeba Woodyho, aby byly celkem fajn obyčejní kluci. Démonizovat je a dělat z nich černobílé psychopaty, by jim snad ještě prospělo. Vidět je kouřit trávu a poslouchat ska, je pro našince skoro k neuvěření. Závěr je jako vystřižený ze života, on taky je, a ukazuje s kým máme tu "čest." Stephen Graham podává oslnivý herecký výkon a je vidět, že si roli fakt užil.

Talentovaný pan Ripley (1999)

Film je zasazený na skvělé místo a do skvělé doby. Filmovým postavám lze jedině závidět dobu, kdy se měli dobře, nestarali se o nic a pařili na jazz. Tato romantická atmosféra je nejsilnější stránkou filmu. Matt Damon zde dokázal, že je mnohem lepší herec než Afleck, ale přesto to nestačí na charismatický výkon Lawa.

Tanec s vlky (1990)

Co dodat? Je zajímavé zjistit, že čas od času, když je nějaký ten snímek úplně obalen Oscary, je hodnocení akademie opravdu na místě. Costner prostě zazářil, natočil nádherný, politicky korektní film.

Tanec v temnotách (2000)

Jsem fanouškem Björk. Soundtrack tohoto filmu sice až na vyjímky patří k tomu nejslabšímu v její kariéře, ale film je úžasný. Nechápu protesty prot výkonu Björk. Já si zakládám na tom, že vše, a to i přeze své sympatie, se snažím soudit objektivně. A jsem přesvědčen, že i kdybych Björk nesnášel, její herecký výkon by mě uchvátil stejně.

Tarata (1977)

Slabinou toho filmečku je jeho vzhled. Back záměrně napodobuje dětský styl kresby, který pak uvádí v pohyb. Jenomže v důsledku vše vypadá hodně amatérsky a lacině, zejména díky obyčejné animaci. Nebýt v průvodu několik vtipných nápadů nebylo by moc o co stát. Pár alegorických vozů, například v podobě atomové elektrárny, či důlního bagru však nesou zajímavý nápad.

Tatry mystérium (2003)

Tohle je taková lahůdka. Nádherné záběry doplňené překrásnou hudbou. Sice je to poměrně krátké, ale o to působivější.

Taxidermia (2006)

Tento film se vám bude buď líbit, nebo se vám bude hnusit. Pravděpodobně vás však nenechá chladnými. Mě se i přes vysokou míru úchylnosti líbil převelice. Přišel mi totiž ohromně zábavný. V první části režisér znechucuje chorobnou tohou po různě zrváceném sexu (a vlastně i jeho praktikováním), ve druhé odporným soutěžním obžerstvím (a blitím) a ve třetí posedlostí vycpáváním a smrtí. Nidky se však nejedná o pouhou touhu šokovat, spíš lze Taxidermii vnímat jakou skvělou ukázku toho jak jsou všechny lidské choutky a činy, které považujeme za důležité, z jiného úhlu pohledu nicotné a směšné. Kdybych chtěl film k něčemu připodobnit, vzpomněl bych Švankmajerovi Spiklence slast řízlé Jenuetovými Delikatesami. Rozhodně se však jedná o skvělou, tak trochu jinou komedii, která je navíc velice profesionálně natočena. Rozhodně nenapadne že snad Režisér neměl dostatečný rozpočet, protože i po vizuální stránce vypadá film velice kvalitně a dotaženě.

Team America: Světovej policajt (2004)

Nejsem skalní fanda South Parku, ale tohle mě fakticky dostalo. Nevím jestli jsem se víc smál humoru Stonea a Parkera, nebo prkenným pohybům loutek, ale to je v důsledku jedno, protože to byla prča. První nával smíchu dorazil, když terorista zasažený brokádu proletěl výlohou, další při souloži, pak při zvracení, ale taky mě ničilo, jak si film dělá srandu z přiblblého amerického patriotismu. No a pak ta likvidace slavných herců a... Matt Damon.