Nutné k přežití (2006) (pořad)

Debaty o tom do jaké míry je tento pořad inscenovaný mi přijdou zcela malicherné. Co čekáte? Je to jen televize. Nehledě na to, že ve spustě záběrů Grylls regulérně riskuje život a je úplně jedno, jestli mu občas někdo pomůže postavit vor. Nejdůležitější vlastností tohoto pořadu by neměla být reflexe skutečnosti, ale zábava. A zábavný Ultimate Survival rozhodně je, protože jeho ústřední postava je sympatický a vtipný poloblázen. Také je to vydařený dobrodružný cestopis tak jak ho nikdo před tím nedělal. V každé dobré epizodě udělá Bear něco vtipného, něco nebezpečného a něco nechutného a to vše v krásné a téměř neposkrvněné krajině. Já nemám výhrad.

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Škoda že nemohl Jiří Menzel natočit tento film před deseti dvaceti lety. Mohl to být jeho nejlepší film. Ale v této podobě se jedná o průměnrou záležitost. Scénář a vůbec koncepce jednotlivých scén, není vůbec špatná, síla předlohy se nezapře, jenže její převedení do filmové podoby notně skřípe, jakoby film točil někdo unavený, kdo nemá sílu dohlédnout na to, aby byly všechny scén tak perfektní, jak jen mohou být. V Menzelových filmech bývala vždy výborná kamera, vzletné záběry z jeho filmů působily nesmírně poeticky, ať již na nich bylo cokoliv. Zde je kamera naprosto bez nápadu a film tak díky tomu vyznívá sterilně. Špatné mi dokonce přišly i zvukové efekty, ve scénách z lesa je vždy nacpaná nevydařená zvuková kulisa zpívajících ptáků a výsledkem je, že to působí jakovy k sobě záběr a zvuk vůbec nepatřily. Dalším velkým mínusem jsou herecké výkony. Herci postrádají onu lehkost, která činila Menzlovy starší film vždy tak přirozené. Zde působí vše velice strojeně jakoby snad všichni cítili potřebu zvládnout scénu na co nejméně pokusů. A tragédie největší je hlavní role. Barnev podle mě jinak nejede na stejné herecké vlně s ostatními a také se zde v plné nahotě ukazuje jakým zlem je dabing. Pokaždé když herec otevře pusu a ozve se Kaiserova replika to působí jako pěst na oko. Úplná křeč. Škoda

O dívce, která proskočila časem (2006)

Toto anime v sobě nemá moc z toho, proč se na tyto filmy rád dívám. Příběh je celkem obyčejný, jen místy zbytečně komplikovaný. Technické zpracování je průměrné, řekl bych na úrovni standartního anime seriálu. Za celý film mě výtvarně zaujaly jen dvě pasáže a to porvní časový skok a pak pohyb, při zastaveném času. Tyto scény jsou krásné. Ale jinak toho film moc nenabídne a jelikož nenabízí nic tak vyjímečného, mohl být klidně natočen s živými herci a nic moc by se tím nezměnilo. Animovaná forma je totiž výhodou, která zde zůstala nevyužita. Nejsilnější složkou filmu je hudba.

Osm statečných (2006)

V rámci „psích“ filmů patří Osm statečných k absolutní špičce. Frank Marshall si sice nedpustil trošku toho patosu, který navíc dokresluje hodně podbízivá hudba, ale nabízí nám i syrové osudy smečky psů, do nichž patří i nelíbivé události, jako napříkad smrt některých z nich. Psí herci jsou vůbec fantastičtí a jestli film někde vázne, tak v nadbytečně působících scénách z USA atp. Žádný z herců zkrátka není takový kalibr, aby mohl konkurovat těm čtyřnohým krasavcům. Tím nejlepším jsou scény z divočiny – přenádherná arkticky vyhlížející krajina je skvělou kulisou pro dojemné, místy napínavé a jednou dokonce i lekavé scény ze života psů.

Ošklivé káčátko a já (2006)

Jednu hvězdu dávám za snahu vytvořit celoveřerní animovaný film v Evropě. Jiný klad bohužel nevidím. Příběh nudný, postavičky obyčejné a fádní, animace příšerná. Srovnám li technickou stránku s filmem Ratatouille, tak se mi nechce věřit, že filmy od sebe mají rozestup pouhý rok. Nechápu producenty, že tento projekt zašítili.

Paprika (2006)

Zajímavý námět, který je bravurně zpracován. V klasicé animaci japonci naprosto dominují, protože jejich animáky jsou na té nejvyšší úrovni jak po stránce umělecké, tak po stránce technické. Škoda jen, že nemá Paprika poutavější příběh a zajímavější závěr, protože film sice výborně funguje, ohromuje imaginací svých tvůrců, ale nikdy vás opravdu nevtáhne, tak jako jiné anime.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Napjatě jsem čekal s čím na nás přijde Tykwer po fenomenálním Nebi. Tentokrát dostal šanci natočit skutečně velký projekt, což se mu myslím téměř bez výhrad povedlo. Tykwer prostě umí tvořit vizuálně vytříběné obrazy, jež esteticky zahřejí. Pokud mi něco na filmu nesedělo, tak to byl trošku přestřelený závěr, ale to je asi problém spíše předlohy a i ten se povedlo Tykwerovi natočit dokonale. Mimochodem neotřelý příběh je opravdu jedním z nejoriginálnějších za posledních pár let.

Paříži, miluji Tě (2006)

Některé scénky (např. první 3) jsou vážně hodně slabé, snad i pod úrovní absolventských filmů. Z „méně“ známých režisérů překvapil Wlater Selles nabo Alexander Payne. Bratři Coenové, Cuarón nebo Tom Tykwer pro změnu dostáli svému renomé a dokázali, že nejsou uznávanějšími než ostatní režiséři náhodou, jejich příspěvky jsou nápaditější a prostě lepší než většina ostatních. Dle mého názoru se nepředvedli Gus Van Sant nebo Wes Craven. Jak píšou i ostatní celek je dost nevyrovnaný, na druhou stranu mě potěšilo sledovat, jaký příběh dokáže někdo vykouzlit na cca pěti minutách prostoru, kvůli tomu to určitě stojí za to.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Ve filmu jsou absolutně úžasné efekty. Také akční scény stojí za shlédnutí. Jinak je to plytké, uměle rozvětvované, plné zbytečných postav a příběh je ultra trapný.

Pitevna (2006)

Jedná se nevýrazný horor, jehož největším kladem je to, že neuráží. Neděje se v něm nic hloupého a tak jen zamrzí, že námět, ač nijak originální, přesto však slibný, nebyl lépe zpracován. Lekací scény ani napínání na mě moc neúčinkovaly. Navíc díky poměrně zmatečnému vyprávění, jsem i po skončení tápal jak to vlastně všechno bylo.