Spalující touha (1999)

Tak takhle ztěžka jsem si po shlédnutí filmu již nějakou dobu neoddychl nad filmařsko-diváckým zážitkem, jak byl velký. Naposledy pokud vím po Bergmannově Personě, nepočítaje tedy Tarkovského filmy, které byli spíše hlubokými čirými studněmi. Toto je spíše jako hledět do temné studně, takže chvíli potom musíte, musíte si srovnat co jste to na konci viděli, ať už ta studna byla hluboká a nebo ne tak úplně. Každopádně tohleto je vopravdu něco velmi neobvyklého, těžkého ale nikoli, nikoli v tom špatném slova smyslu podotýkám, jde o skutečně -a zde bych viděl jak odlišit od Tarkovského filmu- nikoli snově uchopitelný ale ztěžka snově zdánlivě (ne)uchopitelný film. Sem si myslel, že víceméně mne už žádný film nepřekvapí o moc více než ty největší, které jsem dosud viděl, opak je pravdou, už samotný začátek se jménem režiséra, názvem filmu a onou hudbou. Neobvyklý film.

Svědkové Putinovi (2018)

Byť jaksi prvoplánově protiputinovský a bez špetičky kritiky k Jelcinovi, bez širší souvislosti, nemůžeme mu to vytknout a jedná se o velmi důležité svědectví nástupu k moci něčeho nepěkného.

Million Dollar Baby (2004)

Film bez skrupulí a varovný ukazuje v tomto žánru box a lidi zcela novým pohledem.

Brutální město (1970)

Za mě v závěsu po Tenkrát na západě 2.nejlepší film Charlese Bronsona. Charismatické hraní, charismatická kamera a nepřeflákaný akční děj -celkově charismatický film. A taky nejnedocenější filmová automobilová honička vůbec, jež je za mě zas 2.nejlepší po té v Bullitově případu. Škoda jen že neexistuje český dabing a vetší povědomí o tomto filmu, páč jak říkám, minimálně spousta horších Bronsonovek je nadabována.

Scény u moře (1991)

Předlouhá a krásná romance beze slov. Krátká část soužití mladého neslyšícího páru se sentimentálně-poeticko-tragickým koncem. Špička svého druhu.

Oběť (1986)

Mám-li vybrat snímky, jež se mnou jako divákem nejvíce hly, čas od času ba častěji přijdou na mysl a hly s emocemi, vybral bych jich snad tak zhruba do desíti -na prvním místě by pak téměř jistě byl Ohňostroj Takešiho Kitana, a na druhém místě pak možná právě tento, jinak určitě jiný film Tarkovského. A to filmový majestát. Mnoho režisérů se obtiskne do svého díla, konstatně poznatelně, ale toto je přeci jen něco zvláštního. Už týden mi v kuse, párkrát za den, přichází na mysl a až teď si uvědomuji jeho fatálnost. V kontextu Tarkovského smrti, o níž podle jedněch už při natáčení veděl, je to totiž opravdu magický film. Na konci věnování svému synu. Až když si spojím tyto dvě věci s filmem, vidím tu tragiku, smutek, bezvýchodnost, co se promítly do děje tohoto, nakonec jeho největšího, díla. Strach, výčitku, ale vše, vše je nevyhnutelné, je to tak jak to je, - ...... Nechci býti jako leckterý fanoušek tvůrce, ale Tarkovsky musel být jedinečný člověk a muse trpět.... krátký souhrn všech jeho filmů: https://www.youtube.com/watch?v=mqrpfjXiR8Q

Expres foto (2002)

Pěkně mrazivá kvalitka. Komik Robin Williams jako vždy ve vážné roli úctyhodný.