Angelika a sultán (1968)

Okrem klišoidného patetizmu toto dielo nepostráda napätie a dobrodružstvo v úplne inej forme, aká nám bola nadstavená v prvých častiach. Michéle nám predostrela, že sa v nej okrem nymfománie skrýva aj dravá hrdosť a sebazaprenie :-) Nič pre poblúznených romantikov.

Angelika, markýza andělů (1964)

Sladký francúzsky romantický gýč, ktorý je tak hriešne chutný, že sa ho na tú dobu nedá nemať rád. Je to síce patetické až strach, ale ak by som sa narodila v komunistami zmietanej krajine a dostal by sa mi raz za čas do ruky tento drobný darček, z nostalgie by som ho radila medzi najkrajšiu romanťárnu nielen vtedajšej doby. Romantická harmónia kontrastov charakteristická pre Hugov slávny Chrám, ktorá sa mi dostala pod kožu a k tomu musím pochváliť nadpozemskú (a podcenenú!) hudbu.

Animatrix (2003)

Parádne myšlienky súvisiace s rozlišovaním medzi snom a realitou či s možnosťou zhodnotiť pozíciu ľudstva na tomto svete. Keďže je však film rozdelený na viacero poviedok, nezaujali ma všetky. Najmä noirovská atmosféra, rozvinutie podstaty Matrixu či zhubná sila mocných technológií, ma úplne ponorili do deja a terminátorská vidina je v niektorých silných momentoch očividná. Japonskému anime však neviem vždy prísť na chuť a zatiaľ čo sú ostatní uchvátení z grafiky a vizuálneho aspektu, mňa prekvapivo niektoré scény odpudzovali a nudili. Nemuselo to byť animované, skôr by som prijala hraný film, ten scenár je totiž neuveriteľne výpovedný.

Ani stín podezření (1943)

Na Hitchcocka mi tu chýba viac deja, viac zvratov, viac prekvapení a viac toho, pre čo milujem Psycho alebo Vertigo. V podstate ide o príbeh, ktorý v dnešnej dobe vyvoláva skôr úsmevné úškľabky, no i tak disponuje sympatickými hercami a fajn spracovaním. Hlavná záporná postava strýčka Charlieho drží film nad hladinou a milá je tiež vedľajšia romantická vsuvka so zamilovanou neterou a nedôverčivým detektívom. 70%

Anna Kareninová (1997)

Príjemné filmové spracovanie celosvetovo uznávaného románu s tragickým nádychom, prekrásnou hudbou a nadpriemernými hereckými výkonmi - tým mám na mysli hlavne Sophie Marceau a Seana Beana, ktorých som si pri čítaní románu takto nejako predstavovala - a moje očakávania nesklamali ani náhodou + tanečný bál bol vyslovene očarujúci.

Annie Hallová (1977)

Dokonalá štúdia roztopašných ľudských charakterov skrz výpovedné okuliare allenovského intelektu prebíjajúceho tých najlepších psychológov široko ďaleko. To, čo predvádza Woody, hraničí s bizarnosťou a rada by som mu aspoň na malú sekundu nazrela do mozgu za účelom neohrozeného zistenia jeho myšlienkových operácií. Živé zasväcovanie divákov do sveta neškodného príbehu Annie Hallovej a filozofa Alvyho Singera, pocit, že sme ,,tam s nimi" a všetko to ,,s nimi prežívame". Vďaka, Woody, za neobvyklú možnosť vstúpenia k vám, postavám a nadobudnutie tohto intenzívneho feelingu.

Antikrist (2009)

Ani krvilačné monštrá vo mne nevyvolali taký mrazivý pocit, ako jedna rozpadávajúca sa chatrč v zovretí vysokých hôr, dvaja ľudia s ťažobou v duši v nej, pričom režisér detailne rozpitval emocionálne dôsledky pocitu viny, strachu a úzkosti ženskej polovičky. Prvá polovica bola vynikajúca, tá druhá ma priviedla do šialenstva, v ktorom samotná hrdinka už dávno tápala. Silný zážitok so sugestívnou ,,hudbou", úžasnými hercami, no satanská tematika a sebatrýzniace sklony ma maximálne minuli.

A-Team: Poslední mise (2010)

Veľmi oddychová akčárna, ktorá je až neznesiteľne "prechaotizovane zbesilá". Tak, ako ma skvelý začiatok v púšti navnadil na ďalšie nadnesené hrdinstvá, po čase som začala strácať záujem o postavy a dej, pretože ten film je strašne zostrihaný. Nedovoľujem si to prirovnať k scottovským videoklipovým tendenciám - pretože tie ešte dávajú zmysel, ale toto utečie tak rýchlo, že divák ani nevie, o čo tam ide - áno, asi trochu zveličujem, no ja som z toho rýchleho deja a rýchlych strihov bola proste unavená. Milujem akciu, ale viac ma nadchne, keď je uhladená a elegantná. Herci sú fajn, všetci frčia na plné obrátky, aj atmosféra je taká spontánna a uvoľnená, no pravdupovediac, čakala som viac.

Ať vejde ten pravý (2008)

Ak toto videla Catherine Hardwicke, tak sa môže so svojím Twilight strčiť do kúta a hanbiť sa. Tento švédsky horor disponuje úplne všetkým, čo som v Twilight s rýchlym skratkovitým dejom či hlúpymi postavami potrebovala. Síce ani jeden z týchto filmov nesplnil do bodky moje očakávania, tu sa mi zdali niektoré scény trochu natiahnuté a nudné, no keď to mám porovnať s tým teenagerským výplodom, tak si pridám. Veľmi krásny soundtrack, úžasne vystihnuté charaktery, upírsky potenciál vyžmýkaný na maximum a hoci ide v prvom rade o horor, imponovali mi romanticko-dramatické prvky. Lina Leandersson hrala perfektne, vlastne obaja hlavní predstavitelia predvádzajú dobrý výkon. Po takomto filme som po Twilight túžila a záverečné finále nemá chybu. :-)

Austrálie (2008)

Vizuálna nádhera na čele s roztriešteným obsahovým gýčom. Film, v ktorom zavítate do divej Austrálskej púšte, domáceho hniezdočka Nicole Kidman vybaveného na anglický štýl, rozplyniete sa pri milostných scénach divokého Jackmana a princeznovskej Nicole, ktorých spočiatku sprevádzalo iba :,,Drž hubu, blbá krávo," a nakoniec vás k sebe pritiahnú fantasy scénky o fúzatom šamanovi, ktorého premúdrelý výraz starého inteligenta vás prinúti rozmýšľať nad zmyslom života. Prvá tretina a hlavne časť, kedy je šialený Hugh omotaný Nicolinou sexi bielizňou, je úchvatná, ostatné dve tretiny sú už iba vypovedaním o osudovej láske, ktorú nezmaril čas a už vonkoncom ľudská márnomyseľnosť. Pretože hoci by hlavným hrdinom nad hlavami tanky padali, love is just love.