Godzilla (2014)

Godzilla pomáhající lidem, s dobře vypadajícími triky a velmi dobrým finálním soubojem. Co víc si přát? Třeba lepšího protivníka.

Goldfinger (1964)

Nejlepší film Seana Conneryho a jedna z nejlepších bondovek vůbec

Gremlini (1984)

Během Vánoc obvykle na horory není čas a chuť, nevadí mi tedy pustit si tento snímek s vánoční tématikou již o Halloween. Když jsem před 2 hodinami psal komentář ke čtvrtému Halloweenu, zakončil jsem jej větou, že to byl jeden z nejlepších hororů, co jsem za poslední dobu viděl. Tehdy jsem ještě netušil, že to budu za pár hodin psát znovu, byť ty dva filmy jsou úplně z jiného soudku. Protože i druhá volba filmu na večer se mi povedla. Gremlini nejsou jen tak obyčejná horor-komedie, mají v sobě od všeho trochu. Vtip, kreativní nápady (ať už Gremliňáckého řádění, nebo během jejich "likvidace"), dobrodružství, roztomilost, lehoulinký nádech hororu a dokonce i smutek (během historky Phoebe Cates). Ve finále tak člověk neví, jestli má fandit sympatickému hlavnímu hrdinovi, nebo si užívat dobře vykreslené skřetí řádění. Protože vidět Gremliňáky jako koledníky, diváky v kině a opilce v hospodě stálo za to. A konečně vím, odkud pochází známá hláška "nekrmit po půlnoci". Tu tvůrci lehce nedomysleli, protože prakticky každý okamžik dne je po půlnoci.

Gremlins 2 (1990)

Typické pokračování - větší, šílenější a o trošičku slabší než první díl, přesto i zde jsem absolutně spokojen. I tady se dočkáme rozmanitého gremliňáckého řádění (např. Gremlin-intelektuál, gremlin-pavouk, gremlin-žena, gremlin-netopýr...), černého humoru a postav z jedničky (včetně nejroztomilejšího stvoření na planetě Gizma), ke kterým přibyl např. Christopher Lee a jeho laboratoř, která se stane smrtící zbraní Gremlinů. A docela chápu, že je nechal Joe Dante v mrakodrapu, protože vypustit je ven, New York by zmizel z povrchu zemského (to by byla v jejich podání slušná podívaná). A byť je jednička lepší, tak díky hromadě povedených vtipů (včetně intermezza Hulka Hogana) i tady dávám plnou palbu.

Grimcutty (2022)

Tohle se mi překvapivě líbilo. Zajímavý námět, jehož zpracování mělo chvílema velmi slušnou strašidelnou atmosféru a i dobré tempo. I samotný Grimcutty se mi na rozdíl od jiných uživatelů taky celkem líbil. Jeho lehká grotesknost, vytvořená jeho velkou hlavou s zubatým úsměvem a nepřirozeným tělem, skvěle zapadla do tónu snímku a i on sám chvílema působil mrazivě. Chtělo by to ale lepší finále. Silné tři hvězdy.

Gu (1981)

Je to jen můj subjektivní názor a možná mi jen nesedl asijský styl, ale nějak absolutně nechápu, proč má tento snímek, jak tady, tak jinde docela slušné hodnocení. Hrozný film.

Halloween III (1982) odpad!

Těžko nalézt na tomto filmu něco pozitivního.

Halloween: Prokletí Michaela Myerse (1995)

Kvalita v rámci Halloweenské série docela klesla, což je škoda. Samotné vraždění Michaela Myerse si drží docela slušnou úroveň, atmosféra tam také stále je, bohužel čtyři hvězdy tomu nedám hlavně kvůli scénáři a určitých nových prvků v něm (muž v černém, sekta, mytologie, runy a všechno kolem toho). Je jasné, že to tvůrci chtěli ozvláštnit, ať nedostáváme pokaždé to samé, ale tohle se prostě nepovedlo. V jedné ze svých posledních rolí se ve snímku objevuje jeden z tahounů série Donald Pleasance, bohužel ve svém loučení se sérií nedostal tolik prostoru, kolik by si zasloužil. Lepší tři hvězdy.

Halloween: Zmrtvýchvstání (2002)

Minerův Halloween H20 se dost povedl a tak tvůrci znovu otevřeli jinak uzavřený konec filmu a natočili další pokračování. Vrátila se Jamie Lee Curtis a hlavně režisér výborného druhého dílu Rick Rosenthal a i anotace vypadala celkem zajímavě. Co by se na tom tak mohlo pokazit? Jenže Curtis se tam objeví pouze na chvíli a Rosenthal od Halloweenu 2 natočil z hororových filmů pouze pokračování Ptáků, které mělo tak strašnou kvalitu, že se pod něj podepsal jako Alan Smithee. A pokazilo se toho dost i tady. Tvůrci se asi snažili využít počáteční popularitu Found Footage hororů a do filmu zakomponovali záběry z různých ručních a skrytých kamer, takže kvalita některých záběrů byla přímo příšerná. Film byl daleko nudnější než předchozí díly, napětí a atmosféra o dost slabší a za zmínku stojí snad jenom úvod snímku. Celkem zklamání a za mne slabší dvě hvězdy.

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (1988)

Dneska je příhodné datum k návratu k této sérii, v níž jsem si dal po čarodějnickém 3. dílů přestávku. Tvůrci tentokrát vsadili na jistotu. Návrat Michaela, návrat Loomise, zápletka připomínající první díl, i režisér Little svým stylem evokuje mistra Carpentera. Jamie Lee Curtis už se sice do Halloweenské série nechtělo, tvůrci tak dali do hlavní role dceru její postavy, které dali jméno Jamie. A sázka na jistotu se za mě tvůrcům vyplatila, protože ve filmu je to, co mám na horrorech rád - atmosféra, snesitelné postavy a zajímavý nepřítel. A ten závěr byl dáreček pro fanoušky série. Patřím k těm, jenž jsou z filmu nadšení. Jeden z nejlepších hororů, co jsem poslední dobou viděl.