• Thriller

Vdovy (2018)

Velmi ambiciózní projekt s hvězdným obsazením (Liam Neeson, Jon Bernthal, Viola Davis, Michelle Rodriguez, Robert Duvall a Colin Farrell) podle mého názoru neobstál kvůli scénáři. Film má neskutečně hluchá místa. Některé humorné vtípky jsou poloviční. Natočené je to výborně, zahrané někdy poněkud divně, ale jinak velmi dobré, ale ten podivný scénář? Film nemá pořádný spád, je spíše nevyrovnaný (a to poměrně hodně). Další podivností je upozadění Bernthala a Neesona, kteří tam dohromady odehrají tak deset minut (Bernthal určitě). Když jsem na to do kina šel, čekal jsem úplně něco jiného, tohle ani nebyl tradiční thriller, spíše taková trochu parodie na bankovní vloupačku. Dost mě to zklamalo, tři dávám za to, jak to bylo natočené.

Hamsun (1996)

Jeden z nejlepších výkonů Sydowa, kromě jeho spolupráce s Bergmanem. Byli si i dost vzhledově podobní, Sydow o roli jistě hodně stál, celý příběh Hamsuna ho musel zaujmout. Hamsunovy knihy jsou mistrovským dílem moderní prózy, byl to veliký autor. Je nutné přihlížet k tomu, že v období druhé světové války mu už bylo přes osmdesát let. Nacismus nicméně hrubě podcenil.

Gotti (2018)

První polovina lepší, konec hodně špatnej, patetickej a rozplizlej. Travolta o něco málo nad průměr, možná nebyl úplně nejlepší volbou, takže to jenom jeho vina nebyla. Film nemá dobrý rytmus, nešlape, místy to vypadá, že se rozjede, a pak je tam vložená pasáž příliš dlouhá, čekal jsem podstatně víc. Na druhou stranu 49% je nesmysl. Je vidět, že to hodnotilo hodně lidí, kteří mají rádi bezduché kraviny typu Pacific Rim a spol. U takových diváků těžko uspěje střih a kadence tohoto snímku.

Beze stop (2018)

Někteří lidé se chovají bláznivě, aby se opačně nezbláznili. Otec té dívky, veterán z války, kde asi zažil těžko popsatelná zvěrstva a po návratu mu zemřela manželka, matka hlavní hrdinky snímku, své vnitřní šílenství řeší bezcílným útěkem do neznáma, kterému předcházelo opuštění civilizace. Snaha žít v divoké přírodě, bez přítomnosti jiných lidí, i když zpočátku na jednom místě, což se později více vyhrocuje, a sice v podobě obrazu následné cesty bez cíle a setrvání, který asi znamená, že se stav otce zhoršuje, což rozpozná i jeho dcera. Snímek mě mile překvapil, ukázal, že lze natočit civilní příběh, aniž by bylo třeba se snižovat ke stupidním klišé, nebo laciným hororovým zápletkám. Zajímavé je, že tento snímek se mi líbil, kdežto Cesta s Viggo Mortensenem už tolik ne. Asi proto, že autor předlohy do ní opět zakomponoval násilí, které se sice v postapokalyptické společnosti očekávat dá, ale nelze se ubránit představě, že se takové výjevy stávají vhodným materiálem pro komerčnější podání. Tenhle snímek mi je proto mnohem bližší.

UFO (2018)

Na filmu mi vadila klasická zápletka nepochopeného génia-mladého studenta a lektora, který to celou dobu "ví". Krom toho, že mi to přijde cílené na dospívající diváky, tak je to už asi stokrát ohraná písnička. Obsazení zvláštní, ten matematik je spíše neznámý britský herec, podle mě to odehrál za minimum nákladů. Strathairna jsem si vždycky cenil za kvalitní úsporné hraní, i když se v roli agentů FBI nebo CIA objevuje možná až příliš. Stejnou pozici hrála i Andersonová v Aktech X. Na druhou stranu se mi líbilo, že ten objekt je tam vidět pouze jednou a to až na konci. Takže nakonec takový o málo lepší průměr. Mimochodem, ten student, jak půjčuje auto hlavnímu hrdinovi a bydlí s ním na koleji, je syn Warrena Beatyho a Annete Beningové.

České století - Den po Mnichovu (1938) (2013) (epizoda)

Že Landovu produkci nemusím (vyjma Černých baronů, na tu roli se hodil), tak v této inscenaci byl velmi dobrý. Jeho desky a často i názory jsou za hranicí dobrého vkusu. Samé tajné řády, skryté síly a temné pohledy. Snaha šokovat a neustálá potřeba uctívání kultu síly. Naprostá absence humoru či sebeironie, písně naprostý kýč. A rozhodně to není žádný zpěvák, spíše frázuje.\Takový Fanánek taky není zpěvák, ale umí si ze sebe dělat srandu a jeho texty bývají někdy hodně vtipný. Ovšem na české poměry je tento díl více než zdařilá adaptace. Překvapilo mě, že se Landa dokáže držet ztvárnění, které je věrným obrazem doby. Scénář je nicméně jedním z mnoha výkladů, divák proto nemusí se vším souhlasit. Jinak za jedna.

Skryté zlo (2018)

Jako thriller mi to přišlo výborný. Velice dobře natočený a vynikající lekačky (jak tam najde tu holku v tý pracovně - takhle jsem se v životě nelekl). Některé drobnosti byly nevysvětlené - rozbití auta včetně oken a pneumatik by na takové třídě bylo pro to monstrum šílené riziko dopadení. Taky nevysvětlili, jak tak rychle mohl vyklidit tu praconu, kde byla ta přikurtovaná holčina. Ta mučírna dole už reálná časově byla, ale ta pracovna ne. Nicméně tomu dávám plný počet, protože film mi přišel fakt napínavý.

Fotograf (2014)

Výborná kriminálka. Jediné, co jí chybí, je západní produkce. Scénář je ale na thriller vynikající a konec rovněž. Sice mi už asi od první třetiny trklo, že ona je jeho sestra, ale to tam nevadilo. Byl jsem celým filmem opravdu hodně překvapený. Další důkaz toho, o co slabší je naše kinematografie vůči té polské.

Králové (2017)

Hodně mě překvapilo, že se jedná o koprodukci Francie a Belgie, přitom je to situované do Los Angeles a do hlavní role obsadili Angličana a Američanku. Režisérka je z Turecka. Film je doslova plný hysterie, rámusu a bordelu. Craig tam hraje trochu na konci, jinak se k pořádný roli ani nedostal. To, jak tam jdou ty děcka krást do supermarketu, mi přišlo naivně hloupý, myslím si, že děti by chytli v první řadě. Pak nějaký ten sex, ten se vždycky osvědčil. A děj je fatálně nedotažený, což snímku asi škodí nejvíce. Hodně zmatený a nedodělaný film.

Zodiac (2007)

Výborný kriminální film s neskutečnou výpravou a skvělými hereckými výkony. Záhada zabijáka Zodiaca, která nebyla nikdy vyřešena a ani uzavřena, dává příběhu mysteriózní náboj, aniž bychom se ovšem museli snižovat k běžným klišé hororových příběhů. Někomu samozřejmě může vadit otevřený konec, kdy se zejména v posledních letech zpochybňuje ten fakt, že Arthur Leigh Allen byl tím, kdo měl celou sérii nevyřešených vražd na svědomí. Trochu jsem se případem zabýval a musím konstatovat, že čím více se do celé záhady ponořujete, tím více se před vámi objevuje celá řada nejasností, které nedávají vůbec smysl. Začátkem loňského roku vyšla v USA kniha údajného syna Zodiaca (Gary L. Stewart), jehož závěry jsou rovněž velice adekvátní a celý případ tím postavil na hlavu a poněkud jej zkomplikoval. Podle tohoto autora byl totiž vrahem jistý Earl Van Best junior, který se ale prokazatelně minimálně jednou v životě sešel s podezřelým č. 1 - Arthur Leigh Allenem. Jedním z dalších podezřelých byl i jistý Rick Marshall a s tím se Earl Van Best jnr. rovnou přátelil. Podle jiných zdrojů je ale dalším horkým favoritem úplně někdo jiný, a sice Richard Gaikowski, kdy řada údajů z případu zapadá i do jeho složky. Čert aby se v tom vyznal. Tento film je ale celý věrnou interpretací knihy Roberta Graysmithe, což je pravděpodobně největší znalec tohoto příběhu vůbec. A Graysmithův (Gyllenhaal) - poměrně jednoznačný - závěr je, že Zodiacem byl Allen, což je ve shodě s hlavním vyšetřovatelem případu Toschim (Mark Ruffalo). Film má mimořádně povedenou výpravu, která je plodem Fincherovy preciznosti a celé produkci snímku i výslednému vizuálu nelze nic zásadního vyčíst. S ohledem na celý průběh vyšetřování a řady nových poznatků mě mimochodem ovšem napadlo, jestli nebylo vrahů víc a zároveň se navzájem nekryli. Podle Gary L. Stewarta se totiž jeho otec Earl Van Best jnr. (Stewart přijal jméno svých adoptivních rodičů) pravidelně scházel s jednou uzavřenou skupinou (tady právě Allen a Marshall), která tíhla k adoraci násilí a k jakémusi podivnému kultu satanismu, což se ovšem neví přesně, protože toto pochybné sdružení si náplň svých srazů drželo pevně pod pokličkou. Případ už na 99% nikdy nebude rozpleten, což mu dává punc mysteriózní záhady na jejímž konci jsou ovšem opět lidé. Děvet z deseti, tj. pět hvězdiček.