• Western
  • Pohádka

Dracula (1958)

Stoprocentní souhlas s Fingonem. Mé zklamání asi bylo o fous větší, nevidím to ani na tři hvězdičky.

O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

Těžko dnes najít nezmodernizovanou pohádku, která přijde s něčím originálním. Na této je poznat, že scénárista použil (a pravda, umně propletl) motivy z několika pohádek a scénograf udělal totéž. Inslpirace Třetím princem nebo Princem a Večernicí (skály) se přímo vnucovala, ovšem kamenný strážce byl originál. Víceméně komická role čarodějnice (nebo čaroděje? čert aby se v tom vyznal) mi přišla poněkud nepatřičná, ale dětem se líbit může. Vaculík taky nemusel vypadat jako rodný bratr Gandalfa, ale nešť. Casting si mohl dát větší práci s výběrem princezny, aby vynikl rozdíl mezi typově dobře vybraným robustním vesnickým kovářem a křehkou princeznou, ale co už. Celek značně převyšuje pohádkovou televizní tvorbu posledních dekád (Andělé Páně jsou čestnou výjimkou), nijak nedrhne, a kdyby mě celou dobu nerušil český dabing, možná přidám hvězdičku.

Přednosta stanice (1941)

I když mám Buriana ráda, tehle film prostě nemusím. Sorry, Mistře.

Týden v tichém domě (1947)

Tenhle film zraje v mých očích jako víno. Pustila jsem si ho potom, co jsem absolvovala podvečerní cestu Nerudovkou na Pohořelec a cestou potkávala minimum lidí mluvících česky. Zato jsem míjela obskurní obchody, ve kterých těžko ten zbytek místních obyvatel může nakupovat něco kloudného. Neruda by se divil. Ale k filmu: až teď jsem zaznamenala, že verše na motivy J. Nerudy složil J. Seifert - dnes něco nevídaného. Film samotný mi přijde vzácně vyvážený tím spíš, že je o režisérovu prvotinu. A Jaromíra Spala jsem měla vždycky ráda.

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Další z uječených pohádek. Unylá Maruška, Vojtek s příšernou parukou a příšerná závěrečná píseň. Aspoň tu si mohl režisér odpustit.

Jedenácté přikázání (1935)

Pro mě jeden z nejméně povedených Fričových filmů. A propos, Štěpničková měla při tanci hodně podivné držení těla - myslím, že by ze Star Dance vypadla v prvním kole.

Za sklem (2016) (seriál)

Dost dobře nechápu, že ačkoliv je hodnocení obou sérií v červených číslech, souhrnný výsledek je v číslech modrých. Ale pravda, s čísly jsem celoživotně na štíru. Podle mého je seriál srovnatelný s většinou zahraničních seriálů, kterými nás krmí nejen veřejnoprávní, ale i kabelové televizní stanice. Samozřejmě nedosahuje vypracovanosti např. Mostu, ale rozhodně si nezaslouží hodnotit jednou či dvěma hvězdičkami. Navíc je úleva sledovat seriál s herci, kteří nejsou v Česku příliš provaření, ačkoliv postava Maroše Kramára se mi velice zamlouvala. Kupodivu mi nevadil ani Milan Kňažko, ovšem hvězdou seriálu je pro mě Tomáš Maštalír. Bohužel poslední díl třetí řady mě přinutil snížit hodnocení z plného počtu.

Vím, že víš, že vím (1982)

Poté, co jsem překonala počáteční scény (zase nějaká italská "řachanda") a překousla mým uším nepříjemný dabing Evy Hudečkové, mě příběh pomalounku polehounku vtáhl a konec jsem sledovala už zaujatě. Nepopírám, dialogy často nezapřely divadelní původ a zápletky určitou stylizaci, leč přesto film převyšuje leckteré slavnější hollywoodské konverzačky.

S láskou Vincent (2017)

Kdybych neviděla díl S05E10 doktora Who, natočeného o sedm let dřív, dám plný počet.