Za sklem

• Slovensko Za sklom
Slovensko, (2016–2019), 25 h 56 min (Minutáž: 54–64 min)

Kamera:

Martin Rau

Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Juraj Loj, Kamila Magálová, Milan Ondrík, Rebeka Poláková, Jiří Bartoška, Ľuboš Kostelný, Adam Jančina, Jaroslav Mottl (více)

Série(3) / Epizody(26)

Príbeh elitných policajtov Tibora Maxovského a Norberta Višvádera, ktorých boj za spravodlivosť nakoniec postaví proti sebe. Po brutálnej vražde kolegu sľubujú vdove, že nájdu a usvedčia jeho vrahov. Vyšetrovanie postupne odhaľuje pozadie organizovaného zločinu, ktorý siaha od drog, cez pašovanie utečencov až k únosom a vraždám. Snahu elitných policajtov usvedčiť páchateľov komplikujú neobmedzené financie a prepojenia organizovaného zločinu až na najvyššie miesta. Na začiatku je dôvera, no neskôr pravdu nahradí strach, zákon vystrieda sila a spravodlivosť je kúpená. Nie je jasné, kto stojí na strane zákona a kto nakoniec zradí. (TV JOJ)

ZetDaElO

Seriál, od ktorého som nemal žiadne očakávanie, respektíve začal som ho sledovať s vopred stanoveným odsúdením. Za to, si Za sklom zaslúži pochvalu - mýlil som sa. Na slovenské pomery pomerne ambiciózny projekt má prekvapivo najväčšiu devízu v príbehu. Nečaká nás žiadna kriminálka, kde dvojica hrdinov vyrieši v každej epizóde jeden prípad, ale poctivo budovaná zápletka, ktorá je navyše veľmi kritická ku stavu dnešnej polície a spoločnosti na Slovensku. Za odvážny satirický moment, kvôli ktorému sa oplatí čakať až do poslednej epizódy dávam veľké plus. V hereckom obsadení hrajú prím Maštalír a prekvapujúco Magálová, Koleník je ťažko uveriteľný a najväčší prepadák je lobotomický výkon Kostelného. Veľkú pochvalu si seriál zaslúži aj za hudbu od Korben Dallas, škoda však, že sa motívy často opakujú. Odvrátená strana Za sklom je jeho spracovanie. Divák sa neubráni dojmu, že tvorcovia chceli zbúchať celé natáčanie za 2 slnečné týždne. Atmosféra je to, čo seriálu chýba najviac. Pridať pochmúrnosť, dážď, jeseň, tmu a príbeh by vyznel úplne inak. Ku tomu sa pridáva stará bolesť slovenskej kinematografie a to budovanie napätia. V Za sklom sa jej opäť nedočkáte, pretože všetko to vyzerá umelé, nelogické, neprirodzené a príliš Panelákovo. Ani efektné zábery dronov na Bratislavu nepomáhajú atraktívnosti, keďže málokedy sú zakomponované do deja a pôsobia iba ako klipy medzi dialógmi. Celkovo si Za sklom ale nezaslúži nezmyselne nízke hodnotenia. Áno, nie je to True Detective, ale na slovenské pomery určite nadštandardný počin. Verím, že druhá séria bude ešte o level lepšia. 6/10 ()

jezurka42

Prach pristáva ticho na telke, nový hrdina v špinavej prestrelke. A všetko zlé je za sklom. A tohle přesně mám na Slovácích ráda. Oni se věcí nebojí. Nebojí se ukázat špínu, která prochází skrze všechny vrstvy, politické, společenské, lidské. Nedokonalost, tu oni dokáží vystihnout. A dělají to dokonale. Za sklom je jeden z nejsilnějších seriálů na československé scéně, s výbornou hudbou, perfektním castingem a scénářem, který je stejně drsný jako je opravdový. ()

Trancetino

Najvýstižnejší seriál ohľadom našej vlády a vy všetci odpadoví alebo jednohviezdičkoví užívatelia, ktorí ani neviete kde sa zapína kamera natočte niečo podobné, aby sme to mohli právom okakať, opišať, opľuť a hodiť do najhlbšieho koša, lebo už ma to tu fakt štve tie dôležito jeblé komenty. Akože sorry POMO, ale hnusí sa mi to tu čím ďalej, tým viacej a viacej. Mali by vzniknúť nejaké prísne testy alebo skúšky, aby to tu nemohol hodnotiť a komentovať kadejaký profesion(an)álny kritik. ()

cheyene

Podle mého názoru zbytečně podhodnocené. Za sklom si určitě zaslouží červená čísla, protože až do nějaké 6. epizody to nemá vůbec chybu. Poslední dvě části 1. série sice podle mě lehce ztratily dech, ale pořád se jedná o více než průměrnou krimi podívanou. Bavily mě postavy Maxa a Nora, ale také ostatní, ať už z řad kriminalistů nebo zločinců. Kladně hodnotím také úvodní znělku - píseň, atmosféru, ale i celkové pojetí. ()

Trsto

prvý postreh : pane bože .... ešte som len začal pozerať a už ma bolia oči ... hrozný, chaotický strih a tá kamera .... scéna policajnej akcie, zábery naháňačky, potom boj ...totálne amatérsky prevedené ... uvidíme čo dej a ostatné napovie v ďalšom priebehu Hlavné postavy povedzme OK , vedľajšie to bol vo väčšine prípadov hrôza a des ... Napr. tá objemnejšia devenka , ktorá sa snažila hrať reportérku s mikrofónom za policajnými páskami a mykala s rukou zo strany na stranu ako keby mala záchvat...a ten výzor v tvári stál tiež za to ... uvidíme čo povedia ďalšie časti . ()

• Reštaurácia, prostredníctvom ktorej sa uskutočňovali dodávky drog, sa volala Clean & Wash s.r.o. Tibor Maxovský (Tomáš Maštalír) dodal, že sa mohla volať rovno Money Wash (pranie peňazí). Ide o narážku na firmu Rent and Wash (prenajmi a vyper), ktorá figuruje v kauze Bašternák ohľadom nadmerných vratiek DPH, čím štát údajne prišiel o takmer dva milióny eur. (fugyx)
  • Seriál sa volá podla titulnej piesne, ktorú má na svedomí slovenská kapela Korben Dallas. (lukyno40)
  • Mercedes-Benz G, kterým jezdí zločinec Bongrád (Milan Ondrík), má poznávací značku BL-977YX. Na Slovensku jsou ale kombinace s „Y“ na předposlední pozici vyhrazené pro přívěsy a traktory a na osobním autě taková značka být nemůže. (Martin_L)