Rozhovory s vrahem: Výpověď Teda Bundyho (2019) (seriál)

Opravdu kvalitní vyčerpávající shrnutí "kariéry" Teda Bundyho a následného procesu. Vzhledem k tomu, že jsem o něm měl jen zběžné informace, jsem se dozvěděl opravdu hodně. Mimo jiné i to, že to nebyl zase až takový génius zla, jak jsem si ho představoval, ale impulsivní narcistický psychopat, který nakonec dojel na své vlastní velikášství. Tož dobře mu tak... (jsem sice proti trestu smrti, ale on mu šel tak debilně naproti, že fakt nezbývá, než pokrčit rameny).

Nepřirozený výběr (2019) (seriál)

Naprosto úžasný dokument, který může sloužit jako podklad k hlubokým úvahám o bioetice a environmentální etice s ohledem na genové inženýrství. Nabízí pohled do světa řádné vědy i anarchistických biohackerů, klade velmi závažné otázky a nenabízí hotové odpovědi. Mé nadšení nezná mezí.

#martyisdead (2019) (seriál)

Seriál velmi příjemně překvapil. Místy byl tak mrazivý a intenzivní, že jsem jej musel zastavit a vydýchávat. Čekal jsem solidní, nicméně v zásadě standardní dílko, tohle je však něco víc. Dobře promyšlené a vystavěné, divák je udržen v napětí a díky cca dvanáctiminutovému formátu jednotlivých epizod vlastně ani není prostor pro vycpávky. Zahrané velmi dobře a uvěřitelně. Prostě mnohem víc než jen agitka upozorňující na nebezpečí spojená s internetem, i když i to to je. První věc viděná na Mall.tv a klobouk dolů.

Bez vědomí (2019) (seriál)

Čekal jsem standardní klišé o zlých estébácích a statečných bojovnících proti režimu. Dočkal jsem se plnokrevného špionážního thrilleru, v němž je všechno dobře a chytře provázané a příběh dokáže zaujmout. Je to z hlediska reality přitažené za vlasy? Samozřejmě. Je to přitažené za vlasy víc, než jiné špionážní filmy? Rozhodně ne. Tohle prostě k žánru patří (myslím, že skutečná realita práce tajných služeb je povětšinou mnohem fádnější). Herecké výkony solidní, výprava skvělá, atmosféra fajn. Můžu doporučit.

Errementari (2017)

Moc pěkná temná pohádka-legenda! Jedna hvězda je za baskičtinu.

Dimenze 404 (2017) (seriál)

Parafráze na Twilight Zone, která není ani zdaleka tak dobrá, jako Black Mirror. Nicméně koukatelné to je. Čtvrtá hvězda je za poslení epizodu (Impulse), které dávám ***** a rozhodně ji doporučuji. Zbytek asi brzy zapomenu, ale Impulse je parádní kousek.

Tiché místo (2018)

Nu, zvukové efekty byly pěkné. Příšera se taky povedla. Herecký výkon Millicent Simmonds (neslyšící dcery) mě zaujal. No, a zbytek byl prostě tak nějak guilty pleasure... Spoustu nelogičností bych tomu filmu odpustil, ale ten hřebík to fakt zabil :-D Tož tak.

Máří Magdaléna (2018)

První dojmy: 1) Bezesporu zajímavá interpretace evangelijního příběhu, místy odvážná - není například známo, že by Ježíš křtil nebo že by byl Janem Křtitelem pomazán za Mesiáše. Na druhou stranu žádný zdroj netvrdí, že by to tak nebylo. Navíc, pokud jde o nějakou pravost, už i biblické texty samotné jsou interpretacemi... Stejně tak interpretace Jidáše je zajímavá a v lecčems nová. Zdá se, že učedníci věděli z Ježíšovy zvěsti míň, než by historicky asi měli, ale i zde je prostor pro interpretaci. Pokud jde o samotnou Marii z Magdaly, tak o té nevíme nic jiného, než že někdo takový existoval, takže jakákoli smysluplná interpretace je OK. Vyčítat filmu, který se jmenuje Máří Magdaléna, že věnuje enormní pozornost postavě, o níž víme jen to, že existovala, by pochopitelně bylo absurdní. Celý ten ženský pohled na věc a důraz na roli ženy (nejen) ve starověké společnosti je vcelku nosný. Ještě se nad ním hlouběji zamyslím později, pokud se dokopu k napsání recenze. Ježíš možná nemusel být až tak moc tichý a místy působící až ufňukaně, ale whatever. Pořád tam ta síla byla. Líbila se mi přítomnost/nepřítomnost Římanů. Přestože se tam Říman objevil jen v jediném záběru, jejich všudypřítomnost byla podtónem celého snímku. 2) Úspornost dialogů, spousta vynechávek toho, co je zřejmé a v našem kulturním okruhu notoricky známé, to vše dobře zdůvodněno tím, co mohla a co nemohla hlavní hrdinka vidět. Chytré. Oceňuji. 3) Vynikající práce s kamerou - hloubka ostrosti soustřeďující pohled na to, co je podstatné, brilantní zvládnutí davových scén, vyvolávajících tu správnou úzkost. Je poznat, že režisér začal u reklam. Také barevnost filmu byla velice zajímavá, navozující takový správný melancholický pocit. 4) Proč to Bože můj muselo být tak strašně dlouhé? Doslova utahané. Režisér byl patrně natolik uchvácen tím zdařilým vizuálem, že zapomněl, že i střih má cosi do sebe.Takto ten film uspával. Nejslabší stránka celého snímku. --- Shrnuto: Jste-li připraveni na dvě hodiny vcelku zajímavého rozjímání o evangelijních tématech ve velmi pomalém tempu, je to film pro vás.

San Andreas (2015)

Příběh a postavy jsou na úrovni typického katastrofického filmu. Nic originálního ani zvláštního, ale neurazí. Nicméně efekty a celková míra katastrofična jsou vskutku epické a rozhodně stojí za shlédnutí každému, kdo má tyhle věci rád (s filmem 2012 nesrovnávám, 2012 je kravina, která permanentně uráží zdravý rozum a žádné efekty to nezachrání).

9. rota (2005)

Strašně smutný a výborně natočený film z konce sovětské války v Afghánistánu. Film charakterizuje věta "Toto není Stalingrad." - ukazuje válku, která je nesmyslná, hrdinství, které vyznívá do prázdna, smrt, která za to nestojí. Také dobře ukazuje, proč není možné dobýt Afghánistán. Rusové válečné filmy prostě umí, jen se bojím, jak to bude v budoucnu, když Putin zakázal v uměleckých dílech sprostá slova...