Sofiin svět (1999)

Nelíbilo se mi to. Právě jsem dočetl knížku, která sice má své mouchy (až příliš pitoreskní závěr), ale je rozhodně nadprůměrně dobrá a dokáže laikům srozumitelně zprostředkovat základní informace o dějinách evropského myšlení. Měl jsem vážné pochyby, zda lze tyto dějiny ještě dále zredukovat tak, aby je bylo možné odprezentovat v dvouhodinovém filmu. Pochyby byly oprávněné - informace, které v tomto směru divák získává, jsou zcela povrchní. Příběh sám je ještě pitoresknější než knížka a je to celé hrozně nudné. Shrnuto: Knižní předlohu sice nepokládám za takový klenot, za jaký je vydávána, ale rozhodně ji doporučuji k přečtení. Film je prostě špatný a nestojí za to do něj investovat čas.

Aftershock (2012)

Skupina buržoů, z nichž někteří se dobře baví, někteří se snaží dobře bavit a moc jim to nejde, a z nichž pouze jedna osoba má zkušenost s tragédií, se setkává, Žižkovsky řečeno, s Reálnem, v tomto případě živelnou katastrofou a útěkem vězňů ze zemětřesením poškozeného vězení. Nastává klasická survival "vybíjená"... Originální tento film rozhodně není, ale herecké výkony jsou nadprůměrné, prostředí chilského města je dobře vykreslené, řemeslně jde o velmi zdařilý film. Doporučuji. PS: Není to horor, je to "jen" thriller. Je strašné, jak je slovo "horor" zneužíváno!

Lesní duch (2013)

Asi není třeba tento film nějak hluboce rozebírat. Podstatné je, že to je Evil Dead. Obával jsem se, že to bude ve srovnání s Raimiho klasikou znechucující napodobenina - a není tomu tak, takže jsem zcela spokojený. Komu se líbily původní Raimiho filmy, ocení i tento. Kunda... Estrata... Montose... Conda! :-)

Oculus (2013)

Poctivý a pro mě rozhodně ne nudný, a navíc dobře provedený horor o tom, že není dobrý nápad snažit se přechytračit magické artefakty.

Přežijí jen milenci (2013)

Pokud Jim Jarmusch natočí film o upírech, bude to horor asi tak, jako je Dead Man western. Ten film je dokonalý l'art pour l'art počin - nic zvláštního se tam neděje, jen tak plyne a divák dvě hodiny zažívá ničím nezkalené estetické, vizuální i hudební, orgie. Tedy přinejmenším v mém případě tomu tak bylo.

Šmejdi (2013)

Tento film by měli povinně shlédnout členové a příznivci stran hlásajících "evangelium" Neviditelné ruky trhu a Kapitalismu bez přívlastků...

Vetřelci dávnověku (2009) (seriál) odpad!

Jako "přílohu" si dávám k obědu různé dokumentární filmy. Dnes jsem se rozhodl, že přeci jen shlédnu první díl této "dänikenovštiny". Nu, je to docela zajímavá sbírka urban legends a leccos se dá využít jako námět pro scifi povídky, ale děsí mě, jak snadno asi přijímají lidé nevyzbrojení kritickým myšlením tyto věci jako skutečnost... Nevím, jak to vlastně hodnotit. Je to do očí bijící urážka kritického myšlení, ale na druhou stranu je to docela zábavné. --- Po shlédnutí druhého dílu dávám, navzdory úžasně maniakálním výrazům ve tváři protagonistů, nejnižší možné hodnocení. Nicméně jako mystifikaci to hodnotím *** A jako guilty pleasure ****

Blázen z La Verny (2010)

Mně se to nelíbilo a to i přesto, že chovám Františka z Assisi ve veliké úctě. Dokument je směsicí historicky relevantních faktů a různých legend vydávaných tvůrci filmu za fakta. Jistým přínosem filmu je, že se nabízí sonda do myšlení dnešních římských katolíků věřících v levitující světce apod.

Velká Fermatova věta (1996)

Jeden z nejkrásnějších a nejdojemnějších vědeckých dokumentů, jaké jsem kdy viděl. A ocení jej i lidé, kteří nerozumí matematice, protože je to nejen vědecký, ale i hluboce lidský příběh.

Chata v horách (2012)

Tak královsky jsem se už hodně dlouho nebavil!