Slovenská herečka a diplomatka Magda Vášáryová vo filmovom portréte Petra Hledíka. (RTVS)

MIMIC

Úžasná ženská, ktorá mala čo povedať aj mimo herectva, a aj to využila, len čo usúdila, že je na to čas, i keď my všetci toto jej rozhodnutie zároveň veľmi ľutujeme. Tento životopisný portrét sa sústreďuje na časy jej hereckého účinkovania, avšak režisér do toho vložil viac než len film a divadlo, takže Magdu môžeme vnímať komplexnejšie. Veľmi ma potešilo jej uistenie, že napriek všetkej frustrácii, ktorú pociťujeme voči hlupákom okolo nás (a ktorú pociťuje aj ona) je Slovensko vlastne celkom úspešná európska krajina. PS: Moja najobľúbenejšia inscenácia s Magdou sú Listy Juliane, určite by sa mala vysielať častejšie. ()

Arsenal83

Drahá Magduška ako umelkyňa nemá páru. A aj pekne je to spracované, mnoho záberov do umeleckej minulosti a mnoho spomienok pani Vášáryovej, ktorá na rozdiel od svojej sestry nebola taká cudná a vystavila na obdiv čokoľvek. Samozrejme, umelecky, to je jasné. V tomto ohľade je dokument pekným prierezom tvorby a názorov známej herečky, ktorá na konci zanechá tú horkú nenápadnú pachuť, že síce prezentuje názory, ako bežne, že proste sú okolo nás aj hlupáci, ale my dobre vieme, koho táto pani za hlupákov považuje. Veľká antikomunistka vyrástla kariérne za komunistov a mala sa do roku 1989 tak dobre ako málokto, veď podpísala aj antichartu a v Rudom práve bola za princeznú. Žila si ako šľachtičná v dobe, ktorú označuje za temnotu. A teraz, keď už senilitu nezastavíš, sa už ani pekne vyjadrovať nevie. Isté politické strany podľa nej volia fašisti a vyslovene spodina alebo že tradičná rodina neexistuje a je to len súčasť hybridnej vojny. 🤣 A ešte si hovorí, že je diplomatka, pritom len Moskvu vymenila za Brusel a Washington.  ()

Autogram

Skoro celý film je rozprávanie pani Magdy o živote, o herectve, hereckých rolách a kolegoch. Ale ani nie o hereckých kolegoch, ale skôr režiséroch a autoroch, napríklad dojemný rozhovor z dávnejšej doby s Bohumilom Hrabalom. ()

Daddko odpad!

Milku Vašáryovú mám rád. pani Magde neviem prísť na meno. Pokiaľ sa ešte držala hereckého kopyta bolo to v pohode. Farizejka, zaslúžilá umelkyňa ktorá na rozdiel od Kňažka titul pred 11/89 nevrátila, podpísala antichartu, za čo dostala pekné úlohy. A po ´89 jej to preplo úplne. Vyšlapala to na Hrad, stala sa diplomatkou bez žiadnych diplomatických skúseností a šup ho na počkanie v 1990 ako veľvyslankyňa v Rakúsku, neskôr v Poľsku. V 1999 je už úplne mimo reality a ako nezávislá kandidátka na prezidenta dostáva 6,6% pravdepodobne od mužských fanúšikov ktorí ju mali v merku z Menzelových & Hrabalových Postrižin ako vystavuje na obdiv svoje kozy. Po tomto fiasku ju  Miki urobil štátnou tajomníčkou na MZV. Liberál ako vyšitý. Z toho kruhu kultúrnych liberálnych bohémov a kolotočárov nemá predstavu ako žije bežný pracujúci Slovák, jeho problémy a hlavne ako mu pomôcť. Bolo jej to treba ? A príbeh nekončí. Pokiaľ lúzer Jardo Naď protestujúcich nazýval dezoláti, opice, psychopati (a čo Matovič ?) a Mikulec posielal vodné delá pani Magda sa po posledných voľbách nechala počuť že voličmi súčasnej koalície sú  neofašisti, neonacisti a vyslovená spodina. Milka Vašáryová zostane v dušiach Slovákov skvelá, skromná herečka a žena. Pani Magda len hanbou Slovenska lebo na protekčnú pani veľkomožnú vzdialenú na hony od reality nik nemá. ()

Piri

Moja stará mama nemala v obľube túto herečku. Nedá sa však jej uprieť fakt, že je asi jediná svojho druhu. Aký amatér sa takto dostal do filmov, takých drám, k takým hercom a do divadla ako ona? Studénková sa vždy smeje Kramárovi, že je nevzdelaný iba s JAMU bez VŠMU a on jej vždy odpovie, my talentovaní to nepotrebujeme, tak Magda je úplný iný level. Od mlada v herectve bez škôl a doštuduje sociológiu. Ich otec sa ale v hrobe obracia, keby počul aké výrazy používajú jeho dcéry. Ako ľahko je byť poznačený českým prostredím. A to čo vypotila dcéra Magdy a Lasicu, že československo, tak som najprv nechápal. Čo? To myslí akože súčasnosť? Mladá baba a dcéra takého intelektuála. Konečne máme pokoj od 1992 a tu sa vďaka sociálnym sieťam a všelijakým CS projektom znovuzrodí pojem Česko-Slovensko. Bizár. To by ma nenapadlo ani v tej najväčšej fantázii. Ľudia sa tiež krvopotne naučili, že je Česko a nie Čechy, že Čechy sú iba časť krajiny a že Česi nie sú sami a že sú tu aj Moravania a časť Slezanov. To ako to Česi vnímajú stačí vidieť reakciu, keď niekto povie v TV, ja nie som Čech, som Moravan/Moravák, tak sa začne hľadisko smiať. Taká úcta k rodičom a o pôvode svojho mena nepovie ani jedna z nich nič. To nie je maďarské meno, ale pomaďarčené talianske meno VASARI. Ich rodičia neboli žiadni chudáci a otec je potomkom rodu VASARI. V tomto dokumente kvitujem ale Magdin pohľad na stav Slovenska a povahy ľudí k určitým veciam. Jednoducho nám všetko stačí. Šľachta zanikla, ale novodobí boháči nijako túto krajinu nepovznášajú ani svoje mestá ako kedysi. Žijú tu milionári aj miliardári. Od komunistov sme si navykli, veď štát dostáva naše peniaze, tak nech platí a buduje. Kde by bola Bratislava bez šľachty, mešťanov a svojich mecenášov? Obdivujeme to, čo nám tu zanechali naši predkovia, aspoň to torzo, čo komunisti nestihli zničiť, čo ale necháme my tým ďalším generáciám? ()