Premiér (2019) (seriál) odpad!

Jestli existuje něco jako definice odpadu, tak je to TOHLE! U všech Ordinací, Ulicí, Tak jde čas a podobně se dá ještě dát jedna hvězda za snahu, nebo tak něco, ale tohle je špatné ze všech možných úhlů. Jestli je Soukup špatný jako moderátor, tak tohle překonává jakékoliv myslitelné hranice špatnosti a nastavuje nové dno (což je tak trochu dlouhodobá disciplína, ve které Barrandov exceluje).

Hoří, má panenko (1967)

Pro mě jednoznačně nejlepší česká / československá komedie. Jednoduchá, přesto s hlubokým přesahem, kritizující dobu, přesto nadčasová, česká, přesto mezinárodně aplikovatelná, obsazená neherci, přesto (nebo možná proto) geniálně zahraná... Není divu, že něco takového soudruzi uložili na čestné místo vedle Ucha, Spalovače mrtvol, Skřivánků na niti a dalších skvělých filmů, na které byly tak dobré, že se na ně radši mělo zapomenout.

Forrest Gump (1994)

To se díváte, brečíte, smějete se, smějete se se slzami v očích, vybavujete si narážky na jiná díla, užíváte si dokonalý soundtrack... Jasně, je to přeslazený film plný citového vydírání. Ale nejvíc nejlíp natočené citové vydírání vůbec!

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Woody Allen natočil Annie Hall jako poctu New Yorku. Quentin Tarantino nám zase naservíroval poctu šedesátkovému L. A. se vším všudy. Nelituju ani jedné z těch 162 minut, byť se v dost z nich vlastně nic nedělo. A finále je pak absolutní topovka, co nejde popsat, prostě to musíte vidět sami...

Černobyl - Vichnaya Pamyat (2019) (epizoda)

Ufff, to byla síla. O Černobyl jsem se zajímal už předtím, ale až taková série dokáže člověku zprostředkovat úplný lidský rozměr celé věci od těch, co se obětovali, přes ty co likvidovali následky, až po aroganci těch, co to způsobili, což samo o sobě mluví o kvalitě takové minisérie. Na konec mě napadá snad jen jedna hláška z jiného díla: "Proletáři všech zemí, vyližte si prdel!"

Černobyl - Please Remain Calm (2019) (epizoda)

Abych opravdu vystihl, jak byl tenhle díl skvělý, tak bych už tak úžasnému prvnímu dílu musel napařit čtyři hvězdičky, jen abych mohl druhému dát o hvězdičku víc. Ta hodina utekla jak nic, ale jako nejsilnější poselství považuju to, že tvůrci nám tu bez obalu řekli, jak to taky mohlo skončit a díky komu tady ještě jsme. Takže díky za seriál a za připomenutí všech hrdinů, co se tehdy obětovali, abychom koneckonců mohli žít my ostatní.

Černobyl - 1:23:45 (2019) (epizoda)

Tak tohle je bomba (teda vlastně ne, ale co už). Skvěle natočené, úžasná atmosféra a hlavně se to fakt stalo víceméně přesně takhle. Včetně toho tutlání, posílání lidí na jistou smrt, obětování celého města, než aby prosákla pravda a neschopnost vedení si připustit vážnost situace. A přesně tohle z Černobylu dělá skvělé dílo a zároveň obžalobu sovětského vedení.

The Orville - Cesta, jíž jsem našel (2019) (epizoda)

Teď už jen zbývá doufat, že dostaneme i další sérii. Celkem slušné finále a líbí se mi, že nakonec všechno do sebe zapadlo a časová logika nedostává větší trhliny. Jak jsem si ještě rok a půl zpátky myslel, že nový Star Trek bude bomba a The Orville jen další MacFarlaneovina s lehkým záchodovým humorem (nic proti tomu), akorát hraná a zasazená do budoucnosti, tak teď to mám úplně jinak. Star Trek sice sleduju, ale žádné wow to není a i tak je to na míle vzdálené původnímu stylu Star Treku. Orville je na druhou stranu "dospělé" sci-fi, které se nebere moc vážně, ale je z toho cítit ta Sethova věrnost původním Star Trekům.

Hřbitov domácích zvířátek (1989)

Kdybych předtím nečetl knížku, tak asi půjdu s hodnocením ještě níž. Chápu, že celá kniha se do filmu nacpat nedá, ale na to že scénář psal mistr King osobně je to prostě slabota. V knize je tím klíčovým prvkem právě jakási tajemná inteligence toho místa a jasný konkrétní plán. Tohle přesně film úplně vypouští a tak se redukuje na podivný zombie film, kde se postavy chovají zdánlivě iracionálně (a právě tu iracionalitu kniha vysvětluje naprosto dokonale). Taky herecké výkony jsou nic moc (v podstatě slušný výkon podávají jen Denise Crosby a Fred Gwynne, zato hlavní hrdina je vysloveně tragédie. Ale abych jen nehaněl, tak masky jsou obstojné a líbilo se mi i větší zapojení postavy Pascowa. Takže závěrem bych rád řekl, že bez předchozí znalosti knihy to zanechá dojem kastrovaného zombie filmu se stupidními postavami a se znalostí knihy už je to pak celkem zbytečné.

The Orville - Svatyně (2019) (epizoda)

To takhle vezmete klasické Star Trekové dilema, dáte to do rukou Sethu MacFarlaneovi, necháte to zrežírovat Jonathana Frakese a ještě přidáte trochu Dolly Parton. A nakonec z toho vyjde přesně to, co byste od moderního Star Treku očekávali + ještě trochu humoru, který ale zrovna tady netlačí na pilu, takže já musím hodit nejvyšší hodnocení, už jen v souvislosti s dnešní slabou epizodou značkového Star Treku. A jen tak mimochodem - taky jste si všimli Mariny Sirtis aka poradkyně Troi z TNG?