Lví král (2019)

Toto kto vymyslel. Hyper realistické zvieratá proste nemôžu... hrať. pomerne zbytočné ako u všetkých Disney remake-ov. Ale klobúk dole pred animatormi. A veru chystá sa prequel v tejto podobe. Nuž neviem neviem, keďže už spočiatku ohýbajú nejaký ten vlastný lore

Lví král (1994)

Je to klasička. Výborný voice kasting a soundrack od Zimmera (Elton John taktiež dobrý, ale toho nemusím). Nuž ale k pointe. Je to jeden z nesmierne dôležitých filmov, pretože je to jeden z prvých čo som voľakedy videla a nejako si na to pamätám. RIP dvdčko. Bolo na toľko krát zodraté, že už teraz asi ťažko pôjde prehrať. A ono to po x rokoch stále funguje až na jednu dve otravne pesničky ktoré tam proste musia byť. Je to fajná záležitosť. Sranda pozerať a uvedomiť si, že čo tam k sakru robí Triumf vôle. Nuž prečo nie. Za ďalších x rokov nabudúce. PS: ten soundrack je epický

Zázračný běžec (1997)

Behať neviem, nerada behám hocikam, nechce sa mi a jedine čo behám je na autobus kedy ma motivuje to, že ďalší mi ide až za hodinu. Rovnako ako behanie ma ani moc nelákajú takéto filmy, ale no čo už, keď mi tento filmik chýba do Leto zbierky. A veru, je to pomerne zaujímavá vec. O tomto svete mám nulové znalosti a tak som sa dozvedela niečo nového. Navyše už tu sa potvrdzuje Letov talent a myslím, že s hlavnou postavou majú čo to spoločného. Ambície, cieľavedomosť a podobne to prejavil aj pri natáčaní tohto filmu, kde sa poriadne namakal. Ale nemám s čím moc porovnávať. Dobre spravený životopisný film, ktorý aj odsýpa...

Alexander Veliký (2004)

Nedocenený film, ktorý vyrazil do kín v ten istý rok, čo Trója, ktorá mala Brada Pitta a celkovo by sa dala chápať ako taký prequel. Oliver Stone sa vydal do historických dôb. Z ktorých môžeme skladať len mozaiky. Zabudnuté miesta, ktoré odvial čas. A presne z nich sa vynára na svojom veľkom oři, zjednotiteľ celého známeho sveta, Alexander veľký. Je to film, ktorý potreboval dočkať svojho času a keď vyšla najdlhšia verzia... Človek sa mohol zapozerať do FILMU, na ktorý sa ozaj dobre pozerá a čert vem, že tam má Collin Farrell odrasty. A tá hudba je naozaj nádherná. Jednoducho Vangelis. Aj keď dielo vyzerá monumentálne, tak skôr sa zaoberá myšlienkovými pochodmi Alexandra veľkého a rozpráva o dobách ktoré dávno zanikli, o ríšach o ktorých sotva niečo vieme. A len málokto si dokáže predstaviť tú nenkonečnosť, keď sa vojská predierali kdesi Indiou...

Zkrocená hora (2005)

Normálny film o hádam normálnych ľuďoch problémoch a podobne. Nežila som v tej dobe a asi ani nechcem. Je to pekný film. Herecké výkony (na ustrednu dvojku nemám čo povedať), prostredie. Človek by si aj povedal, že na tých horách to je aj romantika. No omyl. Zároveň na dobu svojho vzniku je to pomerne odvážne dielo. Čítala som aj poviedku no tá, nebola až tak dobrá. Naštastie sa dá prečítať skôr ako zhliadnutie celej Skrotenej hory. Každopádne oproti filmu mi prišla taká suchá. A film oproti poviedke riesi aj iné veci než len to že Ennis má halucinácie (sny) o Jackovi. Tu film rozvádza niektoré načrtnuté veci a robí ich skutočne dobre. Tá poviedka potrebovala jednoducho obraz.

Ordinary World (2016)

Poslednú dobu si uvedomujem, ako svet potrebuje milé a rozkošné filmíky. Toto tu, je tento prípad. V podstate nie je to nič vážne. Je to len príbeh o týpkovi čo má krízu stredného veku, alebo niečo takého. Billie Joe Amrstrong vie hrať a takýto ňoumovia mu jednoducho idú. Jednoducho milý, uvoľnený filmík.

Až na konec světa (2023)

Viggo Morstensen si opäť skúsil réžiu. A hneď si strihol viacero pozícii ako režisér, skladateľ, scenárista i herec. Jednoducho multižánrový tvorca. A opäť, podobne ako pri jeho prvom filme, Ešte stále máme čas (Falling), tak je to osobné, citlivé rozprávanie ako zo starého sveta. Navracia sa do miest, ktoré odvial čas.  A film je to naozaj krásny. Len na neho treba čas. Precítiť danú chvíľu a kochať sa krásnymi zábermi krajiniek. A Viggo na to všetko má. Páčilo sa mi to o dosť viac ako jeho debut.  Jednoducho, Mortensenovi westerňácky klobúk, kôň a dáma po jeho boku neskutočne slušia.

Poslední samuraj (2003)

Videla som pred rokmi ako malé decko v nejakom českom dabingu, kde chýbali titulky k japonsky hovoriacim častiam, takže som asi polke nerozumela :) Až po čase (včera) som si ho pozrela a veru parádny filmík. Výprava skutočne Epická a Tom Cruise mi tu vôbec nevadí. A skvelá hudba k tomu

Bob Marley: One Love (2024)

Áno Bob Marley bol ikonickým. Dá sa to povedať o jeho biografickom filme? Tým, že nejde do hĺbky a  kĺže po povrchu ťažko zaujme fanúšika jeho hudby, pretože sa nedozvie nič nového. Divák neznalý problematiky bude mať problém sa vyznať v príbehu, ktorý počíta s tým, že má nejaké to referenčné pozadie... Viac Tu

Odkazy starého sveta (2024)

Občas sa hovorí, že dvojky nebývajú v rámci trilógii tie dobré, ale v tomto prípade sa na takéto veci nehráme. Ani omylom, je to tvrdé zhrnutie stavu, v akom je to naše ZLOvensko. Treba púšťať, zdieľať, informovať. A keď treba aj vybehnúť na tie námestia.