Sala1

okres Prievidza
Filmový fanúšik

2 body

• 15.12.2018  13:33

Tento film zaťal do živého v každom ohľade. Prelomová a invenčná animácia, ktorú si aktuálne necháva Sony patentovať, dodáva filmu jedinečný vizuál, ktorý sa spočiatku môže zdať ako šialený LSD trip, ale tak ako to tvorcovia vymysleli, celé to prijmete a máte pocit, že ste videli niečo ojedinelé, čo je aj pravda. Vnútri tohto animovaného šialenstva sa skrýva absolútne uveriteľný a citlivý príbeh Milesa Moralesa, ktorý sa ocitne v rodinnej dráma otca a strýka a ktorá ho vystaví nejednej morálnej dileme. Je to fanúšik, nie superhrdina, ktorý si musí hľadať cestu svetom, ktorý nepozná. Každý z ďalších Spider-Manov má dostatočne vystavaný background príbeh, ktorý do kolosu zapadne a spoločne tak vytvoria neskutočne sympatickú a absurdnú partičku, ktorú by ste teda v žiadnom filme nečakali. Môžem spomenúť, že napríklad Spider-Mana, ktorého poznáme my napríklad z Raimiho filmov, sa vo filme objaví už v neskoršom veku, čo je veľmi zaujímavé. Záporákov je niekoľko a je poznať tendenciu priblížiť sa vytvoreniu známej Sinister Six. Zloduchov vedie Kingpin, ktorý sám o sebe veľký priestor nemá. Čo je ale zaujímavé, že pokiaľ poznáte Kingpina zo seriálu Daredevil, chápete jeho motiváciu, ktorá v tomto filme pri otváraní dimenzii zostáva rovnaká a v takom prípade vám môže spadnúť sánka. Horšie je, že divák, ktorý túto motiváciu nepozná, príde mu to ako mrhanie dobrou postavou. Film ponúka množstvo humoru a uveriteľnej drámy, celok pôsobí komplexne a film je pre mňa jedným z najväčších prekvapení roku. Chvalabohu, Sony, konečne! Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=QKxnVLqQMeY

• 15.12.2018  13:23
    Aquaman (2018)

James Wan sa utrhol z reťaze a servíruje hollywoodsky biják, ktorý má veľmi veľa spoločného napríklad aj s čínskou sci-fi akciou. Vo filme nie je čas na žiadne vydýchnutie, celý runtime si drží slušné tempo a exploduje do veľkého finále. Kladnými vecami na tomto filme sú určite produkčná výprava, ktorá napriek istým zlyhaniam predchádzajúcich DC filmov sa oháňa enormným budgetom. Druhá vec je príjemný komorný príbeh, ktorý ramcuje storyline hlavného hrdinu a ktorého spracovanie by som si možno pozrel radšej ako samotného Aquamana. Vzťah kráľovnej Atlantídy a strážcu majáka vytvára silný základ, aj pozadie pre celý príbeh a je príjemne oslobodený od mocenských bojov, ktoré vládnu pod morom. Film príjemne prekvapil rozpracovaním podmorského sveta, jednotlivých kráľovstiev a ich reprezentantov. Vytvára to dojem, že si dal na tom aspoň niekto záležať. Inak je Aquaman ako postava ďalší hláškujúci superhrdina, ktorý je inteligentný, ale hrá sa, že nie je a ktorý má svoju parťačku, s ktorou vzťah je vizitkou prístupu scenára. Niekedy film ponúkne absolútne krásny a plnohodnotný moment so všetkým, čo k tomu patrí, vzápätí ho vystrieda trápnosť na plátne, ktorá hraničí s neprofesionalitou filmárov. Film sa čiastočne tvári, že je nad vecou, čo však v tomto prípade pôsobí silene. Po dvoch hodinách neustálych výbuchov a digitálnych efektov som bol rád, že je okolo mňa chvíľu ticho a napriek tomu, že sa jedná o príjemnú popcornovú podívanú, tento vytvárač screenshotov väčšie šialenstvo nevyvolal. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=QKxnVLqQMeY

• 10.12.2018  10:59
    Robin Hood (2018)

Zabudnite na všetko, čo viete o Robinovi Hoodovi. Tak zneli prvé slová vo filme. A tak aj snímka vyzerala. Nová interpretácia sa odohráva úplne mimo časopriestoru s pozmeneným príbehom, avšak aspoň s postavami, ktoré poznáme. Celá výprava a réžia sa sústredí na prostredie, ktoré má byť tým dôležitým a zásadným. Keďže teraz žijeme v období plnom blockbusterov a superhrdinských filmov je tomu prispôsobená. Avšak, nedáva v tomto filme absolútne zmysel. Presiahla totiž latku toho, keď si tvorca povie: "Priblížme čo najviac film mladšiemu a súčasnému divákovi." Film šiel absolútne cez to a až za čiaru. Aj napriek tomu, že sa snaží reflektovať súčasnú situáciu na Blízkom východe, vzťah cirkvi a politiky, do konceptu to zapadalo veľmi ťažko. Jeho zásadným problémom je, že pôsobí na diváka nedokončene. Strašne veľa scén plných nelogickostí, nepresností a bezúčelnosti. Snímka sa spolieha na filmové a digitálne triky, bombastickú akciu, ale napríklad celá prvá polovica filmu mi príde, akoby bola natočená v roku 2000. Bez srandy. Zároveň interpretácia filmové postavy omladila, vytvorila tímovku a film končí v momente, kedy končiť nemá, pretože všetci očakávajú pokračovanie. Vznikla tak presná Hollywoodská filmová škatuľka, ktorá vie za čím ide a ako na divákov cieli. A herecké výkony? Postavu Marian vyhlasujem za asi najhoršie obsadenú postavu vo filmoch, čo som videl tento rok. Nepoznám herečku, nesúdim, ale tu jej to nevyšlo. A špičkoví herci? Tí tu akosi zabudli hrať. Akoby ani réžia nemala iniciatívu im povedať, čo vlastne majú robiť. Škoda. Viac tu: https://youtu.be/1yfxTuBmf6M.

• 8.12.2018  22:43

Sú len tri európske krajiny, na ktorých filmy sa viem obrovsky natešiť a to sú Taliansko, Francúzsko a Španielsko. Je to absolútne iný pohľad nielen na film ako remeslo, ale predovšetkým na život a aj umenie narácie. Je to spontánnosť a otvorenosť, ale hlavne vnímanie kontrastov, komplikované témy sú vypovedané jednoducho, vonkajšie ide cez vnútorné a podobne. Má význam, že na začiatok píšem podobné "bláboly", pretože potom sú tu tie druhé snímky. Filmy, ktoré majú posolstvo a sú jednoducho príjemné. Sú štandardom pre úsmev a jemné zamyslenie sa nad väzením, ktoré si v živote sami vytvárame. Tieto filmy vnímam ako most a zároveň kompromis medzi "masovejším" divákom a tým festivalovým. Podobné mosty sú veľmi dôležité a preto (príklad) divák, ktorý si pozrie Nymfomanku, nepohrdne Blade Runnerom. V každom prípade Do plaviek je podobným kompromisom. Takým, ktorý v prvej polovici pristupuje k látke príliš opatrne a rôzne životné peripetie jednotlivých postáv sa nemenia ani negradujú. Sme svedkami stagnácie, prebúdzajúceho sa nihilizmu. Ako keby filmárov začal samotný film baviť až postupne. Zrazu úniková cesta postáv začne dávať oveľa hlbší význam a zároveň konečne začnú aj interakcie medzi jednotlivými členmi. Pomalé tempo a dlhšie trvanie vás prinúti pozrieť na hodinky, na druhej strane však vytvorí "domácku" atmosféru, ktorá vytvorí pocit, že tie postavy poznáte už veľmi dlho. Ak by film išiel hlbšie do ich problémov, prípadne sa venoval menej postavám a o to viac, ak by obozretnejšie narábal s humorom a vedel rafinovanejšie prepojiť "nudný" život s práve objaveným, bola by snímka podľa mňa lepšia. Nechcem ju vnímať komplikovanejšou ako je. Koniec koncov, Nedotknuteľní sú stále mojím topom. :)

• 7.12.2018  11:50

Možno viac ako o rukopise režiséra a originálnom koncepte filmu, sa môžeme skôr baviť o výnimočnosti spoločnosti Wingnut Films a o tom, čo všetko je Peter Jackson schopný minimálne produkčne zastrešiť. Film ponúka presne to, čo môžeme od tejto partie po toľkých rokoch očakávať a to je epickosť, ktorá srší z každej scény. Tu sa samozrejme nebavíme o zvládnutých efektoch a dobrej technickej úrovni, každý podobný aspekt je profesionálne povýšený na maximum a práve tým, že všetky tieto zložky fungujú na výbornú, dostávame neuveriteľne kompaktnú a vyspelo natočenú akciu a predovšetkým dobrodružstvo, ktorému veríme napriek tomu, že sa odohráva pre nás v neznámom svete. Rozprávačstvo je najväčšia devíza podobných filmov (Jackson stál aj pri scenári) a réžiou je film hnaný do plynulej gradácie a jasného cieľa. Tieto črty sú však aj dôvodom mínusov tohto filmu. Pán prsteňov, King Kong, Hobit, každý film si dal (pre mňa) krásne na čas s predstavením sveta a postáv. Tu sme vrhnutí in medias res, čo práve pre spomínané rozprávačstvo príliš nefunguje. Niektorým divákom sa tento fakt môže odzrkadliť až odstupom od filmu, pretože jeho časopriestor je až príliš "špecifický". Druhú vec, ktorú treba spomenúť, je preľnutie deja medzi hlavným záporákom a istou postavou zo života hlavnej postavy. :) Vo filme tieto linky vyznejú ako samostatné ploty, čo uberá na intenzite a čiastočne aj záujme o postavy. V každom prípade sa však jedná o film hodný pozretia a myslím si, že pre fanúšikov Jacksonových filmov je to must-see.

• 3.12.2018  21:02
    Vdovy (2018)

Čo si z tohto filmu pamätám najviac? Asi to, že bol neskutočne dlhý. Minimálne pocitovo. Film porovnáva rôzne kultúry, sociálne vrstvy, poukazuje na úplatkárstvo či skorumpovanie vládnej sily v Amerike a na to, ako veľmi je napojená politika na obyčajného človeka. To môže na prvý pohľad vyzerať zaujímavo. Avšak, toto všetko mi prišlo vo filme veľmi nevýrazné kvôli scenáru, a.k.a. obrovskému bordelu v ňom a miliónu postáv, ktoré sú divákovi ukradnuté. Aj keď nechcem haniť tento film, ale nezaujímalo ma o čo tam išlo, ktorá postava čo robila. Až som sa pristihol pri tom, že mi ušli oči. Tie postavy akoby ani nemali motiváciu, resp. ich dôvod robiť to, čo robili, bol úplne nevýrazný. Nebol tam akcept, a to sa divím pri tomto režisérovi, ktorý má za sebou úžasné filmy. Mne najviac na tom filme vadilo, že sa snažil byť profesionálny – že naozaj presne vie, čo robí a tvorí triler so všetkým, ako má byť. Doteraz neviem, či to bol nejaký Heist film alebo kópia na Debbienu osmičku so zvláštnym humorom. Pre mňa, spleť nekonzistentných prvkov, ktorými film pôsobil veľmi rozbito. Napriek tomu, že si vážim všetkých hercov, ktorí tam boli, tak, bohužiaľ, skoro vôbec nemali hrateľné situácie. Herci si vnútorný pocit postáv síce držali, no ten sa nemal kam pohnúť, pretože im scenár neponúkol možnosť napredovať. Dokonca, hudbu zložil Hans Zimmer a ja som si ju ani nevšimol. Najhoršie je, že sa tvorcovia uchýlili k absolútne klišé momentom – zvýrazniť vzťah dvoch partnerov (jedného už po smrti) cez flashbacky s predstavami. Naozaj? A opakovane? Smutné je, že ma ten film zanechal mrzutého. Mohol som tie dve hodiny stráviť užitočnejšie, najmä, ak ide o film, od ktorého som mal veľké očakávania. Na záver: triler s dobrým obsadením, s dobrým režisérom, možno až s Oscarovou ambíciou, no ani zďaleka nepredčil moje očakávania. Film bez konkrétneho cieľa, záujmu a jasného jazyka. Preto sa za ani netreba hnať. Viac na: https://www.youtube.com/watch?v=kmUcchIn6Ak.

• 26.11.2018  10:57

V prvom rade ide o film kontrastov a paradoxov, či už po dejovej alebo významovej stránke. Zo snímky cítiť autorskú dravosť a zároveň pochabosť spoliehať sa na fakt, že apel na dnešnú dobu film zachráni. Snímka začína ako silná sociálna dráma, ktorá reaguje na aktuálnu hypnózu neexistujúceho internetového sveta plného sociálnych sietí a šikmých uličiek. Príbehy obyvateľov mestečka Salem sledujeme pohľadom štyroch tínedžeriek, z ktorých každá už má za sebou nejakú temnú skúsenosť a snaží sa, aby o nej nikto nevedel. Tak však robia aj všetci ľudia naokolo, tým pádom explózia vrie pod pokrievkou. Neznámy hacker nabúra celé mesto a tajomstvá vyjdu na povrch. Tu musíte začať filmu odpúšťať. Každú ľudskú emóciu a správanie povyšuje do alegorických výšin a stáva sa bizarným vyvrcholením nevypovedaného. Problémom je, že tieto dva hlavné aspekty filmu spolu nekorešpondujú a snímke by pomohlo, pokiaľ by si vybrala akým filmom vlastne chce byť. Navyše, napriek tomu, že nám napredovanie deja dáva zmysel, jednotlivé sekvencie sú roztrieštené a nevyvolávajú príliš dojem tvorcov, ktorí vedia ako na to. Film sa orientuje predovšetkým na kritiku súčasnej americkej society, v každom prípade je uplatniteľný v celom svete, nie je ani dostatočne politický na to, aby bol americký. Filmu sa nedajú odoprieť gule, snaha byť iný naráciou a šokovať. Hľadá svoj jazyk a podobnú filmografiu si ja osobne vážim. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=ZWBR9reSDOs&fbclid=IwAR0Mti4PN8kWNuZq1cgb1lrunrb_X42sYpGlP9s2ROGJd0gBqwi6vvSglD0

• 25.11.2018  12:18
    Creed II (2018)

Creed opäť pokračuje v dedičstve známej boxerskej série a znovu servíruje nádielku dospelého a v realite ukotveného filmu, ktorý zbytočne neexponuje, nehyperbolizuje, odráža sa od bežných problémov "bežných" ľudí a boxerskú iniciatívu využíva skôr ako nadstavbu pre vyvrcholenie a motiváciu samotného príbehu. Druhá časť sa opäť opiera o známe témy - česť, ktorá je motiváciou každého športovca a potreba niekam patriť, ktorá je prioritou pre každého z nás. Zvlášť posledný motív je veľmi silný a v druhej polovici snímky veľmi vhodne prepája postavy Rockyho, Creeda, aj Draga, ktorí sa ocitli na míle ďaleko od svojich blízkych. Do istého momentu sa zdá byť Drago iba súperom, ktorého bude potrebné poraziť, po niekoľkých scénach s ním však chápeme jeho postavenie a osobne by som uvítal väčší exkurz do rodinných vzťahov nabúchaných Rusov. Herecké výkony Jordana a Thompson sú na výbornej úrovni a postava Creeda je naozaj šitá pre neho. Čo mi na filme na druhej strane vadilo, bola prílišná hra na istotu čo sa týka prebratého konceptu filmu Rocky IV. Film si podľa môjho názoru mohol dovoliť výraznejší krok do neprebádaných vôd, takto sa skôr hral s atmosférou ako invenciou. Veľmi často sa vo filme stane, že réžia a strih nevytvoria situáciu. Pre film je dôležité napredovanie časom, napriek tomu pre filmársky jazyk by bolo vhodné zastaviť sa na dlhšie v konkrétnom momente. V snímke mi nesadol humor, ktorý má byť odľahčením, ale skôr nefunguje. Ak by sa scenáru podarilo viac prepojiť Creedov osobný a kariérny život, film by výrazne povýšil. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=3YydaAx8yhE

• 19.11.2018  14:10
    Balón (2018)

Filmy apelujúce na praktiky a realitu socializmu majú u mňa špeciálne miesto, asi práve preto, lebo sa nad tým celým viem poriadne spravodlivo rozhorčiť. Po únave z česko-slovenských jednoliatych snímok som vkladal do Balóna obrovskú nádej v túžbe vidieť nový prístup, novú filmárčinu pri tak jedinečnej a pozoruhodnej historickej udalosti. Film si však svojou produkciou výrazne dláždi cestu do multiplexov a k mainstreamovým divákom, čo má za následok škatuľkovú štruktúru, očakávateľné napredovanie, hollywoodsku presvedčivosť duniacej symfónie a vzlietajúcich vrtuľníkov a napríklad aj podivnej scény hrozivého sna. Snímka sa chce zapáčiť všetkým a v snahe o inteligenciu často servíruje jednotlivé zábery a sekvencie ako klamlivé, čo vás po chvíli začne poriadne otravovať. Vo filmovom jazyku ide o úbohé nadstavovanie napätia, ktorému korunujú aj napríklad pohľady ľudí. Znie to jednoducho, ale pokiaľ chce film vytvoriť podozrievavosť, neistotu, nahádže do záberu niekoľko zazerajúcich ľudí. Ja nehovorím proti tomu, bola taká doba (a čiastočne aj stále je), ale je to repetitívne a unavujúce. Scenáristicky film umne pracuje s napredovaním šitia balóna a na druhej strane prebiehajúceho vyšetrovania, neviem sa však ubrániť pocitu, že vyšetrovací tím mal prostriedky a už dávno by celú záhadu odhalil, ale nevadí, je to film. Postavy sú sympatické a držíte im palce, avšak podľa mňa iba preto lebo ide o rodinu. Samostatne by boli nepoužiteľné. Je škoda, že film končí (aspoň pre mňa) v priemerných vodách a to zväčša práve kvôli snahe byť väčším.

• 19.11.2018  13:18

Je obdivuhodné vidieť aký svet Rowlingová stvorila a ako výborne sa v ňom orientuje. Je to typ fantasy, ktorý sa v kinách len tak neobjaví, avšak nečakajte film podobný prvej časti. Jedná sa o výrazne odlišnú snímku, ktorú možno prirovnať k posledným potterovkám. Fantastické zvery ustupujú silnej dejovej linke s Grindelwaldom, čo osobne pokladám za vhodné. Za všetkým dianím na plátne cítiť majstrovský plán a istú naliehavosť, čo podporuje prechod do očakávaného finále. Film je vizuálne na perfektnej úrovni a o hudbe sa nemusíme ani baviť, technicky všetko šlape ako má. Snímka má ale obrovskú oporu v hereckom ansámbli a predovšetkým treba vyzdvihnúť Johnnyho Deppa, ktorý vytvoril záporáka hodného tohto sveta a podobný výkon od neho som videl možno tak v Black Mass. Obrovskou devízou filmu je ťah na bránku v rámci časopriestoru a postupného odhaľovania a približovania sa k 2. svetovej vojne. Je rovnako hrozivé vidieť čierne šály v Paríži ako počúvať Grindelwalda vo finále filmu. Vyzdvihnúť treba aj to, že Rowlingová presne vedela, kam potrebuje postavy dostať a preto po zhliadnutí prirodzene očakávate, čo môže nasledovať. Na druhej strane snímka kríva. Podľa mňa je problémom prvý film, ktorý sa pre fanúšikov stáva akýmsi "lepším filmom, než je tento", hoci podľa mňa je to klam. Ide totiž o zlyhanie prvého filmu v predstavení postáv a neistote jeho pokračovania. Je naozaj ťažké začať chápať motivácie postáv, keď vám samé o sebe nie sú v ničom blízke. Sú to šachy na plátne, ktoré miestami môžu trvať pridlho. S tým súvisí aj presun medzi lokáciami a "zbytočnosť" rôznych dejových prvkov. (Bez spoilerov, po zhliadnutí filmu sa zamyslite nad cirkusom, Mlokovým bratom, Yusufom, zbytočným kombinovaním v hrobke). Rowlingovej nápad mal byť spracovaný filmovým scenáristom (napríklad aj Stevom Klovesom), ktorý by dokázal film "očistiť". Takto sme sa ocitli vo víre zaujímavých udalostí s postavami, o ktorých vieme málo a s literárnou scenáristkou, ktorá si pomýlila médium. Napriek tomu si myslíme, že sa jedná o nadpriemerné fantasy, ktoré vie, s čím pracuje, spĺňa očakávania medzníkového filmu a ponúka temné dobrodružstvo, ktoré sa výrazne odráža od mladšieho diváka.

• 10.11.2018  20:42

Ide o veľmi šablónovitú snímku určenú mainstreamovému divákovi. Vidíme tu rozdiel medzi európskou a americkou kinematografiou – v tomto prípade ideme jednoducho po povrchu a po zhliadnutí máte pocit, že ste videli jeden z ďalších akčných trilerov, pravdepodobne bondovku. Vidíme bondovského záporáka, technologické vychytávky, postavy, ktoré sa presúvajú medzi miestami veľmi rýchlo, svoje schopnosti a šikovný um využívajú vždy naplno. Hlavná postava tak stala superhrdinkou. Pri tom všetkom však nie je čas na vysvetlenie jednotlivých vzťahov. Na druhú stranu, príbeh je dostatočne rafinovaný. Film je inteligentný, aj ľudia, ktorí ho robili, sú inteligentní, no štúdiová šablóna nepustí. Po predstavení hlavného záporáka (ten sa síce už ukázal aj v traileri) to ide s napätím dolu vodou. Mení sa celá poetika filmu, ocitáme sa na jednom mieste, ktorého štruktúra je veľmi nejasná. Vzťah hlavných postáv ide jednoducho do vetra, zároveň postavy, ktorým bol v knižnej predlohe venovaný väčší priestor, nám v tomto spracovaní nemajú čo povedať. Producenti zjavne úmyselne išli po obsadení Claire Foy, kvôli potrebe vyjadrenia istej dávky emócií. To Claire dokázala a vďaka nej tu postava Lisbeth bola ... no Noomi Rapace zrejme nikto neprekoná, pretože to je tá Lisbeth, ktorá vám zakotví v pamäti. Pôvodná švédska produkcia ďaleko predčí túto americkú. Čo sa týka spracovania, jednoznačne išlo o kvalitnú filmárčinu s množstvom pekných scén a atmosférou... len zima príde kvôli snehu a nie kvôli tomu, čo sa deje na plátne. Tento film sa tak stal zbytočným počinom s chýbajúcimi dvoma predchádzajúcimi časťami, no aspoň s dobrým obsadením. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=SrTg-rCUMsM.

• 10.11.2018  11:04
    Grinch (2018)

Budem písať o novom Grinchovi ako o samostatnej snímke, nechcem ju zbytočne porovnávať s predchádzajúcimi interpretáciami. Nový Grinch je mierený predovšetkým pre mladšie publikum. V podstate dve tretiny filmu je divák svedkom predstavenia postáv a následných komických pádov, búračiek, pokusov a rôznych zlomyseľností bez apelu na dej, či snahy postavy viesť nejakou konkrétnejšou cestou (dramaturgiou). V tretej tretine sa odohrá pointa Seussovej knihy a film tak môže končiť v povznesenej nálade. Páči sa mi, že Illumination si vytvorili vlastnú charakteristickú animáciu a dôsledne aj v tomto filme prepracovali ako prostredie, tak aj fungovanie vymysleného sveta. Vždy sa mi páčilo, že Grinch je tiež iba človek, je to zelená farba, ktorá ho líši a ktorá je dôvodom jeho správania, pretože je to "špina" z detstva, ktorú si nosí všade so sebou. Od stretnutia s dievčatkom som však čakal oveľa viac. Niekoľko tvorivých rozhodnutí mi vo filme nesadlo. Pre príklad kombinácia súčasnej hudby (rapu), rozprávkovej narácie a samostatného jazyku amerického filmu. Čo mi vadilo (kamarátovi napríklad nie), bol dôraz na vianočnú atmosféru, ktorej som mal ku koncu filmu plné zuby, až som sa začal cítiť ako Grinch, ale tak dobre, je to vianočný americký film. Príliš roztiahnutý koncept ale vytvoril v zásade nudný film, ktorý aspoň pre mňa predčí akýkoľvek večerníček, pri ktorom na pointu nemusím čakať hodinu a pol. Malé deti sa budú baviť a film si obľúbia. Ak ste starší, pravdepodobne je prijatie filmu na osobnom vkuse.

• 10.11.2018  10:52

Luskáčik je veľkovýpravné rodinné fantasy dobrodružstvo, ktoré stavia na diváckom záujme vyvolanom predovšetkým súčasnou tvorbou Tima Burtona a na stiahnutí podobných projektov ako Narnia z obehu. Dominantou filmu je predovšetkým výprava a teda aj produkcia. Mnoho filmov sa pýši špičkovými CGI efektami, výbornými kostýmami a prepracovanými kulisami. Luskáčik je však jeden z mála filmov, kde všetky spomínané prvky fungujú jedna pre druhú, čo dodáva filmu výrazný vizuálny odkaz. Ako fantasy (a aj film pre deti) má vynikajúcu hudbu a predovšetkým dve baletné čísla, ktoré (v dobrom slova zmysle) narušia naráciu a pozdvihnú divácky zážitok. Kombinácia poviedky, baletu sa odrazila aj v produkcii, kedy sa výprava stáva prienikom alžbetínskeho Anglicka, cárskeho Ruska a mnohých iných vplyvov. Príbeh sám o sebe je však príliš jednoduchý, šablónovitý. Scenár sám o sebe neponúka nič zaujímavé a aj "veľký" zvrat pred záverom vyznieva očakávateľne. Réžia sa snaží o niekoľko nápadov, ktoré ale nie sú podporené záujmom o postavy. Tragédia hlavnej dievčenskej hrdinky je premieľaná neustále dokola a konfrontácia s minulosťou v cudzom svete ju nijako nezmení. Herecké výkony sú od bardských hviezd nenaplnené a mladá generácia sa akurát tak snaží narábať so zeleným plátnom. Vo výsledku pre mňa film vyvstal ako priemerná snímka, o ktorej pravdepodobne po jednom pozretí nebudete už viac počuť.

• 5.11.2018  21:36

Film mal svoju jasnú štruktúru, išiel si za svojim cieľom, a to najmä vďaka Ramimu Malekovi, v ktorom mali tvorcovia obrovskú podporu. On jednoducho dokonale zahral Freddyho – veľkého človeka so svojimi slabosťami. Nebojím sa to povedať a strašne chcem, aby za tento výkon získal Oscara, lebo si to naozaj zaslúži. Na druhej strane, samotné spracovanie a hĺbka jednotlivých problémov je podaná akosi lightovo a skratkovito. Mám pocit, že producentsky boli do filmu až príliš angažovaní samotní členovia skupiny QUEEN. Tým pádom film síce ponúka scény, ktoré dostatočne umožnili vytvoriť ilúziu postavu Freddyho a kapely, ale myslím si, že v rámci jednotlivých konfliktov by sa dalo ísť oveľa hlbšie. Príbeh je teda podaný veľmi pozitívne. Avšak, aj napriek tomu ide o kvalitnú filmárčinu. Autenticita celého prostredia bola absolútne hodnoverná - vďaka tomu ste totálne ponorení v deji. Na konci je jedna dlhá scéna, ktorá má byť akousi očistou. Po nej som sa cítil neskutočne nabudený a Freddy sa stal pre mňa inšpiráciou. K tomu prišlo vďaka samotnému hercovi, nezameniteľným pesničkám, a samozrejme, veľkému príbehu. Moju katarziu však nesplnil samotný film. V každom prípade, je to oslava Mercuryho života, na ktorej nesmiete chýbať. Zimomriavky zaručené. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=muKel7QFoLM

• 29.10.2018  17:25

Králi zlodejov sú špičkovo obsadená krimi dráma a komédia s takými hereckými hviezdami ako Michael Caine, Jim Broadbent a ja nechápem, čo sa s tým filmom stalo! Začiatok bol dobrý, príjemná atmosféra a potom... strašná nuda! Prvá chyba nastala v scenári. Lúpež sa udeje a potom sa celý film rieši konflikt medzi zlodejmi. Avšak dialógy nemajú žiaden hlbší zmysel, iba to, že jeden nadáva na druhého. Zároveň sa poukazuje na to, že zlodejmi sú „nevrlí“ starčekovia. Ja rozumiem, že veľa scén bolo stavaných na britskom humore a v pôvodnom znení to môže znieť vtipne, no nijako sa to na mňa neprenieslo. Film nebol ani dostatočne dramatický, ani vtipný a nemal v sebe nič, čo by som si chcel zapamätať. Myslím, že režisér strašne tlačil ten film do niečoho, na čo nemal. Tým pádom si réžia nerozumela so scenárom a témy dialógov sa stále opakovali. Ak film trvá nekonečne dlho, nebaví vás to počúvať stále dookola. Avšak musím povedať, že niektorí z hercov si film užívali a pravdepodobne je chémia medzi nimi aj v súkromnom živote, no nestačilo to. Ešte aj hlavný dôvod, prečo by sme mali súcitiť s Michaelom Caineom bol tak veľmi prázdne podaný. Jediná postava, ktorá je dostatočne zaujímavá, je mladík. Ten však zmizne v polovičke filmu a viac ho niet. Ja mu týmto gratulujem, že jemu sa z toho filmu podarilo odísť skôr. Film ani z ďaleka, bohužiaľ, nesiaha na tie v podobnom štýle ako Frajeri vo Vegas, či Vo veľkom štýle. Jediná veľká spása bola hudba, avšak do tohto filmu nepatrila. Pri zlom filme si aspoň poviete, že bol zlý. Pri tomto vlastne neviete povedať absolútne nič. Preto za túto prázdnu bublinu, ktorú ťažko klasifikovať, nemôžem dať viac – len dve hviezdičky. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=tpTD26IK9R0.

• 29.10.2018  17:22

Kostra špiónskeho filmu bola dodržaná a minimálne v tejto veci bola snímka dostatočne uveriteľná - od presunov medzi jednotlivými lokáciami po motiváciu postáv, ktorá dávala zmysel. Z tohto pohľadu ju považujem za dobrú paródiu na špiónske filmy. V tretej časti Johnnyho Englisha sa dvaja agenti starej školy ocitajú v novom svete, vo svete nových technológií, nových prístupov atď. Bohužiaľ, tento prístup nepriniesol v žánri nič nové. Všetko, čo sa vo filme deje, slúži na vytvorenie gagu. K tomu speli všetky scény a pokiaľ sa máme baviť o humore – ten je iba o tom, že Johnny English urobí niečo a stane sa presný opak. Z 50 % mi humor nesadol. Miestami bol až vyslovene detský a nedostatočný vo filme pre dospelého diváka. Pri niektorých vtipoch som sa cítil až trápne za samotných hercov. Ale na druhej strane, niekedy aj ten trápny humor bol príjemným dôvodom na úsmev, čo vlastne vystáva z postavy Johnnyho Englisha, čiže Rowana Atkinsona. Jednoducho bol to Mr. Bean. Záporák bol dosť slabý, nevýrazný. Rovnako, ako aj jeho herecký výkon. Najväčší problém som mal však so záverom filmu – ten bol absolútne prehnaný. Či už v prestrelenom použití efektov v rámci prostredia interiéru a exteriéru, či nevydarenom počítačovom spracovaní. Žiaľ, z filmu mi nezostal v hlave jediný moment, kvôli ktorému by som si ho pozrel znovu. Avšak, je potrebné takúto produkciu podporovať, pretože ľudia sa zabúdajú smiať a ich nároky na film, divadlo a podobne sú prehnané vysoké. Považujem túto snímku za priemer, ktorý vidieť raz úplne stačí. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=1j1EmmXYMQk.

• 19.10.2018  21:18
    Halloween (2018)

Nerozumiem hypu okolo tohto filmu. V zásade v rámci produkcie a prístupu k látke sa nelíši od pokračovaní, ktoré na nás Hollywood aktuálne chrlí. Oficiálnemu pokračovaniu Halloweenu sa úspešne darí ťažiť z atmosféry pôvodného filmu. Od úvodných titulkov až po konkrétne scény, ktoré transformuje alebo prináša rovnako slušnú dávku napätia. A to je v zásade tento film. Dostatočne veľa momentov, chvíľ, ktoré dokážu diváka oklamať, že sa jedná o hororový skvost. Film zbytočne príliš rozširuje paletu postáv, s ktorými pracuje. Rodina Strodovcov sa rozrástla a umne rozdelila svoje myslenie v rámci vzťahu k Michaelovi. To sa ale nijako nevyvíja a po predstavení sa väčšinu času venujeme najmladšej krvi, ktorá samozrejme scenáristicky nemôže priniesť iné, ako tínedžerské starosti a konflikty. Pokiaľ má byť filmy o Laurie a Michaelovi, tak žiaľ, tieto postavy film nerámcujú a ich vzťah sa ocitá na vedľajšej koľaji. Pokiaľ je Michaelov úmysel dokončiť svoje dielo, absolútne nijako to nečítame a postava to nedokazuje. Dvojica novinárov spolu s doktorom mohli byť tými, ktorí by povýšili tento film na hlbokú a oveľa zmysluplnejšiu jazdu, to sa však už v rámci spoilerov nedeje. Najsmutnejšie na tom je, že Michaelove zabitia sú nevýrazné a nezapamätáte si jedinú scénu. Spolu s nelogickosťami je tak táto snímka pre mňa iba priemer, ktorý druhýkrát vidieť nemusím. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=XBgX3IG_xZ8

• 17.10.2018  01:15

Štruktúru príbehu aj objavovanie nového (a podobného) magického sveta sme videli na plátne niekoľkokrát a zo začiatku filmu sa nám zdá, akoby mu chýbala potrebná energia. V prvej polovici ide skôr o hravú a dobrodružnú rodinnú fantasy, ktorá nám predstaví oživené kreslo, či hýbajúce sa obrazy. Za to v druhej polovici sa film výrazne opiera o reálne základy (nielen) v kresťanskej mytológii a zrazu pracuje s prvkami napríklad krvavých pohanských rituálov, teda vhodnejšími pre dospelejšieho diváka. Podobný posun v rámci Disneyho produkcie je prekvapivý, avšak je to odkaz režiséra Rotha, ktorý je známy svojím naturalistickým prejavom, ktorý je v tomto prípade nahradený prekvapivo jemne strašidelnou a podporenou fantasy. Filmu dominuje skvelá výprava a predovšetkým chémia medzi Jackom Blackom a Cate Blanchett, ktorá v dialógoch drží film pokope, aj keď miestami skĺzne do príliš jednoduchej prekáračky. Film sme videli s českým dabingom a aj keď proti dabingu ako takému námietky nemám, v tomto filme ma výrazne vyrušoval a miestami bol až nevhodný. Napriek možnej snahe tvorcov predovšetkým v druhej polovici sa filmu nepodarilo vyjsť z priemerných vôd a konflikt nezachraňuje ani hlavný záporák, s ktorým finále (a finále celého filmu) končí príliš skoro. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=ILX7l1-WGBE&index=14&list=PLH7_jFqE0IROe9cO63Sr8WzPneQXj4eYW&t=0s&fbclid=IwAR3o8DWq74BS4fAOF4nqnxvnTmw2eOAOX9R_F1lYc25W4spoGwwagbpVWlU

• 12.10.2018  11:32

Pre mňa určite jeden z najlepších filmov tohto roku. Hneď pre začiatok napíšem, že mi príde bezpredmetné porovnávať Goddardov film s Tarantinom, či hocijakým iným podobným režisérom, pretože sú to výrazne odlišné poetiky a napriek rovnakej esencii ide o iné smerovanie. Film sa dá pomyselne rozdeliť na dve časti. Prvá je poctivá kriminálna noirová zápletka, v ktorej hlavnú úlohu zohráva predovšetkým dôsledné predstavenie postáv, prostredia a náznak mnohých konfliktov. V druhej časti sa ale dostávame do akejsi alegórie, kedy opraty preberá hlavná myšlienka filmu a od tohto bodu je vhodné brať isté momenty s nadsádzkou. Táto snímka totižto prezentuje obyvateľov hotela ako reprezentantov ľudstva. Sú to existencie na pokraji vyhorenia s temnou minulosťou, ktoré hľadajú posledný náznak nádeje. Ocitnú sa v búrke súčasných a aktuálnych problémov ako je sledovacia ulička, hranica rozdeľujúca krajiny, presahy cirkvi a náboženstva ako takého, atď... Keď sa táto erupcia názorov a pozorovaní stretáva vo finále, dostávame v tom najlepšom slova zmysle bordel, ktorý je všade okolo nás a v ktorom sa snažíme prežiť. Film ponúka po dlhom čase dôstojnú rolu pre Jeffa Bridgesa. Herecké výkony sú na vysokej úrovni s výnimkou Dakoty Johnson, ktorá zabudla hrať. Ďalšiu hlavnú postavu v tomto filme dostala hudba, s ktorou sme neustále v kontakte a ktorá tvorí absolútne perfektný soundtrack. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=jA7gQCcffLk

• 11.10.2018  17:00

Chazelle opúšťa vody hudobných filmov a do hľadáčika si stavia životopis jedného z najznámejších amerických hrdinov. Tvár filmu nesie istú formu dokudrámy a tak ako sú technicky špecifické a charakteristické ostatné Chazellove filmy, aj tu je poetika podporená napríklad zrnitým obrazom, hand kamerou, ktorá ide po detailoch a stmavnutím obrazovky po ukončenom tematickom celku. Celý príbeh sa odvíja v dvoch rovinách, v Armstrongovom profesionálnom a súkromnom živote. Hneď v úvode filmu sa v rodine stane tragédia, ktorá má ovplyvniť Neilovo konanie. Napriek tomu, že tento fakt je divákovi známy, mal by sa pripomenúť v konkrétnych situáciách, zvlášť v dialógoch s manželkou, s ktorou konflikt nie je dostatočne vybudovaný. Účinkovanie Neila v projekte NASA ho zosadí z trónu hlavnej postavy, pretože dôležitý je predovšetkým samotný projekt. Ten by však potreboval podporu zrozumiteľnosti. Keďže sa do fyzikálnych zákonov a konštrukčných teórií príliš veľa ľudí nerozumie, pri podobných dialógoch hľadá útechu v postavách, ktoré, žiaľ, neponúknu veľa, napríklad ako Jason Clarke. Tento film svojim spracovaním a Chazellovým pedantným prístupom je naozaj veľmi dobrý, avšak kvôli šablónovitosti a historickej presnosti sa stal príliš chladným a akademickým. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=nXHoiQgEb_o

• 6.10.2018  19:41

Film je prekvapivo civilnou a autentickou snímkou, ktorá síce v rámci príbehu neprináša prekvapivé zvraty a invenčné nápady, za to neuveriteľne citlivo pracuje so vzťahom, na ktorom celý film stojí. Režijný debut Bradleyho Coopera vzhľadom na žáner a jeho skúsenosti nemohol vypáliť lepšie a spoločne s Lady Gagou podávajú veľmi slušné herecké výkony. Cooper ma prekvapil vo svojom presvedčení, zvnútornenom herectve, chytľavom speve a hrou na gitaru. Gaga je podriadená svojej postave a naozaj po prvých dvoch scénach mi už ani len nenapadlo, že sa pozerám na mediálne známu speváčku. Ich chémia je fantastická. Film stojí na perfektnej hudbe. Tá svojou harmóniou, žánrom a predovšetkým textom patrí do hudobného filmu ako soľ a podporuje atmosféru. Hlavnou témou snímky je predovšetkým nový svet. Je to príbeh človeka, ktorý sa prestáva orientovať a predovšetkým ani sa nesnaží chápať reálie, ktorým nerozumie. Napriek tomu, že Gaga je hlavnou titulnou postavou, jej príbeh rámcuje Cooper svojimi názormi a konaním. O to viac film funguje, keďže vzťah pracuje na vzájomnom spoliehaní sa a dôvere, ktorá nie je prehnaná a napríklad mužský divák sa nemusí obávať, že by mohol zhliadnuť presladenú romantiku. Scenár zase divákovi postupne odkrýva informácie o živote hlavných postáv, čím snímka neprestáva byť zaujímavá a vaša pozornosť neklesá. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=8LRg2NfbWII&t=0s&list=PLH7_jFqE0IROe9cO63Sr8WzPneQXj4eYW&index=11

• 5.10.2018  10:23
    Venom (2018)

Na každý film sa snažím neísť do kina s predsudkami, ale pri Venomovi od Sony sa isté obavy objavili. A aj sa potvrdili. Scenár, na ktorom sú kreditovaní štyria scenáristi, je horší ako improvizácia škôlkara pri básni naspamäť. Neschopnosť vytvoriť jednu komplexnú scénu alebo obraz, jeden dialóg, ktorý by trval dlhšie ako minútu, sa podpísal na rozlietanom a prekvapivo nudnom výsledku. Tom Hardy ako jediný svetlý bod tohto filmu dáva svojím herectvom filmu slušnú oporu a jeho dialógy s Venomom sú dostatočne zábavné (!) a získajú si našu pozornosť. Snímka však urobila niekoľko závažných rozhodnutí vo svojom koncepte a ani jedno z nich nebolo správne. Na jednej strane sa môžeme baviť o téme polemiky o dobre a zle. Venom je temná a brutálna postava a niektoré momenty stavajú na jeho násilí. Okamžite ho však strieda silený vtip, ktorý zruší akúkoľvek atmosféru a v závere tak film vychádza veľmi protirečivo. Druhé rozhodnutie je prístupnosť. Lákanie širokého spektra publika na nútené strihy je smutné a divák dostáva porciu siláckych rečí o jedení pankreasa a zmes zbesilých strihov, aby snímka zabránila jedinej kvapky krvi. Postavy medzi sebou nemajú vôbec žiadnu chémiu a napriek mnohým superhrdinským filmom môžem povedať, že tento má najhoršieho záporáka vôbec. Nezaujímavé laboratórne orgie v štýle Amazing Spider-Man sú tu a je na vás, či im venujete svoju pozornosť. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=QwMQ8cLbIE8

• 29.9.2018  16:41

Koncept filmu funguje v prvom rade na zmene vnímania a vzťahov ľudského správania prenesených na rasu yeti. Téma tolerancie, pochopenia a obáv, či už oprávnených alebo bezdôvodných, je srdcom tohto filmu, ktorý si za hlavných protagonistov vybral, samozrejme jedného z každého druhu. Svet yeti, ich malá dedina na vrchole hory, je dostatočne hravý a vymyslený a je zaujímavé sledovať Piadinôžku ako ho objavuje, pretože nám je osada predstavená hneď v úvode. Prvá polovica filmu je z väčšej časti detský film plný humorných eskapád, kamerových akcií a zbytočných odbočiek od hlavného príbehu. Druhá polovica je zrazu oveľa dospelejšia a nebráni sa ani niekoľkým zaujímavým (možno nie celkom neočakávaným) zvratom. Tu ale prichádza u mňa menší problém a to je zvolená forma muzikálu. Zatiaľ čo v iných animovaných filmoch tento žáner dokáže bez problémov fungovať, tu bránil atmosfére a s tým súvisí aj nevhodne zvolená, zostrihaná a koncipovaná hudba, ktorá ide do veľkej miery mimo poetiku filmu. Film si v prvej tretine mohol dať viac času na dôkladnejšie predstavenie jednotlivých vzťahov, zvlášť kľúčový je Migov a Meecheen, o ktorý sa máme starať, ale vzhľadom k slabšiemu úvodu to celkom nefunguje. Animácia nenadchne, ani neurazí. V každom prípade sa jedná o animák pre celú rodinu a scenár zaujímavej druhej polovice ho berie z priemeru. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=UrIutqzNlGE

• 29.9.2018  14:26

Film je ďalším hororom v rámci subžánru slasheru, vyvražďovačky, a partiu mladých ľudí posiela do atraktívneho hororového zábavného parku, kde stretnú svoju nemesis. Je vtipné vidieť, že jediné, čo stačí štúdiám zmeniť pri podobných filmoch, je prostredie. V tomto prípade to však bola správna voľba, pretože park ponúka neuveriteľne veľa možností a je dôležité povedať, že vôbec nie všetky boli využité v tomto filme. Snímka má potenciál vytvoriť hororovú sériu, ktorá ale veľmi ľahko môže skĺznuť do priemerných vôd. Hlavnými hrdinami sú tínedžeri, ktorých jedinou starosťou je súlož a najlepší kamarát, čo je opäť očakávateľné. Film však od podobných dialógov veľmi rýchlo utečie a veľmi rýchlo predstaví aj vraha, ktorý sa prvého zabitia nestráni. Tie sú spojené predovšetkým s prostredím a rekvizitami parku a aj keď neponúkajú väčšiu invenciu, obsahujú ten správny gore a hnus. Strašenie sa zo začiatku spoliehalo predovšetkým na figuríny, zvuky a atmosféru jednotlivých domov, čo sa spočiatku zdalo prvoplánované, ba až smiešne. S nástupom psychopata však film výrazne zdvihol svoje kvality a dokonca si dovolil aj niekoľko twistov, ktoré príjemne spestrili inak škatuľkový scenár. V rámci hororu-slasheru však svojím spracovaním ide o výraznejšiu snímku, ktorá vychádza z poetiky 80. rokov a pokiaľ idete na film s týmito vedomosťami, snímka vás reálne sklamať nemôže. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=Vks6cWMr2Ws

• 21.9.2018  10:48

Spracovanie tohto nie práve najoriginálnejšieho námetu stroskotáva predovšetkým na neschopnosti koncipovať humorné scény s pointou. Akonáhle dôjde k premene muža na ženu, film sa triešti a pokračuje ako zhluk nesúrodých strihových scénok, ktoré neviaže žiadna spoločná téma ani myšlienka. Ak je hlavnou témou rozdiel a pochopenie mužského a ženského pohlavia navzájom, potom komédia iba minimálne pracuje s jednotlivými aspektami tohto konfliktu. Kĺže po povrchu a ani z jednoduchých momentiek ako parkovanie auta nedokáže vyťažiť zmysluplnú scénu či vtip. Celá snímka sa javí ako marketingový ťah, na základe ktorého Česi vyplnili sezónu ďalšou pásovou komédiou a nazvali ju po americkom Po čom ženy túžia napriek tomu, že na túto otázku absolútne neodpovedá, dokonca sa názov zdá byť absolútne mylným. Po technickej stránke je film na zlej úrovni a najviac zamrzí spracovanie a strih zvuku. Špičkoví herci sú nútení stráviť pred kamerou scény nedobre napísané, často sa ocitajú v šedej zóne, kedy prešľapujú z miesta na miesto a snažia sa zachrániť napríklad 20-minútový vtip o nosení kávy na podpätkoch (to len aby ste pochopili, že muž nevie chodiť na podpätkoch). Scenár mimo nudných a vatových replík dopĺňajú zbytočné postavy, ktoré k hlavnej téme filmu nemajú čo povedať a sú tu len preto, lebo "tak to robia v amerických filmoch" a predsa na konci musia zaspievať pesničku. Film je v zásade očakávaným sklamaním, ktorý si ale určite svojho diváka nájde. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=yUsNnxX9Bnk

• 19.9.2018  11:01
    Searching (2018)

Film vyzdvihuje predovšetkým práca s realistickými prvkami. Všetko, čo sa tvorcovia rozhodli zapísať do scenára a preniesť na plátno je absolútne dôveryhodné a to je dôvod, prečo sa nám postavy a dej ľahko dostanú pod kožu. Príbeh snímky je prerozprávaný cez použitie rôznych sociálnych sietí, webových portálov, či funkcii počítača. Celý čas vidíme záber na obrazovku, monitor, čo môže vyvolať pochopiteľný strach o umelosť a zbytočnosť formy nad obsahom. To sa ale nedeje a film veľmi citlivo skúma vzťah otca a dcéry, ktorý je vybudovaný dôsledne a predovšetkým empaticky. Vzťah rodiča a potomka je pre film kľúčový a umne ho skúma v kontrastoch v súvislosti s ďalšou hlavnou postavou, ktorá sa vo filme objaví. Kladie otázku, do akej miery sú nám naše deti dôležité, čo sme schopní pre nich urobiť, aj keď o nich pravdepodobne veľa nevieme. Je neuveriteľné, že aj keď väčšinu času vidíme postavy v odraze počítačovej kamery na rozlohe tretiny plátna, John Cho a Debra Messing si hrajú svoj herecký koncert a zvlášť Messing podáva obdivuhodný výkon. Napriek tomu, že snímka pôsobí originálne, podobný storytelling sme tu už mali, napríklad pri filme Odobrať z priateľov. Skutočným majestátom je ale práve tento film a dúfam, že sa teraz nezačnú rojiť podobné snímky z každej strany. Viac tu: https://youtu.be/gbuUzrYnh_0

• 14.9.2018  14:27

Paul Feig prišiel s filmom, ktorý by od neho nikto nečakal a už vôbec by nikto nečakal, že bude taký dobrý. Nebezpečná láskavosť je veľmi zručne napísaný a koncipovaný triler, ktorý vás zaujme už od začiatku a celú svoju stopáž vás prekvapuje zaujímavými zvratmi, odhaleniami a pozorovaniami. Film sa predstavuje ako mnohovrstevná snímka, v ktorej hlavné postavy reprezentujú niekoľko kontrastov - život "bohatých a chudobných", myslenie malomeštiakov a veľkomestských žralokov, vnímanie jedinca a vplyvu na jeho okolie. Schopnosť zaujať podčiarkujú aj skvelé herecké výkony vhodne obsadených hercov, pri ktorých prejave vidno režijny vklad. Hlavnou dejovou premisou je zmiznutie ženy, o ktorej informácie z veľkej časti vytvárajú atmosféru celkovej snímky. Emily je vykreslená ako nedotknuteľná, nedostihnuteľná a zradná a jej majestátnosť a glamour sa nesie filmom ako jej vášeň pre francúzsku hudbu. Film sa opiera o ľudské zlyhania, klamstvá, pretvárku a predstavuje pozoruhodnú mozaiku osudov, ktorú žiaľ v posledných scénach nezvláda a snímka tak skĺzne do násilného (a rýchleho) uzatvorenia príbehu, ktoré nie je dôstojnou bodkou za tak dobre budovaným filmom. Feig si tiež mohol odpustiť miestami prepálený a nedôležitý humor, pri ktorom aj keď sa divák možno uvoľní, zbytočne kradne pozornosť od dôležitých zaujímavostí na plátne. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=DCYDYFtFS8k

• 13.9.2018  13:55

Séria sa stáva obeťou marketingových šablón hollywoodskych štúdii, ktoré nemilosrdne využívajú hravosť Shana Blacka, aby doznali značke patričnú pozornosť. Film kombinuje prvky ostatných snímok v sérii, mení prostredia z urbánneho na džungľu a predstavuje novú skupinu žoldnierov, ktorí by sa mali stať hlavným oporným pilierom filmu. Boyd Holbrook poctivo nesie film na svojich ramenách, vytvára si reputáciu akčného hrdinu a má podchytenú domyslenú a vysvetlenú postavu. V prípade ostatných členov tímu však prichádza problém. Sú nositeľmi humoru, ktorý je v sérii novinkou a od jeho prijatia sa odvíjajú aj vaše sympatie k postavám. Blackovi sa na úkor vtipu nedarí kombinácia akčného hororu a buddy komédie, strnulo prešľapuje na mieste. Navyše príbeh a motivácie postáv sa stávajú jednoduchými do takej miery, že technicky film vytvára napätie zbytočným rýchlym strihom, ktorý je na míle vzdialený poctivej filmárčine a hold svojmu predchodcovi zďaleka nevzdáva. Snímka zapadá medzi ostatné americké blockbustre tohto roka a pri jej prijatí divákmi by sa mala stať apelom na originalitu a individualitu jednotlivých značiek. Záverečná scéna môže byť dôvodom prečo aj v tomto prípade nastane rozdelenie fanúšikovských táborov, pretože zásadne mení "pravidlá hry" a opúšťa tak svoje korene. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=XFpjG9lbTwE

• 7.9.2018  10:23

Zaujímavosť (a pre mňa jedinečnosť) tejto snímky tkvie v hľadaní svojho diváka. Film, výrazom animovaných postavičiek a faktom návratu k starému životu, pôsobí nadmieru melancholicky a napriek reáliám detskej hry a detského sveta, je napísaný inteligentne a vyspelo a hlavnou témou hľadania samého seba sa orientuje predovšetkým na publikum stredného veku. Mne osobne je podobná myšlienka veľmi blízka, Christpherov Robinov vidím všade okolo seba a pokiaľ je téma spracovaná citlivo, ako v tomto prípade, má moje sympatie. Hlavným sprostredkovateľom tejto filozofie sa stáva Macko Pu. Z jeho jednoduchého pohľadu na život a neschopnosti pomenovať konkrétne fakty vyvstáva empatické vyjadrenie vlastných pocitov, ktoré sú kľúčom k pochopeniu inak jednoduchej premisy. Keď ideš niekam, ale chvíľu počkáš, niekedy niekam príde k tebe. Snímku (mimo skvelého dabingu animovaných postavičiek) drží výkon Ewana McGregora a nádhernej Hayley Atwell. Čo môže niektorý divák vnímať ako "mínus", je pomalšie tempo rozprávania (film mi veľmi vhodne označuje slovo "jeseň") a osobne mi vadil záverečný Christopherov návrat do kancelárii, ktorý napriek jednoduchosti fiktívneho príbehu pôsobí rozpačito a silene. Skvelá hudba vhodne dopĺňa storytelling a konkrétne situácie. Je mi ľúto, že keď sme boli na premietaní, boli sme jediní dvaja diváci na tomto filme. Je ťažko súperiť v otváracom týždni s Mníškou, ale je škoda, že film mimo plátna nemá ako pre diváka ukázať svoje kvality. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=qeN9bNuTycI

• 6.9.2018  10:26
    Sestra (2018)

Mníška ponúka veľmi solídnu prvú tretinu filmu. Predstaví neopozerané prostredie rumunského kláštora a jeho okolia, sympatické postavy, ale predovšetkým jednu veľkú záhadu, na ktorej riešení vás baví byť súčasťou vyšetrovacieho tímu. Film dokáže slušne budovať atmosféru, až do momentu prvej noci. Samozrejme všetky ľakačky (ktorých je požehnane) sa odohrávajú v noci, žiaľ už prvé duchárske sólo je tak prepálené, že filmu sa nedarí od toho momentu ďalej stavať príbehové napätie. Svoju neuveriteľnosť obhajuje víziami, ktorými trpia postavy, čo beriem za jeden z najlacnejších spôsobov ako vystrašiť diváka. Je zaujímavé sledovať, ako James Wan citlivo pristúpil k hlavným filmom série, pretože horor ako čistá žánrovka má byť o zle chladnom, vtieranom, neviditeľnom, ktoré ústi do istého pekla. Tomuto filmu podobný cit absolútne chýba, navyše v druhej polovici snímky veľmi nešikovne používa humor, ktorý skoro nikdy nie je na mieste. Sám sa tiež zamotá v mytológii a samotné strašenie nemá dramaturgický koncept. Každá noc pôsobí ako preplácané nápady na papieri, ktoré v praxi nemajú možnosť fungovať. Postava Mníšky ma v druhom filme absolútne desila, aj tu sa predstaví ako silný nepriateľ, k záveru je vám však úplne jedno, či na plátne prítomná je alebo nie je, pretože do situácii nič nové neprináša. Navyše strašenie s použitím niekoľkých mníšok sa stáva repetitívne a tak sa film nevýrazne zapája do univerza, ktoré dopĺňa ozaj len veľmi na silu. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=dv7WZSMHGiM