Sala1

okres Prievidza
Filmový fanúšik

1 bod

• 17.10.2018  01:15

Štruktúru príbehu aj objavovanie nového (a podobného) magického sveta sme videli na plátne niekoľkokrát a zo začiatku filmu sa nám zdá, akoby mu chýbala potrebná energia. V prvej polovici ide skôr o hravú a dobrodružnú rodinnú fantasy, ktorá nám predstaví oživené kreslo, či hýbajúce sa obrazy. Za to v druhej polovici sa film výrazne opiera o reálne základy (nielen) v kresťanskej mytológii a zrazu pracuje s prvkami napríklad krvavých pohanských rituálov, teda vhodnejšími pre dospelejšieho diváka. Podobný posun v rámci Disneyho produkcie je prekvapivý, avšak je to odkaz režiséra Rotha, ktorý je známy svojím naturalistickým prejavom, ktorý je v tomto prípade nahradený prekvapivo jemne strašidelnou a podporenou fantasy. Filmu dominuje skvelá výprava a predovšetkým chémia medzi Jackom Blackom a Cate Blanchett, ktorá v dialógoch drží film pokope, aj keď miestami skĺzne do príliš jednoduchej prekáračky. Film sme videli s českým dabingom a aj keď proti dabingu ako takému námietky nemám, v tomto filme ma výrazne vyrušoval a miestami bol až nevhodný. Napriek možnej snahe tvorcov predovšetkým v druhej polovici sa filmu nepodarilo vyjsť z priemerných vôd a konflikt nezachraňuje ani hlavný záporák, s ktorým finále (a finále celého filmu) končí príliš skoro. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=ILX7l1-WGBE&index=14&list=PLH7_jFqE0IROe9cO63Sr8WzPneQXj4eYW&t=0s&fbclid=IwAR3o8DWq74BS4fAOF4nqnxvnTmw2eOAOX9R_F1lYc25W4spoGwwagbpVWlU

• 12.10.2018  11:32

Pre mňa určite jeden z najlepších filmov tohto roku. Hneď pre začiatok napíšem, že mi príde bezpredmetné porovnávať Goddardov film s Tarantinom, či hocijakým iným podobným režisérom, pretože sú to výrazne odlišné poetiky a napriek rovnakej esencii ide o iné smerovanie. Film sa dá pomyselne rozdeliť na dve časti. Prvá je poctivá kriminálna noirová zápletka, v ktorej hlavnú úlohu zohráva predovšetkým dôsledné predstavenie postáv, prostredia a náznak mnohých konfliktov. V druhej časti sa ale dostávame do akejsi alegórie, kedy opraty preberá hlavná myšlienka filmu a od tohto bodu je vhodné brať isté momenty s nadsádzkou. Táto snímka totižto prezentuje obyvateľov hotela ako reprezentantov ľudstva. Sú to existencie na pokraji vyhorenia s temnou minulosťou, ktoré hľadajú posledný náznak nádeje. Ocitnú sa v búrke súčasných a aktuálnych problémov ako je sledovacia ulička, hranica rozdeľujúca krajiny, presahy cirkvi a náboženstva ako takého, atď... Keď sa táto erupcia názorov a pozorovaní stretáva vo finále, dostávame v tom najlepšom slova zmysle bordel, ktorý je všade okolo nás a v ktorom sa snažíme prežiť. Film ponúka po dlhom čase dôstojnú rolu pre Jeffa Bridgesa. Herecké výkony sú na vysokej úrovni s výnimkou Dakoty Johnson, ktorá zabudla hrať. Ďalšiu hlavnú postavu v tomto filme dostala hudba, s ktorou sme neustále v kontakte a ktorá tvorí absolútne perfektný soundtrack. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=jA7gQCcffLk

• 11.10.2018  17:00

Chazelle opúšťa vody hudobných filmov a do hľadáčika si stavia životopis jedného z najznámejších amerických hrdinov. Tvár filmu nesie istú formu dokudrámy a tak ako sú technicky špecifické a charakteristické ostatné Chazellove filmy, aj tu je poetika podporená napríklad zrnitým obrazom, hand kamerou, ktorá ide po detailoch a stmavnutím obrazovky po ukončenom tematickom celku. Celý príbeh sa odvíja v dvoch rovinách, v Armstrongovom profesionálnom a súkromnom živote. Hneď v úvode filmu sa v rodine stane tragédia, ktorá má ovplyvniť Neilovo konanie. Napriek tomu, že tento fakt je divákovi známy, mal by sa pripomenúť v konkrétnych situáciách, zvlášť v dialógoch s manželkou, s ktorou konflikt nie je dostatočne vybudovaný. Účinkovanie Neila v projekte NASA ho zosadí z trónu hlavnej postavy, pretože dôležitý je predovšetkým samotný projekt. Ten by však potreboval podporu zrozumiteľnosti. Keďže sa do fyzikálnych zákonov a konštrukčných teórií príliš veľa ľudí nerozumie, pri podobných dialógoch hľadá útechu v postavách, ktoré, žiaľ, neponúknu veľa, napríklad ako Jason Clarke. Tento film svojim spracovaním a Chazellovým pedantným prístupom je naozaj veľmi dobrý, avšak kvôli šablónovitosti a historickej presnosti sa stal príliš chladným a akademickým. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=nXHoiQgEb_o

• 6.10.2018  19:41

Film je prekvapivo civilnou a autentickou snímkou, ktorá síce v rámci príbehu neprináša prekvapivé zvraty a invenčné nápady, za to neuveriteľne citlivo pracuje so vzťahom, na ktorom celý film stojí. Režijný debut Bradleyho Coopera vzhľadom na žáner a jeho skúsenosti nemohol vypáliť lepšie a spoločne s Lady Gagou podávajú veľmi slušné herecké výkony. Cooper ma prekvapil vo svojom presvedčení, zvnútornenom herectve, chytľavom speve a hrou na gitaru. Gaga je podriadená svojej postave a naozaj po prvých dvoch scénach mi už ani len nenapadlo, že sa pozerám na mediálne známu speváčku. Ich chémia je fantastická. Film stojí na perfektnej hudbe. Tá svojou harmóniou, žánrom a predovšetkým textom patrí do hudobného filmu ako soľ a podporuje atmosféru. Hlavnou témou snímky je predovšetkým nový svet. Je to príbeh človeka, ktorý sa prestáva orientovať a predovšetkým ani sa nesnaží chápať reálie, ktorým nerozumie. Napriek tomu, že Gaga je hlavnou titulnou postavou, jej príbeh rámcuje Cooper svojimi názormi a konaním. O to viac film funguje, keďže vzťah pracuje na vzájomnom spoliehaní sa a dôvere, ktorá nie je prehnaná a napríklad mužský divák sa nemusí obávať, že by mohol zhliadnuť presladenú romantiku. Scenár zase divákovi postupne odkrýva informácie o živote hlavných postáv, čím snímka neprestáva byť zaujímavá a vaša pozornosť neklesá. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=8LRg2NfbWII&t=0s&list=PLH7_jFqE0IROe9cO63Sr8WzPneQXj4eYW&index=11

• 5.10.2018  10:23
    Venom (2018)

Na každý film sa snažím neísť do kina s predsudkami, ale pri Venomovi od Sony sa isté obavy objavili. A aj sa potvrdili. Scenár, na ktorom sú kreditovaní štyria scenáristi, je horší ako improvizácia škôlkara pri básni naspamäť. Neschopnosť vytvoriť jednu komplexnú scénu alebo obraz, jeden dialóg, ktorý by trval dlhšie ako minútu, sa podpísal na rozlietanom a prekvapivo nudnom výsledku. Tom Hardy ako jediný svetlý bod tohto filmu dáva svojím herectvom filmu slušnú oporu a jeho dialógy s Venomom sú dostatočne zábavné (!) a získajú si našu pozornosť. Snímka však urobila niekoľko závažných rozhodnutí vo svojom koncepte a ani jedno z nich nebolo správne. Na jednej strane sa môžeme baviť o téme polemiky o dobre a zle. Venom je temná a brutálna postava a niektoré momenty stavajú na jeho násilí. Okamžite ho však strieda silený vtip, ktorý zruší akúkoľvek atmosféru a v závere tak film vychádza veľmi protirečivo. Druhé rozhodnutie je prístupnosť. Lákanie širokého spektra publika na nútené strihy je smutné a divák dostáva porciu siláckych rečí o jedení pankreasa a zmes zbesilých strihov, aby snímka zabránila jedinej kvapky krvi. Postavy medzi sebou nemajú vôbec žiadnu chémiu a napriek mnohým superhrdinským filmom môžem povedať, že tento má najhoršieho záporáka vôbec. Nezaujímavé laboratórne orgie v štýle Amazing Spider-Man sú tu a je na vás, či im venujete svoju pozornosť. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=QwMQ8cLbIE8

• 29.9.2018  16:41

Koncept filmu funguje v prvom rade na zmene vnímania a vzťahov ľudského správania prenesených na rasu yeti. Téma tolerancie, pochopenia a obáv, či už oprávnených alebo bezdôvodných, je srdcom tohto filmu, ktorý si za hlavných protagonistov vybral, samozrejme jedného z každého druhu. Svet yeti, ich malá dedina na vrchole hory, je dostatočne hravý a vymyslený a je zaujímavé sledovať Piadinôžku ako ho objavuje, pretože nám je osada predstavená hneď v úvode. Prvá polovica filmu je z väčšej časti detský film plný humorných eskapád, kamerových akcií a zbytočných odbočiek od hlavného príbehu. Druhá polovica je zrazu oveľa dospelejšia a nebráni sa ani niekoľkým zaujímavým (možno nie celkom neočakávaným) zvratom. Tu ale prichádza u mňa menší problém a to je zvolená forma muzikálu. Zatiaľ čo v iných animovaných filmoch tento žáner dokáže bez problémov fungovať, tu bránil atmosfére a s tým súvisí aj nevhodne zvolená, zostrihaná a koncipovaná hudba, ktorá ide do veľkej miery mimo poetiku filmu. Film si v prvej tretine mohol dať viac času na dôkladnejšie predstavenie jednotlivých vzťahov, zvlášť kľúčový je Migov a Meecheen, o ktorý sa máme starať, ale vzhľadom k slabšiemu úvodu to celkom nefunguje. Animácia nenadchne, ani neurazí. V každom prípade sa jedná o animák pre celú rodinu a scenár zaujímavej druhej polovice ho berie z priemeru. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=UrIutqzNlGE

• 29.9.2018  14:26

Film je ďalším hororom v rámci subžánru slasheru, vyvražďovačky, a partiu mladých ľudí posiela do atraktívneho hororového zábavného parku, kde stretnú svoju nemesis. Je vtipné vidieť, že jediné, čo stačí štúdiám zmeniť pri podobných filmoch, je prostredie. V tomto prípade to však bola správna voľba, pretože park ponúka neuveriteľne veľa možností a je dôležité povedať, že vôbec nie všetky boli využité v tomto filme. Snímka má potenciál vytvoriť hororovú sériu, ktorá ale veľmi ľahko môže skĺznuť do priemerných vôd. Hlavnými hrdinami sú tínedžeri, ktorých jedinou starosťou je súlož a najlepší kamarát, čo je opäť očakávateľné. Film však od podobných dialógov veľmi rýchlo utečie a veľmi rýchlo predstaví aj vraha, ktorý sa prvého zabitia nestráni. Tie sú spojené predovšetkým s prostredím a rekvizitami parku a aj keď neponúkajú väčšiu invenciu, obsahujú ten správny gore a hnus. Strašenie sa zo začiatku spoliehalo predovšetkým na figuríny, zvuky a atmosféru jednotlivých domov, čo sa spočiatku zdalo prvoplánované, ba až smiešne. S nástupom psychopata však film výrazne zdvihol svoje kvality a dokonca si dovolil aj niekoľko twistov, ktoré príjemne spestrili inak škatuľkový scenár. V rámci hororu-slasheru však svojím spracovaním ide o výraznejšiu snímku, ktorá vychádza z poetiky 80. rokov a pokiaľ idete na film s týmito vedomosťami, snímka vás reálne sklamať nemôže. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=Vks6cWMr2Ws

• 21.9.2018  10:48

Spracovanie tohto nie práve najoriginálnejšieho námetu stroskotáva predovšetkým na neschopnosti koncipovať humorné scény s pointou. Akonáhle dôjde k premene muža na ženu, film sa triešti a pokračuje ako zhluk nesúrodých strihových scénok, ktoré neviaže žiadna spoločná téma ani myšlienka. Ak je hlavnou témou rozdiel a pochopenie mužského a ženského pohlavia navzájom, potom komédia iba minimálne pracuje s jednotlivými aspektami tohto konfliktu. Kĺže po povrchu a ani z jednoduchých momentiek ako parkovanie auta nedokáže vyťažiť zmysluplnú scénu či vtip. Celá snímka sa javí ako marketingový ťah, na základe ktorého Česi vyplnili sezónu ďalšou pásovou komédiou a nazvali ju po americkom Po čom ženy túžia napriek tomu, že na túto otázku absolútne neodpovedá, dokonca sa názov zdá byť absolútne mylným. Po technickej stránke je film na zlej úrovni a najviac zamrzí spracovanie a strih zvuku. Špičkoví herci sú nútení stráviť pred kamerou scény nedobre napísané, často sa ocitajú v šedej zóne, kedy prešľapujú z miesta na miesto a snažia sa zachrániť napríklad 20-minútový vtip o nosení kávy na podpätkoch (to len aby ste pochopili, že muž nevie chodiť na podpätkoch). Scenár mimo nudných a vatových replík dopĺňajú zbytočné postavy, ktoré k hlavnej téme filmu nemajú čo povedať a sú tu len preto, lebo "tak to robia v amerických filmoch" a predsa na konci musia zaspievať pesničku. Film je v zásade očakávaným sklamaním, ktorý si ale určite svojho diváka nájde. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=yUsNnxX9Bnk

• 19.9.2018  11:01
    Searching (2018)

Film vyzdvihuje predovšetkým práca s realistickými prvkami. Všetko, čo sa tvorcovia rozhodli zapísať do scenára a preniesť na plátno je absolútne dôveryhodné a to je dôvod, prečo sa nám postavy a dej ľahko dostanú pod kožu. Príbeh snímky je prerozprávaný cez použitie rôznych sociálnych sietí, webových portálov, či funkcii počítača. Celý čas vidíme záber na obrazovku, monitor, čo môže vyvolať pochopiteľný strach o umelosť a zbytočnosť formy nad obsahom. To sa ale nedeje a film veľmi citlivo skúma vzťah otca a dcéry, ktorý je vybudovaný dôsledne a predovšetkým empaticky. Vzťah rodiča a potomka je pre film kľúčový a umne ho skúma v kontrastoch v súvislosti s ďalšou hlavnou postavou, ktorá sa vo filme objaví. Kladie otázku, do akej miery sú nám naše deti dôležité, čo sme schopní pre nich urobiť, aj keď o nich pravdepodobne veľa nevieme. Je neuveriteľné, že aj keď väčšinu času vidíme postavy v odraze počítačovej kamery na rozlohe tretiny plátna, John Cho a Debra Messing si hrajú svoj herecký koncert a zvlášť Messing podáva obdivuhodný výkon. Napriek tomu, že snímka pôsobí originálne, podobný storytelling sme tu už mali, napríklad pri filme Odobrať z priateľov. Skutočným majestátom je ale práve tento film a dúfam, že sa teraz nezačnú rojiť podobné snímky z každej strany. Viac tu: https://youtu.be/gbuUzrYnh_0

• 14.9.2018  14:27

Paul Feig prišiel s filmom, ktorý by od neho nikto nečakal a už vôbec by nikto nečakal, že bude taký dobrý. Nebezpečná láskavosť je veľmi zručne napísaný a koncipovaný triler, ktorý vás zaujme už od začiatku a celú svoju stopáž vás prekvapuje zaujímavými zvratmi, odhaleniami a pozorovaniami. Film sa predstavuje ako mnohovrstevná snímka, v ktorej hlavné postavy reprezentujú niekoľko kontrastov - život "bohatých a chudobných", myslenie malomeštiakov a veľkomestských žralokov, vnímanie jedinca a vplyvu na jeho okolie. Schopnosť zaujať podčiarkujú aj skvelé herecké výkony vhodne obsadených hercov, pri ktorých prejave vidno režijny vklad. Hlavnou dejovou premisou je zmiznutie ženy, o ktorej informácie z veľkej časti vytvárajú atmosféru celkovej snímky. Emily je vykreslená ako nedotknuteľná, nedostihnuteľná a zradná a jej majestátnosť a glamour sa nesie filmom ako jej vášeň pre francúzsku hudbu. Film sa opiera o ľudské zlyhania, klamstvá, pretvárku a predstavuje pozoruhodnú mozaiku osudov, ktorú žiaľ v posledných scénach nezvláda a snímka tak skĺzne do násilného (a rýchleho) uzatvorenia príbehu, ktoré nie je dôstojnou bodkou za tak dobre budovaným filmom. Feig si tiež mohol odpustiť miestami prepálený a nedôležitý humor, pri ktorom aj keď sa divák možno uvoľní, zbytočne kradne pozornosť od dôležitých zaujímavostí na plátne. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=DCYDYFtFS8k

• 13.9.2018  13:55

Séria sa stáva obeťou marketingových šablón hollywoodskych štúdii, ktoré nemilosrdne využívajú hravosť Shana Blacka, aby doznali značke patričnú pozornosť. Film kombinuje prvky ostatných snímok v sérii, mení prostredia z urbánneho na džungľu a predstavuje novú skupinu žoldnierov, ktorí by sa mali stať hlavným oporným pilierom filmu. Boyd Holbrook poctivo nesie film na svojich ramenách, vytvára si reputáciu akčného hrdinu a má podchytenú domyslenú a vysvetlenú postavu. V prípade ostatných členov tímu však prichádza problém. Sú nositeľmi humoru, ktorý je v sérii novinkou a od jeho prijatia sa odvíjajú aj vaše sympatie k postavám. Blackovi sa na úkor vtipu nedarí kombinácia akčného hororu a buddy komédie, strnulo prešľapuje na mieste. Navyše príbeh a motivácie postáv sa stávajú jednoduchými do takej miery, že technicky film vytvára napätie zbytočným rýchlym strihom, ktorý je na míle vzdialený poctivej filmárčine a hold svojmu predchodcovi zďaleka nevzdáva. Snímka zapadá medzi ostatné americké blockbustre tohto roka a pri jej prijatí divákmi by sa mala stať apelom na originalitu a individualitu jednotlivých značiek. Záverečná scéna môže byť dôvodom prečo aj v tomto prípade nastane rozdelenie fanúšikovských táborov, pretože zásadne mení "pravidlá hry" a opúšťa tak svoje korene. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=XFpjG9lbTwE

• 7.9.2018  10:23

Zaujímavosť (a pre mňa jedinečnosť) tejto snímky tkvie v hľadaní svojho diváka. Film, výrazom animovaných postavičiek a faktom návratu k starému životu, pôsobí nadmieru melancholicky a napriek reáliám detskej hry a detského sveta, je napísaný inteligentne a vyspelo a hlavnou témou hľadania samého seba sa orientuje predovšetkým na publikum stredného veku. Mne osobne je podobná myšlienka veľmi blízka, Christpherov Robinov vidím všade okolo seba a pokiaľ je téma spracovaná citlivo, ako v tomto prípade, má moje sympatie. Hlavným sprostredkovateľom tejto filozofie sa stáva Macko Pu. Z jeho jednoduchého pohľadu na život a neschopnosti pomenovať konkrétne fakty vyvstáva empatické vyjadrenie vlastných pocitov, ktoré sú kľúčom k pochopeniu inak jednoduchej premisy. Keď ideš niekam, ale chvíľu počkáš, niekedy niekam príde k tebe. Snímku (mimo skvelého dabingu animovaných postavičiek) drží výkon Ewana McGregora a nádhernej Hayley Atwell. Čo môže niektorý divák vnímať ako "mínus", je pomalšie tempo rozprávania (film mi veľmi vhodne označuje slovo "jeseň") a osobne mi vadil záverečný Christopherov návrat do kancelárii, ktorý napriek jednoduchosti fiktívneho príbehu pôsobí rozpačito a silene. Skvelá hudba vhodne dopĺňa storytelling a konkrétne situácie. Je mi ľúto, že keď sme boli na premietaní, boli sme jediní dvaja diváci na tomto filme. Je ťažko súperiť v otváracom týždni s Mníškou, ale je škoda, že film mimo plátna nemá ako pre diváka ukázať svoje kvality. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=qeN9bNuTycI

• 6.9.2018  10:26
    Sestra (2018)

Mníška ponúka veľmi solídnu prvú tretinu filmu. Predstaví neopozerané prostredie rumunského kláštora a jeho okolia, sympatické postavy, ale predovšetkým jednu veľkú záhadu, na ktorej riešení vás baví byť súčasťou vyšetrovacieho tímu. Film dokáže slušne budovať atmosféru, až do momentu prvej noci. Samozrejme všetky ľakačky (ktorých je požehnane) sa odohrávajú v noci, žiaľ už prvé duchárske sólo je tak prepálené, že filmu sa nedarí od toho momentu ďalej stavať príbehové napätie. Svoju neuveriteľnosť obhajuje víziami, ktorými trpia postavy, čo beriem za jeden z najlacnejších spôsobov ako vystrašiť diváka. Je zaujímavé sledovať, ako James Wan citlivo pristúpil k hlavným filmom série, pretože horor ako čistá žánrovka má byť o zle chladnom, vtieranom, neviditeľnom, ktoré ústi do istého pekla. Tomuto filmu podobný cit absolútne chýba, navyše v druhej polovici snímky veľmi nešikovne používa humor, ktorý skoro nikdy nie je na mieste. Sám sa tiež zamotá v mytológii a samotné strašenie nemá dramaturgický koncept. Každá noc pôsobí ako preplácané nápady na papieri, ktoré v praxi nemajú možnosť fungovať. Postava Mníšky ma v druhom filme absolútne desila, aj tu sa predstaví ako silný nepriateľ, k záveru je vám však úplne jedno, či na plátne prítomná je alebo nie je, pretože do situácii nič nové neprináša. Navyše strašenie s použitím niekoľkých mníšok sa stáva repetitívne a tak sa film nevýrazne zapája do univerza, ktoré dopĺňa ozaj len veľmi na silu. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=dv7WZSMHGiM