• Fantasy

A dýchejte klidně (2018)

Dvě ženy, které to zrovna nemají moc lehké, svede dohromady ať už osud či náhoda, vzájemně si v určitých věcech pomohou. Film by pod taktovkou někoho jiného byl spíše depresivní drama jenž se snaží za každou cenu z diváka dostat kapku slzy. Ale režisérka natočila unikátní film jenž hlavně stojí na bravurních hereckých výkonech. Postavy zde nijak extrémně neprojevují své pocity a vše je spíše o jejich vnitřním boji s nelehkou situací do které se obě postavy dostali. Prostě se chovají tak jak by to přibližně bylo doopravdy a já bych obdivoval i kdyby jedli kuře a krájeli si ho zubním kartáčkem. Co mohu ocenit je také dějová linka filmu, která je jako přímá čára jenž se jen chvílemi odkloní na chvilku z roviny. Tím mám na mysli zvraty. Ty tedy nejsou nijak kolosální, což vůbec nevadí. Prostě se film neřídí nějakým hollywoodským pravidlem kdy děj postupně graduje. Snímek dokáže být dojemný, a vůbec k tomu nepotřebuje nějakou dojímavou hudbu. Vlastně je zajímavé, že ve většině filmu skoro žádnou hudbu neslyšíme. K tomu všemu tento úžasný film obsahuje úsměvné chvilky. Ne přímo vtipné, ale úsměvné. Na jednu stranu film asi nebude pro všechny. Pokud jste ale náročnější divák, rozhodně Vám A dýchejte klidně doporučuji. Režisérka mne přesvědčila že bych její tvorbu měl začít důkladně sledovat. 10/10.

Aquaman (2018)

James Wan přichystal tak skvostně epickou podívanou že nerdi na snímek stoprocentně zajdou ve stejný den ještě jednou. Zároveň všem ostatním ukázal jak se točí pořádné komiksové filmy. Stanovil si pravidla světa ve kterém se Aquaman odehrává. Některá nemusí dávat smysl, (bubnující chobotnice je toho krásným příkladem) nicméně to je důvod proč se různé filmy podobného žánru (sci-fi, fantasy) stali tak oblíbenými. Wan neklade zábrany své fantazii. Po akční stránce se jedná o oddychový nářez který oproti předchozí Lize spravedlnosti působí vizuálně "koukatelně". Tedy až na scény pod vodou ze kterých se (kdyby byl celý děj ve vodě) nějakému tomu divákovi zatočí hlava, ale pořád to není takový digitální bordel. Herecky snímek na tom není tak zle jak jsem očekával. Za mé očekávání mohla určitá recenze (či článek) kdy byl kritizován herecký výkon Amber Heard. Nepředvádí zde něco co by si zasloužilo potlesk ve stoje (ani ten v sedě) ale nijak mi nepřipadal špatný. Vlastně se mi i celkem dobře na ni koukalo. Celkově sympatické postavy. Úžasná hudba-když jsem slyšel skladbu od Greta Van Fleet, objevil se mi na tváři úsměv. Tak v čem je problém že jsem dal jen čtyři hvězdičky a ne pět když snímek tak vychvaluji? No, tím největším problémem je "doba" mezi určitými akčními scénami. Nepůsobí přímo nudně (tyto podle mne "doby"), ale divák netrpělivě čeká na další akci. Každopádně když si počká, tak se dočká kvalitní zábavy při které se nebude nudit. Aquaman funguje samostatně a rozhodně doporučuji i divákům kteří neviděli ani jeden film ze stáje DC. 8/10.

Avengers: Endgame (2019)

Endgame je završení dlouholeté telenovely o které každý odborník tvrdí že se jedná o historický okamžik. Toto označení chápu, přestože bez MCU bych dokázal v klidu žít. Onen pocit toho že jsem svědkem něčeho převratného jsem bohužel necítil, a tak i když jednoduše řečeno se mi snímek líbil, pociťuji menší zklamání díky přehnanému chválení něčeho pro mne nevýjimečného. Je tedy pravda že se jedná o zakončení jenž ostatním filmům rozhodně nedělá ostudu. Perfektně dokáže skloubit depresivní atmosféru společně se skvěle fungujícím humorem. Onoho zoufalství které pramení z naplněného Thanosova slibu, se divák dočká hned na začátku v cca první třetině kterou asi děcka musela prospat. Potom se dostáváme do druhé třetiny kdy jsem očekával NON-STOP akční jízdu jako v Infity War. Bohužel tomu tak není. Během celého snímku (tedy kromě začátku když jsem byl plněn napětí) jsem pociťoval pocit že tomu něco chybí. Tím byla epičnost o které všichni mluví. Ona totiž zde je v jiné podobě než jsem pociťoval v předchozích Avengerech, a to v podobě očekávání velkého finále celé ságy. Té opravdové jsem se tedy dočkal až ve velkém finále které zase působilo bohužel až moc přeplácaně. Na jednu stranu oceňuji epickou scénu kdy několik hrdinek po boku vyrazí do boje. To nám ukázalo jak by úžasně vypadala teamovka v podání ženských hrdinek. Celkově řečeno, jedná se o další epizodku která nadchne spíše dlouholeté fanoušky kteří každý film viděli aspoň desetkrát. 7/10. Jednou mi to v kině stačilo.

Batman (2022)

Na nový film o strážci Gothamu jsem se nesmírně těšil. Tak jak to tedy dopadlo? Musím říct, že jsem jednoznačně nadšen. Tvůrci vsadili na temnou atmosféru, která dominuje po celou dobu filmu. Co se týče akce, tak se snímek drží celkem u země. Ne že by tu nebyla, to ne. Když na ni dojde, tak jednotlivé scény překypují napětím a musím říct, že jsou perfektně natočené. Nový Batman více sází na skvělou detektivní dějovou linku a již zmíněnou atmosféru. Ta dokonale podtrhuje celkový dojem z Gothamu, což si myslím že to tak, v případě filmů s Batmanem, má být (špinavé noční ulice plné kriminálníků atd.). Rád bych také vypíchl herecké výkony - v případě Colina Farrella s tím souvisí i masky, jelikož kdybych nevěděl že v tomto snímku hraje, tak bych si to vůbec neuvědomil. Jediný menší problém je možná u Pattinsona. Ne že by se role zhostil špatně a nehodil se na ni. Naopak mi vůbec pod maskou nevadil. Jde spíše o jeho vyjádření samotného Bruce Wayna. Jelikož v převleku nemá herec tolik prostoru k tomu aby předvedl dechberoucí výkon, čekal jsem, že tento prostor dostane v podání známého filantropa. Nicméně většinu času, až na pár výjimek, se Pattinson tváří jako emo šestnácka z roku 2008, která se snaží působit že je naprosto bez emocí. Na jednu stranu, nejspíše to byl záměr, aby tvůrci takovýmto charakterem hlavní postavy přispěli k té temné atmosféře. Vyzdvihnout bych také chtěl práci s kamerou. Musím uznat, že každá scéna byla dopodrobna naplánovaná. Dále musím pochválit skvělou hudbu a to nejen z důvodu, že tu přibližně dvakrát zahraje originální verze Something in the Way od Nirvany. Celkem to slušně šlape a ty tři hodiny uběhnou rychle, aniž by se člověk chvilku nudil. 9/10.

B*A*T*M*A*N (2011) (amatérský film) odpad!

Na tom je snad všechno špatně. Debilní příběh pravděpodobně splácnutý během oslavování Oktoberfestu. Strašný zvuk. Ošklivá animace a efekty. Ale hlavně mi uniká smysl tohohle paskvilu, nýbrž jestli konec měl být vtipný, tak já jsem Bruce Wayne. 0/10.

Blue Season (2013)

Po zhlédnutí jsem si hned musel zjistit co to 48 Hour Film Project vůbec je, nýbrž ona znalost významu soutěže a pravidel mne přesvědčila ohodnotit snímek lepšími třemi hvězdičkami. Oceňuji snahu tvůrců, protože vymyslet a hlavně následně natočit něco koukatelného (což Blue Season rozhodně je) během dvou dnů je náročné. Dějová linka působí trochu nepřehledně a ne vše je dovysvětleno, takže při dosažení pocitu že snímek nechápete, nemusíte hned klást vinu sobě za nepozornost či podobně. Ať už to má působit schválně, nebo ne, jde o to jak divák film pochopí, a ne jak co bylo myšleno, zvláště když je onen původní význam skrytý. Tím chci říct že mne Blue Season nechává o určitých věcech přemýšlet. Rozhodně si dovoluji pochválit vynalézavost tvůrců a skvělý námět. Největším plusem je ovšem úžasný herecký výkon Daisy Ridley. Menším mínusem je že v určitých sekvencích tento kraťas působí strašně amatérsky, ale to se dá pochopit časovým rozmezím které autoři dostali. 6/10.

Bohemian Rhapsody (2018)

Úžasný hudební snímek, ale průměrný životopisný film. Když hraje hudba tak vše běží bez problému. Když ale v kině nastane ticho, tak některé scény jsou chvílemi až nudné. Škoda že jsem nebyl v sále s Dolby Atmos, protože bych si asi film užil více (mám chuť na film zajít do kina s lepším zvukem). Úžasná hudba, Rami Malek je jako druhý Freddie, nicméně o nějaký přímo bravurní herecký výkon se nejedná, prostě jen dobře napodobil pohyby. Film ale spíše doporučím fanouškům Queenů, či aspoň těm kteří mají rádi jejich hudbu. Ti ostatní se během filmu budou nejspíš nudit. 7/10.

Borsalino a spol. (1974)

První film jsem neviděl, takže můj zlozvyk srovnávání s předchozím dílem nemohu uplatnit na hodnocení snímku. Ale po shlédnutí Borsalino a spol. se na něj nejspíš ani nepodívám. Film začíná, já si říkám:Třeba to nebude jen gangsterka. Třeba to bude silné drama ve stylu Kmotra. Kde že. Naprosto nezajímavý děj, s nevýraznými hereckými výkony. Ano má to svoji atmosféru, ale většinu filmu jsem se strašně nudil. Takže jako drama film vůbec nefunguje. A co jako krimi s akčními prvky? Fanoušci mafiánských přestřelek si budou muset vyprat poslintané tričko (hlavně ke konci se jich hodně dočkají), nicméně jinak film nefunguje ani z tohohle pohledu (ano pořád jsem se nudil). Celkově řečeno, jsem od filmu čekal až moc, takže jsem hodně zklamán. 4/10.

Brothers (2015)

Sice kraťas Brothers nedosahuje takových vysokých kvalit jako Eggersův celovečerní debut, nicméně profesionální režie je samozřejmostí i u tohoto skvělého snímku. Vyzdvihnout hlavně musím precizní posazení kamery a zabarvení u jednotlivých scén. Celé to zdobí depresivní atmosféra, která diváka naprosto pohltí. Jen škoda že pan Robert Eggers neměl již v této době po ruce zdatnější herecké obsazení. Ne že by výkony mladíku byly otřesné, náhodou naopak skvělé, jen např. Anya Taylor-Joy či Ralph Ineson v The Witch předvádí úplný herecký koncern, jenž je o několik úrovní vyšší. 8/10.

Captain Marvel (2019)

Všichni v kině se popadají za břicha. Já jen tupě zírám. Po chvíli se zasměji. Pak dlouho jen tupě zírám. Později se znovu zasměji. No a tak to asi vypadalo se mnou u návštěvy kina. S nevalnou akcí patří tahle srandička mezi horší snímky od Marvelu - ještě k tomu že jsme měli tu čest vidět minulý rok skvělé Infinity War. Captain Marvel svojí nudností dokáže přímo uspat. Nezajímavé dialogy jsou občas zachráněny vtípky, jenž ne vždy se povedli a fungovali tak ze dvou třetin. Akce je tu strašně málo. Je krátká a jediná akční scéna které bych samotné dal klidně pět hvězdiček je ta z vlakem. Po příběhové stránce také nic moc. Některé zvraty se dali předpokládat a většina z nich, jenž jsem svými věšteckými schopnostmi předpověděl, nebyli nijak zásadité a byli spíš pro zasmání. Hlavní dějová linka kdy hrdinka objevuje svoji minulost je prostě nezajímavá. Co bych ale pochválil je dvojice Brie Larson a Samuel L. Jackson, kteří jsou prostě sympatičtí a klidně bych je společně viděl v dalším filmu, ale tentokrát v mnohem lepším. Na konci trochu naštve syndrom Jamese Bonda. Chápete: James Bond se vrátí v ... Celkově tedy řečeno. Podprůměrný a chvílemi trochu nudný superhrdinský film u kterého (pokud ho budete brát s rezervou) se trochu pobavíte, ale jen trochu. Škoda že první film od MCU s ženskou hlavní hrdinkou je jen slabý blockbuster jenž by se nebýt své hlavní postavy ztratil mezi ostatními digitálními blbůstkami. 4/10. PS: Mé rozhodování bylo mezi dvěma a třemi hvězdy.