• Fantasy

Řeka bez návratu (1954)

Podprůměrný a krapet nudný romanticky laděný film, který nijak nenadchne. Nicméně pokud máte rádi starší tvorbu, nebudete litovat zhlédnutí Řeky bez návratu. Pochválit mohu krásnou hudbu, hranou a zpívanou krásnější Marilyn Monroe. Pokud je ale ještě něco co si moc chvály nezaslouží, je to občas hloupé chování postav. Celkově se jedná o příjemný ale ne o obdivuhodný snímek. 4/10.

Hellboy: Královna krve (2019)

Nový Hellboy není zas tak špatný film, a už vůbec ne nudný. Naopak - tempo filmu mi sedlo a celkem slušně jsem se bavil. I vtípky se povedli (fungovali tak na 80 %). V čem trochu snímek zaostává je akční stránka filmu. Horší práci s kamerou nijak nepomáhá špatný střih (ne jen v akčních scénách). Co mohu ale pochválit je hudební doprovod skládající se převážně z rockové hudby. Trochu zamrzí horší digitální efekty které občas doopravdy bijí do očí. Problémem je taky vážná stránka filmu. Takže bych ocenil více kdyby byl celý film natočen jako komedie dělající si ze sebe srandu. Nicméně, celkově se jedná o zábavnou kravinku, kterou pokud vypnete mozek a budete tolerantní, si užijete. Mimoto tu dostává celkem prostor i nádherná Milla Jovovich která působí kouzelně, i přesto že hraje zápornou postavu. Možná je to tím že ztvárňuje čarodějnici. David Harbour jako Anung un Rama působí sympaticky a je doopravdy drsný. Ne jako ve verzi Guillerma del Tora, kde nám onu představu násilně snímek cpe (což bylo více ve druhém díle). 6/10. PS: Trochu mě zaráží proč eRkový film je v kinech s českým dabingem? Jediná odpověď na tuto otázku, která mě napadá je aby si pracovníci kina mysleli že se jedná o další dětinskou komiksovku. No oni pak ty tržby vzrostou.

My (2019)

Uteč považuji spíše za thriller, i přestože má označení horor, takže u My jsem očekával podobný styl. Nicméně jsem mile překvapen, nýbrž Jordan Peele tentokrát natočil více hororový film, za což jsem rád. Strach vzbuzující hudba přispívá k napínavé atmosféře. Sympatickou rodinu, díky čemuž člověk o ně má doopravdy strach a fandí jim, hrají úžasní herci (Lupita Nyong´o mě překvapila a myslím že má nakročeno k hvězdné kariéře). Nápad je taky originální. Oproti Uteč režisér do filmu napěchoval vtípky ve správnou chvíli. Celkově bych k filmu neměl žádnou výtku nebýt problému jenž filmu v mém hodnocení ubírá tu jednu hvězdu. Tím je konečná část kdy si Peele začne hrát na Shyamalana. Konečné vysvětlení působí jako by si ho tvůrce vymyslel těsně před premiérou filmu a bylo to první co ho napadlo. Film ale také určité otázky nechává nevysvětlené, což je na jednu stranu dobře protože o snímku a o pár věcech budu chvíli přemýšlet. 8/10.

Daleké obzory (1955)

Nevalný dobrodružný film s horší zápletkou kdy přemýšlím zda hlavní o co ve filmu jde je nezajímavě dobrodružná expedice, či nijak nefungující romantika. Na jednu stranu tu jsou některé vcelku obstojné scény a celkově snímek má nádhernou atmosféru starších filmů, ale celkem často jsem se nudil. Nakonec bych řekl že The Far Horizons možná zabaví fanoušky staré kinematografie, však očekávejte že snímek nijak nenadchne. 4/10.

Nespoutaný Django (2012)

Musím podotknout, že Nespoutaný Django je první film od Quentina Tarantina který jsem viděl. Nejenže jsem později začal jeho tvorbu vyhledávat, ale dokonce jsem si zamiloval westerny a musím říct že tato tarantinovka je jedním z nejlepších westernů co jsem zatím viděl. K tomu režisér dokázal film napěchovat různými žánry, díky čemuž vznikla taková všehochuť. Akce, romantika, humor, ale i dojemné drama (což je na Tarantina trochu nezvyk). Úžasně napsané postavy které vedou dokonale geniální dialogy a i vtipné a doopravdy cool hlášky jako "I like the way you die boy" či absurdní scéna na kopci kdy se hádají zda jet s pytli na hlavě nebo ne. Výborné herecké obsazení, kdy si herci opravdu tak zaslouží říkat, a dokonce i s velkým H. Skvěle natočené scény doplňuje obdivuhodná hudba. Prostě vidět tenhle film je pro každého fanouška magora z videopůjčovny nezbytnost, navíc se dočkáte nejlepší přestřelky kterou jsem měl tu čest kdy vidět. Jeden z nejlepších filmů od Tarantina. 10/10.

A dýchejte klidně (2018)

Dvě ženy, které to zrovna nemají moc lehké, svede dohromady ať už osud či náhoda, vzájemně si v určitých věcech pomohou. Film by pod taktovkou někoho jiného byl spíše depresivní drama jenž se snaží za každou cenu z diváka dostat kapku slzy. Ale režisérka natočila unikátní film jenž hlavně stojí na bravurních hereckých výkonech. Postavy zde nijak extrémně neprojevují své pocity a vše je spíše o jejich vnitřním boji s nelehkou situací do které se obě postavy dostali. Prostě se chovají tak jak by to přibližně bylo doopravdy a já bych obdivoval i kdyby jedli kuře a krájeli si ho zubním kartáčkem. Co mohu ocenit je také dějová linka filmu, která je jako přímá čára jenž se jen chvílemi odkloní na chvilku z roviny. Tím mám na mysli zvraty. Ty tedy nejsou nijak kolosální, což vůbec nevadí. Prostě se film neřídí nějakým hollywoodským pravidlem kdy děj postupně graduje. Snímek dokáže být dojemný, a vůbec k tomu nepotřebuje nějakou dojímavou hudbu. Vlastně je zajímavé, že ve většině filmu skoro žádnou hudbu neslyšíme. K tomu všemu tento úžasný film obsahuje úsměvné chvilky. Ne přímo vtipné, ale úsměvné. Na jednu stranu film asi nebude pro všechny. Pokud jste ale náročnější divák, rozhodně Vám A dýchejte klidně doporučuji. Režisérka mne přesvědčila že bych její tvorbu měl začít důkladně sledovat. 10/10.

Captain Marvel (2019)

Všichni v kině se popadají za břicha. Já jen tupě zírám. Po chvíli se zasměji. Pak dlouho jen tupě zírám. Později se znovu zasměji. No a tak to asi vypadalo se mnou u návštěvy kina. S nevalnou akcí patří tahle srandička mezi horší snímky od Marvelu - ještě k tomu že jsme měli tu čest vidět minulý rok skvělé Infinity War. Captain Marvel svojí nudností dokáže přímo uspat. Nezajímavé dialogy jsou občas zachráněny vtípky, jenž ne vždy se povedli a fungovali tak ze dvou třetin. Akce je tu strašně málo. Je krátká a jediná akční scéna které bych samotné dal klidně pět hvězdiček je ta z vlakem. Po příběhové stránce také nic moc. Některé zvraty se dali předpokládat a většina z nich, jenž jsem svými věšteckými schopnostmi předpověděl, nebyli nijak zásadité a byli spíš pro zasmání. Hlavní dějová linka kdy hrdinka objevuje svoji minulost je prostě nezajímavá. Co bych ale pochválil je dvojice Brie Larson a Samuel L. Jackson, kteří jsou prostě sympatičtí a klidně bych je společně viděl v dalším filmu, ale tentokrát v mnohem lepším. Na konci trochu naštve syndrom Jamese Bonda. Chápete: James Bond se vrátí v ... Celkově tedy řečeno. Podprůměrný a chvílemi trochu nudný superhrdinský film u kterého (pokud ho budete brát s rezervou) se trochu pobavíte, ale jen trochu. Škoda že první film od MCU s ženskou hlavní hrdinkou je jen slabý blockbuster jenž by se nebýt své hlavní postavy ztratil mezi ostatními digitálními blbůstkami. 4/10. PS: Mé rozhodování bylo mezi dvěma a třemi hvězdy.

Všechno nejhorší (2017)

Všechno nejhorší se na první pohled tváři jako thriller s prvky hororu a nápad s časovou smyčkou kdy se hlavní postava snaží vyřešit kdo ji chce zabít, vypadá vcelku zajímavě. Koncept filmu bohužel nefunguje a při zařazení do žánru bych zvolil nevalnou komedii. Ono už poněkolikáté sledovat jak se hlavní postava pořád dokola budí, začne působit tak nudně a pak následné čekání na onoho vraha s maskou který vůbec není děsivý taky unaví. Víc času by potřebovali ony scény kdy se nám hrdinka snaží takzvaně dostat z hrobníkovi lopaty před onou roztomilou maskou. Jenže tyto scény aby fungovali, potřebovali by nejdřív trochu toho napětí. Nechci tvrdit že by tam nebylo, ale ono se i pomalu vytrácí když víte že se postava vzbudí druhý den, tedy respektive ve stejný den znovu. Více času nám děj vyplňují hloupé dialogy, které překypují trapnými vtípky. Ve filmu se také nachází přehršel postav které působí tak otravně. Jediná hlavní hrdinka byla v pohodě, což je plus, nýbrž sledovat celou dobu někoho kdo vám vadí je taky nepříjemný. Takže teď k příběhu. Jak už jsem se zmínil, Happy Death Day je spíše komedie která si ani nezaslouží označení horor. Víc času se zde věnuje spíše vtípkům (nebo aspoň mě to tak přišlo) a vážnost jde stranou, takže ke konci mi už bylo jedno kdo je vrah, i když můj typ, jenž se nakonec ukázal jako správné řešení otázky kdo se skrývá za maskou, jsem tušil přibližně už ve druhé pětině filmu. Plytký děj je zakončen tak hloupou pointou, že i dítě v mateřské školce by dokázalo vymyslet něco lepšího. Vývoj postav který vidíme v každém druhém filmu působí jako strašné klišé. Hlavní hrdina/hrdinka postupně zjistí že se dříve špatně choval/a a pak ke konci se postupně snaží všem omluvit, být lepším člověkem a tak dál. Pokud ale je tu něco ke chválení, je to herecký výkon Jessici Rothe která by měla dostávat víc příležitostí, protože na to má. Za takové menší plus považuji taky pointu, která je hloupá, ale je vychrlena takovým způsobem, a ještě k tomu nenásilně že si říkáte: To je pointa století. Prostě tak blbý až je to dobrý. Trochu zamrzí nevyužití nápadu jenž je prostě skvělý. Celkově tedy řečeno? Komedie kterou ocení spíše fanoušci hloupých srandiček. Hororovým fajnšmekrům doporučuji se tomuto snímku vyhnout jedním velkým obloukem. Mrzí mne ztráta času vynaložena na zhlédnutí tohoto snímku, a má prvotní možná návštěva kina při projekci druhého dílu je zavržena. Přece jenom, jaké by to bylo fópa usnout v kině. 2/10.

Rubikova kostka (2017)

Holka nestihne vlak a tak jde čekat na další, aby si zkrátila dobu čekání začne pařit na telefonu. Tu k ní přijde Rubikova kostka, ano čtete správně, neživý předmět žije. Přímo hloupá zápletka by se dala tolerovat v případě nějakého smyslu celého filmu, jenže ani nevím co chtěl autor tímto snímkem říci. Nesympatická hlavní postava nedodává žádné plus a nápad s Rubikovou kostkou mi přišel že to byla snad první věc co tvůrce napadla. Nepomáhá ani nevyužité oživení kostičky, nýbrž původně co mne trochu zaujalo byla, teď už jenom má naivní představa že kostce jde o složení aby byla jako nová. Tento důvod by působil i vcelku dojemně nýbrž by tak ona neživá věc získala trochu lidskosti, ale konec vše zkazil. Za ty dvě hvězdičky přece jen stojí vizuální zpracování a zajímavá hudba. Bohužel ve většině filmu je pouze ticho. Naštěstí se jedná pouze o krátkometrážní snímek takže i přesto že je tento filmeček strašně nezajímavý, nelituji času jenž jsem věnoval k jeho shlédnutí. 3/10.

Čičbul (2019)

Výborný kraťas jenž zaujme nejen vizuálním zpracováním, ale také vyobrazením postupně vyvíjejícího se vztahu mezi kočkou a psem. Krásné a dojemné. Doporučuji fanouškům animovaných snímků. Klidně bych uvítal delší stopáž. 10/10.