Space Battleship Yamato (2010)

Kapitánův deník, hvězdné datum 2011: Posádka hrdinně překonala 130 minut nepřátelského, zákeřného mučení, podprahovou i zjevnou metodou. Za tento nadlidský výkon si nyní dopřeje zasloužený odpočinek a zákaz sledování japonského hraného sci-fi filmu na dobu neurčitou. Konec. Tak jsem celou dobu doufala, že z toho vypadne něco ve stylu Hvězdné pěchoty a že je to vše jenom legrace. Tak asi nebyla. Nicméně japonská etiketa je známá i všem mimozemským civilizacím a dodržují ji dokonce i zarytí nepřátelé lidské rasy. To máme opravdu štěstí, hurá!

Stonehenge apokalypsa (2010) (TV film)

Tak nápad na sci-fi to nebyl špatný. Škoda, že to skončilo jako televizní zpracování. Kdyby autoři na příběhu více zapracovali, kdo ví? Nicméně, velké plus si tento film získá u žen zralého věku. Proč by všude měla být pravá ruka hrdiny vychrtlá, prsatá blondýna, která právě oslavila 21. narozeniny, že? Pravda, ten konec je velmi dvojsmyslný ... ale nebudu tu spoilerovat. Přeci ostatním nepokazím skvělý filmový zážitek.

Šišanje (2010)

No jo, debil tady, debil tam, všude kam se podívám! Myslím, že to mohl být jeden z dalších filmů o problematické mládeži, která se holt musí sdružit do nějakých skupin. V tomto případě by bylo zajímavé hlavně prostředí. Nevím, ale pro poválečnou generaci tohle musí být hodně nepříjemné, doma slyší o hrdém Srbsku, v západní filmové tvorbě jsou však hned po Arabech nejhoršími zločinci. Slyší o potřebě míru a pomoci EU, ale seberou jim historické území státu. A teď se v tom vyznejte! Když pak konečně najdou řešení, zjistí, že jsou jen tím nejspodnějším patrem pyramidy. A proto není Šišanje je jedním z těch mnoha filmů - zavede nás alespoň o pár pater výš. No, cestu až nahoru nečekejte, ale aspoň se dostanete k větrací šachtě.

Toy Story 3: Příběh hraček (2010)

Tak tohle se mi fakt ještě nestalo. Při animáku pro děti jsem opravdu ještě slzu neuronila. No, jednou s tím člověk začít musí. Je skvělé, že autoři udrželi vysokou úroveň a možná i poskočili do vyššího levelu. Opět nechyběly i scény pro rodiče, které obsahovaly hlášky lepší než současné "specializované" komedie. Mimogalaktické tango a mučení Kena je prostě nezapomenutelný zážitek.

TRON: Legacy 3D (2010)

Zajímavá podívaná, ale přeci jen, tak dokonalý svět ... mi neřikejte, vždyť se mu na tom disku muselo hrozně blbě spát?

Ultramarines: A Warhammer 40,000 Movie (2010)

Mám ráda tento druh animovaných filmů, ale asi díky neznalosti PC předlohy jsem až tak nadšená nebyla. Čekala jsem jestli příjde i kouzelník (císař - Caesar) a nic. Děj opravdu nenáročný a postavy vojáků vypadaly jakoby se klucí narodili v obří zkumavce. Myslím, že by autory nezabilo, kdyby hodili intro pro nás nezasvěcené ignoranty. Určitě bychom si film více užili.

Útěk ze Sibiře (2010)

Přiznám se, že jako většina zde komentujících jsem měla obavy z jazykové "podoby" filmu. Ale až na Eda Harrise se s prazvláštní slovanštinou popasovali všichni. Vítězem jazykového koutku je rozhodně Colin Farrell. Na druhou stranu je ale zbytečné přikládat použitým jazykům nějaký význam. Nechápu zdejší poznámky o přizpůsobení se skupiny uprchlíků jejich americkému souputníkovi, tedy aby drsný kovboj rozuměl, budeme všichni mluvit anglicky, včetně ruského kriminálníka a lotyšského kněze. Nevím, ale tak jsem si nějak naivně myslela, že budou spolu všichni mluvit jazykem, kteří mnozí znali nebo byli nuceni se ho naučit - tedy rusky. A protože je to film americký, mluví se místo rusky anglicky. Jo, rýpalové jistě namítnou, že na začátku to tak nebylo, ale prostě to tak nechme být. Mně tedy více než jazykové kreace vrtala hlavou nedotknutelnost ženského člena kolektivu. Ale jsem velmi ráda, že se film tomuto tématu vyhnul. Samotná cesta je opravdu skvěle zpracována. Téma ruských gulagů mě kdysi velmi zajímalo, takže jsem pročetla veškeré dostupné knihy, napsané přeživšími uprchlíky (a to byl další důvod, proč jsem se tohoto filmu obávala). Takže - u mě to prošlo. Ty Rawiczovy paměti bohužel neznám, čili netuším zda postava Zorana je zobrazena stejně. Samozřejmě ty jeho vtípky byly skvělé, ale tak jsem si říkala, jestli si z toho "vnímavý" americký divák neodnese dojem, že to byla všechno vlastně děsná prča.

Wrecked (2010)

Áá, verbal nám zase vzadu nedává pozor při výuce a patrně nám prochrápal přednášku ztepilého příslušníka VB o bezpečnosti provozu na našich pozemních komunikacích. Pianista byl totiž filuta, Renčem a BESIPem odkojený a bezpečnostní pásy samozřejmě použil a to dokonce opakovaně!!!

Zelená zóna (2010)

Ti Američané jsou prostě "úžasní". Pokaždé když způsobí nějakou válečnou katastrofu, dokáží o tom hodně dlouho natáčet filmy. Naštěstí vznikají i ty kritičtější jako je Green Zone. Nicméně stejně tyto počiny nepomohou otevřít oči americké veřejnosti. Pro ně je prostě daleko závažnější problém zda náhodou v Bílém domě neharaší. To že někde umírají lidé naprosto zbytečně včetně jejich spoluobčanů je podružné. Zaplať pánbůh, že tady máme prd.

Zrcadla 2 (2010)

Tak tohle je už na mě moc. Nejenže se v USA musí dělat remaky asijských hororů, protože pracovníci filmového průmyslu mají po stávce asi stále tvůrčí krizi, ale ono se musí natočit ještě pokračování remaku - patrně jako důkaz, že vždycky může být ještě hůř. A to ještě z trapnými "odkazy" na korejský originál. Jestli ono to nemělo být varování, že se to dá upíchnout i bez poloviny štábu - nebo už zavedli úsporná opatření... ? Ta hvězdička je za hudbu.