Brejlil

David Hrbek

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37
    • 17.8.2019  18:10

Určitým způsobem je to asi nejslabší Quentinův film vůbec. Jenže "génius z videopůjčovny" má stejně v rukávu tolik es, že vás nakonec dostane. Scéna s Brucem Lee, Leonardem skvěle zahraný "western ve filmu", Bradova návštěva na ranči a samozřejmě závěr. K tomu evokace doby, no a kdo má v malíku dějiny americké televize, italských spaghetti westernů a celou tu "sladkou" dobu konce šedesátek, může směle přidat tolik hvězdiček, kolik chce.

• 2.8.2019  21:09

Akce střídá akci, v Leitchově typickém barevném podání interiérů někdy až umělecky. Proč musel být Brixton "upgradován", když Shaw s Hobbsem zvládali to samé i bez "udělátek", nechám scénáristům. Akce tak drsná, až se musí přepsat učebnice fyziky, vyvrcholí na Samoi tak absurdně, že už se tomu nelze ani divit. Ukrajina byla mnohem lepší. Statham s Johnsonem ovšem jeli tak na půl plynu, ještě že to zachraňoval Elba s Kirbyovou. Hvězdička navíc za osvěžení letní nudy.

• 26.5.2019  10:50
    Free Solo (2018)

Tak co s Alexem? Skoro naprostým šílencem svého sportu? Ta sportovní, lezecká část je dechberoucí a nehty jsem si hryzal, i když jsem věděl, jak to dopadne. Ale pozoruhodnější mi přišla ta nelezecká část, hlavně jeho kamarádů filmařů. Mají tam být, nemají tam být, stojí to za to...

• 18.5.2019  18:50
    John Wick 3 (2019)

U dvojky jsem psal cosi u uměleckém díle. Tady je vizuální stránka dotažena snad až k manýrismu. Ale hutně přispívá k atmosféře bezvýchodnosti. Potěší nekompromisní brutalita a alespoň zpočátku i humor a nápaditá akce. Muzeum a stáj vtipem přímo oplývají. Casablanca zase ukáže, že ani Halle ještě nepatří do starého železa. A konec? Akce je hodně, je brutální a prosklené místnosti jsou nápaditě využity. Byť samozřejmě pocit "obšlehu" z nejmenované bondovky nezmizel. A co bude dál? Bude-li něco dál? John Wick proti celému světu?

• 4.5.2019  20:50

I přesto, že Moondog prakticky pořádu hulí, chlastá, sjíždí lajnu a tu a tam i vojíždí skoro každou, je to vlastně podivně melancholický film. Jestli chcete vidět flákače, který to má opravdu na háku, tak pořád nikdo nemá na Big Lebowskiho. Moondog je totiž z jiného těsta. Život má být zábava, jinak se poezie prostě nedostaví, ale co dělat, když si Múzy dávají na čas a ani ty nejpodivnější eskapády moc nezabírají? Přesto za výlet za delfíny, slepého pilota s brčkem zvícím salašárské zvonice a tu melancholii jednu hvězdičku navíc. A druhá za herecké výkony. Protože i Martin Lawrence snad poprvé v životě zahrál postavu, která nebyla trapná.

• 1.5.2019  09:51

Tak jsem to taky viděl. A víceméně je to pořád stejný problém. Tady trochu větší než v jiných Avengers, ale stejně. Co nejvíc postav a tak jen několik málo má trochu více prostoru. Thor je vtipně "shozen", Iron Man dojme, Pepper se na chvíli vrátila, a závěrečné defilé všech známých i neznámých určitě nadchlo každého fanouška. Dokonce ani hlavní ultrazáporák není naprostá svině. Ale co je to platné, když digitální bordel všemu vládne. Stejný vzorec, jen roztažený do tří hodin. Oceňuji, že to Marvel dokáže kočírovat, konzistenci celého MCU i bratry Russoovy, že se jim film nerozpadl pod rukama. Jen doufám, že nebude za chvíli nový restart...

• 21.4.2019  11:16
    22. míle (2018)

Uwaisovy akce by vyžadovaly lepší střih. A ten náznak pokračování snad ani nemusel být. Ale jinak spokojenost. Krev cáká, Uwais vraždí vším, co je po ruce, co může, vybuhne, všichni piklí proti všem. Berg to celkem drží pevně v rukou. A i když to není jeho nejlepší film, stojí za zkouknutí.

• 16.3.2019  10:27

Komiksová deprese, která v rozjuchaném komiksovém světě působí dost nepatřičně. I když X-Meni nebyli nikdy tak rozjuchaní, a občas brnkali i na temnější strunky, kolaps jejich světa, zosobněný nemocným Xavierem a depresivním Wolverinem, je i tak děsivý. Bezvýchodnost, krev, nesympatická vražedná mutantka, zase krev a zase bezvýchodnost. Vše ve skoro westernovém balení...

• 1.2.2019  20:49
    Složka 64 (2018)

Carl a Asad znovu v akci. I když celkový dojem kazí to, že trochu schopnější divák odhalí pachatele ještě před tím, než se kladivo probourá příčkou, zas taková chyba to ale není.

• 20.1.2019  12:06

No dobře, na konci nám pár lidí (i nelidí) dokonce umře, ale proč, když víme, že neumřou, protože tu bude ještě "Endgame"? Je tu i pár pokusů o něco hlubšího, ale celkem selhávají. Výprava je sice v některých okamžicích naprosto fantastická a fantazie tvůrců nezná mezí, ale stejně nakonec zvítězí digibordel na plné čáře. A navíc (což je sice můj problém, ale stejně) jsem některé postavy vůbec neznal. A nezajímaly mne. Takže celkem jen průměr.

• 28.11.2018  19:29

Co pak bude, co se stane? Celý film je takový, no, americký. Patosu sice není tolik, ale závěrečné "mluvící" hlavy dojem dost shazují. Dvě scény ovšem stojí za to. Přestřelka na předměstí a výslech teroristovy ženy. A pak bohužel celkem smutná, a zde jen trochu naznačená okolnost. Oba teroristé byli spíše frustrovanými chudáky. A možná vůbec nejhorší osobou, jakousi šedou eminencí, byla právě ona manželka.

• 25.11.2018  19:18

Oživlá momentka z c.k. Prahy. Chotkova silnice, krásná zastávka tramvaje, "sportsmeni", to všechno je snad zajímavější než desetiminutový "příběh".

• 2.11.2018  19:38

Ano, konvenční, neobjevný, pro všechny... No, ale, kurva, komu to vadí? Od začátku je to jízda, občas vtipná, občas dojemná, naštěstí nikdy ne sentimentální. Už úvodní "konkurs" na zpěváka rozlije úsměv na tváři, a pak už je to čirá zábava. Hudba Queen působí skvěle i po letech, no a konec? Precizní rekonstrukce jednoho s nejslavnějších okamžiků rockové hudby. Divák je tam, ve Wembley, v roce 1985. I kdyby nechtěl. Malek si sice Oscara zaslouží, ale nejlepší byl stejně Gwilym Lee, dokonalý klon Briana Maye.

• 15.10.2018  21:23

Start Gemini 8, potíže s Agenou a úvodní let X-15, to jsou po technické stránce naprosto působivé vrcholy filmu. Především zvuk způsobuje až fyzicky hmatatelný pocit přítomnosti. Samotný let na Měsíc, ba dokonce ani vlastní přistání už mi tak působivé nepřišly. Zbytek filmu, vlastně skoro to nejdůležitější, je... Jak to říci, no Armstrong nevychází jako otec a manžel zrovna nejlépe. Spíše působí jako sobec, který se tak nutně potřebuje dostat ze smutku nad smrtí dcery tvrdou prací, že přitom nebere ohled ani na svoje nejbližší. Naprosto fascinující je evokace doby, některé záběry by snad klidně mohly být natočeny v 60. letech (a ne, nemyslím samotný start Saturnu V).

• 6.10.2018  19:40

Jestliže jsem Nymfomanku chápal jako ťafku maloměšťáckému očekávání, co s Jackem? "Hranice akceptovatelnosti" tedy nepřekračuje nikde, asi proto, že ona "nejsilnější" scéna s rodinkou je vlastně groteskou. Ony všechny ty vraždy jsou takové zvráceně vtipné, jenže bohužel docela dlouho trvá, než se Lars rozjede. A i když se rozhodně nechceme identifikovat s Jackem, cítíme, že někdy má pravdu. Bohužel, po opravdu nápadité pointě přijde katabasis. Která je fragmentární, mnohdy samoúčelná a tu a tam mi něco určitě uniklo. Sice film docela svižně uběhl, ale zpočátku to upřimně byla spíše nuda a hlavně, k zamyšlení nad těžkým osudem umělce mně nepřivedl. Snad příště, Larsi.

• 16.9.2018  17:09

Bejkárna obřího kalibru, která nezná míru. Na jednu solidní scénu připadá deset děsně "cool" pitominek. Co pochválit, co kritizovat? Chválit klidně Samuela L., protože jeho náborový monolog šlape. Dávání šancí africkým lvům za pomoci sniperské pušky. A akci, která je většinou solidní a rukodělná. Co je naopak děs a hrůza? Nástup Xandera Cage skokem z věže, sjezdem džunglí na lyžích a pak trochou toho skateboardingu, motivovaný jen snahou dovézt chudým Dominičanům trochy toho solidního fotbalu. A vybrat si odměnu v podobě hezké holky. Toni Colette v roli ředitelky NSA (CIA, DIA, vem to čert), která se neustále nudí a nudí a nudí... No a závěr, čiré WTF, kde dostane na prdel nejen fyzika s logikou. Jako guilty pleasure je ale celek úchylně zábavný. No a na holky se pěkně kouká.

• 20.8.2018  20:43

Je to takové. No, v lehkém balení celkem obtížné téma. Ona například se přímo nabízí otázka, jestli Lee vlastně nekritizuje i vlastní komunitu, protože jaký je vlastně rozdíl mezi výkřiky "White Power" a "Black Power"? Ale to zřejmě nebylo záměrem, nebo to v USA už ani takhle neberou. Scény vtipné jsou střídány scénami mrazivými, absurdita občas tryská z plátna ve velkém. Nácek, popírající holocaust, kterému Žid vysvětluje, proč je to pitomost, když přeci vyhlazení Židů je pro Árijce to nejlepší. Iniciace v KKK, na které je černoch jako bodyguard Nejvyššího čaroděje. No a tragédie jedné mírně pitomé árijské nadženy. Celkem je škoda, že právě bílí neonáckové jsou předváděni jako karikatury. Ale ony i ty černošské postavy jsou takové stereotypní. Nějak jsem se zamotal. Ale co. J. D. Washington skvěle utáhne celý film, Driver mu zdatně přihrává a na obrovské Lauřino afro se pěkně kouká. Lee si to celé celkem ukočíroval. A asi je dobré film vidět. Kde jinde uvidíte bandu rednecků, jak prožívá němý velkofilm?

• 2.8.2018  22:01

Akční scény jsou naprosté top. Cruise ukázal, že je extrémně motivovaný, a skutečně podnikl většinu toho, co vidíme. A že si dal už v předchozím díle laťku hodně vysoko. Tady ale povýšil. Skok padákem, fantastická honička Paříží, běh po londýnských střechách a neskutečné finále s vrtulníky. Paráda. Jenže mezitím se mluví. A mluví se dost. Zápletka je dílem nepřehledná, dílem nepříliš zajímavá. Kdo co dělá a kde je pravda, nevzrušeně sledujeme. Setkání s ex? Oko zůstalo suché. Ne, že by nebyl humor, ale bylo ho pomálu. Ale zpět ke chvále. McQuarrie má cit pro akci ale i budování napětí, herci sice nejedou první ligu, ale to od nich ani nečekáme, střihač s kameramanem mají všechno pevně v rukou. Akční film roku? Asi ano. Nejlepší film série? Sorry jako, to je pořád Rogue Nation.

• 28.7.2018  17:19

Pokud u toho nezačnete přemýšlet, uděláte lépe. Zvrat je působivý a relativně nepředvídatelný, ale logických lapsů je také docela dost a zážitek dokáží pokazit. Na druhou stranu Cedergren je nepříjemně přesný ve své roli, zvukaři odvedli také solidní práci, střih je milimetrově přesný. Jen ta kamera se občas nevyvarovala lapsů.

• 14.7.2018  11:03
    Mrakodrap (2018)

Co jsem dostal za své peníze? Solidní porci bezduché zábavy. Klišé střídá klišé, postavy jsou trapně průhledné a napětí se buduje prostředky, které byly out už v 50. letech. Ale ono to pořád celkem funguje. Některé scény lepší jiných (zvláště pokud máte závrať), design mrakodrapu je fantastický (i když jeho funkčnost se limitně blíží nule) a s vypnutým mozkem si to užít lze. Jen opravdu nesmíte dumat nad tím, při jaké teplotě povoluje ocel a jak dlouho vydrží průměrné americké dítě s astmatem dýchat horký kouř.

• 6.7.2018  18:38

V exkluzivním balení naprosto nezajímavá nuda. A bohužel se asi ani nedozvíme, co "bylo" dál, protože pokračování nejspíše nevznikne. Nuda je to bohužel jen a právě v SW vesmíru, film sám o sobě není tak úplně marný. Některé nápady jsem ocenil, ať už to je Han ve službách Impéria nebo přepadení vlaku. Pak ale následuje "osvobozování" a vůbec celý ten celkem nedotažený "let nebezpečím" a napětí zase zmizelo. Westernový konec to trochu zachránil, i když vzájemné podrazy byly "předvídatelné". Protože Disney je předvídatelný. Má vůbec někdo u Lucasfilmu nebo Disneyho nějakou představu, co s SW světem? Nebo se spoléhali, že všechno půjde samospádem a diváky přitáhne silná značka?

• 1.7.2018  21:37
    Psí ostrov (2018)

Moc pěkné na pohled, plné neuvěřitelných, do detailu propracovaných scén, ale jako celek trošku, trošilinku... Rozvláčné? Nedotažené? Malinko nudné? No asi ano, navíc Andersonův styl nutně nemusí sedět každému, ale i tak jde o krásné dílo.

• 28.5.2018  21:43

Přesně tohle je film ve stylu "neurazí, nenadchne." Solidní výprava, celkem příjemní herci a pěkná orientální hudba. To jsou klady. Zápory? Žádný opravdu pozoruhodný nápad, akce snímaná velmi... řekněme nepřehledně a spousta nudné konverzace. Na jedno shlédnutí to ale stačí.

• 18.5.2018  19:40
    Deadpool 2 (2018)

Je to vtipné? Bezesporu. Byť někdy jen občas. Paroduje to kde co? Naprosto zběsilým tempem, takže ani nestíháte. Má to nějaké vady? No, spoustu. Ale to je jedno, protože je to vtipné.

• 1.5.2018  16:45

Sto osm skoro dokonalých filmečků. Někdy "jen" dokumentárních, jindy hraných, ale pokaždé zábavných.

• 31.3.2018  21:07

Solidní řemeslo, nepříliš průhledná zápletka a několik brutálních scén. Brutálních fyzicky nebo psychicky. Dokonalá evokace současného Ruska, směsice reminiscencí a budoucnosti. Při projevu Matrony k nováčkům doslova mrazí. Jenže: k neprůhlednosti zápletky přispívá především střihač, který pro jistotu něco vynechával. Otázka, jak se primabalerina stane dokonalou agentkou, nemá odpověď. Ovšem Jennifer dělá, co může, takže si opravdu nemůžeme být příliš jisti, co se v následující vteřině stane a co to kurva znamená... Solidní průměr. No, vlastně trochu nadprůměr.

• 26.3.2018  20:14
    Sněhulák (1966)

Psychedelický emo-horror. Sněhulák je sice dobrák, ale celou dobu jsem se bál, nebude-li to náhodou vrah. Liškova hudba tuto strašidelnost podtrhuje měrou vrchovatou.

• 16.3.2018  18:40

Vidět to jde. Zápletka tu a tam sice skřípe, ale není úplně z nejpitomějších. No a to je asi tak všechno. Cruise jede na půl plynu, Smuldersová jede na půl plynu a to děsivé stvoření z Jarošovic dědiny mohli rovnou vynechat. O režii snad nemá cenu dumat, Zwick si asi jen vydělával na nějaké nové boží fáro.

• 26.2.2018  17:00

Čistě černošský marvelovský filmík, ve kterém je jedna kladná bílá postava snad jen z povinnosti. Přestože příběh není úplně originální, je docela ambiciozní a příjemně ambivalentní. Kladem je opulentní výprava, dobré herecké výkony a celkem klidné vedení režiséra. Jenže na konci musí být velkolepá bitka, která se opět zvrhla v nesmyslně digitální orgie. I když i tam je několik vtipných nápadů.

• 25.2.2018  20:39

Film skvěle funguje až do proklaté jízdy metrem. Pak bleskově zpomalí a k zamýšlenému finále se proklopýtá. A finále nefunguje. Bez ohledu na to, jak skvělá je Churchillova řeč, finále nefunguje. Bohužel. Wright si pořád s něčím hraje a pořád něco vymýšlí, skoro bych si myslel, že maskuje slabiny scénáře. Oldman je jako Churchill vynikající, kupodivu si s ním ale nezadá Kristin Scott Thomasová. Jejich společné scény jsou rozhodně jedny z těch lepších.

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37