Zkrat (2011)

Akční film v uměleckém podání? No proč ne. Že to je artové se dozvíme hned tou stavbou. Většina filmu je jeden velký flashback, který vypráví nebezpečná, velmi nebezpečná žena náhodnému civilistovi. Akční scény bez zvuku, jen s hudbou. Dlouhé záběry, klidná kamera, přehledné souboje. Nepříliš kvalitní automobilová honička. Naprosto céčkový scénář, který současné akční špičce nesahá ani po kolena a spíše připomíná něco od Luca Bessona. Přesto mne film nesklamal. Souboje jsou neskutečné, jejich choreografie nápaditá a tvrdost věrohodná. Honička po Dublinu má také něco do sebe. Do všech významných rolí jsou obsazeni solidní herci. A na hlavní hrdinku se dobře dívá i když zrovna nebojuje.

Zrození Planety opic (2011)

Příjemný pokus o logický prequel ke klasické Planetě opic. Přesto mi některé věci lezly na nervy, neb nebyly vysvětlené a jsou nemožné logicky i např. anatomicky (opice těžko mohou mluvit jako lidé, nemají na to orgány a těmi rozhodně nemyslím mozek; skamarádění šimpanze, gorily a orangutana je nejspíš naprostý blud; vědec se chová jako úplný idiot atd. apod.). Co mi vadilo kupodivu nejvíce, byly vizuální efekty. Bylo jich prostě moc. Filmy podobného druhu na nich sice stojí, ale dnešní trikové možnosti dovolují nepokrytě jimi hýřit, aniž by to filmu nějak prospělo. Tam, kde v roce 1968 byla poctivá rukodělná práce, skvěle odvedené masky a trocha těch dokreslovaček, tam dnes potřebujete desítky počítačů, stovky animátorů a výsledek nebere dech skoro vůbec. Abych nehaněl, některé věci jsou pěkné, Caesarovo proskákání domem hned na začátku, ale celá scéna na mostě je prostě moc umělá, ať si chválíte Wetu sebevíce. Opice, zvláště Caesar, působí dobře především v detailech, celky jsou kupodivu slabší. Filmu také moc nepřidá to, že je vlastně o ničem, není příliš důležité co se stane, ale zvědavost diváků udržuje otázka, jak se to stane. Mně blíže neznámý Rupert Wyatt odvedl skvělou práci a celý ten cirkus "jedniček a nul" ukočíroval, jako by takové filmy natáčel každý rok a ne jako svou prvotinu v tomto žánru. Lidští herci jsou jen do počtu, jakmile se Caesar objeví, jsou pomalu, ale jistě odsunováni na vedlejší kolej a nakonec jim zůstane trapná úloha (SPOILER) bacilonosičů. Ze všech filmů o Planetě opic je tento ovšem druhý nejlepší hned po originálu.

Alenka v říši divů (2010)

Ach jo, to bylo utrpení. Kam zmizela Burtonova hravost? Utlučena disneyovskými zviřátky v roli produkčních? Ano, pár roztomilostí se našlo, houseňák, kočka Šklíba, ale celek byl opravdu... Mravní poučení: buď sama sebou!! Můžeš mít psychedelické halucinace nebo si opravdu myslet, že se ti to stalo, ale buď sama sebou. Chudák Alenka.

Černá labuť (2010)

Tři hvězdičky jsou jen pro Natalii Portmanovou. Za svůj výkon by si jich zasloužila pět, ale pak bych kazil hodnocení filmu. Labuť je nezvládnutý pokus o "umělecké obzvláštnění" hororových klišé. Pokus zručně natočený a tu a tam i působivý, ale prázdný a nanicovatý. Nemám nic proti zdůraznění formy, ale film, který je působivý jen tím, jak pracuje s obrazem a především zvukem, ale jinak nic nenabízí, to je hypertrofie formy a naprostá zbytečnost. Nemluvě o tom, že Aronofsky některé věci nezvládl, např. scénu v klubu. Bublina roku... Ale Portmanová si svoje ceny zaslouží.

Čtyři lvi (2010)

Smál jsem jak dlouho ne. Jenže pak... Pak prostě: vždyť takhle by ti muslimští teroristi klidně mohli vypadat. Žádný radikální imám někde v mešitě, jen pošuk a pár znuděnců. Takže ten smích je takový nahořklý. Ale smál jsem se, jak už dlouho ne.

Expendables: Postradatelní (2010)

Osmdesátky se vrátily! Osmdesátky se vrátily? Ale kdeže. Možná ještě scénář. Je příjemně blbý, příjemně old school. A u scény v kostele každý pamětník šumících VHS s těmi nejtvrdšími fláky všech tří protagonistů dojatě zamáčkne slzu. Jinak ultrarychlý střih a roztěkaná kamera nás pěkně vrátí do 21. století. Možná je to škoda, protože klidnější, v pravdě "osmdesátkové" pojetí by filmu slušelo více. Jen doufejme, že nevznikne pokračování.

Iron Man 2 (2010)

A dvojka celkem typicky slabší jedničky. Sice je v ní více hvězd a všichni zúčastnění si to užívají a jejich scény mají náboj, ale jinak se nic neděje. Kromě Monaka, které je... které je krásné. Krásné ženy, přístav plný jachet a formule sviští kolem kasina. Moc pěkné. Film má docela nesmyslnou zápletku, ještě že je hlavní záporák tak zábavný. Oceňuji ovšem jistou analogii Starkova vztahu k Iron Manovi se závislostí na drogách. Oboje pomalu zabíjí a oboje je neodolatelně návykové.

Kick-Ass (2010)

Začínáme v jedné tónině, pak se to sesype a skončíme v úplně jiné. Mezi tím nějaká ta vychytávka. Snesu to od Beatles, ale u filmu mi takové nemotivované změny tónu dost vadí. Ze začátku fajn, pak se objeví Mindy a je to hodně fajn. Jenže potom přijdou vztahy a hormony a nemyslící puberťák způsobí víc problémů, než čekal. Asi jsem viděl víc filmů, než on, tudíž to bylo snadno předvítatelné. Naštěstí Mindy a Ennio předvedli entrée roku a hodně zvedli laťku. Bohužel přiletěl Kick-Ass... Nutno říci, že ten chlapec mi ke konci lezl dost na nervy, i když to byla spíše chyba scénáře. Takže jen průměr. Nebo si dejte jen Mindy a Kick-Asse pošlete k ledu.

Králova řeč (2010)

Film britský až do morku kosti. Nikoliv britský jako třeba Trainspotting, ale jako Královna. Monarchie, která si dokáže udržet vznešenost za jakýchkoli okolností. Monarchie, která se nebojí být vtipná, ale rozhodně nikdy není směšná. Film působí v mnoha ohledech velice konzervativně. Režie, střih, kamera, hudba, nic není (až na jeden či dva záběry) nečekané nebo rušivé. Protože všechno stojí a padá s herci a ti jsou skvostní, nemusel si režisér pomáhat žádnými obezličkami. Přestože je děj předpověditelný, je film vtipný s minimem hluchých míst.

Kuky se vrací (2010)

"Jsem Kuky, medvěd plný pilin, s idiotským úsměvem a nejsem růžový, jsem červený. Vyhodili mně na skládku, ale já se nevzdám!!" Kuky, vedený strachem svého dětského majitele a jeho bujarou fantasií, prožije spoustu neskutečných dobrodružství se spoustu lesní "havěti". Vede krásná honička s podivné vypadajícímí, ale velice svižnými autíčky. Film má nepochybně svoje vady, ale je prosycen nadšením z vyprávění a neustále fascinuje hračičkovstvím při natáčení. Přesto mu pět hvězdiček dát nemůžu, není mi bohužel asi tak 10 - 12 let.