Odloučení (2022) (seriál)

Napriek vizuálnemu či dejovému minimalizmu sa tu rozoberá množstvo tém: kritika korporácií a manipulácie mysle, zamyslenie sa nad slobodou jednotlivca a jeho konflikt so spoločnosťou a dalo by sa tu nájsť aj veľa podnetných myšlienok zo sociológie či psychológie. Záberom tém, atmosférou a prácou s tajomnom by sa to dalo s trochou nadsádzky označiť za korporátny Lost. Dúfajme, že si seriál zachová kvalitu aj v ďalších sériách a nedopadne rovnako.

Halo (2022) (seriál)

Začína sa to ako bezmyšlienkový videoherný akčný výplach s hlavným hrdinom, ktorého vizáž toto všetko zosobňuje a vlastne sa to tak aj končí. Niekde medzi tým však badať snahu o budovanie sveta s vlastnou mytológiou, fungujúcou zápletkou a dokonca aj vážnejšími filozofickými otázkami. Tieto dva svety sa však nepodarilo celkom skĺbiť a  výsledný dojem je tak veľmi rozpačitý. Navyše zamrzí kolísavá kvalita jednotlivých častí a dejových línií (tá na Madrigale je takmer nepozerateľný nudný gýč).

1899 (2022) (seriál)

Vizuál a atmosféra super, ale dejovo ťažko nezvládnuté, s nekonečným vŕšením hádaniek, z ktorých sa mnohé ukázali na konci ako samoúčelné, vlastne ako drvivá väčšina deja. Najviac zo všetkého mi to pripomenulo tie posledné, takmer nepozerateľné časti Lost. Posledných pár minút je super, avšak neviem si predstaviť, že by sa na to dalo nejako zmysluplne nadviazať.

Trol (2022)

Ultrademencia na úrovni americkej Godzilly z roku 98, s pár vypožičanými nápadmi z ostatných monster filmov (útok vrtuľníkov z Kong - Ostrov Lebiek).

Černý krab (2022)

Dusná, temná atmosféra beznádeje, ešte podčiarknutá podobnosťou s práve prebiehajúcou vojnou na Ukrajine. Hlavná zápletka, ale aj priebeh deja postačuje na to, aby vás film držal neustále v napätí a všetko podčiarkuje mrazivá severská príroda.

Médium (2022) (seriál)

Hard sci-fi z dôrazom na hard. Virtuálna realita, viacero časových línii a boj o moc medzi rôznymi frakciami v prítomnosti a hlavne budúcnosti. Ťažký seriál kde sa musíte maximálne koncentrovať aby vám neuniklo jediné slovíčko, či indícia a aj tak sa môžete v deji ľahko stratiť. Vlastne celé to rozprávanie príbehu mi pripadalo podané dosť nešikovne až som z toho celého mal pocit, že bola zadaptovaná každá druhá stránka Gibsonovej predlohy. Taktiež akčné scény, ktoré to mali celé oživiť by mohli byť natočené o dosť lepšie. Takže celkovo zmiešané pocity a mierne obavy z prípadnej druhej série.

Melanie: Dar života a smrti (2016)

Neoficiálny Britský spin-off The Last of Us, ktorý si vypožičiava nápady zo známejších zombie snímkov (Day of the Dead, 28 Days Later) a stojí na zaujímavom nápade s detskými zombie-ľudskými hybridmi. Niektoré scény ako napr. útok na základňu, alebo 'prechádzka' medzi hibernujúcimi zombies sú super a taktiež zobrazenie postapo sveta je prvotriedne, ale trochu dlhšia stopáž, nudná dejová línia so zdivočenými deťmi a zopár nelogičností hlavne v závere posúvajú snímok do zombie priemeru.

Nene (2022)

Plachtový UFO zabijak, ktorému by závidel aj raťafák plachta? Šimpanz v bersek móde? Peele režíruje super a Hoyteho kamera je ešte lepšia, ale príbehovo a scenáristicky to celé nejako neladí a na rozdiel od svojich predobrazov (Znamenia, Oheň v oblakoch) je tam príliš veľa elementov rozptyľujúcich divákovu pozornosť (kone, opica, čudný kameraman) až v závere celý film vyznieva ako paródia na sám seba. Navyše mám pocit, že čím viac symboliky Peele do svojich filmov tlačí, tým menej to funguje. Preto bolo Uteč takmer dokonalým hororom/trilerom, zatiaľ čo My sa už zadrhávalo v nezmyselných metaforách a Nie, nie sa v nich už utápa.

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Nehorázna zlátanina a nedôstojné rozlúčenie s celou ságou. Jediný Jurský Park/Svet, ktorý som dopozerával len so zaťatými zubami. Nefunguje tu nič, logika, napätie, humor, je to vlastne len sled nesúvisiacich scén. Naozaj je mimo môjho chápania ako môže mať film s 200 miliónovým rozpočtom scénar na úrovni filmu od spoločnosti Asylum a tiež sa divým, že sa takémuto paškvilu prepožičalo trio Neil/Dern/Goldblum.

Denní směna (2022)

Takto nejako by som si predstavoval pokračovanie Bladea, prepracovaný upírí svet s perfektnými akčnými scénami. komediálna rovina a skvelý herci, hlavne Jamie Foxx. Až teraz som si uvedomil, že Snoop Dogg vyzerá tak trochu ako Lee Van Cleef.