Králova řeč (2010)

Brilantní film po jedinečném výkonu Colina FIRTHA. Král měl získanou koktavost, která se ovšem při cvičení a za velké trpělivosti učitele pomalu dala odstranit. JE TO FILM NATOČEM S VELKÝM CITEM pro pravdivost. TÉŽ SI ČLOVĚK UVĚDOMÍ, JAK SE ZA TA LÉTA ZMĚNILY POMĚRY U DVORA. Ještě za války v r.1940 nebylo vůbec myslielné, aby si vzal princ rozvedenou ženu. No a uplynulo mizerných 40 let a ejhle ! nejen že si berou následníci trůnu rozvedené "staré větve", ale i sami se rozvádějí. No a svět se k vůli tomu nezbořil. Anglická královna má ze 4 děti - 3 rozvedené a nejstarší princ si vzal starou rozvedenou škatuli Camilu. A svět to také přečkal.

Jméno růže (1986)

Filmová detektivka ze 14.stol. podle románu Umberta Eca. Jak jej hodnotit ? Jak se může člověk vžít do děje, když v něm dominuje hvězda typu SEANA CONNORYHO a nakonec to ještě zmnohonásobí hvězda F.MURRAY ABRAHAMA ? Prostředí kláštera z 12.století jenom posílí dojem a napětí této brilantní detektivky. Výkony perfektní, děj napínavý, jenom mi v té hrůze a špíně 14.století vadila scénka sexu u mladého hocha se zavšivenou cikánkou. Jak říkám: režiséři už strkají ten sex absolutně všude, bez ohledu jestli se to hodí nebo nehodí. Ještě tomu filmu fandí ten, kdo četl román.

Nejsem blázen (1994)

Pohodový film, jak to jen skvělý Paul Newman umí. Nic na tom, že za ta léta zestárl. Výkon to byl jiný, ale stejně kvalitní jako když byl mladý frajer. Nebyla jsem vůbec zklamaná, i scénář měl vypovídající gradaci.

Zakázaná touha (1998)

Moc jsem si od toho filmu neslibovala, když jsem si přečetla některé komentáře. Je to věc úsudku,vkusu ale i věku. Já jsem byla filmem mile překvapena, byl realistický ale nikoliv vulgární a nevkusný. Celých 110 minut jsem byla vtažena do děje, rozuměla jsem problémům jednoho bezdětného manželství a chápala jsem řešení, které počátkem minulého století takhle možná mnoho rodín vyřešilo, jenže se o tom nemluvilo. Dnes máme umělé oplodnění, mluví se o tom veřejně, ale jaký je v tom rozdíl ? Asi strach, že ve fyzickém kontaktu k tomu mnoho žen potřebuje cit, kdežto umělá skleněná trubička vyřeší totéž bez citu, ale také bez možnosti genetického výběru. Film je citlivě natočen, herci hrají všichni výborně a jelikož jsem 110 min. nedýchala, zaslouží si 5*.

Casablanca (1942)

Oscarový famózní film z r.1942. Snad se tolik líbil všem divákům, protože je slyšet v americkém filmu slovo Čech, Praha a Čechoslovak. Snad jen to jméno mohlo být češtější. "Viktor Laszlo" zní více maďarsky než česky. Ale to je moucha. Celkově je film úžaaaaasný ! A ta super muzika ! Viděla jsem to asi 6x , dostala jsem DVD od vnuka na narozky, který věděl, jak se mi film líbí. Ani 70 let od vzniku jej nedostalo do skříně zasypané prachem. Zkrátka lahůdka !

Kulový blesk (1978)

"Kulový blesk " nepotřebuje komentář, ten je třeba vidět. Srdečně se tady člověk zasměje v jaké době jsme žili, co vše jsme museli vytrpět, když jsme se chtěli někam nebo do něčeho lepšího přestěhovat. Kombinace Smoljak - Podskalský nemá chybu.

Poslední traper (2004)

Nádherný film o přírodě, o žití člověka s přírodou a s pejskem - největším to přítelem a ochráncem člověka. Nebudu dále hodnotit film, protože by to vypadalo jako opisování všech báječných komentářů u tohoto filmu. Dávám 5* s naprostým přesvědčením, že je to správné.

Umučení Krista (2004)

MEL GIBSON natočil film, který od samotného počátku vtáhne diváka do děje, ikdyž je natočen v jazycích doby Ježíše Nazaretského, t.j. hebrejštiny, latiny a aramejštiny. Není dabován. Od toho jsou zde české titulky. Nebo jiné, to podle přání a národnosti. Nechci hodnotit herecký výkon Jamese (nebo Jima ?) Caviezela. Ten byl neuvěřitelný a strhující. Všichni herci si byli vědomi toho faktu, že točí velmi dojemný a pravdivý film o životě člověka, který změnil dějiny lidstva a změnil chápání života. Otázkou zůstává, zda bylo nutné ztvárnit tak naturalistickou hrůzu té doby, mučení velkého člověka, Mesiáše a vlastně velkou IKONU katolické cirkve. Nemohu jinak, než vysoce hodnotit pravdivost tohoto příběhu, protože sám papež JAN PAVEL řekl na otázku novinářům, kteří se ptali na jeho názor : " Bylo to přesně tak, je to svatá pravda:" Byly tam okamžiky, hlavně při ukřižování, kdy jsem si dávala ruce před oči a dívala se jenom škvírkou přes prsty, protože tolik brutality jsem asi nečekala. Kolik agresse, vzteku a zloby musí člověk v sobě mít, aby dokázal takovým způsobem usmrtit člověka. Pilat, římský místodržící, pochopil, že se jedná o spor vysoce politický a že s tím přes veškerou snahu proti zpitomělému a fanatickému davu nic neudělá, tak Ježíše vydal farizejům. Myslím, až se trochu z té hrůzy vzpamatuji, že se za rok na to znovu podívám.

Divoká banda (1969)

Western z roku 1969. Zvláštní. Ačkoliv se na obalu DVD píše, že je to jeden z nejlepších westernu všech dob, nemohu souhlasit. Je jiný, překvapující, ale kam se hrabe na "Sedm statečných" nebo "Tenkrát na západě". Abych to vysvětlila : film trvá 138 minut, ale prvních 54 minut vůbec nevíte o co jde a co tím básník vůbec chce říci. Pak se objeví mexické vojsko s přitroublým generálem a vy se dovtipíte, že jde o zbraně. Lépe řečeno o krádež zbraní a jejich následné změnění ve zlaté mexické dolary. Je to první western, kde se střílí jako u Stalingradu a krev "potůčkem teče:" Ještě nikdy jsem neviděla tak krvavý western a v tom je to bezesporu NOVÉ. Nicméně reřisér SAM PECKINPAH byl pojmem ve filmové tvorbě a tak jeho přínos je na tehdejší dobu moderní a fascinující, protože v 60. a 70. letech nebylo násilí na filmovém plátně vůbec myslitelné. Časy se mění, dnešní divák je na takové krváky zvyklý - ba, řekla bych, že mu to přijde v tomto filmu směšně málo.

Hvězda zvaná Pelyněk (1964)

Martin Frič : Jako vždy .... úžasný, lidský, vtipný, elegantní, vypovídající, pravdivý a vůbec SUPER !!!!!!!!!