Styxos

Česko
knižní recenzent a pisálek

<< předchozí 1 2 3 4 7 12 18 23
    • 25.8.2019  21:31

Tarantinův mix šestákovýho krváku, westernu (svérázná pocta klasikám Sedm statečných a Tenkrát na Západě), divadelní hry (kde každý má svou roli, která se mění) a detektivky, v níž je za Velkého detektivka z rodu Sherlocka Holmese Samuel L. Jackson. První hodina a tři čtvrtě je naprosto dokonalá příprava šachovnice... a pak to celý vypukne. Precizně vypointovaný /několikanásobně ve formě domina/ a řádně krvavý finále.(což je docela "kontrastní" k aktuálnímu Tenkrát v Hollywoodu) A jako třešnička na dortu je tu ta perfektní chemie mezi Samuelem L. Jacksonem, Kurtem Russellem a Waltonem Gogginsem Ps: díky všudypřítomnýmu sněhu naprosto ideální film do vedra

• 24.8.2019  15:36

na tenhle film se dá říct především jedno obrovský WOW. Možná za celou svojí kariéru mě Tarantino tak moc nepřekvapil jako tady. A když říkám, že překvapil, tak myslím, že pozitivně. A to fakt hodně. Ale ty důvody úplně prozradit nemůžu, protože tím pak propálím děj filmu... a to fakt nechci. Možná prozradím, že zábava je to pořád velká, ale zároveň je to Tarantinův asi možná nejdospělejší film, ale pořád je tu cítit velký srdce malýho kluka, kterej kdysi koukal na jeden starej film za druhým a toho ovlivnilo na celej život. Což je nejspíš jeden z důvodů, proč se film točí kolem herců a točení filmů. Najdete spoustu skvělý muziky, mraky odkazů na filmy reálný i fiktivní (prostřihy na Daltonovy filmy jsou naprosto skvělý a já bych třeba někdy viděl rád tu evropskou bondovku). DiCaprio a Pitt (ačkoliv si finále pak ukradne pro sebe) jsou v tom filmu naprosto skvělý a sehraný a i když mají nejvíc prostoru pro sebe tak zbytek tu má taky nějakou památnou scénu (pes, Bruce Lee, scéna, kdy Sharon Tate jde do kina na vlastní film je dojemná a zároveň dost smutná...)... a finále je naprostá pecka. A přesně v Tarantinově duchu. Pro mě je tohle asi největší filmový překvapení za dlouhou dobu a rád si ho v životě pustím ještě několikrát.

• 11.8.2019  21:26

celou dobu jsem se snažil přijít, jestli je tohle ještě vůbec film pro děti. Jasně, jsou tu děti (hlavně teda to jedno ústřední) a (její) hračky, ale... na mě to celou dobu působilo jako silný existencionální drama, který přesahovalo místy až do hororu (řekl bych, že tvůrci mají dost rádi sérii o jedný zlý panence (v tom starým krámku to bylo dost cítit). TS 4 se zamýšlí nad smyslem existence hraček - ukazuje důvod, proč existují a taky ukazují, co se s nimi stane, když dítě omrzí anebo dítě vyroste. A dovolená v Karibiku to není... Postava kovboje Woodyho na mě ve čtyřce působila jako starej Clint Eastwood (náhoda? nemyslím si), který celý život plni svůj úkol - byl hračkou věrná až za hrob svýmu dítěti. A teď předává zkušenosti nový gardě (tady vůbec byl zajímavej kontrast mezi vnikem Woodyho a V(W)idlíka) a nechci si moc připustit, že už je vlastně v "důchodu" a jeho úkol možná pomalu končí... ale v možný inspiraci westernem mu do cesty přichází osudová žena pro zbytek života... a zase tu musí být jeho nejlepší kámoš, aby mu řekl, že má tentokrát udělat krok vpřed, protože minule to neudělal... že nemá znovu přijít o šanci na novej život. Toy Story 4 jsou pro mě asi nejlepší pixarovkou od V hlavě a zároveň taková odlehčená verze Vzhůru do oblak, jen s tím rozdílem, že Woody není tak protivnej jako Carl Fredricksen.

• 9.6.2019  08:03

filmová báseň o životě, smrti, cti a rozjímání nad životem. O tom, že za skutečný hodnoty se vyplatí bojovat až do konce. Tom Cruise je tady naprosto parádní a užíval jsem si každej jeho rozhovor s Kenem Watanabem. A každou jeho scénu z vesničky. První půlka je úžasně meditativní a snová druhá zase posmutnělá. Edward Zwick je úžasnej a to spojení hudby Hanse Zimmera a kamery Johna Tolla je nádherný. Je mi líto, že jsem tenhle film nikde neviděl na velkým plátně.

• 19.5.2019  21:35
    Klec (TV film) (2019)

obrovská šleha. Asi nejlepší věc, co Jiří Strach natočil. A z Kryštofa Hádka jde fakt strach. Možná jeho nejděsivější role od Kober a úžovek.

• 24.3.2019  07:35
    Rédl (TV seriál) (2018)

je to drsný, temný a šíleně moc dravý. Takže se nechce věřit, že je to český. A že to točil Hřebejk. A přitom stačilo, aby se ke slovu dostala nová scénáristická krev. Miro Šifra na scénu přivádí vyšetřovatele, kterej chtěl na začátku jenom pomoct starýmu chlápkovi, co pohřešoval vnuka. A ten obrat, kterej během těch 4 dílů nastane je hodně drsnej a temnej. Nemluvě o místech, do kterejch ho to zavede. Rédl možná není dokonalej, ale je určitě fajn. Má to skvělý záporáky, ať už to jsou sadistický bouchači Marek Hoffman a David Novotný nebo naopak psychopatickej chlápek z bývalý STB Roman Polák a hlavně to má šíleně silnýho hlavního hrdinu v podání Ondřeje Sokola. Rédl je noir hustej jak dehet a konec s ostnatým drátem je šíleně mrazivej. Na tenhle seriál se hodí věta: dobrými skutky si vydláždil cestu do pekla.

• 5.5.2018  22:39

totálně ujetý od první do poslední chvíle. Po Strážcích asi nejšílenější a nejpřepálenější marvelovka. Démonická a naštvaná Cate Blanchett, naštvanej Hulk, naštvanej vlk, armáda zombíků. Karl Urban střílející ze samopalů, gladiátorský zápasy, kosmický lodě. Poslední scéna skoro jak z můstku Star Treku. Naprostá zábava.

• 17.2.2018  23:31

tohle vlastně není superhrdinskej film. Ryan Coogler po Creedovi natočil další film o ofackovaným outsiderovi, co hledá svoje místo pod sluncem. Tentokrát s hodně hořkou příchutí. Michael B. Jordan tu svoji postavu zahrál skvěle a střihl si možná nejlepšího záporáka tohohle bublinovýho světa. A samotnej Black Panther (tedy v to, co se princ T’Challa mění díky tomu náhrdelníku) je vlastně nudnej a věci kolem tohohle bojovníka mě nebavily. Mnohem lepší je samotnej T’Challa, královská rodina a celej její příběh. Nemluvě o tý volbě, která se točí kolem toho, zda bohatství Wakandy poskytnout celýmu světu. Jinak se mi líbí, jak to propojuje prvky pohádky, antický tragédie fantasy, sci-fi a to nemluvím o tý totálně vymazlený bondovský odbočce, která vyvolá nejspíš vzpomínky na Skyfall. A když na to přijde, tak T’Challova ségra je vlastně takovej Q v holčičí verzi. Takže jo, Black Panther je parádní.

• 10.9.2017  17:05

Po osmi letech od kina (vážně je to už tolik?) jsem si znovu pustil Hanebný pancharty. A mám pocit, že je to víno, protože za těch osm let ten film pořádně vyzrál. Perfektně natočený, s dobře napsanýma postavama a s vypointovanými scénami - Landovi prostě stačí jen mluvit a běhá vám mráz po zádech. A hlavně je to obrovskej hold filmům a brakový zábavě, kde se pro krev nejde daleko. Taky je zajímavý vidět, kam to některý herci od tohohle filmu dotáhli - Fassbender, Waltz, Léa Seydoux, Daniel Brühl. A tomhle filmu by se mohlo taky říkat prequel k Bondovi. Aneb jak Blofeld v minulým životě potkal Madeleine

• 11.3.2017  23:39

drsný, syrový, surový a tak dojemný, že to rozbrečí i toho největšího drsňáka. Ještě silnější, než jsem čekal. Wolverinovo Gran Torino.

• 28.2.2017  19:10
    La La Land (2016)

La La Land měl sice Oscara za nejlepší film asi tak na minutu. Ale to nemění na tom, jak moc úžasnej a kouzelnej film to je. Film o lásce, lásce k muzikálu, jazzu, filmu a starýmu Hollywoodu. Ale taky film o tom, jak moc důležitý jsou sny. A jak je důležitý se jich držet a plnit si je. Úžasnej soundtrack, Emma Stone a Ryan Gosling pak film jako komplet vynášej do nebes.

• 8.10.2016  20:53

Dlouhý název, Eva Green v černým kostýmu a s kuší (nebo samostřílem), monstra, který asi vyplivl marvelovský Venom (je tu určitá podobnost kvůli ksichtům), šíleně vypadající Samuel L. Jackson s nabroušenými zuby, který je jako záporák strašidelný asi jako talíř mrkve. Knížku jsem nečetl, od filmu jsem nečekal nic a o to víc mě překvapil a jsem vážně nadšenej. Jane Goldman napsala další dobrý film. A Burton má konečně na kontě další film, který je koukatelný. A trvalo mu to jen devět let.

• 25.6.2016  21:38
    Na odstřel (2009)

Detektivka o novinářích, čtyřech vraždách, přátelství a nitkách vedoucí do nejvyšších politických míst. Russell Crowe se zapomněl před natáčením ostříhat a Rachel McAdams tu sbírala novinářskou praxi, kterou pak využila pro Spotlight. A taky je tu Helen Mirren, Robin Wright a Jeff Daniels. A dokonce i nový Batman... a na oslavu dopsaných článků se tu pije Jack Daniels Celý je to strašně super, příjemný a správně zašmodrchaný.

• 20.6.2016  19:42
    Spotlight (2015)

Silný, herecky parádní, atmosfericky uhrančivý. Boston dýchá z každýho záběru (byl bych pro, aby Tom McCarthy adaptoval Lehaneho). A Ruffalo tu snad omládl o patnáct let.

• 10.6.2016  22:08

Gavin O'Connor a Joe Carnahan. Rodina policajtů, Norton, Farrell, drsný ulice New Yorku, fight (club) v irským baru. A žehlička už nikdy nebude jako dřív

• 7.6.2016  21:27

Hackman jako vlk samotář, horká dusná Florida a případ kterej byl zašmodrchanej víc, než se na první pohled zdálo. Bomba a mrzí mě, že je s Harry Mosebym jen jeden film

• 15.4.2016  20:44
    Deadpool (2016)

Deadpool je film, ve kterém se člověk dozví, že Liam Neeson není moc dobrý otec, kde jsou poníci ještě praštěnější než v Chotěboři a kde je hrdina super, protože to vyžaduje jeho holka. A taky parádní romanťák za hodně dlouhou dobu, který sice produkovali koko*i, točil nejpřecovanější režisér, ale má skvělýho herce, který konečně nemá zelený kostým a svoji životní roli. A jako záporáka ve dvojce chci Keiru Knightley

• 13.3.2016  22:37

Amazing (500) Days of Summer

• 21.2.2016  22:20

Absolutní klasa, kde pořád všechno funguje naprosto skvěle. A Grace Kelly byla naprosto božská.

• 6.2.2016  23:20
    Creed (2015)

O vyrovnání se s odkazem, vykročení ze stínu a budování vlastní legendy. O vztahu otce a syna. O tom, že ty největší bitvy se neodehrávají v ringu a o tom, že toho největšího soupeře si člověk vytváří sám v sobě. Chemie mezi Jordanem a Stallonem je velmi příjemná a i přes fakt, že Jordan je parádní herec a postavu rozervanýho Adonise prodává efektivně, je to hlavně Stallone, kterej ten film táhne dopředu a pohání ho svým obrovským srdcem do kterýho nonstop pumpuje energii. A když film vstoupí do ringu... ach. Už dlouho jsem nezažil film, co by měl tak obrovský srdce.

• 2.1.2016  21:43

Po slabý třetí sérii je speciál totální luxus. Navoněný, skvěle vypadající. S parádní chemií. Prostě nádhernej návrat k tomu, co Moffat s Gatissem před lety stvořili a co jsem si tak zamiloval. Navíc perfektní hrátky s realitou, fikcí a několikerým dějovým prostorem. A samozřejmě čekání na další řadu bude po tomhle malým dezertu zase peklo.

• 30.12.2015  12:50

Úžasně svěží, dravý a hravý. Skvěle zahraný, napsaný. Skvělá hra s bondovskými prvky a pravděpodobně nejlepší "stará bondovka na způsob Pierce Brosnana" od chvíle co to Brosnan zabalil. Zamiloval jsem si svět, zamiloval jsem si postavy. Snad si Vaughn nenajde jinej projekt a udělá dvojku.

• 20.9.2015  21:01
    Ripper Street (TV seriál) (2012)

Naprosto peckoidní záležitost. Zatímco první řada se místy táhla, dvojka už pořádně přitopila pod kotlem a jednalo se o zábavu od začátku do konce. Tvůrci skvěle míchají kartami osudů všech hrdinů a pořádně potěmňují - někteří se vrací do světla (Drake), jiný ukazují, že dokážou být pěkní parchanti, když přijde na věc (Reid, Susan) a jiní nalítnout (Jackson). Taky pokládá otázky, kdo jsou policajti? Kde je hranice mezi policajtem a zločincem? Protože tohle byla drsná doba, kde se drbani mlátili obuškem na ulici anebo jim při výslechu rozkřápli hlavu o mříže cely. Bude zajímavé sledovat, zda se tohoto tématu budou tvůrci držet i v další řadě. Jedinou věcí na škodu je, že hlavní linie byla u druhý řady trochu slabší.

• 10.9.2015  23:50
    Most (TV seriál) (2011)

1. sezóna: Vizuálně úžasný, perfektně obsazený, dvojka vyšetřovatelů se skvěle doplňuje - on je medvěd v obnošené bundě, prostě takový ten klasický drsňák, který se objevil už ve spoustě jiných detektivek. Byť má zcela jinou slabost než alkohol, která se ukáže hodně důležitá. Jenže ona... ona není sexy kočička (byť krásná je dost), ale hodně zvláštní policajtka, která místy působí divně. A oba jsou perfektně zahraný. Místy (3. a 4. epizoda) to trochu drhne, občas jsem si říkal kolik postav ještě tvůrci hodlají na misky vah přihodit a v jednu chvíli jsem měl pocit, že to nedokoukám, protože seriál upadl takřka do rutiny. Ano, pokud by měl seriál o dva nebo tři díly méně, bylo by to ještě lepší. Jenže pak přijde obrat a ukáže se, že scénárista má zatraceně pod čepicí a že všechny maličkosti, které se dříve zdály jako nepodstatné, mají najednou velký význam (hlavně ve finále). Samotný konec je pak dech beroucí. A Most pod vším tím nánosem obsahuje jeden starý známý příběh a pokud by dneska Shakespeare dneska žil, nejspíš by psal přesně takové pochmurné kriminálky. To všechno ukazuje, že Skandinávci jsou přes detektivky machři nejen na stránkách knih, ale i v televizní tvorbě. Pokud by čeští filmaři dokázali to, co seveřané v Mostu, tak si můžeme pískat.

• 27.8.2015  21:44

Nádherný. Už dlouho mě takhle žádný film nestrhl. V The Fury mě Logan Lerman docela vytáčel, tady mi ale překvapivě sedl, Ezra Miller super a Ema Watson... to je skutečná ozdoba tohohle filmu. Už v potterovkách vypadala skvěle, ale tady... a soundtrack je parádní. Tohle léto mám nějak ve znamení písničky Heroes od Bowieho. Po Horns už druhý film, kde jsem na ni narazil.

• 14.7.2015  11:10
    Jonathan Strange & Mr. Norrell (TV seriál) (2015)

Dokonalé spojení fantasy a pohádek. Skvěle obsazené a napsané. Nejlepší audiovizuální fantasy za hodně dlouhou dobu. BBC jen potvrzuje, že mezi televizemi patří mezi jedničky.

• 12.6.2015  19:41
    The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál) (2002)

Být policajtem v Baltimoru je sakra těžká práce. Zatímco většina současných žánrových seriálů nabízí akci, technická udělátka atd., The Wire se drží při zemi a ukazuje policejní práci se všemi jejími nectnostmi - respektive ukazují především ty nectnosti a tvrdou realitu. Ulice jsou zamořený drogami, ale ty nahoře zajímají akorát statistiky a často hází policajtům klacky pod nohy. A tak nemají někteří z policajtů daleko k láhvi Jamesona anebo k obejití pravidel. Pokaždé, když máte spolu s hrdiny pocit, že se situace lepší a že Baltimore čekají lepší časy, něco se nepěkně podělá a jsme zase na začátku. Ano i v tomhle ohledu tvůrci ukazují realitu policejní práce. The Wire ve výsledku přestavuje velký román vyprávěný v seriálovém médiu, které svých pěti sérií využívá beze zbytku. Nabízí skvělý, gradující příběh, zajímavé postavy, které projdou vývojem (z nichž si mnohé zamilujete od prvního okamžiku) a pohled na nelehkou práci policie, která je ovlivňována vysokými politickými hrami. Být policajtem v Baltimoru je sakra těžká práce. Jenže když tuhle partu začnete sledovat a hodíte za hlavu, že se neveze na vlně "technických" seriálů, tak to pro vás bude láska na první pohled.

• 27.5.2015  22:51

Kino 2015: Na velkém plátně je ten film extrémní zážitek. A když už víte, o co v tom filmu jde, můžete si ho vychutnat mnohem, mnohem víc a sledovat všechny ty detaily. A i 16 let od premiéry je ten film aktuální a ukazuje, že jsme otroky našeho vybavení z Ikey. Pokud se tak rozhodneme.

• 20.12.2014  22:57
    Rivalové (2013)

V životě jsem neviděl ani jeden závod formule... ale Rivalové mě dostali. Něco tak živočišnýho jsem neviděl už dlouho. Adrenalin z toho teče na všechny strany. Perfektní kamera, perfektní hudba. Už dlouho se mi nestalo, abych dokoukal nějaký film a měl jsem chuť si ho pustit hned znovu. Rivaly budu mít hodně rád.

• 20.12.2014  10:10
    Broadchurch (TV seriál) (2013)

Většinu zvratů jsem odhadnul většinou předem, ale jinak je to atmosfericky a emocionálně skvělý a dobře obsazený - Tennantovi ta role sedla a Olivia Colman je jako parťačka skvělá. A nápad s tím, jak otřese vražda s malým městem, byl fajn.

<< předchozí 1 2 3 4 7 12 18 23